Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Staré rozvody elektřiny v bytě

Zdravím, prosím o radu, mám v pronajatém bytě staré rozvody elektřiny. Dráty v textilu, na některých místech ještě původní zásuvky z 40. let. Zjistil jsem, že rozvody jsou dvoužilové, ochranný kolík není zapojen. Žádné problémy zatím nejsou, ale chci se zeptat, jestli nemohou nastat nějaké komplikace a jestli to třeba neškodí některým spotřebičům, např. počítači. Chci si k němu pořídit UPS, bude fungovat správně?
Díky moc za odpověď.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zjistil jsem, že rozvody jsou dvoužilové, ochranný kolík není zapojen. Problem ani tak neni, ze jso…
bahno 18.03.2013 10:09
bahno
No krásný bez zemnícího vodiče bych si rovnou zapojil fázi na kolík a nejlépe ještě v koupelně a bez… poslední
motar 28.03.2013 00:48
motar
Tak mám nové poznatky a jsem z toho docela v šoku. Odšrouboval jsem všechny zásuvky, abych zjistil,…
Kuba4 20.03.2013 14:28
Kuba4
Každopádně bych to nejdříve konzultoval s majitelem a vysvětlil možná rizika. Nejlepší by byla samoz…
Zerozero 20.03.2013 16:00
Zerozero
Dá se kombinovat hliník a měď? Každý samozřejmě v jiném okruhu - stávající okruh nechat a další okru…
Kuba4 21.03.2013 08:03
Kuba4
Přímý kontakt měď-hliník je to nejhorší, co můžes udělat. Průchodem elektrického proudu docházi k do…
JR_Ewing 21.03.2013 09:35
JR_Ewing
Předpokládám, že je to reakce na propojku nulák - kolík v zásuvce. Nebo se to nedá kombinovat ani ve…
Kuba4 21.03.2013 09:50
Kuba4
Nene, prostě přímý fyzický kontakt (například v jedné svorce) více čteni třeba tu: http://elektrika.…
JR_Ewing 21.03.2013 10:15
JR_Ewing
Drobný detail - to platí tam, kde je spoj vystaven vlhkosti (je to uvedeno i v odkazu "elektrika..."… nový
mirektatra 25.03.2013 08:10
mirektatra

Tak mám nové poznatky a jsem z toho docela v šoku.
Odšrouboval jsem všechny zásuvky, abych zjistil, jak jsou zapojené. Pak jsem zkoušel, na který jistič která vede.
1) Zásuvky a vypínače jsou každý pes jiná ves, krabice a šroubky v nich také - prostě nějaký šroub byl po ruce, tak se to tam dalo.
2) Všude jsou textilní hliníkové vodiče (dvoulinka) a trubky, přesně jak jste tu psali. Nikde není zapojen ochranný kolík, kromě zásuvek Z1 a Z2, ty byly ještě původní kulaté z 30.let, tam je propojen nulák s ochranným kolíkem. Všechny zásuvky mají k sobě jen jeden přívod, výjimkou je Z5, k té vedou přívody dva, je tedy průchozí asi na Z4.
3) Zásuvek je dost málo, hlavně v kuchyni je jen jedna a to na druhé straně místnosti než je linka a plynový sporák. V koupelně není zásuvka žádná, v předsíni také ne.
4) Všechno je zapojené jen na jeden jistič, přestože je jich celkem šest (6,10,10,10,16,25)! Světla a zásuvky, všechno na jednom okruhu 16A. Pěkná prasečina. Ve 30. letech se všechno zapojovalo jen na jeden okruh?
5) Elektroměr na chodbě je vyroben v roce 1993 a je na něm nálepka 2004. Oba sousedé mají digitální elektroměry a na nich nálepky 09 a 10. Nevím, jestli to o něčem vypovídá a nevím, jestli mají v bytě nové rozvody, zkusím případně zjistit.

Je to nájemní byt, jsem tu měsíc. Byt je starý, ale hezký a líbí se mi tu. Mám napůl obílené stěny, chtěl jsem dávat nové lino do jedné místnosti.
Napadají mě různé varianty řešení:
A) Nedělat nic, doteď to fungovalo.
B) Nechat stávající zapojení a k tomu nechat udělat druhý okruh na jistič 25A, který by se vyvedl někam pod jistič v předsíni. Z něho bych měl prodlužovačku dle potřeby na silnější spotřebiče.
C) Vyměnit všechny kabely, zásuvky a vypínače, udělat několik okruhů. Díky trubkám by se snad nemuselo moc kopat, ale kolega mi říkal, že se trubky upevňovali zahnutýma hřebíkama a v rozích dost ohýbaly, takže budou na mnoha místech deformované a jejich průchodnost omezená. Navíc by se musely vytvořit okruhy, takže by se tahaly kabely tam, kde nejsou.

