
Jak ochlazovat kancelář bez vrtání otvorů skrz zeď?
Máme pronajatou kancelář v panelovém domě, okna na jihozápad. Poradíte prosím, jak tam udržet přijatelnou teplotu v horkých dnech? Máme tu nesnesitelné vedro zvlášť odpoledne a navečer, i když zatahujeme žaluzie. Buď můžeme "větrat" ven a pouštět dovnitř rozpálený vzduch Nebo odpoledne nevětráme, ponecháme si uvnitř ponecháme dopolední chladnější vzduch - ale škvaříme se ve vlastní šťávě
Jde o pronajaté prostory, kde nemůžeme namontovat klimatizaci s vývodem vzduchu vyvrtaným otvorem skrz zeď
Mobilní klimatizace, o nichž jsme se dočetli, musejí mít vývod horkého vzduchu mimo místnost - u nás není KAM, jedině pootevřít okno na tu rozpálenou stranu domu - to není řešení. Zatím nás nenapadlo nic jiného než přenosné stojací větráčky
Díky za odpovědi!
Prosím nepište nápady typu práce v noci, firemní dovolená v horkých dnech nebo středomořská odpolední siesta
Připojuji se k názoru TW. Tyto klimatizace jsou zcela vyhozené peníze. Jsme je v práci zkoušeli také, ale zcela k ničemu. Klima, která nemá kondenzátor mimo klimatizovanou místnost je jen spotřebovárna energie. To co vychladí se zase teplem z kondenzátoru vrátí zpět.
Nejsou lepší ani klimatizace "s chobotem" ven (včetně různých provizorních ucpávek zbytku okna). Sice horko z kondenzátoru vyfukují ven, takže by se zdálo, že cimru nebudou zahřívat, ale skutečně chladit. Problém však je v tom, že nemají nasávání vzduchu do kondenzátoru též z venku. Vzduch na chlazení kondenzátoru nacucávají z místnosti a horký sice úslužně vyhazují chobotem ven. Ovšem ten vyhozený vzduch se musí někudy nahradit. Škvírama a různými netěsnostmi se nasává z venku vedro do místností zpět. Co tedy když nepovolí majitel objektu instalaci venkovní jednotky? Jedině ty větráky. Vedra nepotrvají tak dlouho. Uvědomme si, že pár týdnů bude zase mrznout a budeme nadávat na bílé svinstvo, náledí a strašnou kosu.
Určitě záleží na značce - aktuální zkušenost http://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php?p=8938735# p8938735
Kejki, máte na mysli mobilní DE´LONGHI PAC WE17INV Pinguino ? Z popisu se mi nedaří poznat, zda má tato klimatizace "chobot" ven, i když se dívám na web de Longhi Odvod horkého vzduchu skrze pootevřené okno na jihozápadní stranu asi není to pravé - nebo je to tady jinak? Díky předem za radu na laický dotaz
Jestli to tam není přesně, zeptám se Heiniho.
Takže http://www.euronics.cz/klimatizace-delonghi-pinqui no-pac-an110-delpacan110/p234667/#tab=popis-techni cke-parametry tu z Alzy nebral kvůli ceně. Chobot ven má vždycky, pak jsou ještě desky a klíny na instalaci do otevřeného okna (klasického).
Bavíme se o dvou různých typech. Euronics nabízí v odkazu PAC AN110 a odkaz z Alzy vede na PAC WE17INV.
Ta v Alze dražší o dost peněz, nevím, jak už jinak napsat odpověď.
Pokud je to panelový dům, má společnou stupačku, do které se odvádí ventilace z wc, jestli se nepletu, co tam dovádět i teplý vzduch?
L-Core má pravdu, předsedo!
Všechny náhražky a pseudošidítka jsou opravdu jenom náhradou za klimatizaci - tepelné čerpadlo, které pojme teplo (ne teplý vzduch, ale pouze jeho teplotu !) do média, které dopraví mimo ochlazovaný prostor a tam teplo uvolní do okolního prostředí. Vše ostatní je v nejlepším případě ventilace, kdy byť část přehřátého vzduchu (o teplotě nejvýš 50°C) je odváděna z prostoru a protože tam nevzniká podtlak, je tento vzduch nahrazen jiným, který přišel netěsnostmi z venku a má tedy teplotu asi 32°C.
Laskavý čtenář tedy sám posoudí, jaký elektrický výkon je použit k přemístění vzduchu, jaký k přeměně na další teplo z elektromotoru v místnosti a jaká je tedy účinnost, cena a tedy jaký je vůbec smysl takového "chlazení" místnosti. Je to stejné, jako bychom chtěli chladit otevřením dveří mrazáku.
