Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Multifunkční časové relé místo termostatu centrálního vytápění

Dobrý den,

mám jeden dotaz, ale dopředu chci upozornit, že nejsem elektrikář. Nechal bych si to zapojit od odborníka, ale potřeboval bych vědět jestli to v praxi bude vůbec možné. Jedná se mi o zapojení časového relé v režimu cyklovač místo termostatu centrálního vytápění rodinného domu. Stávající termostat je velice starý a funguje už jen po manuálním sepnutí. Máme ho v kuchyni na zdi a místo něj bych chtěl zapojit toto časové relé: http://radionics.rs-online.com/web/p/time-delay-re lays/7140023/. Poprosil bych Vás o názory a rady. Předem děkuji.

Já nepotřebuji kontrolovat teplotu. Aby jste tomu rozuměli my máme centrální olejové vytápění (kotel na kerosen)a pokud to jede na termostat tak to sežere strašně moc. Mám spočítané, že když topíme 8 minut ON a 25 minut OFF tak to sežere o polovinu méně a máme krásně teplo v domě cca 21C. Z tohoto důvodu bych chtěl použít cyklické časové relé, ale nevím jestli to půjde zapojit místo toho termostatu.

A slovo do pranice pro kolegy od elektro oboru.
Co tam zapojit termostat a to relé do série.Funkce by byla následující termostat sepne(vydá povel je zima ,,zatop") pokud v tu chvíli bude i relé sepnuté tak to poběží(dle času na relátku). Pokud místnost bude natopená termostat obvod rozepne a relé si může spínat jak chce ale pokud teplota neklesne pod nastavenou mez tak kotel nebude topit....Samo sebou,že to půjde i bez toho termostatu ale ten termostat bych tam dal z toho důvodu když nejsem doma atd......

No zvláštní to asi je já vím, ale důležité je jestli to bude fungovat. Když se totiž zapojí nulák a fáze na vstup tak co se potom zapojí na výstup? Řekl bych, že to relé spíná a rozepíná právě ty výstupní svorky( Ale jak jsem již psal nejsem odborník, takže se nezlobte jestli se mýlím.) Tady posílám ještě fotku našeho termostatu po sejmutí krytu.:
http://imageshack.us/photo/my-images/202/201302252 03731.jpg/

Tak "polopaticky":
1) Venku je -20°C, fouká vítr a Váš dům má v tomto okamžiku tepelnou ztrátu 15 kW. To znamená, že pokud do baráku budete TRVALE pumpovat 15kW/h tepla, budete mít v obýváku +21°C. Váš systém teď funguje takto: 2 minuty topí 20kW (plný výkon kotle) a 8 minut stojí = dodává do domu výkon 20kW po dobu 12 minut za hodinu (zbytek doby má řízenou prodlevu od časového relé), to znamená asi 4kW/h. Doma budete mít pěknou kosu.
2) Venku je + 15°C, svítí sluníčko a váš dům má v tomto okamžiku tepelnou ztrátu 4 kW. Pokud bude Váš 20ti kW kotel topit podle časáku stejně, jako v předchozím případě, budete mít doma +21°C a bude Vám fajn.

Závěr: Regulovat nějakou hodnotu odvozením od jiné hodnoty předpokládá, že mezi nimi musí být nějaká souvztažnost, nebo vazba. Jinak regulace nefunguje. Ano, bude to fungovat, jestliže budete měřit venkovní teplotu a časovému spínači nastavíte křivku, podle které bude měnit čas chodu a čas klidu v závislosti na venkovní teplotě. Protože to je velmi náročné, používají se pokojové termostaty. U rozsáhlých objektů (škola, úřad, nemocnice), kde není možné určit jedno místo pro snímání vnitřní teploty, využívá se porovnání dvou teplot: venkovní a teploty vratné vody ze systému (zpátečky), která poskytuje jakousi odezvu toho, co se s teplotou děje v objektu. Jejich porovnáním se stanoví požadovaná teplota stoupačky. Říká se tomu ekvithermní regulace a "umí" to řada sériových regulátorů, jako základ pro další místní regulaci, třeba termohlavicemi...
Vámi navrhovaný systém řízení prostým pravidelným střídáním doby chodu a doby klidu zdroje tepla, není funkční.

