kontrolka neutrálu
Dobrý den potřeboval bych poradit jak zapojit kontrolku neutrálu u jawy ČZ 125/355 děda to před x lety zrušil ale já bych ho tam chtěl a ani nevim kde je nějáký vístup pro kabel (jestli někde u dynama?) ani nevim jak to funguje jestli jde + přes žádovku a tam někde to propojuje s kostrou nebo jak to je? Prosím poraďte. předem díky za rady
S pravděpodobností hraničicí s jistotou jde + na žárovku a druhý vývod žárovky se "tam někde" uzemňuje. Takhle se dělají skoro všechny signalizace.
ja si to myslel ale teď bych ještě potřeboval kde je ten výstup na kterej se připojí druhej přívod žárovky a ukostřuje se to tam
Jukni sem, třeba tam něco najdeš.
EDIT: tak podle popisu to musí být někde přímo na přvodovce. Vezmi brejle a baterku a hledej
Trochu mě tam mate věta: (při demontáži motoru) - "Odpojíme kabel od svorky spínace elektrického ukazatele běhu naprázdno (na pravé strane motorové skříně)". Jestli tím náhodou nemyslí právě tohle čidlo
Výborný odkaz, děkuji, jsi machr, ihned kradu a ukládám ...
Vybírám z něho:
"Kulisa je rovněž ocelový výlisek. Má výřezy, do kterých se opírají západky unášeče,
natáčející kulisu, a drážky, do nichž zapadají čepy zasouvacích vidlic. Na kulisu je dále nanýtován čep s dotekovou pružinou elektrického ukazatele neutrálu. Pod kulisou je střední uložení vodicí tyče zasouvacích vidlic, které je s kulisou spojeno otočně (při natáčení kulisy zůstává v klidu)."
Na obrázku na str.21 je potom označeno ložisko 6205. Vynášecí čára k popisku ložiska přesně protíná (plastovou) průchodku, která je uvnitř v kontaktu s pružinou na kulise /viz výše/ a venku je přístupná po odmontování "automatu spojky" a řetězového kola sekundárního řetězu, těsně vedle tyče s kulisou, k vypínání "automatu". Je to šroubek cca M3 "červík", v mosazné kostičce, která tvoří svorku pro připojení kontrolní žárovičky neutrálu (černý vodič). Ten ukostřuje kontrolku, která je napájená od zapalování (+, nebo -, podle provedení dobíjení, akumulátoru, kontaktů přerušovače a kondenzátoru(ů).
Ano tu mosaznou kostičku s červikem jsem našel ale skusil jsem dát jedem přívod žárovky na + a druhý konec na tu kostičku a hodil tam neutrál a žárovka se nerozsvítila proč?
Protože spínač je:
a/zoxidovaný
b/má opálené (nebo upálené) kontakty
c/je špatně seřízený
*/nehodící se škrtněte.
P.S. a když se tím druhým koncem žárovky dotkneš motoru, tak doufám svítí....
Ano svítí takovej blb zase nejsem a zoxidovaný není a ty ostatní 2 nevim jak to poznám?
Nepoznáš jinak, než že rozpůlíš motor a zkontroluješ, jestli je vpořádku výše zmíněný "pružinový kontakt", který tvoří ocelový proužek, přinýtovaný ke kulise řazení a "protikus" je mosazná kostička v plastové průchodce, zakončená šroubkem, který jsi objevil. Je to nejmíň 45 let, co jsem to viděl rozdělaný, ale myslím, že je to demontovatelné pouze dovnitř převodovky. Vnitřní oxidaci bych, vzhledem k přítomnosti převodového oleje, vyloučil. Sám píšeš, že byla kontrola neutrálu předchozím uživatelem zrušena. Není právě nefunkčnost tohoto kontaktu důvodem ke zrušení?
Mudruj, mudruj. A napiš
Kontrolka byla zrušena protože tam byla dávana jiná spínací skříňka a místo ampermetru se tam dala kontrolka dobíjení. Děda řikal že by to mělo být dobré ale není . Asi se na to vys..u jede to i bez toho tak co
Všem moc díky zarady
Watto, dám Ti poslední radu, najdi si kamaráda, který o takovýchto záležitostí něco ví, popř. jeho otec, aby jsi to viděl ve skutečnosti, dá Ti to více než nějaký dotaz. Takto jsem i já dávno získával své zkušenosti, a že při tom bylo dost facek nemusím ani psát. Jen tak mimochodem přechodem spínačky z nádrže na vrchní díl světlometu se nic nedělo, pouze se natahl nový kablík, popř. se prodloužil stávající, ale to nebylo profesionální a žádný mechanik to nedělal.
Ale ona nebyla dávána na světlomet ale zůstala na nádrži jenom byla vyměněna za jinou která neměla držák na žárovku (byl vylomený) tak ji tam prostě nedal.
Watto, ta kontrolka byla v tachometru a svítila zeleně. Ještě tam byla modrá a červená, signalizace dálkový a dobíjení. Vymontuj ten spínač z karteru a proved následující: vezmi si objímku se žárovkou, jeden fous zapoj do otvoru a přitahni šroubek, druhý fous přilož z druhé strany a zmačkni, tím sepneš okruh a žárovka by se měla rozsvítit. Pokud se tak nestane je spínač vadný a kup jiný, ještě se nechá sehnat. Když svítí po zkoušce a namontuješ ho zpět, je vada uvnitř. Ale to svěř tomu kdo to umí, protože se musí půlit. Abych nezapoměl, budeš muset sdemontovat i segment-ten je spojen s hřídelí čepem a sekundár kolečko. Ten segment ti vypíná spojku když řadíš takže když ti praskne lanko od spojky tak jedeš vesele dál, na rozjezdu podržíš řadičku nahoře a pomalu pouštíš jako spojku u auta
Tak vám všem děkuji za rady už je to vyřešené byl vadní spínač takže jsem chtěl koupit nový ale jeden jsem našel doma takže už to funguje :)
Dobrá rada nad zlato.
Kolik máš kamarádů, co mají zkušenosti s takovým strojem?! Já jednoho (to mám kliku) ale ten bydlí na druhém konci republiky. Pojede on kvůli jednomu pérku z Klenčí pod Čerchovem do Liberce a zpět? Asi těžko. Jeho otec, který stroj vlastnil, už bohužel nežije.
Ale jinak máš pravdu s tím učením-čuměním, dělají to tak všichni tvorové. Dokonce i roboti.
Kamarádi kteří se o tohle zajímají moc nemám a když už tak vím víc než oni jedinej kdo by mi v tomhle mohl pomoct je můj děda ale ten už moc nevidí ale uplně přesně do detailů to umí popsat pamatuje si to totiš uplně naspamět ten motor ale na zapojení tejhle kontrolky si prostě nemůže vzpomenout
Já myslím, že to nebude mít kostru, tedy že nějaké to pérko nedosáhne (únava materiálu/ulomilo se) na ten kontakt v té průchodce, jak jsi našel a jak sem dal odkaz "J_K".
Jinak na žárovičku půjde (po zapnutí klíčku) + z baterie a kostru to dostane až se nastaví ten neutrál. (Proto ta nevodivá průchodka) Asi se to bude muset rozebrat.
Nemám zkušenost přímo s touto motorkou, ale zatím co jsem viděl, tak většina motorek ČZ/JAWA tehdy vyráběných, má tento spínač umístěný pod vypínací vačkou spojky a bývá vešroubovaný zvenčí. Mělo by také být po demontáži spínače patrné, jestli je v pořádku kontakt uvnitř převodovky.
Ten kontakt vypadá nějak takto. Případně tady je katalog náhradních dílů.
A ještě jedna věc rozhodl jsem se udělat si na motorku tranzistorové zapalování myslíte že to má cenu? nebo je to hloupost?
A ještě bych se rád zeptal jak správně ten motor startovat ja to dělám tak že pustim benzin 3X šlápnu bez klíčku a pak to chytne napoprve na volnoběh může to tak být?
díky
Proč ne ale mělo by to být podle nějakého odzkoušeného vzorku. Záleží i na rozmístění a vzdálenostech součástek! Startuješ to dobře, bobře.
Tranzistorové zapalování se od klasického liší tím, že na opravu klasického na paloučku v lese vystačíme s pilníčkem na nehty, vypůjčeným z kabelky od spolujezdkyně....tím chci naznačit, že je dobré to mít pořešeno tak, aby bylo možno kdykoli a kdekoliv vrátit zapojení do původního stavu.
Postavil jsem to podle tohoto schématu zapalovani.JPG a vyřešený to mám tak že jenom přepnu přepínač a jedu zase normálně na kladívko jak to bylo původně a ještě jedna věc když tam dám to tranzistorové zapalování můžu tam nechyt kondenzátor? a musím zase poštelovat předstih když ho tam dám? nebo to zůstává všechno stejný?
Kondenzátor je z obvodu vyřazen a výkonový tranzistor bude potřebovat dobrý chladič. Předstih asi nemá cenu štelovat.
A ten kondenzátor by tam nemohl zůstat? to by byl trošku problém s tim přepínačem S chladičem samozřejmě počítám ale myslíte že bude muset být velký? ono se to ani tak moc nehřálo
Nerad vymýšlím vymyšlené, pokud dobře funguje. Je to sice docela pálka, ale na tohle motovozítko se vyrábícelé nové magneto, které sice udělá ze stejnosměrné motorky střídavou, ale zato nepotřebuješ dobíjení, baterii, kladívko, kovadlinku, kondík a další provozně drahé, nebo poruchám náchylné zbytečnosti, bez kterých to jede "lépe a radostněji" .
nemohl. Je snadné si to ověřit.
to je pravda jenom ho tam kdyžtak dát a jet vesele dál :)
Nelze kombinovat původní a tyristorové zapalování. Buď jedno, nebo druhé. Tyristorové zapalování nemá kontakty, řídí to tyristory. Při nastavování předstihu se zapotíš, není to jednoduchá záležitost. Pokud se ti na tom něco nepohnojí tak to je na doživotí nic se tam nemění jako u pohyblivých kontaktů (zaklepávají se a mění se předstih)
ALe já nebudi mít tyristorové ale tranzistorové a tam ten předstih štelovat není tak složitý ne? vždyt kladívko zůstává
Omluva, špatně jsem si to přečetl. Když ti odejde na desce nějaký tranzistor tak budeš opravu řešit jak? Ty musí také být napájeny proudem. V tomto směru není přes klasiku! Čím jednodušší tím lepší.
A jak je klasické zapojení cívky na kladívko? A proč to tedy tady mají jinak?
Já to měl tak zapojený že 1.cívky jsem dal na kladívko a 15.cívky jsem zapojil do spínací skříňky