Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Staré rozvody elektřiny v bytě

Zdravím, prosím o radu, mám v pronajatém bytě staré rozvody elektřiny. Dráty v textilu, na některých místech ještě původní zásuvky z 40. let. Zjistil jsem, že rozvody jsou dvoužilové, ochranný kolík není zapojen. Žádné problémy zatím nejsou, ale chci se zeptat, jestli nemohou nastat nějaké komplikace a jestli to třeba neškodí některým spotřebičům, např. počítači. Chci si k němu pořídit UPS, bude fungovat správně?
Díky moc za odpověď.

Rekonstrukci elektro by si to bezpochyby zasloužilo. Je jen otázkou jak se k tomu postaví majitel. Osobně s tím mám nedobré zkušenosti.

Jedna doplňující otázka. Ochranný kolík není zapojen z důvodu absence třetího vodiče ani propojen s nulákem? Z předchozích postů to není zcela jasné..

Zatím jsem prozkoumal 4 zásuvky ve dvou místnostech, dnes se kouknu i na další.
Třetí vodič nikde nebyl, jen dva.
Zajímavé je i to, že v koupelně není zásuvka žádná, je tam jen světlo.
Majitel mě s tím asi pošle k šípku, protože to funguje a předchozí nájemníci žádný problém neměli. Na vlastní náklady to dělat určitě nechci, to si raději všude natáhnu prodlužovačky a nechám si udělat jen dvě správně zapojené zásuvky pod jistič, každou z jednoho zásuvkového okruhu.

To je pravda. Ale kdysi jsem v nějakým letitým šrotu našel zásuvku, z hnědého bakelitu, vypadající jako normální zásuvka, ale jen se dvěmi dírkami bez kolíku. Tak nevím, možná v dobách elektrického pravěku se kolíky ještě nepoužívaly. Ochranu nulováním až s masívním rozvojem elektrifikace vynalezl Jára Cimrmann. :-D8-)

Fujtajbl! Taková instalace je opravdu "vo držku". Je to spíš na celkovou rekonstrukci, ale pokud by to nebylo hned možné, tak alespoň zapojit ty kolíky. Zavolat elektrikáře, nebo: Doutnavkovou zkoušečkou bezpečně zjistit, který vodič je fáze a který nulák. (musí být jistota, svítí li oba nebo žádný je někde chyba). Potom vypnout proud celkově. Zapojit nulák na kolík a bez přerušení dál na pravou zdířku. (pokud to nelze třeba z důvodu krátkých vodičů udělat spojku, lepší tak než nic.) Ale považoval bych to za provizorium, stejně by to chtělo rekonstrukci. Takto staré instalace jsou provedeny slabými vodiči, nebylo počítáno se spotřebiči okolo 2 až 3kW, což je třeba varná konvice. Do zapojení alespoň těch kolíků je životu nebezpečné připojení všech spotřebičů s ochranným vodičem, tak bacha. (pračka, lednička, žehlička, vařič a podobně, připojení sporáku ani nepředpokládám).
V každém případě informovat majitele, měl by se o to postarat sám.

Pokud je to v trubkách a majitel nechce příliš investovat, došel bych v kompromisech na půl cesty: Natahal bych s elektrikářem do trubek nový dráty (3x), vyměnil /přesekal/ krabice, pokud jsou plechový s lepenkou, vyměnil zásuvky, případně i jištění. To sekání bych udělal sám, dle pokynů odborníka, kterýmu bych byl "při ruce" při protahování drátů. Výsledek: Něco se přiučím, ušetřím pár peněz majiteli a získám plnohodnotnou a bezpečnou instalaci, kde se nemusím bát o děti a počítač - lhostejno v jakém pořadí :puff:.

V trubkách to nebude, vše je v omítce.:-(
Majitel asi moc spolupracovat nebude, protože to funguje, ale zkusím se ho zeptat. Na vlastní náklady to dělat určitě nechci, to si raději všude natáhnu prodlužovačky a nechám si udělat jen dvě správně zapojené zásuvky pod jistič, každou z jednoho zásuvkového okruhu.

