Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak poznám nulák od fáze

Dobrý den,

koupil jsem si ventilátor do potrubí a nevím si rady se zapojením do sítě. Ventilátor je navržen pro práci v síti 220-240V,50Hz. Připojí se klasicky přes "čokoládu", ale nevím kam připojit nulák a kam fázi jelikož oba kabely z ventilátoru do "čokolády" jsou černé, jeden úplně a druhý je popsaný písmem.
Předem děkuji za radu.

Rozdělení vodičů na "fázi a nulák" nic neříká - není relevantní. Oba jsou to "pracovní vodiče", tedy vodiče, kterými protéká proud, který ve spotřebiči vykonává práci /ve Vašem případě točí vrtulkou/. Pokud má na sobě spotřebič příslušné označení, je konstruován tak, aby nemusel být vybaven dalším vodičem, který se nazývá "ochranný" a má jedinou funkci - ochranu před nebezpečným dotykem a při správné funkci spotřebiče jím neteče "žádný" proud. Tento ochranný vodič je jaksi "v záloze" pro případ nebezpečného stavu spotřebiče.
Tolik stručný popis a vyjasnění pojmů a teď k dotazu: Pokud má spotřebič stanovené provedení a označení, tak není vybaven ochranným vodičem, ale pouze pracovními. U nich je lhostejná jejich vzájemná poloha ve svorkovnici /vyjma 3fázových, kde se tím volí např. směr otáčení motoru/.
Fáze - lidové označení pro pracovní vodič, který není spojen u zdroje se zemí
Nulák - lidové označení pro pracovní vodič, který je spojen u zdroje se zemí

fáze je PRACOVNÍ vodič určený k vedení proudu při provozu
nulák je OCHRANNÝ vodič,který může plnit funkci pracovního vodiče bez ohledu na to zda uzel zdroje,je či není uzemněn
PODLE TOHO SE DĚLÍ SÍTĚ NA: TT,IT A nejpoužívanější TN ( starší sítě TN-C novější sítě TN-S) záleží na době instalace

Mám podobný problém - stará elektroinstalace, k zásuvce vedou 3 vodiče. Zelenožlutý je jasný kam s ním, ale ty další dva mají stejnou barvu - nebo se už po letech nedá rozeznat. Je to nebezpečné, pokud ty 2 zapojím špatně? Děkuji za odpověď, Petr