Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak efektivně odstranit starý nátěr z okenních rámů?

Dobrý den, rád bych pořídil na chalupě nový nátěr na okna lazurou, nebo i lakem, ale aby to k něčemu vypadalo, tak chci starý nátěr odstranit všechen až na čisté dřevo. Je ho tam několik vrstev, některé se loupou samy, některé zase dost dobře drží. Rámy jsou všelijak profilované, no stará okna. A hlavně je jich celkem 40 křídel. Zkoušel jsem jedno - co se loupalo samo, to jsem oškrábal mechanicky, ostatní odstraňovačem starých nátěrů a zbytek smirkem. Jedno křídlo s přestávkami skoro celý víkend. Nemáte někdo zkušenosti s jinou efektivnější metodou? Opalovat to nechci, stará přemrzlá skla by to nevydržela. Předem děkuji za vyzkoušené rady.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
bsa, každý způsob je pracný. Velice pracný. Zkoušel jsem vše, louh, horkovzdušku, flexu, plamen.. Lo…
milan.cukrar 17.06.2013 16:23
milan.cukrar
milan ma pravdu. horkovzdušnou pistoli jsem připravil k novému nátěru přes šedesat okennich kridel t…
Karel Kučera 25.06.2013 23:11
Karel Kučera
Dobrý den, děkuji za rady. Horkovzdušnou pistoli sice mám, ale na chalupě není elektrika. Pane Kučer…
bsa 26.06.2013 09:07
bsa
jsem v tomto směru konservativní a dávam přednost klasice. tedy dobře očistit povrch, aby se odstran…
Karel Kučera 26.06.2013 21:09
Karel Kučera
nám byl doporučen tento postup LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD S1033 Balakryl - UNI lesk - univerzální le…
nemec 29.06.2013 07:37
nemec
Balakryl nebrat, ostatně skoro cokoli vodou ředitelného. Vyzkoušeno na česna úlů, do 3-4let se začne… nový
Uroboros 29.06.2013 08:58
Uroboros
mam na tuto problematiku stejný názor, ale pripouštím, že se mohu mýlit... Podle mých zkušeností je… nový
Karel Kučera 29.06.2013 15:32
Karel Kučera
Praxe je pokaždé jiná. Část oken vystavená povětrnostním vlivům se olupovala sama a starý nátěr šel… nový
náhodný 30.06.2013 11:04
náhodný
mate nekdo zkusenosti s tmelenim na finalni vrstvu barvy? pokud tedy vyjmu sklo tak by bylo nejrychl… poslední
nemej 16.07.2013 07:34
nemej

bsa, každý způsob je pracný. Velice pracný. Zkoušel jsem vše, louh, horkovzdušku, flexu, plamen..
Louh, musíte mít vaničku (tu si musíte udělat dle rozměrů oken), aby nebyla velká potřeba louhu. Pak oplachování. Velký pozor, páč je to žíravina, maže se to, klouže v gumových rukavicích...
Opalování, někdy to jde OK, jindy to drží jak sviňa, problém se suky, tam to drží fest.
Obrušování, ucpává se skelný papír..

Dneska bych šel jen do opalování horkovzduškou, pomalu nespěchat, až to bude tak to bude..Vibrační brusku a dobrousit detaily.
Přeji trpělivost a odvahu.

milan ma pravdu. horkovzdušnou pistoli jsem připravil k novému nátěru přes šedesat okennich kridel tak, jak popisuje milan.sklo jsme chránil páskem měděného plechu. nic se nesmi upospichat a vysledek pak nema chybu. Ošetřená okna natíram horkou ferrmezi a na to zakladovku a dva vrchni olejove natery - zadnou vodu, ktera za cas oprsi.

Dobrý den, děkuji za rady. Horkovzdušnou pistoli sice mám, ale na chalupě není elektrika. Pane Kučero, jak to myslíte "žádnou vodu"? Jako že nepoužít vodou ředitelnou barvu? Na vnitřní křídla jsem chtěl dát bílý sokrates, u vnějších jsem ještě nebyl rozhodnutý, ale myslel jsem nějakou lazuru. Jedno vnitřní jsem pokusně očistil barvožroutem a natřel ho prozatím napouštěcí fermeží, ovšem za studena - za horka, to mě nenapadlo, je tedy lépe fermež ohřát?