No tyhle staré instalace z opředených vodičů se skutečně tahaly do trubek, takové kovové s výstelkou z asfaltového papíru. Možná nejsou vidět, je to v krabicích zasádrované.
Ale nechtěl bych být majitelem bytu, který nechce spolupracovat. Za byt odpovídá a pokud nájemníka zabije proud kvůli špatné instalaci, bude mít pořádný průůůů...

Po trubkách se kouknu. I kdyby tam byly, tak si stejně nedovedu moc představit, jak se tím bude protahovat třížilový drát, zatáček tam bude několik, slabým místem bude starý hliníkový kabel a pevnost jeho spoje s novým. Ale vyřešilo by to kopání do omítky.
Zkusím to s majitelem probrat.

Pokud tam trubky jsou, nebyl by to až tak problém. Když tam vodiče protáhli tehdy šlo by to i dnes. Trubky jsou dostatečné aby se tam vešlo 3X 2,5 měď. Tahaly by se dráty nikoliv kabel. Náklady by mohly být minimální, jen cena vodičů, případně zásuvek a pod. Pokud by nebyly větší nároky a vystačilo se s původním jištěním, (snad) by se to dalo nepovažovat za úplnou rekonstrukci, na kterou by měl být projekt, schválení a revize. (Systém co revizák nevidí, to bejt nemusí.... fuj měl bych to smazat::):-D
Ale pořád by to bylo lepší než to je.

MAjitel by měl spolupracovat!! Jako majitel bytu, který slouží pro pronájem je povinnen předložit každých 5 let platnou revizi. Není přece problém se přestěhovat někam jinam. Nebo je to snad byt na Václaváku za symbolický nájem??
Nebo to nechat prohlédnout odborníkem a vypracovat revizi - cena je asi jako za montáž dvou zásuvek. A pokud majitel nebude chtít spolupracovat, tak PČR a obecné ohrožení. VOCODE?? Nezapojený kolík se používal před rokem 1967 (??) a mám tušení jen u sítí 120V. Při přechodu na síť 220 V (nyní 230) se měli vyměnit veškeré rozvody v bytě. Rozvody se měnit museli, ale víme jak to tenkrát fungovalo.
Nevím odkud jste, ale to by mi stálo za podívání - takový muzejní kousek se už nevidí :-)

Sázím bob proti fazoli, že je to v trubkách. Vodiče s hadrovým opředením se používaly buď v trubkách, nebo v pancéřových kabelech a ty byly drahé - proto jen na dřevo, nebo v průmyslu. Dvoužilový gumový kabel s hadrovými dráty jsem vídal v učení - jsemť již věkovitým :puff:

... a po válce se ty pojistky klemovaly kouskem drátu, aby vyhovovaly "novým" předpisům - to už ale měly nulovací kolík a ten se spojoval s (tehdy ještě šedým) nulákem. Problém vidím spíš ve společných rozvodech světel a zásuvek, ale i to lze řešit:

V místě stávající krabice se vyseká větší díra a osadí se dvě nové krabice. Do trubek se zatáhne "můstkáč" zvlášť pro světla i pro zásuvky a zapojí se každý do příslušné krabice. Je pravda, že s 2,5kou je to u některých slabších trubek docela boj, ale než sekat všechny šlice...:-/, použij tekuté mýdlo , nebo Jar na nádobí. POZOR! Nesmí se v jedné trubce tahnout dva rozdílné obvody (jiného jištění) samostatnými vodiči, ale pouze kabely :!:.

