Jak poznám nulák od fáze
Dobrý den,
koupil jsem si ventilátor do potrubí a nevím si rady se zapojením do sítě. Ventilátor je navržen pro práci v síti 220-240V,50Hz. Připojí se klasicky přes "čokoládu", ale nevím kam připojit nulák a kam fázi jelikož oba kabely z ventilátoru do "čokolády" jsou černé, jeden úplně a druhý je popsaný písmem.
Předem děkuji za radu.
Pokud to na tom ventilátoru není označené, je mu to nejspíš jedno Mám doma podobný (do trubky 100mm) a zapojení nulák-fáze jsem nijak neřešil.
tak jedno to asi nebude. když se netrefí místo odvětrávání bude mít přisávání.
A jak jste přišel na to, že otočením nuly a fáze, se změní směr otáček?
jen sem si tipnul.
Rozdělení vodičů na "fázi a nulák" nic neříká - není relevantní. Oba jsou to "pracovní vodiče", tedy vodiče, kterými protéká proud, který ve spotřebiči vykonává práci /ve Vašem případě točí vrtulkou/. Pokud má na sobě spotřebič příslušné označení, je konstruován tak, aby nemusel být vybaven dalším vodičem, který se nazývá "ochranný" a má jedinou funkci - ochranu před nebezpečným dotykem a při správné funkci spotřebiče jím neteče "žádný" proud. Tento ochranný vodič je jaksi "v záloze" pro případ nebezpečného stavu spotřebiče.
Tolik stručný popis a vyjasnění pojmů a teď k dotazu: Pokud má spotřebič stanovené provedení a označení, tak není vybaven ochranným vodičem, ale pouze pracovními. U nich je lhostejná jejich vzájemná poloha ve svorkovnici /vyjma 3fázových, kde se tím volí např. směr otáčení motoru/.
Fáze - lidové označení pro pracovní vodič, který není spojen u zdroje se zemí
Nulák - lidové označení pro pracovní vodič, který je spojen u zdroje se zemí
fáze je PRACOVNÍ vodič určený k vedení proudu při provozu
nulák je OCHRANNÝ vodič,který může plnit funkci pracovního vodiče bez ohledu na to zda uzel zdroje,je či není uzemněn
PODLE TOHO SE DĚLÍ SÍTĚ NA: TT,IT A nejpoužívanější TN ( starší sítě TN-C novější sítě TN-S) záleží na době instalace
sice se na toptal někdo před rokem ale budiž
Nulak neni ochranny vodic! Navyse reagujes na rok stary dotaz.
BTW. vsetky bezne elektricke zariadenia zasadne nerozlisuju medzi tym ktory z 2 pracovnych vodicov je co, maju byt z hladiska zariadenia uplne rovnocenne. Ak je v tom nejaky vypinac ma vypinat oba (na to niekedy cinan sere). Ked nechapes preco, tak si pozri nemecku zasuvku a pochopis ze preco.
"Nulák" je pochopitelně roky pracovním vodičem. Asi jste si při výkladu seděl na mozku...
U jednofázového spotřebiče v je to v případě střídavýho proudu jedno. Příkladem budiž třeba mixér, kterej má jen vidlici do zásuvky a je jedno jak ji zastrčíme do zásuvky, točit se to bude vždy stejným směrem.
jen doplním: spotřebič třída ochrany II.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_spot% C5%99ebi%C4%8D
Doplním
Fázový vodič zjistíme zkoušečkou
http://www.gme.cz/zkousecky-a-testery/fazova-zkous ecka-r108-p070-751/
Taky bych doplnil, ale už není co. Možná ještě doplní několik dalších
Eště bych doplnil Prasáka, že v případě stejnosměrnýho proudu je to taky jedno, jak ty dráty připojíš, protože se motor bude taky pořád točit stejně, pokud nemá na statoru třeba permanentní magnet...
