Jak efektivně odstranit starý nátěr z okenních rámů?
Dobrý den, rád bych pořídil na chalupě nový nátěr na okna lazurou, nebo i lakem, ale aby to k něčemu vypadalo, tak chci starý nátěr odstranit všechen až na čisté dřevo. Je ho tam několik vrstev, některé se loupou samy, některé zase dost dobře drží. Rámy jsou všelijak profilované, no stará okna. A hlavně je jich celkem 40 křídel. Zkoušel jsem jedno - co se loupalo samo, to jsem oškrábal mechanicky, ostatní odstraňovačem starých nátěrů a zbytek smirkem. Jedno křídlo s přestávkami skoro celý víkend. Nemáte někdo zkušenosti s jinou efektivnější metodou? Opalovat to nechci, stará přemrzlá skla by to nevydržela. Předem děkuji za vyzkoušené rady.
Nechceš-li opalovat, pak jedině louhovat. Do necek se namíchá louh a okna se celá máčí, rámy se pak natírají (nejlépe houbou). Ale pozor, rukavice, štít a další ochranné pomůcky, louh je svinstvo, ale funguje dokonale.
Jinak k tomu opalování - když jsi šikovný, tak se sklům nic nestane, dají se opalovat i několik desetiletí stará okna.
Jinak by to šlo i barvožroutem, ale efekt je silně podprůměrný oproti louhu.
Děkuji za odpověď. Ta myšlenka s tím louhem se mi celkem líbí, ale nic o tom nevím, ta barva po namáčení se nějak lehce setře houbou, rozumím tomu dobře? No jo, ale kam potom s tou kontaminovanou louhovou vodou?
Toho opalovaní se bojím, navíc si myslím, že by to asi nijak rychlejší nebylo. Barvožrout jsem zkusil jednou a bylo to neuvěřitelně zdlouhavé, každá vrstva se musela odstraňovat zvlášť.
tohle je metoda, kdy skončíš s tím, že komplet celé okno rozebereš na jednotlivé "trámky" neb louh vyžere úplně vše, jinak nic proti tomu, ono to není časově nijak náročnější než broušení, ale je to už práce trochu o něčem jiném a okno pak nemusí pasovat do rámu, když člověk přesně neví co dělá
Ono si moc nepomůžeš, ale dost práce resp. času by ušetřilo vyndat skla a pak je tam zase zakytovat, pokud je sklo v rámu, tak nejde pracovat efektivně.
Tak to bych asi mohl, vyndavat skla, stejně je tmel popraskaný a místy vypadaný. Díky za tip.
Nam se odstranovac nateru neosvedcil. opalit jde jen neco treba fermez byla utrpeni horkovzduska to netavila tak jsem musel plamenem. cast brousim flexou - na tom gumovem kotouci mam vysek zrnitost 25 nebo 30 jen takhle hruby se hned neucpal ale je treba lehka ruka jinak hned probrousi drevo. s tim vyndanim skla to neni spatny napad. nejhorsi je krepova paska ktera po par dnech na okne pri natirani zaboha nejde dolu
Ono samotné slovo "opalování" značí, že to chce plamen. Horkovzduškou toho spoustu nejde.
No tak to teda mě překvapilo, že ta páska nejde dolů. Zrovna jsem si myslel, jak to s ní krásně olepím, no ale vidím, že skla půjdou dolů. Stejně se ten tmel drolí.
Krepová páska má na sobě mít vyznačeno na jak dlouhou dobu je určená. Jinak ani pět let povětrnostních vlivů nezmohlo všechnu
moas - horkovzduškou jsem opálil většinu oken a šlo to líp, než pb hořákem, kterej dřevo mnohem víc připaluje, když člověk dodělává kousky, který třeba nešly napoprvý. a to nemáme horkovzdušku nic extra - náš einhell čím vyšší teplotu zvolím, tím víc fouká, na ty okna bych bral pomalejší foukání, ale vyšší teplotu.
bsa - kdysi jsem si polepil všechna okna krepovkou a natíral dobře týden, sušil na sluníčku - páska pak nešla vůbec dolů - odmočit vůbec, nakonec jsem to musel brát toluenem a žiletkou, i tak to šlo bídně.
kejki - páska co kupuju má tak maximálně napsáno, kolik je jí metrů. jinak jsem začal používat pásku z jinýho materiálu - je to něco takovýho -
http://www.ceskestavebniny.eu/product.php?id_produ ct=1613
http://www.ceskestavebniny.eu/product.php?id_produ ct=756
byť je dražší, mnohem líp se s ní dělá a hlavně jde mohem líp dolů :)
Jo, já jsem se to dozvěděl v Horním Bachu a tam to bylo napsané. Bohužel, nějak nemám chuť zkoušet toluen na plastových oknech.