Dobrý den!
Šéfe, kdysi dávno jsem se bohužel účastnil hašení hořících kabelů ve zdivu!!
Než si člověk uvědomí, co se děje, je v domě takový kouř, že lidi utečou a nechají ve zmatku pojistky pojistkami, berou do rukou vodní hasicí přístroje a jiné hlouposti, důsledkem nastalého zmatku, dezorientace a jiných situací!!!
Kdybych tomu dobrákovi tenkrát nepraštil do ruky, hasil by to vodou!!!!
Nejdříve byl smrad u zásuvky, pak žlutošedý dým, no a pak už to byl rachot, ve zdi to hoří, jako zápalná šňůra! Proč to tu vykládám?!
Je to váš život?
Není jen Váš, ale i Vašich blízkých!!!!!!!
Mysli na to chlape, chyť toho dobráka pod krkem a klidně mu pohroz kontrolou, nebo čímkoliv, co na něj bude platit....
Bacha, dnes už se nedělají spotřebiče s příkonem 100W, ele většina z nich pracuje s daleko větším příkonem, a účinností a ty Vaše kabílky? Na Vašem místě bych neváhal a okamžitě nainstaloval úplně nové rozvody, odborným pracovníkem, samozřejmě s revizí,atd.......
Je to jen můj názor, ale jen pro příklad uvedu, že tehdy hořelo v domě mého souseda, který měl v domě rozvody podobné Vašim.Požár byl od rychlovarné konvice!!!!!!!! V jeho případě vše dopadlo ,,DOBŘE"...........
Radek

My řešili něco podobného.Budoucí tchán před deseti lety taky myslel jak ušetří a najme si hospodského elektrikáře.Nejen že to prase napojilo v krabici hliník s mědí smotalovým konektorem, tak provedl zásuvkový okruh tím stylem, že na jeden jistič běží tři pokoje, v každém jedna zásuvka, takže logicky i víc prodlužováků.No a jednoho dne ( a to můžeme děkovat snad i bohu, že jsme byli doma) začala hořet jedna zásuvka za snad tunovou trojskříní.Smrad, dým po celém domě, jistič nic nepojistil.Honem pro prodlužovák a flexu s řezacím kotoučem, rychle vyřezat díru do zadní části skříně zhruba v místě zásuvky, honem shodit hlavní jistič a pak uhasit.
No nebýt doma, jsme bezdomovci.

Tak mám nové poznatky a jsem z toho docela v šoku.
Odšrouboval jsem všechny zásuvky, abych zjistil, jak jsou zapojené. Pak jsem zkoušel, na který jistič která vede.
1) Zásuvky a vypínače jsou každý pes jiná ves, krabice a šroubky v nich také - prostě nějaký šroub byl po ruce, tak se to tam dalo.
2) Všude jsou textilní hliníkové vodiče (dvoulinka) a trubky, přesně jak jste tu psali. Nikde není zapojen ochranný kolík, kromě zásuvek Z1 a Z2, ty byly ještě původní kulaté z 30.let, tam je propojen nulák s ochranným kolíkem. Všechny zásuvky mají k sobě jen jeden přívod, výjimkou je Z5, k té vedou přívody dva, je tedy průchozí asi na Z4.
3) Zásuvek je dost málo, hlavně v kuchyni je jen jedna a to na druhé straně místnosti než je linka a plynový sporák. V koupelně není zásuvka žádná, v předsíni také ne.
4) Všechno je zapojené jen na jeden jistič, přestože je jich celkem šest (6,10,10,10,16,25)! Světla a zásuvky, všechno na jednom okruhu 16A. Pěkná prasečina. Ve 30. letech se všechno zapojovalo jen na jeden okruh?
5) Elektroměr na chodbě je vyroben v roce 1993 a je na něm nálepka 2004. Oba sousedé mají digitální elektroměry a na nich nálepky 09 a 10. Nevím, jestli to o něčem vypovídá a nevím, jestli mají v bytě nové rozvody, zkusím případně zjistit.

Je to nájemní byt, jsem tu měsíc. Byt je starý, ale hezký a líbí se mi tu. Mám napůl obílené stěny, chtěl jsem dávat nové lino do jedné místnosti.
Napadají mě různé varianty řešení:
A) Nedělat nic, doteď to fungovalo.
B) Nechat stávající zapojení a k tomu nechat udělat druhý okruh na jistič 25A, který by se vyvedl někam pod jistič v předsíni. Z něho bych měl prodlužovačku dle potřeby na silnější spotřebiče.
C) Vyměnit všechny kabely, zásuvky a vypínače, udělat několik okruhů. Díky trubkám by se snad nemuselo moc kopat, ale kolega mi říkal, že se trubky upevňovali zahnutýma hřebíkama a v rozích dost ohýbaly, takže budou na mnoha místech deformované a jejich průchodnost omezená. Navíc by se musely vytvořit okruhy, takže by se tahaly kabely tam, kde nejsou.