Prakticky: Časové relé bude spínat tytéž dva vodiče, jako termostat, ale musí mít svoje napájení - kupte tedy relé na 12-24V a napájejte jej z baterie, nebo snadněji - umístěte relé přímo do rozvaděče kotle, kde napájení bude mít. Vedení k termostatu potom můžete zcela odpojit. použití termostatu v sérii s pevně nastaveným časovým relé má výsledek jen ve snížení celkového výkonu kotle o dobu prodlevy.

Nevím, jakou má tepelnou ztrátu, nevím, jaký má kotel, nevím spoustu dalších věcí, ale k vysvětlení principu je nepotřebuji. K posouzení záměru tazatele mi stačí číst, že "...mám vyzkoušeno, že když topím ...minut a ...minut ne, mám teplo" kde jasně vyplývá jeho záměr regulovat teplotu podle časového schematu pouhým časovým relé, které samo o sobě není schopno změny časů na základě teploty. V závěru uvádím, proč tak regulovat nejde a proč je nutné regulovat v závislosti na teplotě, ne jen časově.
Nic užitečného pro tebe z toho skutečně neplyne, ale pro tazatele - to bych nechal na něm, protože předpokládám, že na rozdíl od tebe umí číst a má zájem svůj způsob prozkoumat. Kdo "plácá bludy" jsi ty a příště si přečti diskusi, než začneš bezduše kritizovat, ať píšeš k věci :puff:

Je to přesně tak jak říkáte s tou prodlevou. Pokud je chladněji nastavuji kratší prodlevu, pokud tepleji tak delší prodlevu a jak jsem již psal takto máme v domě příjemné teplo celý den. Bohužel to musím nyní dělat manuálně, proto dotaz na zapojení toho relé. Bohužel jsem stále nedostal konkrétní odpověď na to jestli to půjde.(Samozřejmě jsem rád za všechny dosavadní příspěvky a děkuji). Kamoš se mi snažil vysvětlit, že snad termostat má nějaký uzavřený obvod a při sepnutí začne běžet kotel, ale u toho relé je to prý trochu jinak, že by to muselo být zapojené jinak než ten termostat, aby při sepnutí relé začal běžet ten kotel.

Klasický pokojový termostat má v sobě relé, které po klesnutí teploty v místnosti pod nastavenou mez sepne obvod. Vlastní relé (stejně jako elektronika termostatu)je obvykle napájeno tužkovými bateriemi a spíná 230V přivedených z kotle.
Čili bys potřeboval relé, které bude mít nějak řešeno napájení své cívky (baterie, trafo, přímo 220V atd.) a bude mít spínací kontakty dimenzované na 230V a proud 0.1A (alespoň takové požadavky na spínací kontakty termostatu má můj kotel). Dále musí mít časový spínač u kterého nastavíš dobu sepnutí a a interval mezi dvěma sepnutími. Předpokládám, že se nějaké takové relé průmyslově vyrábí. Relé, které uvádíš je určeno do rozvaděče, kde je napajéno 230V, ale nepůjde ho napájet kontakty přivedenými z kotle, musel bys k němu ještě zvlášť přivést napájecí napětí 24-240V a nebo ho umístit do rozvaděče a spínaní kotle řídit odtud místo z pokoje.
Každopádně mně tento způsob regulace topení připadá nesmyslný a spíš bych si pohrál s nastavením pokojového termostatu.

