Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nevýhody krbových kamen s teplovodním výměníkem

Dobrý den.
Před lety jsem pořídil krbovou vložku, doufaje že ji budu využívat, když budu doma, jako hlavní zdroj topení (hlavní zdoj je plynový kotel). I když jsme spáchali rozvody teplého vzduchu do místností v patře, přesto nejsem s funkcí zcela spokojen. Obývák a ložnici krb vytopí krásně, ovšem ostatní místnosti (koupelna, kuchyň, chodby) se nedaří vytopit, což je problém zásadní (mně osobně nevadí se sprchovat v 16ti stupních, ale koupat v tom malé dítě by asi nebylo úplně nejlepší, nehledě na to, že se při téhle teplotě již začínají tvořit plísně). Abych se dostal k jádru věci. Rozhodl jsem se po letech krb zbořit a nahradit ho alternativou, která by vytápěla celý dům, tedy kamny s teplovodním výměníkem. Sháním tedy již nějaký čas všemožné info. Všude se píše, jak je to skvělé řešení, nicméně tuším, že to může mít i svá úskalí, které bych se od Vás rád případně dozvěděl. Zajímaly by mě i informace o čištění výměníku (jak často atd.) apod. Prostě veškeré možné informace, abych si za rok neřekl "že já kretén jsem si neponechal ten krb. Vytápěný prostor je cca 270m3 a jelikož jsem četl, že není dobré mít naddimenzovaná kamna (což jsem zprvu měl v plánu) tak bych to viděl na nějakých cca 12kW. Budu rád za každý podnět, případně za nasměrování někam, kde se něco podobného řeší. Děkuji

Čištění výměníku je blbost, není potřeba ho čistit a ani nevím, jak bych to měl udělat.

Krbová vložka s teplovodním výměníkem je spolu se solárními kolektory jediným zdrojem tepla v našem domě, bydlíme pátý rok a žádné problémy nemáme.

Jediné, na co bych si dal pozor, je mít systém pokud možno takový, aby nebyl závislý na nějakém čerpadle. My máme výměníkovou nádrž na půdě nad krbem, takže využíváme samotíž a nemůže se nám stát žádný problém s tím, že by se nám vložka přehřála (na rozdíl od varianty, kdy máš ohřátou vodu hnanou čerpadlem a vypnout proud).

Díky za reakci. No to s tím čištěním jsem právě taky nějak nepochopil. Tak fajn, že to nemusím vést v patrnosti. Samotíž tu kdysi byla, ovšem to se všechno předělávalo. Ohledně výpadku proudu vím, že musí být záložní zdroj. V tom by nebyl problém. Kdybych tenkrát koupil rovnou vložku s výměníkem, nemusel bych to teď řešit. Byla to chyba a proto bych se rád případným dalším chybám vyhnul. Dík

Musim nesouhlasit. Pokud je vlozka vymeniku resena s pruduchy ( skrz vlozku ) tak se cistit velice vyplaci, je to nutnost.A to hlavne zpocatku, jinak se tam zapecou saze a horko tezko to budete cistit . Bohuzel nejvic na cem zalezi je i celkova konstrukce kamen, tvar spalovaci komory, vydechy do komina, delka a tvar trubek ( kolena o ruznych stupnich atd..)

Mluvim z vlastni zkusenosti, kdy jsem bez naptostych problemu provozoval kamna Thorma keramik 7kW bez vymeniku, zadny kour, prakticky bez popela..

Pak jsem stejne jako tazatel koupil kamna s vymenikem HAAS & SOHN Grand Max 11+, spalovaci komora je naprosto nestastne resena do klinu, ktery se zveda smerem k dvirkum. Kour se hromadi v nejvyssim miste a tak pokazde, ikdyz necham pomalu spalovaci komoru vycistit od koure pri otvirani, mi kour vletne do mistnosti. neni to zadna tragedie, ne, neni t toho kotelna v obyvaku, ale je to neprijemne.
Na vine neni komin , ale ta nestastna konstrukce, kdy nad vymenikem ( nad pruduchy vymeniku )je plech cca3 mm, ktery zabranuje spalinam okamzite opustit komoru a vryci spaliny zpet na vymenik. Je mi jasne proc tomu tak je, vyrobce chtel za kazdou cenu vyuzit i ztratove teplo. ALE, kour pote prochazi pouze malymi otvory v zadu, po obou stranach a to je na tak velkou spalovaci komoru naprosto nedostatecne.

