Anténa typu "síto", je dobrá osvědčená a hodně používaná anténa.
Ale vzhledem k tomu, že se jedná o patrovou soustavu, je vhodná spíše
do rovinatého terénu, s homogenním polem. To proto, že pokud na patrovou soustavu přijde nehomogenní signál, tedy například na první patro silnější, než na druhé patro (obdobně na další patra), tak slabší patro vyzáří signál, přijatý silnějším patrem. Tím se naruší hlavní výhoda patrové
buzené soustavy, tedy sčítání signálu z jednotlivých dipólů. Aby anténa
správně fungovala, musí mít signál na jednotlivých patrech ve fázi a stejné úrovně, což je právě v homogenním poli. Ovšem, v místě dostatečného signálu toto použití síta nevylučuje, anténa s menším ziskem může pracovat. Směrová charakteristika asi 60 st. je náchylnější na odrazy.
Anténa X color, je anténa typu YAGI. Vzhledem k délce se vyznačuje velkou
směrovostí ve vodorovném i svislém směru a dobrým ziskem.
Je proto vhodná do míst slabého signálu, členitého terénu s odrazy a nehomogenního pole. Je to dáno tím, že značnou směrovostí "vybere" z nehomogenního pole úzký paprsek signálu a potlačí vliv signálů které jsou odraženy a nejsou ve fázi,čímž by se odčítaly z užitečného signálu. Tím současně potlačí "duchy". (duchy v digi vysílání sice nejsou vidět, ale značně narušují kvalitu - kostičkování).
Takto směrovou anténu je však dost obtížné správně nasměrovat. Pro příjem z více směrů i v malém úhlu je nevhodná.
Dobrou a vyčerpávající knihou o anténách a TV příjmu, je kniha
"Antény pro příjem rozhlasu a televize" od Milana Českého.
Později vydal Tomáš Český (syn) obdobnou knihu "Antény pro příjem televize". Zde hodně čerpá z původní knihy a doplňuje některé další informace.
Podle těchto knih jsem postavil několik antén a fungovaly bezchybně.