Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anténa

Zdravim, potřeboval bych poradit ohledně koupi antény k TV, slyšel jsem že nejlepší anténa je kolorka ale nevim s jakym zasilovačem a jeli to vůbec pravda. Bylo by to na TV se zabudovanym DVB-T. Děkuji za rady

Pro různá místa příjmu jsou vhodné různé antény. Colorka se hodí pouze tam, kde je signál slabý a homogenní, zesík jen když je jeho úroveň pod úrovní citlivosti receiveru. Tedy hlavně pro dálkový příjem.
Univerzálnější je české (tzv. plzeňské síto). Navíc, na většině území ČR je signál dostatečný, vyhovuje i slabší anténa.

Je v místě přijmu slabý, nebo silný signál? Jsou jednotlivé svazky z jednoho směru, nebo z více. (Ostrava - Hošťálkovice, Hladnov, Mat. Hory 3-[) Je to na jednu televizi, nebo více?. Je výhled na vysílač?
Vezmi koaxiál, stáhni 15 cm zeleného nebo bílého obalu, Přetáhni síťovinu jako předkožku, Udělej zářez do dielektrika a stáhni ho .(ta bílá hmota) Narovnej středový drát a máš provizorní dipol. Vystrč ho z okna a uvidíš, jestli něco chytneš. Pak uvažuj o síle antény. Kromě zmiňovaných antén výše uvedených jsou ještě jiné a novější typy, např. logaritmicko periodická, Anténa Fuba DAT902B......

Řekl bych že asi tak středně silný. Dům je v menším údolí a ještě soused, ve směru signálu, má plechovou střech a tak nevim jestli to nemá vliv na příjem. Co jsem tak koukal všichni okolo mají kolorku, ale právě nevim s jakym zesílením. A signál tu chytáme z černý hory, je to cca 35 km od domu.

a proč stále přemýšlíš s jakým zesilovačem? se zajdi k sousedům poptat....my ti to neřeknem...nejdřív anténu bez zesilovače, a pak teprve řešit jak dál...nebo koupit anténu se zesilovažem, poptat se prodavače jak ji zapojit bez zesilovače, tohle udělat jako první a když to nebude stačit tak tam ten zesík prostě vrátit...jinak budeš řešit problém, že máš sice anténu se zesilovačem, ono to nejede a ty nevíš proč, (neb to může být silný signál)....a budeš se vyptávat proč to nejede, když je tam zesilovač...

Být vámi tak se obrátím na firmu která se montáží anténních systémů zabývá.Mají přístroje kde zjistí nejsilněší daný signál který chcete přijímat a není pro ně problém doporučit vhodnou anténu.Pryč ovšem jsou doby kdy se dalo na jednu širokopásmovou anténu chytat vše.Za prvé při dnešní husté síti TV programů a cca 4-6 multiplexů možná těch antén budete potřebovat daleko více.Pro orientaci si zadejte do vyhledávače wwwdigi zone kde se můžete jakž takž orientovat a kde jsou mapy pokrytí jednotlivých multiplexů.Vaše Kolorka je jenom obchodní název a nic neříká kolik má zisk,směrovost atd.Doporučuji v tomto neexperimentovat a obrátit se na výše uvedené.Vím o čem mluvím Za svůj život jsem sestrojil antén hodně,včetně dálkových příjmů a pod.Pokud bych tento vynaložený čas věnoval stavbě rod.domu tak jsem postavil aspoň dva.

Nejuniverzálnější je síto. U nás se prodává s přídavnými dipóly. Výhoda síta je, že se s ním celkem dobře manipuluje a jeho zisk je jen o málo menší, než u XColorky (o cca 6dB). Anténní zesilovač je vhodný, pokud bude kabel delší než 12 metrů a nebo, pokud dáš na konec rozbočovač a budeš připojovat více přijímačů. Se sítem můžeš zkoušet najít místo s dobrým signálem. S XCorkou se popochází hůř. Vše záleží na místních podmínkách. Lepší je dát anténu na místo, které má nejmíň překážek směrem k vysílači, což může znamenat delší kabel. Jsou ale i případy, kdy je kvalitnější signál od odrazu. V mém okolí chytali odraz od sila. O anténách jsou celé knihy. Jestli jsi v údolí, tak můžeš počítat i s vlivem zasněžení krajiny.
Předpokládám, že budeš dávat anténu na střechu, či na zeď, která je blíž k vysílači.

Jojo. Decibely, to je moje! A raději bych neuváděl slovní spojení poloviční zisk. Dává zkrátka poloviční napětí oproti Xcolorce. Jsme tu na tenkém ledě. Někdy je těch 6 dB sakra potřebných. Jenže XColorka potřebuje homogenní pole a hůř se s ní přesunuješ. Ale to třeba víš. Jinde jsem napsal, že jsem celé hodiny koukal do knih o anténách a převody dB na číselný poměr si umím z hlavy odvodit v řadě po 1 dB.