Protože k tomu musí ještě přivést napájecí napětí pro to časové relé.Předpokládám, že žlutozelená je na kostru termostatu a hnědá a modrá jsou ovládací kontakty od kotle, které relé v termostatu propojí. Pokud použije navrhovaný časovač, řekl bych, že na kontakty 15 a 18 dá hnědý a modrý, ale je zapotřebí ještě napájecí napětí pro ten časovač - kontakty A1 A2.

No řekl bych tak 3x za den. Ráno když je zima tak by byla pausa 15 min, přes den 25-30 min. a večer 15-20 min podle teploty venku. Věřte mi že pro tento systém co tu máme je termostat z hlediska spotřeby topného oleje velice nevýhodný. Mám to vyzkoušené.(Ovšem je pravda že s digitálním termostatem zkušenost nemám.)Pokud by někdo chtěl mohu podrobně popsat jakým způsobem nám tady to olejové centrální topení funguje. Třeba by měl někdo nějaké lepší řešení než je to moje.

Ty nejjednodušší digitální termostaty mají dvě teploty, které si nastavíte, např denní 21 a noční 18 stupňů. A můžete si vybrat, ve kterou hodinu to bude topit na denní a ve kterou na noční teplotu. Například od 4-6 na 21, pak na 18, od 15-22 na 21 a přes noc zas na 18. Například na sobotu si můžete nastavit jiný program, kdy to bude topit na 21 od osmi od rána do půlnoci. Má to obvykle deset programů, které si můžete nastavit, klidně na každý den jiný program. Ty složitější mají těch teplot několik, nejen dvě. Já mám pocit, že vám by vyhovovalo tím časovým relém regulovat přímo kotel, protože má patrně příliš velký výkon a navíc to ještě řídit termostatem. Určitě by stálo za to, poradit se s nějakým topenářem, který by zjistil, jestli není kotel příliš silný a podobně a zda není jiná možnost, jak regulovat kotel - snížit průtok oleje a podobně.

Zkuste tady trochu rozvést tu vaši topnou soustavu. Má to oběhové čerpadlo? Ten termostat spíná nějaký ventil, který pouští olej do spalovací komory, nebo jak to funguje? Dá se nějak regulovat průtok oleje? Je dost možné, že tam teče moc paliva a teplo kotel nepředává vodě, ale letí to do komína.

Nejdříve bych rád upozornil že vše co tady popíšu už v našem domě bylo před nastěhováním, aby nevznikaly otázky typu ´´A proč jsi to udělal nebo nechal udělat takhle blbě´´.
Začal bych asi takhle - máme rodinný domek, zahradu a malý zděný domek na zahradě. Ten je na nářadí a další věci a právě v tomto domku máme umístěn kotel, vedle kotle je oběhové čerpadlo a kotel je pevně zapojen do elekktriky (ne do zásuvky). Venku vedle domku je velká plastová nádrž na topný olej(objem cca 1000 litrů), která je propojena trubkou ke kotli. Na nádrži je manuální ventil, kterým se dá pustit nebo zastavit přívod oleje do kotle. V kotli je hořák s tryskou, která vstřikuje olej. Hořák je připevněn na nějakou komoru, která se zahřívá. Pokud je komora teplá, bere to tak o polovinu míň oleje než když je studená. Kotel je propojen do domu, zřejmě nějakou trubkou, která je v zemi. V kuchyni je timer kde se dá nastavit čas na 2x denně, nebo aby to jelo nepřetržitě nebo vypnuto a nebo konstant což je propojeno s termostatem, který je umístěn na druhém konci kuchyně. Pokud je timer nastaven na konstant a sepne termostat tak tryska v hořáku začne vstřikovat olej a začne běžet kotel. Pro lepší představivost ještě přikládám nějaké fotky.

Já asi rozumím, o co finbelovi jde:

Totiž pokojový termostat nastavuje teplotu v místě, kde je umístěn, a to je vše.
Ovšem Finbel zřejmě touží po "tepelné pohodě", kterou pokojový termostat neumí zjistit ani zajistit.