Do plechu jsem tedy vyvrtal, hned soubezne nad vystupem roury 9 otvoru o Prumeru 13 mm a hle..je po problemu. Ano sice ted odchazi spaliny drive a tolik jiz neohrivaji vymenik, ale kamna jsou i tak predimenzovana ( bohuzel moje chyba, nechal jsem si poradit od odbornika :( )

Hodlám tento problém vyřešit prodloužením/nastavením toho horního plechu nad sklem. Když bude zasahovat níž, teoreticky by mohl spaliny udržet než je stáhne tah komínu. Co si o tomto řešení myslíte? Nechce se mi vrtat díry do kamen.

Je to trochu škoda, že jsou ty kamna takto špatně řešená. Člověk vidí prakticky hned, kde je problém. Ta konstrukce nutně bude hnát dým do místnosti ať je tak sebevětší.

Jinak kamna mi hoří výborně, nechám rozhořet, postupně uzavřu primár i sekundár, aby kamna jen žhnula. Jen to příkládání nebo prohrábnutí :(

Mám také grand max plus 11.Ten plech jsem prodloužil o 7cm a je po problému kamna do místnosti téměř nekouří.Přidělal jsem ho tam na vratové šroubky m6 plech má udělanou takovou drážku takže ho při čištění výměníku jenom vysunu směrem nahoru a odejmu a mám v přikládací komoře více místa na čištění.

Když jsem se díval na to foto krbu - skla ,tak je to děs .Proč to máte tak zadehtované? Já mám krásně čisté sklo a toto by mě dělalo snad ,že bych tam narval mokré dřevo a nechal to tam zadušené .Jakmile mám ohen , tak nemám problém se sklem .A to i když to uplně zavřu ,anebo mě spadne poleno na sklo .To se ty saze za chvílu vypálí .A to spíše kamna provozuji na 180-220°c. Na větší teplotu pouze při roztápění a to pouze s drobnym dřevem .Normálně tam dám 2 až tři velká polena.

Tak to tu oživím. Myslíte tedy, že záložní zdroj nějaké UPS (ńapř. http://www.alza.cz/apc-back-ups-bx650ci-d324329.ht m ) je nedostatečný a jít tedy do zdroje s autobaterií ptacek.e.sweb.cz ? Kamna již v sobotu přijde topenář napojit, už řeším jen náhradní zdroj. Kamna jsou vybavena vychlazovací smyčkou, kterou bych použil jako poslední řešení (radši v případě výpadku proudu - který se tu zas až tak často nestává - aby čerpadlo jelo na náhradní zdroj, než aby šla voda do háje).

Dobrý den, zatím mám také pouze starou UPS od PC zapojenou k čerpadlu. Vydrží nepřetržitě točit čerpadlem půl hodiny. Zatím jsem problém neměl, protože u nás výpadky proudu také nejsou. Ale pokud bych měl přebytek financí, koupil bych tu UPS na autobaterii. Při delším výpadku nemohu nyní topit...( dělají u nás výměnu el. vedení a přes týden vypínají na celý den proud - taky to mohli dělat v létě...) Chladící smyčku nemám.

Vůbec nechápu, proč se tu zabýváte takovými nesmysly jako UPSky? K čemu ti je, že ti něco oddálí průser o půl hodiny? Běžně topím tak, že ráno před odchodem do práce naložím krbovku a doma minimálně 9 hodin nikdo není, večer naložím kamna a jdeme spát.

Jediný rozumný způsob je využít samotížný oběh - funguje to vždycky na 100%, je to jednoduché a vždy proveditelné.

Nevím, kde bydlíte, ale co budete dělat, když v zimě padne nějaký strom, přetrhá vedení a vaše bydliště bude třeba dva tři dny bez proudu? Jaká záloha ti pokryje takový výpadek?

Zabývám se tím, páč není těch financí...Také jsem psal, že bych si jinak koupil tu na autobaterii. Nejsem topenář, takže nevím jak provést samotížku v jednopatrovém domě, rozvody v mědi. (Když nepůjde proud delší dobu - dny, budu muset holt vypustit vodu z krbovek, odělat některé šroubení a topit pouze "jako" v teplovzdušné krbovce ( zatím nemá dokončenu obestavbu:-/).

No, to bych určitě nedělal. Třeba u mé teplovodní vložky je přímo upozornění, že se v ní nemá topit bez napuštěné vody...

Jako první věc bych se zajímal o to, jak udělat samotíž v jednom patře - ideálně si pozvat nějakého topenáře domů a na místě to s ním probrat. Já jsem trval na tom, že nechci žádný podpůrný blbinky...

