
Drazice OKCE 125 -bouchnul
Ahoj, dnes se mi stala nemila vec, z niceho nic mi bouchnul bojler od Drazic, je zhruba cca 10let stary a roztrhl se mi plast v horni casti bojleru, jak je nalisovane to vrchni viko, tak v tom spoji se otevrel a pokroutil. Tudy take vytekla voda.
Zajimalo by me jestli se vam to nekomu neco podobneho nestalo, jelikoz vazne nechapu co muze byt pricinou. Fungoval bez problemu. Pojistny ventil funguje tak jak ma. Neni mozne ze by prestal fungovat termostat a bojler se proste prehral a pretlakoval a ventil ten tlak nestihal odvadet? Jinak vazne nevim, bojler sem rozdelal, uvnitr byl nanos ale priruba v poradku, spirala take. Koupim novy ale uz se toho bojim
Pojistný ventil: Výrobce v návodu k použití píše, že pojistný ventil se má (tuším) měsíčně vyzkoušet a propláchnout tím, že uživatel pootočí krytkou, nebo nadzvedne páčkou kuželku ventilu tak, aby přepustil část tlaku vody. tím se zamezí "zalehnutí" ventilu a současně prověří volný odtok z ventilu. Děláte to? Já ne
- Bojler se podle mne (pouze) roztrhl, byl tedy přetlakován (píšete, že se otevřel zhruba ve sváru víka a pláště a vytekla voda). Předopkládám tedy, že selhal pojistný ventil a neodvedl přetlak vody vzniklý při ohřevu.
- Stát se to ale může přes to, že pojišťovák je v pořádku: Pokud nastane porucha na ovládání topení (termostat/tepelná pojistka) a voda se pod tlakem dále ohřívá a vaří, nahromadí se v horní části nádrže plyny a vodní pára, přestože ve spodní části pojistný ventil přebytečným tlakem odpouští vodu. "Výbuch" nastane v okamžiku, kdy se začne s odpouštěním TUV, kdy dojde k rychlému úniku plynů a páry vodní baterií, tím ke skokovému poklesu tlaku v bojleru a ve zbytku horké vody nastane efekt, který známe z otevření PET láhve: skokovým snížením tlaku se začne bouřlivě uvolňovat plyn z kapaliny, dojde k prudkému nárůstu tlaku plynů, který nestačí pojistný ventil ve spodní části vodou odvést a bojler exploduje. Toto je zpravidla provázeno masívním únikem vodní páry a tlakovou vlnou. Je třeba si uvědomit, že celý proces se děje v prostředí uzavřené nádrže, při tlaku 6Atm. a přehřáté vodě i vodní páře.
závěr: Tepelná pojistka a pojistný ventil - nejdůležitější a nenahraditelné části bojleru
Kazdopadne doporucuji s pojistnym ventilem nejak moc netestovat a neopravovat.Nevyplaci se obcasna zkouska jestli funguje ! Mel by lehounce odkapnout obcas a lepsi je mit nejakou nadobku nez rovnou do odpadu , alespon je videt ze funguje. To je sice neesteticke ale je to tak. Lepsi je obcas vymenit cely pojistny vntil a je OHROMNE STESTI ZE NEBOUCHL V PLNE PARADE. Kazdopadne Drazice jsou dobry bojler alias ohrivac vody a jsou na trhu napr. italske a ty bych nikdy moc nedoporucova. Jo termostat muze samozrejme prestat fungovat a v tom pripade by mnel fungovat prave pojistny ventil a pak by to melo vyhodit jeste tepelna pojistka. rozhodne bych se do ceskoslovenskych bojleru nebal !
1- S tím názorem "...nějak moc netestovat pojišťovák..." bych polemizoval: Každý mechanický díl se může mechanicky opotřebovat, nebo poškodit egresivitou prostředí, proto občasné "prostříknutí" nadzvednutím pružiny a prověřením kuželky, bych nebral jen jako doporučení výrobce, ale jako součást údržby, stejně jako odkalování bojleru a výměnu anodové tyče. Pokud po takové zkoušce pojišťovák prokapává, je to známka jeho opotřebení, nebo nečistot v rozvodech a je to třeba řešit. Nezkoušet a neřešit, to je zaděláno na problém. NEOPRAVOVAT - to je snad jasné(!).
). Když uvážím, kolik bojlerů je provozováno a kolik se jich roztrhne, je pravděpodobnost této poruchy podobná, jako pád letadla na Vaši zahrádku...
2- tepelná pojistka - Proto není automaticky vratná, ale pouze odbornou obsluhou, aby si uživatel uvědomil, že je porouchaný termostat. Vyděl jsem také "odborná řešení", kdy byla nahrazena druhým termostatem. Nejen že se nedoví, že ten první je vadný (protože pouze teče o něco teplejčí voda), ale termostat nesplňuje i další bezpečnostní požadavky, jako SPOLEHLIVÉ odpojení kontaktů, přerušení obou pracovních vodičů k tělesu, samostatný a nezávislý systém měření teploty ... A opět - NEOPRAVOVAT, pouze po zjištění, PROČ VYPADLA (?) "nahodit".
3- Výše jsem stručně popsal, co jsem vyslechl na školení od soudního znalce z oboru tlakových nádob. Ukazoval i fotky a bylo zřejmé, kdy se bojler roztrhne přetlakem kapaliny a kdy přetlakem plynů.
4 - Souhlasím bez výhrad, pokud řadíte bojlery DRAŽICE k nejkvalitnějším (a to je neprodávám
"vyslechl na školení od soudního znalce z oboru tlakových nádob"
ty uz musis byt preskoleny 70002-trouba
"Ze školení techniků proopravy sporáků vím,že neexistuje metodika měření teploty v pečící troubě u zákazníka, v laboratorních podmínkách zkušebny to řeší každý výrobce vnitřním předpisem"