Tepelná pohoda je, když radiátory jsou teplé, i když teplota v místnosti je třeba jen 20stupňů. A Finbel zřejmě tím časovým spínáním chce zajistit, aby v pravidelných intervalech kotel prohnal radiátorama teplou vodu, a tím je udržoval teplé.

Protože když to nechá na termostatu, tak pokud je podle něj kolem něj teplota dostatečná, tak on nezatopí, ani když radiátory jsou už jak psí čumák studené a tepelná pohoda je veškerá fuč.

(a navíc jak čtu v předchozím příspěvku, tak když mu vychladne spalovací komora, tak to ještě navíč žere hodně paliva, takže současně potřebuje vytvořit "tepelnou pohodu spalovací komory" :-) )

Digitální termostat by vám nahradil ty dvě krabičky - termostat a timer.
Určitě bych v první řadě nechal někoho prohlédnout kotel, zda je vstřikování paliva ideální a zda nejde nějak seřídit.
Teprve potom bych uvažoval o použití multifunkčního časovače. Píšete, že kotel je připojen napevno k síti. Tam bych právě připojil ten časovač, ale celý systém bych ještě řídil termostatem.
To oběhové čerpadlo jede stále, pokud kotel topí, nebo jak?

Ještě bych se zeptal. Pokud byla dřív regulace na termostatu (s vysokou spotřebou oleje), bylo v místnosti přetopeno, vypínal kotel vůbec někdy, byly radiátory extrémně horké pokud to topilo? Nedělám si moc iluzi o tom starém termostatu.I u těch nejjednodužších a nejlevnějších současných termostatů můžete nastavit hysterezi. Obvykle jeden nebo dva stupně. V praxi to znamená, že pokud topíte na 21 stupňů, v prvním případě zapne kotel při 20.5 a vypne při 21,5, ve druhém případě zapně při 20 a vypne při 22. Váš termostat mohl klidně regulovat v mnohem větším rozmezí což vedlo k tomu, že sepl, když už bylo moc chladno a následně přetápěl, než znovu vypnul. Proto možná ta velká spotřeba. Nový termostat se dá sehnat už za 600Kč, např tento: http://www.gme.cz/programovatelne-prostorove-termo staty/pokojovy-termostat-s-tydennim-programem-ts-1 01-p769-001/

Chtěl bych poděkovat uživatelům Ik1 a Martas38, kteří vystihli naprosto přesně o co mi jde - mít teplo v domě po celý den a zároveň co nejnižší spotřebu oleje.(tzn. udržovat tepelnou komoru v kotli stále teplou). Toho bych pravděpodobně ale asi termostatem nedocílil, vzhledem k tomu, že ho máme umístěný v kuchyni a teplota se tam docela často mění(v závislosti jestli vaříme nebo ne) a takto bych musel zase často měnit teplotu na termostatu. Jinak kotel byl kontrolován a opraven cca před 2 týdny. Servisák tam vyměnil špatnou trysku za novou. Bohužel o zapojení časovače nic nevěděl. To oběhové čerpadlo jede stále a vypne se až když přepnu timer na off.
Při regulaci termostatem jelo topení při sepnutí většinou dost dlouho(cca 2 hodiny) a v domě bylo přetopeno. Po vypnutí termostatu pak zase topení dlouho nejelo a radiatory byly studené. Takže je docela možné, že je tam nějak špatně nastavená ta hystereze. Ale každopádně je starý takových dobrých 25 let, čili si myslím, že už opravdu moc dobře nefunguje.

Já si myslím, že byl skutečně problém v tom termostatu. U těch mechanických se ta hystereze nastavuje ne moc dobře a přesně, obvykle pomocí šroubků apod. Osobně bych skutečně jako první zkusil vyměnit termostat.
Velkou roli hraje taky umístění termostatu - měl by být umístěn tam, kde trávíte nejvíc času a kde požadujete nejvyšší teplotu a prostory, kde vyžadujete nižší teplotu osadit termohlavicemi.