Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení světla-koupelna

Dobrý den, moje drahá přítelkyně si udělala radost a koupila světlo do koupelny nad zrcadlo.K mojí radosti to ovšem moc nebylo.Ze stěny mám dvojlinku,která vede od vypínače, fázi a kostru, jenže ve světle je čokoláda se dvěma drátama (hnědým a modrým)a šroubek na ukostření.Jak to zapojit,abych náhodou o miláčka nepřišel nebo naopak.Předem moc děkuji za radu či odpověd.

Zapojenie svietidla tu bolo uz velakrat, neni problem tie dotazy si najst. Ja by som to zapojil na cokoladku a obal neukostroval, ale spravne to ma byt tusim tak ze sa zapoji PEN na kostru a z toho potom do cokolady. Mne pri tomto sposobe vadi to ze ak sa prerusi PEN vodic tak to zabije cloveka garantovane cez zataz. Dvojvodicove vedenie neni bezpecne nikdy. Tak si vyber.
(P.S> nie som si isty ci v kupelni sa nemusi dokostrovat extra vodicom, pockaj si na ludi s vyhlaskou :)
(P.S.2. co sa tyka tych farieb tak fazu daj na hnedy)

Preco kupovala kovovu zakladnu? Chodi k vam casto svokra? :-)

Tak zapojil si aj ten zltozeleny na kostru a potom na cokoladku, alebo len cokoladku? Kedze je to kupelna (2x nebezpecne lebo je tam vana a vodovod) by som radsej porozmyslal ci sa ta kostra neda nejak uzemnit extra dratom, bolo by to vidno keby si tam nejak tahal dalsi drat kamsi k uzemneniu?

Alebo ked sa sakramentsky dobre uistis ze sa faza nijak nemoze dostat na kostru (ani presuchanim ani ziadnym zemetrasenim ani nijak) nejakymi dodatocnymi izolaciami alebo co, tak moze byt potom bezpecnejsie tu kostru potom nechat nezapojenu, ale neni to podla noriem.

P.S. ked sa toho nikto nedotyka (ak je to na strope) tak je to fuk, zapoj PEN aj na kostru a hotovo. A povedz kazdemu nech na to saha len vo vypnutom stave (vypnuty vypinca svetla). Ale neni to podla noriem :)

já jsem kostru napojil do čokolády a z toho jsem vyvedl káblík pod ten šroubek, světlo je na stěně cca ve dvou metrech...fázi jsem zaizoloval el. páskou pro jistotu.zeptám se takhle, může to zabít nebo jen nepříjemně zabrnět:-/

Ak mas hlinikove rozvody tak hlinik na spojoch na rozvadzacoch tecu postupne a potom maju prechodovy odpor a tym sa zahrievaju a tecu este viac, a po nejakom case je ten kontakt dost blby a zapnes pracku a mozes tam citit napatie, nie uplne 220 ale nejake napatie tam vznikat moze, netvrdim ze to niekoho potom zabije, ale nemusi to byt prijemne ked ta svetlo jemne kope :)

Ked uz tak sa dava zelenozlty najprv na kostru a potom bez prerusenia na cokoladu, ako uz bolo pisane, to by bolo bezpecne pokial mas 100% vporiadku vedenia.

Byl jsem na návštěvě u pí Šrotový a povídám jí: Heleďte paní co to tu máte za louži v tom obýváku pod tou zásuvkou? Pí Šrotová povídá: No to nám vytekl hliník z drátů k tý zásuvce. A já povídám: Hliník se už dávno odstěhoval do Humpolce! ... a za malou chvíli jsme si rozumněli ...:-*:-*:-*

Navíc dvoudárt modrá/černá :!: Není co řešit - buď je tam svítidlo z izolantu s odpovídajícím IP, nebo zapojení neodpovídá ČSN/EN - tedy kritická chyba.
- ještě odpověď na dotaz zda "to může zabít, nebo jenom brnět" - Je to totéž, protože od "zabrnění" k úmrtí je už jen nepatrný rozdíl, závislý zpravidla jen na náhodných jevech, jako momentální osobní dispozice, vlhkost povrchu koupelny... TAKŽE - POTENCIÁLNÍ ÚMRLEC :.(
- návod "tak si tam žlutozelenej nějak přitáhni" je znovu nesmysl - nemá cenu vypočítávat ani normy, ani důvody, proč je to zakázaný. Prostě se to z mnoha rozumných důvodů NESMÍ!
- úplný exces je přivedená MODRÉHO drátu na zemnící svorku - zase NESMÍ SE (!) to mimo jiné proto, že modrý vodič JE PRACOVNÍ NE OCHRANNÝ !!!

Placata bezova dvoulinka??? V zivote jsem nevidel kabel pro pevnou instalaci, kterej by byl bezovej - obavam se nejaky tezky zprasenosti. Zjisti kam vede a co je tam a pomalu zacni pripravovat manzelku na sekani do zdi.
Pokud by bylo jo echt velky stesti na misto kam ten kabel vede, mozna, opravdu jenom mozna by pripadala do uvahy konverze na nizky napeti - 12 nebo 24V, to by bylo koser.

jo to jsem si pozval první den elektrikáře, zapojil to, rozsvítil, záblesk, pojistky vyhodil až na chodbě, tak to rozdělal, řekl mi, že je už tma, tak to dodělá jindy a už se neozval :D (ve světle šlo vidět, že se tam něco dotklo, protože základná svítidla byla v jednom místě popálená...)