Asi jsem zapadl někam, kde se hodně střílí od boku. Nejsou mi vlastní pojmy jako větší půlka, nebo poloviční zisk. Neinformovaný by si z pojmu poloviční zisk mohl udělat přepočet, že půlka zisku 18 dB je 9 dB.
Znal jsem zisk antény jen proti dipólu, o izotropním zářiči mám jen potuchy. Proto jsem si to našel na netu a tam je něco jiného, než je uvedeno výše. Já našel toto:

Platí, že: dBi = 2,15 + dBd, což jinými slovy znamená, že zisk v decibelech udávaný proti izotropnímu zářiči bude číselně o 2,15 větší než zisk udávaný proti dipólu.
teorie.htm

PS. Uznávám, že stránky telefon.unas.cz jsou velmi užitečné. Dříve jsem učil a něco z nich využíval. Aspoň mám možnost dodatečně poděkovat.

nic proti tomu nemám , má-li anténa se 12 prvky zisk 10dBm a výstupní napětí = 5mV /řekněme/, pak anténa např se
6 prvky má zisk jen 4dBm (tedy o 6dBm menší)čemuž odpovídá naptí na svorkách 2,5mV (tedy poloviční).
Snad už je to OK
P.S. Dík za pochvalu....

Anténa typu "síto", je dobrá osvědčená a hodně používaná anténa.
Ale vzhledem k tomu, že se jedná o patrovou soustavu, je vhodná spíše
do rovinatého terénu, s homogenním polem. To proto, že pokud na patrovou soustavu přijde nehomogenní signál, tedy například na první patro silnější, než na druhé patro (obdobně na další patra), tak slabší patro vyzáří signál, přijatý silnějším patrem. Tím se naruší hlavní výhoda patrové
buzené soustavy, tedy sčítání signálu z jednotlivých dipólů. Aby anténa
správně fungovala, musí mít signál na jednotlivých patrech ve fázi a stejné úrovně, což je právě v homogenním poli. Ovšem, v místě dostatečného signálu toto použití síta nevylučuje, anténa s menším ziskem může pracovat. Směrová charakteristika asi 60 st. je náchylnější na odrazy.

Anténa X color, je anténa typu YAGI. Vzhledem k délce se vyznačuje velkou
směrovostí ve vodorovném i svislém směru a dobrým ziskem.
Je proto vhodná do míst slabého signálu, členitého terénu s odrazy a nehomogenního pole. Je to dáno tím, že značnou směrovostí "vybere" z nehomogenního pole úzký paprsek signálu a potlačí vliv signálů které jsou odraženy a nejsou ve fázi,čímž by se odčítaly z užitečného signálu. Tím současně potlačí "duchy". (duchy v digi vysílání sice nejsou vidět, ale značně narušují kvalitu - kostičkování).
Takto směrovou anténu je však dost obtížné správně nasměrovat. Pro příjem z více směrů i v malém úhlu je nevhodná.

Dobrou a vyčerpávající knihou o anténách a TV příjmu, je kniha
"Antény pro příjem rozhlasu a televize" od Milana Českého.
Později vydal Tomáš Český (syn) obdobnou knihu "Antény pro příjem televize". Zde hodně čerpá z původní knihy a doplňuje některé další informace.
Podle těchto knih jsem postavil několik antén a fungovaly bezchybně.

Ještě bych upozornil, že na té stránce "telefon u nás...." je kupa nepřesností. Například hned v úvodu se impedance udává ve "W"
Nebo ve vysvětlení decibelů se tvrdí že dBd je v Česku dBm, což je blbost,
dBm je decibel nad miliwattem. Obdobně jako dBmíV, decibel nad mikrovoltem.
Tabulka přepočtu hodnot výkonu dBm/mW je správně, ale nemá žádný vztah k zisku izotropního ani dipólového zářiče. Jinak tam jsou užitečné informace, ale autor to asi nepřesně opsal, tak je třeba číst pozorně.

Se zobrazováním řeckých symbolů mám obdobné (nepříjemné) zkušenosti, i když písmo Symbol na webové stránce offline fungovalo, na webu se místo Omega prostě zobrazilo W a hotovo.

Naštěstí jsem si vzpomněl na HTML entity (viz třeba zde...) a ty zatím fungují všude...

Takže Ω je ten správný symbol...

Jo, a když už jsem na ty tvoje stránky koukl, zkus příště raději pro schémata používat formát GIF, a JPEG nech pro fotky...

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2502-gifjpg-  gif]

A pokud budeš mít zájem, řeknu ti i v čem se dá snadno a rychle nakreslit to tvoje schéma (a nejen to...)

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2503-schema1 -gif]