Variantu A nechci a varianta C připadá v úvahu jen pokud ji bude financovat majitel.
Jak se na to koukáte vy?

Obrázky:
xlb0yg.jpg
[IMG]xlb0yg.jpg[/IMG]

To neni elektroinstalace, to je prasarna prvni tridy. A nelze to svadet na stari instalace, do toho zasahovalo nekolik generaci prasat.
Vidim to na variantu C), kompletni rekonstrukce.
Pokud by se majitel cukal, tak si nechat udelat revizi na vlastni naklady, na jejim zaklade nechat odpojit elektrinu a prohlasit byt za neobyvatelny. Dalo by se to jeste okorenit trestnim oznamenim - tohle je o zivot!

Dá se něco poznat z těch datumů na elektroměru u mě a u sousedů?
Zkusím to probrat s majitelem, myslím, že o reálném stavu rozvodů ani neví (asi bude vědět jen to, že je to hliník a že to funguje) nebo to neřeší, má dvacet bytů v baráku. Revize na vlastní náklady je dost krajní řešení.

Dobrý den!
Váš názor na věc je přesně to, co bych v dané situaci udělal a ještě bych tomu majiteli Krkovičkovi těmi starými kabeli naložil na záda!
Omlouvám se za hrubost, ale nenávidím hladovce a ignoranty...
Kdybych byl elektrikář s příslušným oprávněním pro dané řemeslo a věděl Vaší adresu, tak bych Vám to namou duši dojel předělat TAK, JAK TO MÁ BÝT.
Je až k nevíře, jak některým lidem nezáleží na druhých a trestuhodně přehlížejí bezpečnost a zdraví, které máme proboha jen jedno, nebo snad né?!
Tímto samozdřejmě nemyslím dotazujícího, ale toho ignoranta majitele!!!
Jdi do něj kamaráde, jako buldok: tady nejde jen o tebe!!!!!
Radek

Každopádně bych to nejdříve konzultoval s majitelem a vysvětlil možná rizika. Nejlepší by byla samozřejmě celková rekonstrukce. Ale také je předpoklad, že majitel náklady promítne do vyššího nájmu. Levnější variantou rekonstrukce by bylo protažení nových vodičů do stávajících trubek.
Ale také je varianta, aby "se vlk nažral a koza zůstala celá.:-)
Ty opředené vodiče, nemusí být závadou, jsou li v suchu, vykazují někdy lepší izolaci, než vodiče v PVC kabelu. Vedení v trubkách pod omítkou je bezpečné. Otázkou je průřez vodičů.
Pokud na světla vede alespoň 1,5 hliník, v pořádku.
Pokud na zásuvky vede alespoň 2,5 hliník, v pořádku. Pokud na zásuvky vede 1,5 al. je to horší, ale vyjde to, jen by chtělo zjistit, kam vodiče od jednotlivých zásuvek vedou, jestli samostatně k jističi, či se větví a jak, aby se zapojení dalo navrhnout. Nevhodné by totiž bylo, aby na vodiče 1,5 byly dvě, nebo víc zásuvek společně.
Potom by se obvody vhodně zapojily na stávající jističe. Na světla vystačí 6A. Zásuvky, pokud je více větví zavedeno k jističům udělalo by se více okruhů, vhodým zapojením. Naprostá většina zásuvek v bytě je zbytečné jistit 16A. Většinou stačí i 6A, případně 10A. Zpravidla pouze v kuchyni je třeba zásuvka, která snese alespoň zátěž varné konvice. Běžná větší konvice bere cca 10A. Pokud si ohlídáme že na stejný okruh nebude současně připojen další větší spotřebič, desítka jistič postačí. Při odjištění 10A, by postačila i ta 1,5 Al. Podle současných norem by to nebylo, ale na úrovni starší instalace, kterou, je li v pořádku nic nebrání používat.
Potom by zbývalo jen správně zapojit zásuvky (kolíky) a je hotovo.
Byla by to spíše jen oprava stávající instalace, než rekonstrukce. Po opravě by se jednalo o funkční dvouvodičovou (TN-C)soustavu, která se může i dnes normálně používat.
Náklady v případě svépomoci s pomocí třeba známého elektrikáře řádu stokorun.8-):beer:

