

měření proudu
Může mi někdo vysvětlit, jak je to s měřením a počítáním proudu?. Mám baterku a chtěl jsem zjistit odběr, žárovka udává 6V 24W což jsem spočítal na odběr 4A ale analogovým avometrem jsem naměřil 400mA. Kde jsem udělal chybu?
Měl bych také dotaz k měření, nebo spíše chápání uvedených parametrů, ale trošku z jiného soudku. Může mi někdo vysvětlit, k čemu se vztahuje parametr na třífázovém jističi(třeba 40A) a jak se počítá výkon, který přes něj můžu odebírat. Mate mě že tam jsou 2 napětí a ještě k tomu na 3 fázích, nevím tedy co s čím násobit.
U střídavýho a navíc třífázovýho proudu je to s výpočtem výkonu o dost složitější. Vstupuje do toho krom jiného i "účiník" (nezaměnit za účinnost!) a další. Třífázový výkon tedy: proud x napětí x účiník Cos,F x 2.odmocnina ze 3 (to je ten 3fázový). Poznámka: jednotlivé fáze jsou proti sobě "pootočeny" o 120° a proudy ve fázích nelze prostě sečíst.
U jističe k tomu navíc vstupuje i doba, po kterou zatížení trvá, protože VYPÍNACÍ CHARAKTERISTIKA JISTIČE je nastavena tak, aby se nepřetížilo zařízení, které chrání - tedy pokud mluvíme o jističi před elektroměrem, který má charakteristiku "vedení" a protože vedení se zahřívá postupně, postupně se zahřívá i vypínací spoušť jističe.
(Pokud je jistič určen k ochraně elektromotoru, který má veliký proud při rozběhu a potom daleko menší,(a který se ohřívá jinak, než vedení), má jinou charakteristiku a například přetížení snese krátkodobě větší...)
Pro pochopení: Pokud má jistič uveden proud 40A, musí jej přenést trvale a nevypnout. Pokud ale převádí proud 43A, bude trvat dost dlouho, než se spoušť (a vedení) přehřejí a jistič vypadne. Při proudu 48A vypadne už dost rychle a čas vypnutí se progresivně zkracuje se vzrůstajícím přetížením.
Navíc je v jističi "zkratová spoušť", která rozpozná násobně větší proud při zkratu, nečeká na nějaké ohřívání a vypne ve zlomku sekundy...
Pokud nestačí, klidně si o tom něco přečti - byly o tom napsány učebnice i stohy knih
Díky, ale mně by stačilo jen vědět jak vypočítat výkon do odporové zátěže s účiníkem 1. Pro 230 a pro 400V, pro jednotlivé fáze i společně. S jakou zátěží můžu počítat u jednotlivých fází při 230V, kolik z jednotlivých fází při 400V a kolik dohromady při 400V?
Rovnou řeknu, nevím. Ale hledal bych to v katalogovém listu k jističi.
Rovnou řeknu, že tam se toho nedočteš. Žádný výrobce totiž neví, za jakých podmínek bude jistič používán - jeho zajímá jen PROUD. Výkon, který je závislý i na napětí, nemůže ovlivnit. Jistič mohu použít třeba na napětí 24V AC a pak bude výkon ...
ZHRUBA je to takhle:
40A x 230V = 9200 = 9,2kW v každé fázi
40A x 400V x 1,732 = 27712 = 27,7kW třífázových
OVŠEM - jak psáno výše - krátkodobě může přenést výkon větší - v závislosti na charakteristice a na době přetížení, nebo to může být výkon nižší, pokud napětí klesne. Jistič 40A pohodlně snese přetížení 45A po dobu v desítkách minut, potom tedy:
45x400x1,732= cca 31,2kW .... pokud se k tomu přidá mírné přepětí "v mezích Zákona", bude to
při 415V už cca 32,34kW
při 380V ale jen 29,6kW
Jojo, svět je nestálej
A zase chyba


Buď lze do každé fáze zapojit nejvýše 230V 9,2 kW, nebo třífázový rovnovážný příkon 27,7 kW, ať už je zařízení zapojeno do Y, nebo D - tedy hvězdy, nebo trojúhelníka. U třífázového "vyváženého" spotřebiče bude vždy příkon rozdělen rovnoměrně do tří fází (a protože jsou vždy dvě vedle sebe, bude v každé fázi téci max 40A). Pokud bude zapojena do středu "Y" také pracovní nula, nepoteče jí V IDEÁLNÍM PŘÍPADĚ žádný - ano vůbec žádný - proud. To napětí 400V a vynásobení 1,732 už v sobě nese zohlednění tří fází a jejich vzájemného napětí a posunu o 120° - není tedy možné znovu násobit, nebo sčítat už konečný výsledek. JE TO "JEN" TŘÍFÁZOVÝCH 27,7kW, které znamenají proud 40A v každé fázi !!!
Nechápu, kde jsi vzal ta čísla začínající osmičkou
Mimochodem - totéž jsi mohl spočítat sám z předchozího příspěvku - nebýt pohodlný
No dyk jo, 230V 9,2kW a při stejným proudu 400V 27,7kW
To jo, ale jedná se o 3-fázový jistič, takže 3x9,2, tj. 27,6, oproti třífázovému zapojení s 27,7kW. To není moc velký rozdíl...
No, řekl bych, že záleží na zapojení: pokud to bude odporová zátěž "do trojúhelníku", tak to bude 3x40x400=48 kW. Třeba kotel.
Tak to by teda nebylo - múžete mi vysvětlit, proč 3x 230V není 690, ale jen 400V?
fáze jsou posunuty o 120° a proto je nelze prostince sčítat