Louhování ani odstraňovač nátěrů nedoporučuji. Odstraňovač bere jen něco, a něco jen rozpatle. Louh se vsákne do dřeva a novou barvu sundá zevnitř. Neutralizace je sporná. Často doporučovaná elektrická opalovací pistole je nanic, snad jen z hlediska možného pořáru je bezpečnější. Při troše šikovnosti to s plynovým hořákem o průměru asi dva centimetry jde velice rychle. Chce to jen cvik, nenahřívat najednou moc velkou plochu. Jak barva zpuchýřuje okamžitě seškrábnout špachtlí. Pokud je kyt vypadaný, je samozřejmě lepší skla vyndat a natřít i místo pro kyt. Jinak pokud je kyt dobrý, stačí sklo chránit před případným kontaktem s plamenem kouskem přiloženého plechu.
Ještě poznámka k opalování:
Při opalování je dobré sklo chránit kusem nehořlavého materiálu. Plech se rozehřeje a pak pálí taky, ale dá se rychle ochladit. Azbest je dobrý, ale poměrně tlustý a nejde opalovat až skoro ke sklu a navíc prach z azbestu je zdraví i žovotnímu prostřesí nebezpečný. Eternitová taška ze střechy, to je něco podobného. Dá se použít i starší plechové hladítko i s rukojetí. Přiložit na sklo a podle toho opalovat a hned seškrabávat špachtlí s ostrými rohy (zaoblené jsou dobré na plochy ale nedosáhnou až do okrajů).
Opálením se některé kvalitní staré nátěry takřka nedají sundat až na dřevo. Opálení je dobré pod nový nátěr, nedá se čekat, že to bude ideálně čistě a budou vidět léta dřeva jako u nového. A navíc se na některých místech dřevo může opálit až do černa, nebo se zjistí, že některá místa jsou prohnilá a půjdou pryč. Proto se pak dřevo znovu napouští fermeží, tmelí, dělá první a druhý fermežový nátěr základovkou a pak vrchní email, aby to drželo jako za starých časů hodně dlouho.
bsa: na oškrabování různých profilů do kterých se nedá špachtlí se používají různé pomůcky - rovné i různě tvarované kousky skla z rozbitého okna, tak akurát do ruky (chce to rukavice, lékárničku po ruce a kbelíček na odlomené střepy aby se to nedostalo do trávy) - škrabka z nabroušeného listu pilky na železo, různé ocelové plechy a plíšky a hlavně namazat svaly a velkou trpělovost.
Děkuji všem za rady. Vyzkouším všechno Některé věci mě opravdu překvapily, tak jsem zvědav, jak to nakonec dopadne. V každém případě to bude asi pěkný opruz. Co se týká posledního příspěvku, rozpomněl jsem se, že před mnoha a mnoha lety jsme jako děcka škrábali školní lavice střepy skla. Normálně nám učitelka před koncem školního roku řekla, zítra si děti přineste do školy rozbité sklo, budeme čistit lavice, které jste počmárali. No a těmi úlomky skla to šlo parádně, akorát to pak školník po nás přelakoval. Dneska by něco takovéhol asi bylo nemyslitelné
bsa, každý způsob je pracný. Velice pracný. Zkoušel jsem vše, louh, horkovzdušku, flexu, plamen..
Louh, musíte mít vaničku (tu si musíte udělat dle rozměrů oken), aby nebyla velká potřeba louhu. Pak oplachování. Velký pozor, páč je to žíravina, maže se to, klouže v gumových rukavicích...
Opalování, někdy to jde OK, jindy to drží jak sviňa, problém se suky, tam to drží fest.
Obrušování, ucpává se skelný papír..
Dneska bych šel jen do opalování horkovzduškou, pomalu nespěchat, až to bude tak to bude..Vibrační brusku a dobrousit detaily.
Přeji trpělivost a odvahu.
Zkoušel to někdy někdo z vás opískovat? Vždy jsem pískoval jen kov, ale nemyslím si, že dřevo by bylo problém a šlo by to od ruky docela dobře . Mám na mysli mokré pískování wapkou.
Nikdy jsem to nezkoušel, ale myslím, že by to nebylo moc dobrý, zrnka by se zasekaly mezi léta a byl by problém se jich zbavit, navíc při mokrém pískování by dřevo nasáklo vodou, to už by bylo lepší suchý, ale jak říkám, osobně bych to neriskoval.
milan ma pravdu. horkovzdušnou pistoli jsem připravil k novému nátěru přes šedesat okennich kridel tak, jak popisuje milan.sklo jsme chránil páskem měděného plechu. nic se nesmi upospichat a vysledek pak nema chybu. Ošetřená okna natíram horkou ferrmezi a na to zakladovku a dva vrchni olejove natery - zadnou vodu, ktera za cas oprsi.