Dovolím si doplnit a opravit: Prasak není prasák, ale pra-sak na praryby
Jejky - promiň - překlep
Díky všem za odpovědi
Milý příteli, pokud si klasdeš tuto otázku, tak od elektriky asi raději rychle utíkej, protože Tě to brzy zabije.
Ale na otázku Ti odpovím a nečti některé bludy, které jsem viděl v odpovědích.
Fáze má napětí proti zemi, tedy při dotyku tě to může zabít !!! Barevně je označená barvou černou, hnědou nebo šedou. Písmeny se značí U nebo V nebo W. Pokud vezmeš fázovou zkoušečku a dotkneš se fáze, svítí doutnavka.
Nulák je starý všeobecný název.
Nulový vodič pracovní, to je ten, přes který protéká proud ze spotřebiče, napětí proti zemi v případě správné instalace nemá, ale pokud je připojen spotřebič, tak na něm napětí je také. Barevně se značí barvou světle modrou a písmenem N.
Nulový vodič ochranný má barvu žlutozelenou, písmeny se značí PE a slouží pouze k ochraně obvodu, napětí na něm je pouze v případě poruchy po dobu, než vypne pojistka.
Pozor ale, ve starších instalací bývá PE a N spojen, je žluto zelený a je označen PEN.
Pokud připojuješ nějaký spotřebič, tak na svorku označenou U nebo W nebo V můžeš připojit černý nebo hnědý a nebo šedý vodič. Na Svorku označenou N připoj světle modrou. Na svorku nebo šroub označený PE připojíš vždy žlutozelenou stejně tak i na svorku označenou PEN.
Prosím, toto vše ale dělej pouze při vypnuté elektrice !!!! Tedy vyšroubované pojistky (ne jen povolené), shozený jistič, vytažení vidlice ze zásuvky. Při odpojení jističe je ale potřeba ještě ověřit, zada jsi vypnul ten spávný.
Přeji hodně zdaru a buď opatrný !!!!
Tahle věta je trochu zavádějící, pokud je na jakémkoli spotřebiči svorka PEN, tak tam tedy nemůže jen tak přípojit PE (žlutozlený, ochranný). Pokud je to tedy rozvod TN-S (tří/pěti vodičový). Víš co by udělal proudový chránič? A pokud by v obvodu použit nebyl, tak už je to teoreticky i nebezpečná varianta. Na svorku PEN musí přijít buď PEN nebo N. Nemůžeš ochranný vodič využít jako pracovní.
Ano, to máš pravdu, ale PEN se používal pouze ve starých rozvodech, dnes již se v nových intalacích nepoužívá. Tam také světle modrý není protože PEN plní funkci pracovního nulového vodiče a ochranného. Takové rozvody ale dnes ještě existují.Zde například ke světlu vedou pouze dva vodiče - černý a žlutozelený. Tam k spodní svorce žárovky připojíš vypínaný fázový vodič (černý) a PEN připojíš k závitu objímky N a propojíš na šroub tělesa PE. Proto jsem také uvedl svorka nebo šroub, který může být označen také zemnícím znakem.
Toto samozřejmě není možné v soustavě TN-S, kde musí být přivedeny tři vodiče.Chránič také v soustavě TN-C použít nelze. Proto jsem také hocha upozornil, aby do toho raději nelezl a nechal si to připojit od elektrikáře. Pokud jsem to dostečně nevysvětlil rád to případně doplním, ale na tomco jsem uvedl trvám.
já bych upřednostnil nejdříve na "čroub tělesa" a pak k závitu objímky !
Tohle miluju, to je věta typu "já su néchytřéší borec z dědiny, ostatní só magoři, ti tomu nerozumí". Když už tady jsou bludy, tak buď tak laskav a začni je vyvracet, resp. buď konkrétní. Jinak tu bludy nevidím, navíc tvoje teorie je sice poučná, ale v tomto případě, o kterým se tu všichni bavíme, je zbytečná, protože do spotřebiče mu jdou dva černý dráty, konkrétně tato věta:
Takže je to jedno, kam co zapojí, zvláště pokud spotřebič nemá vlastní vypínač, pak je třeba si pak pohlídat, aby fázovej vodič zapojil do předřazenýho vypínače.
