Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Koupě nového automobilu

Ahoj,
prosím všechny o radu ohledně koupě nového auta. Momentálně mám Citroën Xantia 1.8i 16V (80kW) 1996. S autem jsem poměrně spokojená, ale už je přeci jen trochu staré, navíc poslední dobou jezdím 1-2x měsíčně do Berlína, kde ten motor prostě nestačí. Jinak s autem jezdím denně do práce cca 30km. Jsem ochotná za nové auto dát i 500 000, předpokládám, že úplně nové nebude (i když by to bylo super).
Ráda bych, aby auto bylo větší (střední třída) a trochu reprezentativní. Dalšími důležitými parametry jsou pro mě tedy schopnost rychlé dálniční jízdy a spolehlivost. Nějaká rozumná spotřeba by byla také ideální. Skvělá by byla také klimatizace, střešní okno a větší nádrž (v Německu je benzín většinou dražší, teď mám 60 l což stačí). I přes pověst Francouzských vozů jsem s tímto byla spokojena, tudíž nepotřebuji nutně nějakou mega známou značku. Ocenila bych Vaše doporučení, ideálně s osobní zkušeností.
Děkuji odborníkům za rady a přeji příjemný den.

"reprezentativní" vs. "nepotřebuji mega známou značku" :?:

Reprezentativní auta jsou typicky právě prémiovky (BMW, Audi, MB, atp.) ;-)

Jinak 500 tisíc není zrovna málo, ale taky to není zrovna moc, na střední třídu (Mondeo, Superb, apod.) to stačit bude, ale budou to "holátka" se základní výbavou a motorizací.

Navíc by sis měla říct, co po autu požaduješ, kromě toho, že chceš výkonnější motor (viděl bych to na 100-120kW) s moderní převodovkou (šestikvalt) - tedy např. vyšší posez, větší vnitřní prostor, nebo naopak větší kufr, zda to má být sedan/kombi/MPV/hatchback (i když střední třída je celkem určující) atd.

Tohle vše by sis měla rozmyslet předem a zúžit tak svůj výběr. Upozorňuju taky, že se střední třídou ti narostou rozměry, tj. problémy s parkováním, garážováním atp.

Pokud bych měl mluvit za sebe, tak já auto koupil před 2 lety a střední třídu jsem zamítl a šel do MPV. Sice je to "krabice" s trochu větší spotřebou kvůli odporu vzduchu, ale potřeboval jsem vozit 7 lidí, a zjistil jsem asi před 5 lety, že se mi v těchto autech cestuje skvěle - člověk se nehrbí, rovný posez a pohodlně složené nohy jsou k nezaplacení.

Děkuji za odpověď.
Tím reprezentativním jsem chtěla vyřadit malé vozy a vozy s postarším designem, nemusí to být nutně Audi.

Co se karoserie týče, MPV nebo SUV je myslím zbytečné (a myslím i drahé?), takže stačí liftback nebo sedan.

Prostě chci spíše obnovu, typ auta mi vyhovuje. Jen nevím, jaká auta jsou v dnešní době vhodná, viděla jsem, že i 1.4 mají vyšší výkony než ta 1.8 ale otázka, zda je to stavěné na dálnici? A jak to je u tak malého motoru s velkým výkonem se spolehlivostí?

V autech se moc neorientuji a známí se vždycky akorát pohádají o značce a nikam se nedoberou.

Byl by nějaký konkrétní typ? :)

Děkuji,
to auto nevypadá vůbec špatně, ale máte s některým silnějším motorem osobní zkušenosti? Jde mi hlavně o to, jestli to pravidelně vydrží několika-set kilometrové zátahy při 180km/h a jak se třeba chová spotřeba? Aby se pak nejezdilo za 15 l/100 km. Ohledně výdrže by to asi mělo stačit podle ADAC. Je mi jasné, že spotřeba při té rychlosti nebude nic moc, ale aby šlo zaplatit.

co se týče downsizingu, tak:

1. ta auta jsou tu ještě moc krátce, aby se dalo říct, že ty motory vydrží, a z mých zkušeností bych si dovolil tvrdit, že to bude horší, než motory dnešní (které už i tak nedosahují trvanlivosti motorů zpřed dvou dekád).
2. výkon těchto motorů záleží na jejich komplexnosti, např. 1,4TFSI od VW (tedy motor s turbem i kompresorem) je celkem výkonný, ale taky po čertech složitý, na druhou stranu třeba CRkový 1,6TDI 77kW, který nahradil 1,9TDI PD je z mého pohledu líný a nevýkonný (osobně otestováno) - vše záleží na křivce průběhu výkonu a krouticího momentu v závislosti na otáčkách.

Z toho plyne: pokud opravdu plánuješ velmi rychlé přesuny, volil bych přinejmenším dvoulitr dopovaný turbem, ideálně pak nějaký šestiválec s objemem nad 2,5litru a odpovídajícími křivkami výkonu a maximálkou alespoň někde okolo 220-230km/h (s tím se pojí konstrukce podvozku, vybavení pneumatikami, brzdami, atp.). Jenže to jsme u nového auta někde úplně mimo s cenami, navíc takovou motorizaci už moc výrobců nenabízí.

Motor 1,4, nějakej benzín, 95k, jsem měl tu pochybnou čest zkoušet v Peugeot 208. Jeli jsme v tom čtyři, přičemž já mám 65 s postelí a ta slečně vedle mě na tom byla ještě hůř, další dva byli průměrní češi kolem 80kg. Nejede to i přes deklarovaný výkon. Nejede to, líný je to. Starej Opel Vectra 2 s 1,6 72kW proti tomu lítal.

Pokud by Vám nevadila francouzská značka, doporučil bych Vám Renault "Fluence" 1,5 dCi 81 KW. Je to opravdu pěkný vůz s vynikajícími jízdními vlastnosti se spotřebou kolem 5ti litrů nafty. Jeho max. rychlost je pouze 185km/hod. a jsou k mání kolem 400.000 Kč. Jestli by Vám to stačilo, jinak dobré vozy jsou i od Hundaye nebo Kia ve stejných relacích, jen si vybrat.

Děkuji za další možnost.
Francouzská značka by nevadila, ale bojím se, že to na dálnici stavěné není, alespoň ne na Německou. Těch 185 musí být průměr, ne maximum. I tak ale děkuji a zvážím dvoulitrový benzín.
Ta Toyota ale zatím vypadá nejlépe :) Ještě to promyslím.

Děkuji všem.

185 prumer je kamikaze i na nemecky dalnici. Jakoze jezdim k Bodamskymu jezeru vcelku pravidelne a kdyz v Rozvadove vynuluju palubni pocitac, tak drzet prumer na 140 je vo tom ze oktavku v plny palbe s nejsilnejsim motorem, co do toho montujou, zenu co to da a na omezenejch usecich to drzim o 10 nad povolenou. A to u Mnichova musi bejt volno - v patek ani kdybych se pos..l. Na 185 prumer tak v nedeli v noci, s autem z nabidky Porshe/Bentley/Aston Martin/(BMW 6kovy rady - mimochodem to by za pul mega slo, tak 4-5let stary, kolega ho ma :-)) a s par zbytecnejma eurama na pokuty. A se spotrebou minimalne 25l/100km.

Tak to je docela síla, 185 mi to ani nejede :-D , ale jsem rád za Fabii 1.4MPI 44kW. Teď jsem po servisu a seřízení motoru, takže se mi srovnala spotřeba. Nemám počítač abych viděl průměr rychlosti, ale jel jsem stabilně "sportovní jízdou" mezi 140-150 na tachometru (do kopce klidně minutu plyn na zemi, ve 120 podřadit na 4, z kopce brzdím motorem) a po 300 kilometrech jsem točil benzín za průměr 6 litrů na 100. Po Praze teď jezdím za 6,5.

To je tak - valis to 160,170,180, jak to zrovna jde, a predjizdi kamion. Minutu jedes 90 a prumer jde kam? (A jaky budou premie?:-D) Kazdej kilometr za hodinu nad 130 prumer stoji strasny usili a litry na spotrebe.
Ja uz sem se na to vybod, jezdim max okolo 150,160 - to je rychlost kdy musim davat bacha na to co se deje, neuspava to, ale nebojim se jako kdyz jedu 220 - to je brzna draha pekelna a pripadna sebemensi chyba je krchov.

To je všechno o prioritách... buď chceš reprezentativní a rychlé auto, pak nekoukáš na cenu a nějakou spotřebu. A nebo ti nevadí že se za tebou lidi neohlížej, a jsi rád za každý ušetřený půllitr. Takže se spokojíš s průměrným autem za přijatelnou cenu, případně se slušnou ojetinou ;-)

jenže když za rok najedeš 40 tisíc a víc, tak už spotřebu řešit začneš, protože to je dejme tomu 60 tankování proti 40 tankování (a to se držím HODNĚ zpátky, počítám dojezd cca 650km vs. 1000km na nádrž) s cenou okolo 2000Kč/tankování, což je 20000Kč za rok, za 5 let pak 100 tisíc, tedy (řekněme) 1/5 ceny vozu. A to je už zajímavý poměr.

Když máš "vatu" na auto za 2 mega a více, tak spotřebu neřešíš, je ti jedno jestli jezdíš za 5, 10 nebo 15 litrů na sto. Ale to jsou jednotky případů - navíc taková auta nemají kdovíjaký nájezd, jsou to auta na víkendy a pro zábavu.

nad 180 už je to skoro jedno, auta jedoucí v pravém pruhu 130 míjíš celkem rychle :-)

Osobně pokud je doprava hustší, tak nikdy takto rychle nejezdím, protože nikdy nevíš, kdy ti z pravého pruhu do levého vyjede nějaký předjíždějící "aviatik" jedoucí 80-90km/h, protože tě neviděl (nebo se raději ani nepodíval), nebo protože si myslel, že ten rychlostní rozdíl bez potíží ubrzdíš na 50 metrech :-)

Ta rychlost mi nějak nesedí. Když jedu přes Německo, tak jako nadržený Čech to držím okolo 160 a nikdo mě nepředjíždí.Tak tak divocí asi Němci nejsou a omezení rychlosti se taky najdou a průměr jde do kytek, nehledě že v nádrži nad 110 se u každého auta dělá vír.
Co se týče značky, tak bych neřešil ty v Česku mega. Kvalita je dobrá u všech, je to jen otázka vkusu. No a když jsem se ptal bohatého kolegy z Německa proč šel do Francouze a ne do Němce, tak mi řekl, že za stejnou cenu měl auto v plné palbě a Němce by měl holý plech.

na českých dálnicích je 180 a) ne zrovna legální, b) ne zrovna bezpečné (pokud si odmyslím prázdnou a dobře klopenou tříproudovku do Ostravy). Ano, dá se jezdit i 200 po D1, ale není to zrovna rozumné. Se scoutem mám najžděno nějakých 6000km, nijak mě to auto neoslovilo (kromě blbnutí na sněhu).

Všem, co nějak smysluplně přispěli do diskuse děkuji.

No a co se týká závěru, pokud by to náhodou někoho zajímalo :D Pokud ne, nemá cenu číst dál.

Byla jsem rozhodnutá koupit tu Toyotu, vzhled se mi líbil a spolehlivost špička, cena taky nebyla strašná, i když to vypadalo spíš na bazar (silnější motorizace). V Německu mi bylo ale nabídnuto něco nečekaného a neodmítnutelného. Citroën C5 3.0 V6 HDi, na autobahn prý jak udělané. R.v. 2010, což není špatné. Cena 16 000€ (cca 400 000Kč). Auto jsem si půjčila a jela zjistit do servisu, zda není kradené nebo tak, prý ne, je v pořádku. Auto jsem dovezla do ČR kde se mi ho nejspíš ještě chvíli nepodaří přihlásit, ach jo.

Jinak k rychlosti přesunu - přes den je to horší, když ale jezdím Berlín-Drážďany v noci, jedu prakticky sama a jediné co brzdí je auto které se mi do teď zastavilo někde na 170 :)

Ještě jednou díky za rady, i když nakonec jsem jich moc nevyužila. :(