A k těm financím - jestliže je správně navržena a udělána samotíž, tak jsou to jen trubky, nic víc. Naopak vše ostatní jsou jen peníze navíc - čerpadla, zdroje, elektrocentrály apod.

rokator - omluv mou netechničnost.. Když jsou krbová kamna v přízemí (výměník nad úrovní rozvodů topení v přízemí), tak není větší problém zřídit samotíž? To dnes s topenářem tedy zkusím projednat. Pokud by to nebyl extra problémový zásah a odpadly by tím čerpadlo s náhradním zdrojem, tak by to bylo opravdu mnohem lepší řešení. Dřív (před rekonstrukcí topení - železné trubky o průměru raketometu) byla na půdě kvůli samotíži obrovská nádoba. No každopádně dík za tip, pojedu to s topenářem probrat.. A pokud je to opravdu vcelku snesitelný zásah, tak nechápu, proč to sám nenavrhnul, jako možnou variantu.

Odpověď topenáře - šlo by to jen kdyby byly kamna utopené pod úrovní rozvodů.. Tak třeba jen nechce, aby to šlo. (výměník jsem myslel teplovodní výměník v kamnech)
edit: Prý když se řeší samotíž, tak už se to musí řešit v rozvodech - trubky musí být ve spádu a ne ve vodorovině

Pánové, proč zde radíte samotížný rozvod, když neznáte jeho základy, aby byl vůbec funkční? Výstup teplé vody z krbového teplovodního výměníku, musí být minimálně o 0,5 m (raději více) níže, nežli jsou topná tělesa. Ve většině případů je krbová vložka však výše. Na samotížný systém navíc bude potřeba použít větší světlost (vnitřní průměr) potrubí, nežli tomu je u potrubního rozvodu s nuceným oběhem (oběhové čerpadlo). U potrubí z mědi se v tom případě jedná o celkem velký cenový rozdíl. Ze železa to dnes nikdo nebude dělat. Mnozí již neumí autogenem ani svařovat, málo kdo autogen a ohýbačku potrubí má a cena náplně technických plynů dnes stojí 7 tisíc. Takže, spíše potrubí PexAlPex či podobný materiál. Leč není zde zase taková nabídka světlostí. Výpočet světlosti potrubí je dáno výpočtem hydroodporů, tedy délky potrubí, počtu a velikostí radiátorů, nainstalovaných tvarovek, (kolínka, ohyby, ventily,atp.) Samozřejmě jak zde někdo psal, je potřeba i vyspádovat potrubí, dělat náběhy v odbočkách, atp. Takže ten, kdo má krb a radiátory v jednom poschodí a tedy téměř v stejné výši, ať raději na toto řešení zapomene. Ten kdo má nad krbem půdu, může tam dát bojler na teplou vodu a pokud dojde k výpadku elektřiny, tak to bude samotížně topit na bojler. Leč, pokud má vodu ze studny a vypnou elektřinu, nepůjde mu ani domácí vodárna.Samozřejmě by šlo místo bojleru nainstalovat radiátor, který by to stačil dochladit. V podstatě by nahradil chladicí smyčku. Technických řešení by se jistě našlo více. Leč, to je již o něčem jiném. Tedy, pokud samotížný systém, musí jej topenář nejenom umět udělat, ale musí se být i správně navržen a dobře spočítán. Pokud tomu tak není, některé tělesa vám třebas nebudou topit.

Pane Šafre, nevím, zda jste si přečetl zadání tazatele. Krbová kamna má v přízemí, nad kterým vytápí ještě patro, které je cca o 2,5 metru výš, než zdroj tepla s výměníkem a čerpadlem. Mám stejnou dispozici, krbová kamna Verner Golemek 9 kW, topím v nich už více než 10 let, při výpadku elektřiny prostě otevřu naplno dva radiátory v patře, kde mám potom sice tak trochu saunu, nicméně ty radiátory výkon stačí dochladit. Do patra vede měděné potrubí o vnějším průměru cca 18 mm, tam se rozvětvuje s průměrem cca 16 mm.
Ta krizová varianta (výpadek proudu) u nás trvá v nejhorším případě pár hodin, pro teplotu v domě to nemá žádné fatální následky.
Suma sumárum: pokud topíte s nuceným oběhem i do patra, v případě výpadku proudu funguje samotíž tak, že vytápíte více patro, zatímco v přízemí topí pouze kamna sama. Žádná katastrofa, žádné záložní zdroje a jiné vyfikundace...