Vážený příteli, "není su néchytřejší borec .....". Uvědom si ale, že elektrika nejenom že svítí, ale také kope, tak je potřeba být na pozoru. Pokud ventilátor má pouze dva černé vodiče, je to asi jedno kam připojít modrý a kam černý, ale pouze, pokud se jedná o spotřebič třídy II (označení dva souose čtverečky). Pokud tam toto označení není a těleso je kovové, je nutné zajisti ochranu při poruše !!! V tom případě je nutné žlutozelený vodič spojit se zemícím šroubem na ventilátoru. Pokud je ventilátor vyroben z plastu, potom je to opravdu jedno.
Nosíš dříví do lesa
No ale furt bych chtěl vidět ty bludy, co tady údajně píšeme.
A když už začneme chodit do norem, tak ten chlapík by si ten ventilátor neměl co zapojovat sám, pokud nemá vyhlášku 50 alespoň §6. Ale to by se tady neptal, že ano.
A jak to dopadlo stim ventilatorem? Ma se zapojit U-V-W na cerny a N na cerny s bilejma pismenkama a nebo opacne? Trozku jsem se vtom ztratil :o)
Místo všech těhle rad a doporučení bych tazateli vřele doporučil, aby na to nesahal, když se v tom nevyzná a domluvil si to s nějakým odborníkem. Ne vždy to dobře dopadne
Pravda, pravda. Domluva s odborníkem ne vždy dobře dopadne . Von to vodborník chce udělat podle norem a to stojí chechtáky, ale znám Frantu, co hlídá v elektrárně a ten říká, že tomu rozumí, tak to udělá levnějc, než nějakej chytrák. Tak takhle jsem v Rokytnici nad Jizerou, kde sídlí firma Elektropřístroj, opravoval hned několik spálených sporáků, protože z 3pólové "kombinace" vede 4vodičový kabel do 6timístné svorkovnice nového sporáku. To je přeci jasný: Kostra je zelený, zbývá 5 svorek, tedy první 2 a poslední 2 spojím a mám z 5ti tři, každou pro jednu fázi . A tak se stalo, že dva propojené pracovní nuláky připadly na třetí fázi a bylo vymalováno... Je pravda, že spotřebič nebyl nebezpečný
Když sáhneš na fázi, tak by to mělo trochu pošimrat.
" hm"-tvoja odpoveď bola najkrajšia zo všetkých!!!
Z chuti som sa zasmial.Ale máš velkú pravdu.
S pozdravom
Zkus si na jeden z drátů sáhnout vlhkou rukou. Když nám potom napíšeš, jaké to bylo, tak sis určitě sáhnul na nulák. Jestli se už neozveš, my ostatní budeme vědět, že sis sáhnul na fázi. Ale tobě to už bude k ničemu
Mám podobný problém - stará elektroinstalace, k zásuvce vedou 3 vodiče. Zelenožlutý je jasný kam s ním, ale ty další dva mají stejnou barvu - nebo se už po letech nedá rozeznat. Je to nebezpečné, pokud ty 2 zapojím špatně? Děkuji za odpověď, Petr
Co to je špatně? Nedotáhneš pod šroubek? Měl jsi asi na mysli, když je zapojíš obráceně. Nic se nestane, všechny spotřebiče na to musí být konstruované. Ale stejně bych raději měl fázi vlevo. Fázová zkoušečka stojí už od dvacky, nic jednoduššího si jí koupit, doma se jistě hodí i jindy.
Zoberes skusacku a zistis ktory je ktory. Pri zapojovani zasuviek by malo byt v celom objekte stejne, u nas typicky faza vlavo. Zariadeniam je to jedno ale ide o pripadne bastlene predlzky ktore robil debil tak aby taka predlzka bud zabila majitela vo vsetkych alebo v ziadnej, a nie na striedacku :)