Dobrý den, děkuji za rady. Horkovzdušnou pistoli sice mám, ale na chalupě není elektrika. Pane Kučero, jak to myslíte "žádnou vodu"? Jako že nepoužít vodou ředitelnou barvu? Na vnitřní křídla jsem chtěl dát bílý sokrates, u vnějších jsem ještě nebyl rozhodnutý, ale myslel jsem nějakou lazuru. Jedno vnitřní jsem pokusně očistil barvožroutem a natřel ho prozatím napouštěcí fermeží, ovšem za studena - za horka, to mě nenapadlo, je tedy lépe fermež ohřát?
jsem v tomto směru konservativní a dávam přednost klasice. tedy dobře očistit povrch, aby se odstranily volné či nesoudržné zbytky sdtarého nátěru, horkovzdušnou pistoli a pak filcovým špalíkem, omotaným skelnym papirem 80 pak 120 korn.pečlivě ometu povrch husím křídlem a pak ještě otřu vlhkým hadrem. po usušení natřu horkou fermeží, kterou ohřívám v nádobce s vodou (kvůli zamezení vzplanutí). obrousím i kyt. ten po otření také natřu horkou fermeží (sklenářský kyt se rozdělává fermeží, také se k němu přidává fermež a prohněte pro opravy uvolněného kytování před nátěrem. brousím 120, ometu a otřu a natírám základní syntetikou či olejovou barvou. po uschnutí brousím 120, ometu a pak podobně provedu dva vechní nátěry vrchním olejovým či syntetickým lakem. Pak stačí okenní rámy jen otírat. po 20 letech mají vzhled jako včera natřená.
nekdo muze namítat, ze tento postup je již moderními nátěrovými (a pěkně drahými) prostředky překonaný ale ukažte mi okenní rámy po 20 letech takto natřené...(tyto moderní prostředky jsou na trhu pár let a reference jen hypotetická.
mohu rici, ze se mi opisování od starých fachmanu zatím vyplatilo. a netýká se to jen nátěrových hmot.
nám byl doporučen tento postup
LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD S1033
Balakryl - UNI lesk - univerzální lesklá barva na dřevo a kov
po roce barva nevypadá zle, ale rok je hodně krátká doba na nějaký zhodnocení - výhodou je rychlé schnutí a barva použitelná jako základ i vrch.
tak teď nevím, jestli takto dojet všechna okna, nebo přejít na syntetiku (oknobal/industrol) - syntetiku jsme dělali u rodičů na domě cca 10 let zpátky od Colorlaku - když se podívám na okna z venku, tak už je místy taky oprýskaná a popraskaná.
Balakryl nebrat, ostatně skoro cokoli vodou ředitelného. Vyzkoušeno na česna úlů, do 3-4let se začne loupat. Jediný co tak nějak dlouhodobě odolává povětrnostním vlivům jsou kvalitní fermeže a syntetika.
mam na tuto problematiku stejný názor, ale pripouštím, že se mohu mýlit... Podle mých zkušeností je nejdůležitější pro životnost jakéhokoliv nátěru příprava povrchu před nátěrem. nečistoty, volné či nesoudržné stopy dřívějšího nátěru (když mluvíme o rekonstrukci) působí podobně jako polohrubá mouka na vále, která slouží k tomu, aby se těsto nelepilo kucharce při zpracování na dřevěný vál.
Tedy nový i již dříve natřený povrch brousit, napustit horkou fermeží a pak syntetika či olejový nátěr. brousit, očistit povrch po broušení vlhkým hadrem a po uschnutí ješte otřít suchým hadrem a poté teprve natírat. To má podle meho nazoru větší vliv na životnost nátěru než samotné nanášení.
Když dělám něco pro sebe, dám si záležet,nepospíchám... připouštím, že řemeslník, který si chce vydělat, musí pospíchat.Ale i on by mel dodrzovat daný technologický postup.
Praxe je pokaždé jiná. Část oken vystavená povětrnostním vlivům se olupovala sama a starý nátěr šel až na holé dřevo velmi snadno špachtlí, ocelovou škrabkou (cidlinou, jestli je to správný název?), v drážkách upraveným nabroušeným starým listem z pilky na kov. A na ostatních místech to nešlo vůbec ničím, drží to fest a jediné co na to platí je plamen a podle rady lakýrníka je zbytečné se snažit to dostat dolů, stačí to prý lehce očistit a zdrsnit smirkem a pak přetřít novým vrchním nátětem.
Starý nátěr z velmi starých dveří (původní fermež, fermežová základovka a za posledních asi 80 let několik vrstav emailu) šel dolů až na holé dřevo velmi dobře, jen v prohlubních u suků a dalších nerovností ve dřevě to šlo hůř, ale pár hodin byly čisté z obou stran, včetně různých profilů a drážek.
Nátěr ze starších dveří (koupené lakovené ve stavebninách někdy v 80. letech) nešel vůbec, drží fest, stačilo opravit jenom místa, kde se nátěr rozpraskal a zcela oloupal (pouze z venkovní strany, kde působí různé vlivy prostředí - na půdě, kde je v létě suchý hic a v zimě mráz a na dveřích z jedné strany někdy sražená námraza).
Myšlenka dostat nátěr zcela dolů, aby bylo vidět dřevo je hezká, ale velmi pracná, vhodné tak pro restaurátory. Pokud bylo dřevo natřené, je lepší nátěr obnovit, než se snažit o dřevo jako nové.
mate nekdo zkusenosti s tmelenim na finalni vrstvu barvy? pokud tedy vyjmu sklo tak by bylo nejrychlejsi provest vsechny natery a az potom zasklit zatmelit a za tech cca 14 dnu uz jen pretrit tmel.