Mně toto téma zajímá. V bytě mám rozvod, který měl etážový kotel - sporák, nyní pryč. A současně kotel ve sklepě. Na samotíž. Výška toplného tělesa ve sporáku byla stejná jako výška nižších radiátorů, které jsou v celém bytě. Jen v jednom pokoji je vyšší radioátor. Takže nesouhlasím s tím, že topná vložka musí být níže než je radiátor. Ano, při tomto způsobu byla dost horká voda nahoře u radiátorů, níže to bylo studenější, ten spád byl větší než při topení ze sklepa. Ale nepište prosím, čemu nerozumíte. Jako že musí být radiátory o půl metru výše ap. Nemusí být, dokonce snad to i funguje, že radiátor může být níže než je vložka v kotli. Musí se dodržet jiné věci, od teplé vody to musí jít vzhůru, pak rozvod klesá, tím to chytne oběh. Teorii tolik neznám, ale doma to prostě funguje. A že může být radiátor i níže než kotel a hřeje, tak toto ověřené nemám. A na rozdíl toho pána, co na něj reaguji, tak na to upozorňuji. Ono je tak snadné něco plácnout a přitom to je nepodložené tvrzení, výmysl či rovnou lež. Doma uvažuji obnovení etážového topení, bez čerpadla mi to přijde lepší, nebude závislost na elektřině a co se stane, když přestane jít proud.

Máme topení standardně přes čerpadlo, ale od kotle jde ke stropu stoupačka asi 3", od ní už standardní trubky, pokud vypnu čerpadlo a otevřu ventil, co čerpadlo přemostí, tak můžu topit i bez něj, bohužel v tu chvíli to nefunguje rovnoměrně, tj. některý radiátory topí jen málo, ale topí, jiné jsou extra horké. Vše je v jednom patře, teplo obstarává 30kW dřevokotel, pokud by se nechladil, usmaží se za chvilku. Trubky tu jdou všelijak, pod stropem i u podlahy, z kopce i do kopce (v horozintu jich tu bude minimum :-)), něco jsou Cu něco starší ocel, radiátory litinové žebrové i deskové plechové... Ono jde všechno, když se chce, ale nikdo se s tim nechce dělat, prostě tam prdnou čerpadlo a kašlou na to.

Potrubí z mědi by mělo být nainstalované vždy až za ocelovým, tedy na konci. V opačném případě je problém na cestě.To, že vám to někde na samotíž topí a někde ne, je právě tím, že jednotlivé potrubní větve mají různé hydroodpory. Nechá se nastavit seřízením průtoku na radiátorech (výpočet daný projektantem).

Naprosto nejlepší řešení je podle mě asi toto CP-201

Docela se divím že nikoho do dnešní doby nenapadlo to čerpadlo prostě udělat na 12V a na nějaké UPSky s bůh ví jakou účinností se vykašlat ...

Má to ještě tu vyhodu že to řeší i řízení 3-cestného ventilu atd.

Dobrý den,
nejsem si jist, jestli je nějaká nevýhoda u těchto kamen. Nemohu přijít ani na jednu. Příklad:
Před pěti lety jsem řešil, čím vytápět rodinný dům o rozloze 120 m2. Kotelna nepřipadala v úvahu, dům není podsklepen. Narazil jsem na krbovou vložku s vestavěným 60-ti litrovým výměníkem. Výhřevnost těchto kamen stanovena na 500m3, což odpovídá 2 podlažím rod. domu. Problém s přetápěním v místnosti, kde stojí krb odpadá již díky tomu, že 75% tepla jde do vody a zbytek do místnosti. Nevadí nám to, větráme i v zimě při teplotách pod nulou. Při zatopení (dřevem) hřejí radiátory již během půl hodiny. Součástí kamen je i UPS-ka, která slouží jako řídící jednotka a s trakční autobaterií jako záložní zdroj. Trakční proto, aby nedocházelo ke kolísání napětí při delším chodu na tuto baterii. Záruka též delší doby - obytný karavan na ni může jet celý víkend. Tak dlouhý výpadek nelze očekávat. Čerpadlo neběží nepřetržitě, spíná podle přednastaveného termostatu na UPS-ce. Při tzv. přetopení kamen je zde expanzní nádoba, která zajistí odpuštění teplé vody a dopuštění (schlazení) studenou vodou.
Mohu bez zaujetí říci, že celá jednotka pracuje samostatně, vyjímaje zatápění a přikládání, teplota v domě v topné sezóně cca 25 stupňů (ano, teplo máme rádi), možná i proto, že máme dvě malé děti. Přikládáme zhruba jednou za čtyři hodiny, na noc něco málo nandám a ráno rozjíždím uhlíky, které ještě žhnou. Jsou navržené pro nepřetržitý provoz. Zažily jsme výpadky proudu, přetopení a vždy se to vyřešilo prakticky samo.
Věřím, že naše "dvěstě kilové miminko" jak mu říkám (od doby, kdy jsem ho viděl poprvé) bude díky snadné údržbě ještě dlouho pracovat tak skvěle, jako do teď. Opravdu bych neměnil.