Opakuji, že se tak pouze "honí vítr v bedně", takže toto zařízení má smysl pro lokální ochlazení pracoviště ve velké (a vysoké) místnosti, kde může částečně lokálně zlepšit prostředí, zvětšením rozdílu teplot u země a u stropu takové "haly". Ááách jóóó, po kolikáté už...
se omlouvám, jsem to nečetl celé, ale jen dotaz tazatelky. Je mi jasné, že klima s výměníkem venku je to, co něco ochladí větší místnost. Je otázka jestli nenarvat celý výměník do té stupačky
.
Ale ještě k tazatelce, v panelových domech jde dělat krásný průvan, stačí otevřít okna a vchodové dveře a vzduch se začne hýbat. Jak jsem bydlel ještě v nejvyšším podlaží paneláku, bez sedlové střechy, tak jsem měl na stropě docela výkonný ventilátor, né na chlazení, ale aby se vzduchu pohnul a bylo tam aspoň ke spaní (přes den, pokud jsem byl doma, jsem mohl sportovat ve profi-zewlingu).
Ale bez vrtání to asi opravdu nepůjde.
Tak jsem se dočetl, že to co už roky používám vlastně nefunguje.....no tak začneme uvádět na pravou míru. Nejprve tvrzení, někde nahoře, že tepelný výkon člověka je 1kW. V davných dobách byly oscilátory velkých středovlných vysílačů v klimatizované kobce, kam občas musela vstoupit obsluha. Aby se tím vstupem osob zbytečně nerozhodil režim, svítilo tam několik 100W žárovek. Když vstoupil jeden člověk, jednu zhasnul. Když vstoupili dva, zhasnuli dvě. Při odchodu zase rozsvítili. Od té doby si pamatuju, že člověk hřeje asi jako 100W žárovka. To bylo okénko do historie. Teď k těm nebohým mobilním klimoškám. Nikde nevidím, o jakou plochu místnosti se jedná. Já chladím doma i v práci cca 55m3 (20m2). Klíčové je skutečně, aby ta housenka byla co nejkratší nebo tepelně isolovaná.
Že to bere vzduch z místnosti není na závadu, naopak je to výhoda. Nasává to totiž už ochlazený vzduch. Vzduch se do místnosti přisává netěsnostmi okolo dveři z chodby, která není nikdy rozpálená. Co se týká žaluzijí, to jsem řešil v jiné místnosti. Kovové žaluzie, namontované zevnitř, barva světle zelená. Dopoledne na přímém slunci, když se zatáhnou, jsou rozpálené sluncem na cca 60°C a sálají dovnitř. Náprava jednoduchá - polepil jsem okno alobalem, rázem výrazné snížení teploty v místnosti. Ovšem za cenu celodenního svícení (lokální úsporky). Že je nejlepší dvoudílná klimoška je mi jasné, jenže někdy se musí jít na kompromyš. Teď co to píšu mi tu hučí mobilka, je to dost kravál. Když jí vypnu, slyším od naproti hvízdat papoucha, to je ještě horší......tak co je lepší?
jenže já to počítám "kancelářským" způsobem
K člověku musíš připočíst ještě všechny jeho osobní udělátory (PC, monitor, elektrická hejblátka, osvětlení atd.). Prostě vychází to na víc než 100W, empiricky mám zjištěno, že co člověk, to cca 1kW.
Tak to mě opravdu, ale opravdu nenapadlo. No, asi máš pravdu
. A když se k tomu připočte ještě ta klimoška....
No, jak říkám, ventilace
. Když používám pseudoklimu k vyčerpání teplého vzduchu, abych tam vzniklým podtlakem dostal studený z chodby, zdá se mi řízená ventilace účinnější a levnější, nehledě na možnost umístit ventilátor do chodby a tedy výrazné ztišení v místnosti a filtrování nasávaného vzduchu, tedy nižší prašnost...
Měl jsem podobný problém. Funkční, jednoduché a levné řešení bylo - koupit mobilku - De Longhi klimatizace umí ( už mám zkušenosti s dvěma ), ne Coolexpert nebo čínu z Bauhausu - nestojí to za to. Já to s Coolexpertem zkoušel 2x a skončil jsem u dražší ale funkční De Longhi. Každé ráno v čase veder pootevřít okno, protlačit trubku, zaklínit okno, utěsnit mezery molitanem - cca. 5 min práce a pustit klimu. Funguje to!!! Není to ideál ani split, ale k podstatnému snížení teploty na přijatelnou úrove%n dojde a v kanclu je fajn chladno.