Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení elektrotermická hlavice s čerpadlem a plynovým kotlem

Dobrý den

Předělávám na rodinném domku topení a rozhodl jsem se pro kombinací radiátorů a podlahového topení. Abych eliminoval rozdílné vlastnosti obou systémů, rozhodl jsem se každý okruh řídit samostatně. Tedy v každé místnosti pokojový termostat, který bude ovládat elektrotermické hlavice na rozdělovači a spouštět čerpadlo nebo Kotel na plyn. Systém bude mýt dva zdroje tepla. První bude 800L zásobník nahřívaná kotlem na dřevoplyn, z něj bude čerpat vodu oběhové čerpadlo a samozřejmě bude tam směšovací ventil. Pokud v zásobníku dojde teplá voda měl by termostat vypnout čerpadlo na zásobníku a sepnout plynový kotel. Pokusil jsem se to nakreslit a zároveň i zkusil svoje zapojení, ale dopadlo to špatně. Poprvé to odnesl kotel a podruhé se otevřeli všechny elektrotermická hlavice. Prosím podívejte se někdo na to zapojení a navrhněte jak to zapojit aby to fungovalo. Všechny součásti jsou na 220V střídaví proud. Předem děkuji J. Homolka
Obrázek mého zapojení: http://imageshack.us/photo/my-images/152/kotelna4. jpg/

Když pominu fakt jestli je to topenářsky správně zapojeno, což za asi není, protože by měl zůstat alespoň 1 okruh bez elektroventilu, kvůli oběhu.
Z elektrikářského hlediska bych ovládal jen termostatem v zásobníku (spínacím kontaktem)cívku relé. Přes (spínací) kontakt relé potom čerpadlo na zásobníku. Druhým kontaktem relé (rozpínací) bych spínal kotel(externí termostatický okruh) NA VěTšINě KOTLů BEZ CIZíHO NAPěTí (JEN KONTAKT).
Pincip: Jakmile by se ohřála voda na zásobníku nad cca 50 st. termostat na zás. by sepnul, tím i relé a čerpadlo na zásobníku, zaroveň přes rozp. kontakt relé by se odpojil kotel.
Při poklesu teploty zás. pod 50 st. by odpadlo relé, vypnulo se řerp. na zás. a přes rozp. kontakt relé by se sepnul kotel.
Termostaty v místnosti by spínaly jen jednotlivé el.ventily pro danou místnost.
Samozřejmě je třeba vše řádně odjistit, pospojit a uzemnit.
Tato odpověď je jen návrhem možného elektrického řešení, neřeší ochranu krytí, prostoru ani ochrany před nebezpečným dotykovým napětím.

Mimo jiné neuvažujete o tepelné setrvačnosti podlah,rozvrstvení teplot v akunádrži a rozdílné teplotě do radiátorů a do podlah. Ovládat zdroje jedním přepínacím kontaktem v nádrži, to nefunguje, protože je-li termostat nahoře, nádrž se nikdy nevyhřeje a je-li dole, nikdy se nevychladí. Regulace musí poznat,kolik tepla v nádrži je, jinak cykluje v malém rozsahu a objemnádrže se nevyužije. Mimochodem, proč zrovna 800 litrů, Jaký má tvar (výška/průměr), jak to souvisí s tepelnou ztrátou objektu a tepelnou setrvačností budovy? Kolik (kcal) tepla si do 800 litrů chcete "schovat",když využijete jen 30°C z objemu? (Pod 50°C stoupačky se moc topit nedá a nad 80°C to neohřejete, přičemž na 80 se nevyhřeje úplně celá nádrž). Je to velmi nedokonalé - chce to buď projekt se všemi podklady pro zpracování, nebo některé z jednodušších univerzálních zapojení. K tomuto řešení jsem skeptický :-(

Popis funkce Vašeho zapojení, avšak v plynovém kotli je zpětná klapka, proti obrácenému toku vody(chyba zapojení):
Výchozí stav - nádrž zcela nahřátá, kotel vypnut termostatem a současně sepnutá oběhovka nádrže, objekt vytopen.
1)Termoventily zavřeny, čerpadlo tlakuje, protože plynovým kotlem v opačném směru brání průtoku zpětná klapka - viz výše - chyba
2)objekt vychladl, termostaty spínají ventily, okruhy se natápí (80°C) vodou, včetně podlah - chyba
3)v nádrž se tvoří vrstva studené vody dole, nahoře je stále horká - topí
4) vrstva vychlazené vody dosáhne k termostatu, ten rozepne s diferencí cca 5°C, tedy když stoupačka je ještě využitelných 75°C a zastaví oběh z nádrže, současně sepne plyn.kotel
5) kotel topí, oběh jde "lehčí" cestou, tedy do nádrže, do budovy minimum, nebo vůbec, voda v nádrži jde "v protisměru" přes oběhovku nádrže (rozkarbuje kaly na dně i v trubkách a zanáší armatury) - chyba
6) po krátké chvíli teplota vrchu nádrže stoupne ze 75°C opět na 80°C, termostat ohřev přeruší, nádrž je krom vrchu celá studená a jen krátce proběhne ohřev budovy asi 15ti cm horní vrstvou teplé vody - chyba.
Závěr: Je to úplně špatně hydraulicky i regulačně. Nestojí to za "opravu", je třeba celé vymyslet znovu, ale k tomu nejsou od zadavatele podklady, nehledě na rozsah této "kutilské porady".

No původně jsem chtěl poradit z el. Zapojením a tak jsem tam hydrauliku nakreslil jen orientačně. Snesla se, ale na mě spousta připomínek k hydraulice a spousta obav, že to nebude fungovat . Musím přiznat, že i já sem rejpal. Tak to chápu a nezlobím se, že má někdo jiný názor. No a bychom pokročili tak jsem v práci si dal práci  a nakreslil nový obrázek, kde jsem se pokusil podrobněji znázornit tu hydrauliku 
Jen pro pořádek připomínám, že systém má dva kotle jeden na dřevoplyn. Jednou nebo dvakrát denně se naloží a nechá se na plný výkon vyhořet. Uvolněné teplo se bude skladovat v nádrži a dle potřeby odebírat přes směšovací ventil tak aby teplota nepřesáhla 50 °C A pokud by to nestačilo sepne plynový kotel. Plynový kotel nebude nahřívat nádrž. Uskladňování tepla v nádrži je ztrátové a plyn na rozdíl od dřeva drahý.
http://imageshack.us/photo/my-images/96/kotelnahyd r.jpg/