Variantu A nechci a varianta C připadá v úvahu jen pokud ji bude financovat majitel.
Jak se na to koukáte vy?

Obrázky:
xlb0yg.jpg
[IMG]xlb0yg.jpg[/IMG]

Každopádně bych to nejdříve konzultoval s majitelem a vysvětlil možná rizika. Nejlepší by byla samozřejmě celková rekonstrukce. Ale také je předpoklad, že majitel náklady promítne do vyššího nájmu. Levnější variantou rekonstrukce by bylo protažení nových vodičů do stávajících trubek.
Ale také je varianta, aby "se vlk nažral a koza zůstala celá.:-)
Ty opředené vodiče, nemusí být závadou, jsou li v suchu, vykazují někdy lepší izolaci, než vodiče v PVC kabelu. Vedení v trubkách pod omítkou je bezpečné. Otázkou je průřez vodičů.
Pokud na světla vede alespoň 1,5 hliník, v pořádku.
Pokud na zásuvky vede alespoň 2,5 hliník, v pořádku. Pokud na zásuvky vede 1,5 al. je to horší, ale vyjde to, jen by chtělo zjistit, kam vodiče od jednotlivých zásuvek vedou, jestli samostatně k jističi, či se větví a jak, aby se zapojení dalo navrhnout. Nevhodné by totiž bylo, aby na vodiče 1,5 byly dvě, nebo víc zásuvek společně.
Potom by se obvody vhodně zapojily na stávající jističe. Na světla vystačí 6A. Zásuvky, pokud je více větví zavedeno k jističům udělalo by se více okruhů, vhodým zapojením. Naprostá většina zásuvek v bytě je zbytečné jistit 16A. Většinou stačí i 6A, případně 10A. Zpravidla pouze v kuchyni je třeba zásuvka, která snese alespoň zátěž varné konvice. Běžná větší konvice bere cca 10A. Pokud si ohlídáme že na stejný okruh nebude současně připojen další větší spotřebič, desítka jistič postačí. Při odjištění 10A, by postačila i ta 1,5 Al. Podle současných norem by to nebylo, ale na úrovni starší instalace, kterou, je li v pořádku nic nebrání používat.
Potom by zbývalo jen správně zapojit zásuvky (kolíky) a je hotovo.
Byla by to spíše jen oprava stávající instalace, než rekonstrukce. Po opravě by se jednalo o funkční dvouvodičovou (TN-C)soustavu, která se může i dnes normálně používat.
Náklady v případě svépomoci s pomocí třeba známého elektrikáře řádu stokorun.8-):beer:

Dá se kombinovat hliník a měď? Každý samozřejmě v jiném okruhu - stávající okruh nechat a další okruh(y) udělat v mědi?
Čím prodloužit chybějící propojení nuláku s ochranným kolíkem? Hliníkový drát asi neseženu, lze měděným?
V bytě bych rád zůstal, stejně tu neplánuju být víc než dva roky. Nerad bych to s majitelem nějak hrotil a případně odtud odcházel s tím, že mě to bude stár peníze, které nedostanu zpět - mám tříměsíční výpovědní lhůtu, navíc jsem platil provizi realitce. Když majitel nebude nakloněn celkové rekonstrukci, tak bych udělal asi nějaký kompromis a původní okruh moc nezatěžoval.

Drobný detail - to platí tam, kde je spoj vystaven vlhkosti (je to uvedeno i v odkazu "elektrika..."). Kde je spoj suchý, t.j. nehrozí-li ani kondenzovaná vlhkost, jsou nebezpečí spojená s elektrolýzou spoje jen minimální. Pro kvalitní spojení (je-li nutné jej provést pod jedním šroubem svorky) pak stačí vložit mezi vodiče MS, nebo lépe CU/AL podložku.
To ovšem nic nemění na skutečnosti, že AL rozvody v uvedených průměrech dnešní normy vylučují, že AL spoje se snadněji vymačkají vlivem roztahováním vodiče ohřívaného průchodem proudu, že stav instalace, jak je patrný z fotek, je "prachmizerný" a že minimálně odborná oprava do původního stavu, lépe celková rekonstrukce dle dnešních předpisů, je nutná, ne-li nezbytná!
Do "boje" s nájemcem bych se nepouštěl - není možno jej vyhrát (zvláště v situaci smlouvy na dobu určitou). Jednáním a vstřícností, aktivním hledáním řešení, tím se dosáhne víc a lidé jsou při tom spokojenější :beer:. Zkuste to - doporučuji :-).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru