Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kontrolka neutrálu

Dobrý den potřeboval bych poradit jak zapojit kontrolku neutrálu u jawy ČZ 125/355 děda to před x lety zrušil ale já bych ho tam chtěl a ani nevim kde je nějáký vístup pro kabel (jestli někde u dynama?) ani nevim jak to funguje jestli jde + přes žádovku a tam někde to propojuje s kostrou nebo jak to je? Prosím poraďte. předem díky za rady :-)

Jukni sem, třeba tam něco najdeš.
EDIT: tak podle popisu to musí být někde přímo na přvodovce. Vezmi brejle a baterku a hledej:-)
Trochu mě tam mate věta: (při demontáži motoru) - "Odpojíme kabel od svorky spínace elektrického ukazatele běhu naprázdno (na pravé strane motorové skříně)". Jestli tím náhodou nemyslí právě tohle čidlo::)

Výborný odkaz, děkuji, jsi machr, ihned kradu a ukládám :-)...
Vybírám z něho:
"Kulisa je rovněž ocelový výlisek. Má výřezy, do kterých se opírají západky unášeče,
natáčející kulisu, a drážky, do nichž zapadají čepy zasouvacích vidlic. Na kulisu je dále nanýtován čep s dotekovou pružinou elektrického ukazatele neutrálu. Pod kulisou je střední uložení vodicí tyče zasouvacích vidlic, které je s kulisou spojeno otočně (při natáčení kulisy zůstává v klidu)."

Na obrázku na str.21 je potom označeno ložisko 6205. Vynášecí čára k popisku ložiska přesně protíná (plastovou) průchodku, která je uvnitř v kontaktu s pružinou na kulise /viz výše/ a venku je přístupná po odmontování "automatu spojky" a řetězového kola sekundárního řetězu, těsně vedle tyče s kulisou, k vypínání "automatu". Je to šroubek cca M3 "červík", v mosazné kostičce, která tvoří svorku pro připojení kontrolní žárovičky neutrálu (černý vodič). Ten ukostřuje kontrolku, která je napájená od zapalování (+, nebo -, podle provedení dobíjení, akumulátoru, kontaktů přerušovače a kondenzátoru(ů).

Nepoznáš jinak, než že rozpůlíš motor a zkontroluješ, jestli je vpořádku výše zmíněný "pružinový kontakt", který tvoří ocelový proužek, přinýtovaný ke kulise řazení a "protikus" je mosazná kostička v plastové průchodce, zakončená šroubkem, který jsi objevil. Je to nejmíň 45 let, co jsem to viděl rozdělaný, ale myslím, že je to demontovatelné pouze dovnitř převodovky. Vnitřní oxidaci bych, vzhledem k přítomnosti převodového oleje, vyloučil. Sám píšeš, že byla kontrola neutrálu předchozím uživatelem zrušena. Není právě nefunkčnost tohoto kontaktu důvodem ke zrušení?
Mudruj, mudruj. A napiš :-)

Watto, dám Ti poslední radu, najdi si kamaráda, který o takovýchto záležitostí něco ví, popř. jeho otec, aby jsi to viděl ve skutečnosti, dá Ti to více než nějaký dotaz. Takto jsem i já dávno získával své zkušenosti, a že při tom bylo dost facek nemusím ani psát. Jen tak mimochodem přechodem spínačky z nádrže na vrchní díl světlometu se nic nedělo, pouze se natahl nový kablík, popř. se prodloužil stávající, ale to nebylo profesionální a žádný mechanik to nedělal.

Watto, ta kontrolka byla v tachometru a svítila zeleně. Ještě tam byla modrá a červená, signalizace dálkový a dobíjení. Vymontuj ten spínač z karteru a proved následující: vezmi si objímku se žárovkou, jeden fous zapoj do otvoru a přitahni šroubek, druhý fous přilož z druhé strany a zmačkni, tím sepneš okruh a žárovka by se měla rozsvítit. Pokud se tak nestane je spínač vadný a kup jiný, ještě se nechá sehnat. Když svítí po zkoušce a namontuješ ho zpět, je vada uvnitř. Ale to svěř tomu kdo to umí, protože se musí půlit. Abych nezapoměl, budeš muset sdemontovat i segment-ten je spojen s hřídelí čepem a sekundár kolečko. Ten segment ti vypíná spojku když řadíš takže když ti praskne lanko od spojky tak jedeš vesele dál, na rozjezdu podržíš řadičku nahoře a pomalu pouštíš jako spojku u auta

Dobrá rada nad zlato.
Kolik máš kamarádů, co mají zkušenosti s takovým strojem?! Já jednoho (to mám kliku) ale ten bydlí na druhém konci republiky. Pojede on kvůli jednomu pérku z Klenčí pod Čerchovem do Liberce a zpět? Asi těžko. Jeho otec, který stroj vlastnil, už bohužel nežije.
Ale jinak máš pravdu s tím učením-čuměním, dělají to tak všichni tvorové. Dokonce i roboti. :-D

Kamarádi kteří se o tohle zajímají moc nemám a když už tak vím víc než oni jedinej kdo by mi v tomhle mohl pomoct je můj děda ale ten už moc nevidí ale uplně přesně do detailů to umí popsat pamatuje si to totiš uplně naspamět ten motor ale na zapojení tejhle kontrolky si prostě nemůže vzpomenout :-)

Já myslím, že to nebude mít kostru, tedy že nějaké to pérko nedosáhne (únava materiálu/ulomilo se) na ten kontakt v té průchodce, jak jsi našel a jak sem dal odkaz "J_K".
Jinak na žárovičku půjde (po zapnutí klíčku) + z baterie a kostru to dostane až se nastaví ten neutrál. (Proto ta nevodivá průchodka) Asi se to bude muset rozebrat. :puff:

Nemám zkušenost přímo s touto motorkou, ale zatím co jsem viděl, tak většina motorek ČZ/JAWA tehdy vyráběných, má tento spínač umístěný pod vypínací vačkou spojky a bývá vešroubovaný zvenčí. Mělo by také být po demontáži spínače patrné, jestli je v pořádku kontakt uvnitř převodovky.
Ten kontakt vypadá nějak takto. Případně tady je katalog náhradních dílů.

A ještě jedna věc rozhodl jsem se udělat si na motorku tranzistorové zapalování myslíte že to má cenu? nebo je to hloupost?
A ještě bych se rád zeptal jak správně ten motor startovat ja to dělám tak že pustim benzin 3X šlápnu bez klíčku a pak to chytne napoprve na volnoběh může to tak být?
díky

Tranzistorové zapalování se od klasického liší tím, že na opravu klasického na paloučku v lese vystačíme s pilníčkem na nehty, vypůjčeným z kabelky od spolujezdkyně....tím chci naznačit, že je dobré to mít pořešeno tak, aby bylo možno kdykoli a kdekoliv vrátit zapojení do původního stavu.

Nerad vymýšlím vymyšlené, pokud dobře funguje. Je to sice docela pálka, ale na tohle motovozítko se vyrábícelé nové magneto, které sice udělá ze stejnosměrné motorky střídavou, ale zato nepotřebuješ dobíjení, baterii, kladívko, kovadlinku, kondík a další provozně drahé, nebo poruchám náchylné zbytečnosti, bez kterých to jede "lépe a radostněji" :-).

Nelze kombinovat původní a tyristorové zapalování. Buď jedno, nebo druhé. Tyristorové zapalování nemá kontakty, řídí to tyristory. Při nastavování předstihu se zapotíš, není to jednoduchá záležitost. Pokud se ti na tom něco nepohnojí tak to je na doživotí nic se tam nemění jako u pohyblivých kontaktů (zaklepávají se a mění se předstih)