Domácí údírna - dvířka, rošt, ..
Zdravím, chystám se postavit udírnu. Nic obrovského, ale zase nic takového aby to za rok spadlo. Určitě nějaký betonový základ + pár cihel na topeniště. Zajímalo by mě jestli lze někde ale koupit dvířka k topeništi, rošt a třeba i popelník v nějakých normálních rozměrech. Nikde jsem nenašel obchod kde bych měl třeba alespoň výběr z deseti druhů atd. Děkuji.
Ještě dodám, že by mi stačily ocelové. Je pro mě zbytečné tam dávat litinu.
Pro klasické uzení je skutečně popelník a rošt zbytečností. Vzdálenost topeniště je věcí názoru a zkušeností. Při kratší vzdálenosti /pokud se netopí přímo pod masem/stačí udržovat menší oheň, spálí se méně dřeva a tím je i méně škodlivých látek v mase.
Já jsem použil dvířka ze starých kamen. Zkusil bych navštívit kovošrot a vybrat taková, která mají účinnou regulaci vzduchu. Dostanete je za pár korun a navíc jsou vesměs litinová, takže nehrozí kroucení.
pokud to má být opravdu udírna, tak topeniště by mělo být vzdálené minimálně 1,5 až 2 metry od samotného udicího prostoru. Kouř pro uzení musí být studený.
edit: inspirace: http://www.vyuzeno.cz/2012/08/stavba-domaci-udirny -cast-i/
edit2: technicky na udírnu ti stačí rošt, a i ten není extrémně třeba, protože topeniště slouží pouze k doutnání, nikoli nějakému velkému hoření.
Nevím, nevím... Udím normálním ohněm, avšak vychlazeným. Obávám se, že kdyby to jen doutnalo a čmoudilo jako když bafne kupa pneumatik, asi by to nebylo moc k jídlu...
ono záleží čím udíš. Poleno z peckovic ti nikdy nebude hořet plamenem, ale bude žhnout.
To jistě. My udíme nejlépe dubem nebo bukem, peckoviny dáváme akorát nakonec pro chuť. Když se to udí celé na švestce, tak to má docela nedobrý šmak .
My koupili k udírně něco podobného a k vybetonovanému topeništi to nastřelili jak do panelu. Zkus pohledat tady.
Bacha, topeniště je třeba umístit nejméně metr od udírny a zplodiny hoření vést v zemi rourou, jinak to neuchladíš. V udírně (podle toho co budeš vařit), se udržuje teplota 40-60°C.
Na popelník kašli, po uzení se to vyhrabe. Ani rošt v ohništi není nutný.
Jak je vidět, názory se různí, z praxe mám vyzkoušené, že nejdůležitější je udržení teploty kolem těch 60 st.C., vzdálenost topeniště a druh dřeva až tak moc není podstatný. Abych předešel připomínkám detailistů, tedy použít dřevo listnatých stromů, vhodná je olše, jasan,peckoviny dávají více tepla.
Velmi správně. Když je ohniště moc blízko, tak se to strašně blbě uchladí. Buď to hoří jak na hasičském bále, což je blbě, nebo to chcípne a je po srandě .
Moc díky za informace. Nakonec jsem našel pár blogů o stavbě udírny a došel jsem k závěru, že není problém si dvířka svařit sám doma. Ale obejít nějaký šroťák mě vůbec nenapadlo. Tobrá rada díky. Podle plánků co jsem různě našel byla většinou vzdálenost okolo 1,5m takže toho se asi budu držet.