No tak hlavne ze slouzi...jen bych poupravil, ze Expanzni nadoba rozhodne nic neupusti a uz vubec nemuze nic schladit, je tam jen proto, aby vyrovnavala tlak v soustave. Vlastne koriguje rozpinani tlaku mezi studenou a horkou vodou v soustave. To co popisujete je jednoznacne funkce vychlazovaci ( dochlazovaci ) smycky, ktera je primo ve vymeniku ( da se samozrejme dokoupit a instalovat dodatecne, pokud to kamna , vlozka umoznuje ) a pri prehrati je napojena na rad studene vody, kterou ochlazuje vodu ve vymeniku a prehrata voda valy ven ( do odpadu ).

Jinak 60ti litrovy vymenik je teda masakr, kolik ze ma ta vase vlozka vykon ? Voda / vzduch ? Pisete 75 % do systemu...

Dobrý den,
mám krbovou vložku od italského výrobce Edilkamin idro 50, existují i s větším výkonem, ...70, ...100.
Mohu pouze chválit. Před pěti lety nebylo sice moc na výběr, ale přesto jsem vybíral podle důležitých ukazatelů,- opravdu dlouho jsem vybíral.
Za dobu používání jsem se nesetkal s něčím, čím bych to i třeba v budoucnu nahradil. Výběr se povedl. Stojí za to si s tím dát práci.

Mám malou otázku .Kolik protopíte dřeva za zimu ? Vým ,že známý má například dřevodomek 120m2(přízemí +patro , nadm. vyška 600m) a dole topí pouze v kamnech a teplo mu jde zddola nahoru . Protopí za rok 5m3(1*1,3*5) . Jsou to už starší lidi ,takže taky topí na 23-25°c:-)

Dobrý den,
naše topná sezona je složena zhruba ze 3 - 4 měsíců, kdy pouze přitápíme (jaro, podzim). Přitápíme tak, že zatopíme a necháme vyhasnout.
Hlavní topná sezona je u nás cca 6 měsíců. Ano, je to celkem cca 10 měsíců, rádi se totiž ohřejeme, kdykoli je venku ošklivo nebo zima.
Za celé období protopíme max. 15 m3.
Musím podotknout, že je to jediný zdroj tepla v našem domě.

Čištění bych nepodceňoval. S komínovým nástavcem kde je měď stočená do šneka to nepude jinak než cirkulováním kyseliny. Komínový nástavec, zní to jednoduše montáž jednuduchá je, cena je skvělá, koho by to nezlákalo. Daleko lepší jsou měď. roury bez ohybů, horizontálně položený jedna vyskládaná vedle druhé, to vše vyválcováno v trubkovnicích na obouch stranách, na čištění stačí vrtačka a dlouhá trubička s hrotem a taky s přípojem na vodu která teče vnitřkem vrtáku, pak stačí jednu podruhé provrtávát s pomocí vody. Na sucho to kolikrát ani nejde. Voda vytvoří usazeniny které dokáží hezky vytvrdnout. Jestli si někdo myslí že existuje něco bezúdržbového tak žije v jiném světě.

Zdravím, potřeboval bych poradit... nemohl by mi někdo říct jaký je přesně rozdíl mezi: https://www.levnekrby.cz/katalog/krbove-vlozky-tep lovzdusne-2/krbove-vlozky-abx-3508/krbova-vlozka-c ardif-3513/ a https://www.levnekrby.cz/katalog/krbove-vlozky-tep lovzdusne-2/krbove-vlozky-abx-3508/krbova-vlozka-y ork-k-3509 ??
Jen aby nebyl rozdíl v ceně a to je vše. Jak je určitě vidět, tak jsem naprostý amatér v tomto oboru a tak vás žádám a vysvětlení, případné nabídnutí lepšího krbu. Předem děkuji :))

Asi by jste měl dodat více informací . Na co tu vložku máte zda na vytápění nebo občasné zatopení . Kolik metru čtverečních chcete vytápět.
Jinak si zapamatujte , čím více proskleno tím se více zanáší . Nad sklem musí být přívod vzduchu (oplach skla) a čím více skla tím ho do topeniště musíte přivádět více (rychlejší ohen) . Když chcete pomalejší ohen (nechcete často přikládat) - menší výkon , tak vám to více dehtuje (špiní sklo)