Koukal jsem na ty fotky a plánek bytu, dost síla. Podle fotky to nebude v zásuvkách 2,5 hliník ale 1,5. A podle nákresu bytu a drátů u jističe to bude všechno postupně větvené v jednotlivých místnostech někde pod stropama.
Pokud nebude celá rekonstrukce všeho, viděl bych to:
- Všude zapojit ochrannej kolík. Dát nové zásuvky a očistit kontakty.
- Nechat to tak jak je v jednom okruhu a přidat další dva, každej na 10A, taženej od jističe v mědi prodlužovačkama pod kobercem nebo linem jen na některá místa v bytě, třeba 3. Používat výhradně na vysavač, varnou konvici, fén, mikrovlku a tak. V původních zásuvkách mít lampičky, nabíječku od mobilu, notebook.

Dá se kombinovat hliník a měď? Každý samozřejmě v jiném okruhu - stávající okruh nechat a další okruh(y) udělat v mědi?
Čím prodloužit chybějící propojení nuláku s ochranným kolíkem? Hliníkový drát asi neseženu, lze měděným?
V bytě bych rád zůstal, stejně tu neplánuju být víc než dva roky. Nerad bych to s majitelem nějak hrotil a případně odtud odcházel s tím, že mě to bude stár peníze, které nedostanu zpět - mám tříměsíční výpovědní lhůtu, navíc jsem platil provizi realitce. Když majitel nebude nakloněn celkové rekonstrukci, tak bych udělal asi nějaký kompromis a původní okruh moc nezatěžoval.

Drobný detail - to platí tam, kde je spoj vystaven vlhkosti (je to uvedeno i v odkazu "elektrika..."). Kde je spoj suchý, t.j. nehrozí-li ani kondenzovaná vlhkost, jsou nebezpečí spojená s elektrolýzou spoje jen minimální. Pro kvalitní spojení (je-li nutné jej provést pod jedním šroubem svorky) pak stačí vložit mezi vodiče MS, nebo lépe CU/AL podložku.
To ovšem nic nemění na skutečnosti, že AL rozvody v uvedených průměrech dnešní normy vylučují, že AL spoje se snadněji vymačkají vlivem roztahováním vodiče ohřívaného průchodem proudu, že stav instalace, jak je patrný z fotek, je "prachmizerný" a že minimálně odborná oprava do původního stavu, lépe celková rekonstrukce dle dnešních předpisů, je nutná, ne-li nezbytná!
Do "boje" s nájemcem bych se nepouštěl - není možno jej vyhrát (zvláště v situaci smlouvy na dobu určitou). Jednáním a vstřícností, aktivním hledáním řešení, tím se dosáhne víc a lidé jsou při tom spokojenější :beer:. Zkuste to - doporučuji :-).

- Já bych se snažil dohodnout s majitelem na mém podílu na obnově instalace, výměnou za slevu na nájmu, nebo dlouhé smlouvě za nezměněných podmínek nájmu.
- Vaše instalace je ýsledkem několikerých neodborných oprav a předělávek - z nichž nejotřesnější je chybné zapojení zásuvek bez kolíku. To, že jsou v jednom okruhu zásuvky i světla, je pozůstatkem předchozích povolených provedení instalací - dnes již ne!
- Výhodou trubek a AL opředených drátů, je pro Vás jejich velký rozměr - tedy ve většině lze trubkou protáhnout místo 2x AL2,5, můstkový vodič 3x2,5, někdy společně s 3x1,5. Chce to ale mazat:!: a mazat:!: tekutým mýdlem. V místě dříve krabice společného okruhu zásuvek a světel se vyseká místo pro 2 krabice a okruhy se udělají samostatné. Ušetříte za sekání ve stropě i zdech.
Závěr? Jednoznačně rekonstrukce s dohodou majitele. Náklad se svépomocí? Dva až tři nájmy - to by mohl majitel akceptovat. Má jistýho nájemníka a kvartýr po elektrorevizi, ne? :-)