To tam tie draty robili este za cisara pana ci co? Preto som napisal hned na zaciatku ze ja osobne radsej by som na kostru nezapajal nic, aj ked to neni podla CSN, ale urcite bezpecnejsie ako ked si na kostru napojis drat ktory ani svaty nevie odkial je kam ide a co to vlastne je :-)

Na chránič jsem se ptal proto, že to, že je tam dvoudrát nemusí nic znamenat. "nějaká béžová dvoulinka" se mi nějak nezdá.
Dost bych věřil, že to tam někdo vytáhnul amatérsky, třeba od zásuvky.
Pokud by tam chránič byl a byl vyveden jen pracovní nulák, tak bych to zapojil bez nulování. Sice by to bylo špatně, ale pravděpodobnost že se fáze u nového svítidla dostane na kostru je malá.
Pokud by se to přece jen stalo a došlo k dotyku, tak by to koplo ale nezabilo. (snad ]:))
Zkoušel jsem 30mA chránič vypnout záměrným dotykem. Přežil jsem, ale facka je to dost. :-D:puff:

Z Tebe aby člověk páčil každou informaci :-(. Pokud je dvojlinka "placatá",béžové barvy a po jednom z boků má zelený proužek, "žíla" má obdélníkový průřez a zpravidla je složená ze slabých drátků, není mezi nimi široký můstek izolace, jedná se nejspíš o výše zmíněný speciální vodič z 80tých let. Používal se buď přímo pod slabou omítku, nebo se i zasunul do drážky vyfrézované flexou - výrobce udával vhodnost použití i v historicky cenných omítkách, které se tak poškodí pouze v šíři několika mm.
- Pokud je tomu tak, zcela to mění situaci a v tom případě neplatí, co jsem říkal, ale co jsem si myslel :-). Pokud je tomu skutečně tak, jedná se o starší rozvod TNC, kde se zapojení provede zeleným vodičem na kostru a po té do modré pracovní svorky, druhý vodič je pak fáze - tedy do hnědé svorky. Je důležité spolehlivě ověřit, že neoznačený vodič je fázový a ten druhý - se zelenou proužkou- je "nulovací". K tomu je dobré si pozvat elektrikáře. Ne takového, co udělal zkrat a utekl od toho, ale jiného, se zkušenostmi, oprávněním a zkoušečkou.

zdravim

mel bych takovy dotaz na normy v koupelnach .znamy potrebuje pomoc se zapojenim .
rekonstruje koupelnu a pomne chtel jestli bych mu nezapojil do koupelny jednu zasuvku bude to blizko umyvadla dodrzeli bychom normu od hrany jsou 20 cm a od baterie je 60 cm ? a od zemne 120 min uz jsi to moc nepamatuji pokud se mylim opravte mne . no nechce to tahat od jisticu ale chtel by tam dat jen zasuvku s chranicem a tato zasuvka by byla natazena od zasuvky z chodny v koupelne by natom mel zapojeny pouze holici strojek ci fen pro zenu ... + tam chce udelat svetlo na strop to nemusi byt prez chranic ? a svelta na wc dekuji za odpovedi .

Všechno v koupelně samozřejmě přes chránič, i světlo na stropě (až bude domácí stojíce na vaně měnit žárovku, druhou rukou se bude přidržovat futra a náhodou si sáhne do objímky, bude rád že to světlo je zapojené přes chránič).
A ta zásuvka jen pro fén pro ženu.., ona se třeba bude chtít fénovat ve vaně..
Ať ta koupelna byla do teď zapojená jakkoli, jakmile do ní sáhneš, bude všechno na tvoje triko (a možná budeš z toho i blbě spát) - udělej to co nejpořádněji, ať si pan domácí známý chce nebo nechce to tahat od jističů.
A nezapomeň na pospojování, kdy to chceš jindy udělat pořádně než při rekonstrukci.

Proudový chránič je všude vřele doporučený (s výjimkou lednice a pod.), v koupelně dokonce snad povinný. Kromě toho v koupelně musí být doplňková ochrana v podobě ochranného pospojování (vše kovové, možná kromě zárubní dveří, se musí pospojovat vodičem průřezu min. 4mm2 v mědi). Tolik teda doplňkové ochrany neživých částí (pospojování) a živých částí (chránič).
Světla nebývají běžně přístupná dotyku, takže tam proudový chránič není nezbytný, ale nic se jím nezkazí (a když budete chtít vyměňovat žárovku mokrýma rukama, tak třeba vás ochrání před tragedií). I když, když o tom tak přemýšlím, světlo je mimo dosah, ale co vypínač.

Možná bude lepší svěřit to někomu, kdo má platnou kvalifikaci podle vyhlášky 50/1978 (aspoň §6) v tomto oboru, protože ten by to měl vědět. Abych pravdu řek, mám §6 a §11 této vyhlášky, ale bytové instalace běžně nedělám, takže takové podrobnosti nevim, takže kdybych to dělal, budu si muset podrobnosti taky zjišťovat.

Osobně bych koukal, v jakém stavu je ten rozvod, na který se chcete napojit. Jestli je z hliníku, rovnou bych od toho dal ruce pryč. Stejně jako jestli je ještě dvouvodičový, to nesmělo být v koupelnách ani předtím. Jaká byla instalace v té koupelně předtím? Nebo je to koupelna z doby, kdy v koupelnách nesmělo být nic kromě světla (tedy i vypínač býval vně). Osobně si myslím, že by to bylo lepší natáhnout od jističů, stejně tam budete muset dávat ten chránič, takže zásahu do bytové rozvodnice se nevyhnete. A mérmomocí šetřit na kousku kabelu, předpokládám, že v té rekonstrukci se utopilo víc, než pár stovek, které bude ten kabel stát.