jsem v tomto směru konservativní a dávam přednost klasice. tedy dobře očistit povrch, aby se odstranily volné či nesoudržné zbytky sdtarého nátěru, horkovzdušnou pistoli a pak filcovým špalíkem, omotaným skelnym papirem 80 pak 120 korn.pečlivě ometu povrch husím křídlem a pak ještě otřu vlhkým hadrem. po usušení natřu horkou fermeží, kterou ohřívám v nádobce s vodou (kvůli zamezení vzplanutí). obrousím i kyt. ten po otření také natřu horkou fermeží (sklenářský kyt se rozdělává fermeží, také se k němu přidává fermež a prohněte pro opravy uvolněného kytování před nátěrem. brousím 120, ometu a otřu a natírám základní syntetikou či olejovou barvou. po uschnutí brousím 120, ometu a pak podobně provedu dva vechní nátěry vrchním olejovým či syntetickým lakem. Pak stačí okenní rámy jen otírat. po 20 letech mají vzhled jako včera natřená.

nekdo muze namítat, ze tento postup je již moderními nátěrovými (a pěkně drahými) prostředky překonaný ale ukažte mi okenní rámy po 20 letech takto natřené...(tyto moderní prostředky jsou na trhu pár let a reference jen hypotetická.

mohu rici, ze se mi opisování od starých fachmanu zatím vyplatilo. a netýká se to jen nátěrových hmot.

nám byl doporučen tento postup
LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD S1033
Balakryl - UNI lesk - univerzální lesklá barva na dřevo a kov
po roce barva nevypadá zle, ale rok je hodně krátká doba na nějaký zhodnocení - výhodou je rychlé schnutí a barva použitelná jako základ i vrch.

tak teď nevím, jestli takto dojet všechna okna, nebo přejít na syntetiku (oknobal/industrol) - syntetiku jsme dělali u rodičů na domě cca 10 let zpátky od Colorlaku - když se podívám na okna z venku, tak už je místy taky oprýskaná a popraskaná.

mam na tuto problematiku stejný názor, ale pripouštím, že se mohu mýlit... Podle mých zkušeností je nejdůležitější pro životnost jakéhokoliv nátěru příprava povrchu před nátěrem. nečistoty, volné či nesoudržné stopy dřívějšího nátěru (když mluvíme o rekonstrukci) působí podobně jako polohrubá mouka na vále, která slouží k tomu, aby se těsto nelepilo kucharce při zpracování na dřevěný vál.

Tedy nový i již dříve natřený povrch brousit, napustit horkou fermeží a pak syntetika či olejový nátěr. brousit, očistit povrch po broušení vlhkým hadrem a po uschnutí ješte otřít suchým hadrem a poté teprve natírat. To má podle meho nazoru větší vliv na životnost nátěru než samotné nanášení.

Když dělám něco pro sebe, dám si záležet,nepospíchám... připouštím, že řemeslník, který si chce vydělat, musí pospíchat.Ale i on by mel dodrzovat daný technologický postup.

Praxe je pokaždé jiná. Část oken vystavená povětrnostním vlivům se olupovala sama a starý nátěr šel až na holé dřevo velmi snadno špachtlí, ocelovou škrabkou (cidlinou, jestli je to správný název?), v drážkách upraveným nabroušeným starým listem z pilky na kov. A na ostatních místech to nešlo vůbec ničím, drží to fest a jediné co na to platí je plamen a podle rady lakýrníka je zbytečné se snažit to dostat dolů, stačí to prý lehce očistit a zdrsnit smirkem a pak přetřít novým vrchním nátětem.

Starý nátěr z velmi starých dveří (původní fermež, fermežová základovka a za posledních asi 80 let několik vrstav emailu) šel dolů až na holé dřevo velmi dobře, jen v prohlubních u suků a dalších nerovností ve dřevě to šlo hůř, ale pár hodin byly čisté z obou stran, včetně různých profilů a drážek.

Nátěr ze starších dveří (koupené lakovené ve stavebninách někdy v 80. letech) nešel vůbec, drží fest, stačilo opravit jenom místa, kde se nátěr rozpraskal a zcela oloupal (pouze z venkovní strany, kde působí různé vlivy prostředí - na půdě, kde je v létě suchý hic a v zimě mráz a na dveřích z jedné strany někdy sražená námraza).

Myšlenka dostat nátěr zcela dolů, aby bylo vidět dřevo je hezká, ale velmi pracná, vhodné tak pro restaurátory. Pokud bylo dřevo natřené, je lepší nátěr obnovit, než se snažit o dřevo jako nové.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru