Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Multifunkční časové relé místo termostatu centrálního vytápění

Dobrý den,

mám jeden dotaz, ale dopředu chci upozornit, že nejsem elektrikář. Nechal bych si to zapojit od odborníka, ale potřeboval bych vědět jestli to v praxi bude vůbec možné. Jedná se mi o zapojení časového relé v režimu cyklovač místo termostatu centrálního vytápění rodinného domu. Stávající termostat je velice starý a funguje už jen po manuálním sepnutí. Máme ho v kuchyni na zdi a místo něj bych chtěl zapojit toto časové relé: http://radionics.rs-online.com/web/p/time-delay-re lays/7140023/. Poprosil bych Vás o názory a rady. Předem děkuji.

Protože k tomu musí ještě přivést napájecí napětí pro to časové relé.Předpokládám, že žlutozelená je na kostru termostatu a hnědá a modrá jsou ovládací kontakty od kotle, které relé v termostatu propojí. Pokud použije navrhovaný časovač, řekl bych, že na kontakty 15 a 18 dá hnědý a modrý, ale je zapotřebí ještě napájecí napětí pro ten časovač - kontakty A1 A2.

No řekl bych tak 3x za den. Ráno když je zima tak by byla pausa 15 min, přes den 25-30 min. a večer 15-20 min podle teploty venku. Věřte mi že pro tento systém co tu máme je termostat z hlediska spotřeby topného oleje velice nevýhodný. Mám to vyzkoušené.(Ovšem je pravda že s digitálním termostatem zkušenost nemám.)Pokud by někdo chtěl mohu podrobně popsat jakým způsobem nám tady to olejové centrální topení funguje. Třeba by měl někdo nějaké lepší řešení než je to moje.

Ty nejjednodušší digitální termostaty mají dvě teploty, které si nastavíte, např denní 21 a noční 18 stupňů. A můžete si vybrat, ve kterou hodinu to bude topit na denní a ve kterou na noční teplotu. Například od 4-6 na 21, pak na 18, od 15-22 na 21 a přes noc zas na 18. Například na sobotu si můžete nastavit jiný program, kdy to bude topit na 21 od osmi od rána do půlnoci. Má to obvykle deset programů, které si můžete nastavit, klidně na každý den jiný program. Ty složitější mají těch teplot několik, nejen dvě. Já mám pocit, že vám by vyhovovalo tím časovým relém regulovat přímo kotel, protože má patrně příliš velký výkon a navíc to ještě řídit termostatem. Určitě by stálo za to, poradit se s nějakým topenářem, který by zjistil, jestli není kotel příliš silný a podobně a zda není jiná možnost, jak regulovat kotel - snížit průtok oleje a podobně.

Zkuste tady trochu rozvést tu vaši topnou soustavu. Má to oběhové čerpadlo? Ten termostat spíná nějaký ventil, který pouští olej do spalovací komory, nebo jak to funguje? Dá se nějak regulovat průtok oleje? Je dost možné, že tam teče moc paliva a teplo kotel nepředává vodě, ale letí to do komína.

Nejdříve bych rád upozornil že vše co tady popíšu už v našem domě bylo před nastěhováním, aby nevznikaly otázky typu ´´A proč jsi to udělal nebo nechal udělat takhle blbě´´.
Začal bych asi takhle - máme rodinný domek, zahradu a malý zděný domek na zahradě. Ten je na nářadí a další věci a právě v tomto domku máme umístěn kotel, vedle kotle je oběhové čerpadlo a kotel je pevně zapojen do elekktriky (ne do zásuvky). Venku vedle domku je velká plastová nádrž na topný olej(objem cca 1000 litrů), která je propojena trubkou ke kotli. Na nádrži je manuální ventil, kterým se dá pustit nebo zastavit přívod oleje do kotle. V kotli je hořák s tryskou, která vstřikuje olej. Hořák je připevněn na nějakou komoru, která se zahřívá. Pokud je komora teplá, bere to tak o polovinu míň oleje než když je studená. Kotel je propojen do domu, zřejmě nějakou trubkou, která je v zemi. V kuchyni je timer kde se dá nastavit čas na 2x denně, nebo aby to jelo nepřetržitě nebo vypnuto a nebo konstant což je propojeno s termostatem, který je umístěn na druhém konci kuchyně. Pokud je timer nastaven na konstant a sepne termostat tak tryska v hořáku začne vstřikovat olej a začne běžet kotel. Pro lepší představivost ještě přikládám nějaké fotky.

Já asi rozumím, o co finbelovi jde:

Totiž pokojový termostat nastavuje teplotu v místě, kde je umístěn, a to je vše.
Ovšem Finbel zřejmě touží po "tepelné pohodě", kterou pokojový termostat neumí zjistit ani zajistit.

Tepelná pohoda je, když radiátory jsou teplé, i když teplota v místnosti je třeba jen 20stupňů. A Finbel zřejmě tím časovým spínáním chce zajistit, aby v pravidelných intervalech kotel prohnal radiátorama teplou vodu, a tím je udržoval teplé.

Protože když to nechá na termostatu, tak pokud je podle něj kolem něj teplota dostatečná, tak on nezatopí, ani když radiátory jsou už jak psí čumák studené a tepelná pohoda je veškerá fuč.

(a navíc jak čtu v předchozím příspěvku, tak když mu vychladne spalovací komora, tak to ještě navíč žere hodně paliva, takže současně potřebuje vytvořit "tepelnou pohodu spalovací komory" :-) )

Digitální termostat by vám nahradil ty dvě krabičky - termostat a timer.
Určitě bych v první řadě nechal někoho prohlédnout kotel, zda je vstřikování paliva ideální a zda nejde nějak seřídit.
Teprve potom bych uvažoval o použití multifunkčního časovače. Píšete, že kotel je připojen napevno k síti. Tam bych právě připojil ten časovač, ale celý systém bych ještě řídil termostatem.
To oběhové čerpadlo jede stále, pokud kotel topí, nebo jak?

Ještě bych se zeptal. Pokud byla dřív regulace na termostatu (s vysokou spotřebou oleje), bylo v místnosti přetopeno, vypínal kotel vůbec někdy, byly radiátory extrémně horké pokud to topilo? Nedělám si moc iluzi o tom starém termostatu.I u těch nejjednodužších a nejlevnějších současných termostatů můžete nastavit hysterezi. Obvykle jeden nebo dva stupně. V praxi to znamená, že pokud topíte na 21 stupňů, v prvním případě zapne kotel při 20.5 a vypne při 21,5, ve druhém případě zapně při 20 a vypne při 22. Váš termostat mohl klidně regulovat v mnohem větším rozmezí což vedlo k tomu, že sepl, když už bylo moc chladno a následně přetápěl, než znovu vypnul. Proto možná ta velká spotřeba. Nový termostat se dá sehnat už za 600Kč, např tento: http://www.gme.cz/programovatelne-prostorove-termo staty/pokojovy-termostat-s-tydennim-programem-ts-1 01-p769-001/

Chtěl bych poděkovat uživatelům Ik1 a Martas38, kteří vystihli naprosto přesně o co mi jde - mít teplo v domě po celý den a zároveň co nejnižší spotřebu oleje.(tzn. udržovat tepelnou komoru v kotli stále teplou). Toho bych pravděpodobně ale asi termostatem nedocílil, vzhledem k tomu, že ho máme umístěný v kuchyni a teplota se tam docela často mění(v závislosti jestli vaříme nebo ne) a takto bych musel zase často měnit teplotu na termostatu. Jinak kotel byl kontrolován a opraven cca před 2 týdny. Servisák tam vyměnil špatnou trysku za novou. Bohužel o zapojení časovače nic nevěděl. To oběhové čerpadlo jede stále a vypne se až když přepnu timer na off.
Při regulaci termostatem jelo topení při sepnutí většinou dost dlouho(cca 2 hodiny) a v domě bylo přetopeno. Po vypnutí termostatu pak zase topení dlouho nejelo a radiatory byly studené. Takže je docela možné, že je tam nějak špatně nastavená ta hystereze. Ale každopádně je starý takových dobrých 25 let, čili si myslím, že už opravdu moc dobře nefunguje.

Já si myslím, že byl skutečně problém v tom termostatu. U těch mechanických se ta hystereze nastavuje ne moc dobře a přesně, obvykle pomocí šroubků apod. Osobně bych skutečně jako první zkusil vyměnit termostat.
Velkou roli hraje taky umístění termostatu - měl by být umístěn tam, kde trávíte nejvíc času a kde požadujete nejvyšší teplotu a prostory, kde vyžadujete nižší teplotu osadit termohlavicemi.