
LPG, CNG ano či ne?
Dobrý večer, uvažuji o tom že si nechám předělat automobil u specializované firmy na LPG, CNG - Důvod je asi ten že ušetřím nějaké peníze, které bych jinak dal za benzín.
Potřeboval bych vědět jestli se to vůbec vyplatí a co je lepší zda LPG a nebo CNG - LPG stanice jsou téměř za každým rohem, se CNG už to tak slavné není. Dále jsem našel na netu že pokud je auto takto upravené tak nesmí do podzemních garáží, ale nikde jsem se nedočetl ten důvod proč tam nesmí - tohle mi přijde absurdní, protože v sousedním Německu se do garáží může.
Navíc mé zaměstnání má podzemní parkování, takže budu muset stát venku?
Díky za rady a info.
Do podzemních garáží nesmí pochopitelně kvůli možnému úniku plynu. A co se týče výhodnosti - vy si nedokážete spočítat úsporu na kilometr a tu vynásobit počtem ujetých kilometrů?
Do podzemnich garazi se nesmi nejen kvuli pripadnemu uniku plynu, ale kvuli pripadnemu pozaru. Zasobnik na plyn muze pri pozaru bouchnout.
Nesmysl!
LPG nádrž je vybavena ventilem, který při tlaku 28-32 barů upouští plyn mimo vůz. Ten sice ihned začne hořet, ale do nádrže se plamen nedostane, tudíž jí nemůže roztrhnout (tak jako je to běžné u benzínové nádrže).
Hořící vůz s LPG tedy NEMŮŽE (na plyn) vybuchnout, to že ano, je takový blaf který se šířil poté, co si za totáče nýmandi do svých aut montovali načerno LPG, kdy jako nádrže použili běžné PB lahve na vaření. Tam to samozřejmě hrozilo.
Koukám že se to tu rozjelo - každopádně nejsem zrovna člověk, který si nechá dělat tyto, a nebo různé opravy u známého v garáži, ale navštěvuji autorizovaný servis. Ještě mě napadá jedna otázka a to ta zda se to vyplatí namontovat do slabé 1.4 55kw?
Ztrata vykonu je cca 5%. Prezijes, ze ten motor bude mit pouze 52.25kW? Me by to moc nevadilo, stejne obvykle nejezdim z plynem na podlaze. A kdyby to nahodou vadilo, uvnitr je cudlik kterym se to da vratit na benzin.
Ano, na LPG a u sekvenčního systému, je u tohoto motoru pokles výkonu jen asi o 2 kW. Točivý moment je navíc posunut níže, takže je tato čtrnáctistovka paradoxně na plyn pružnější než na benzín.
Mimochodem, na CNG je tento motor o 20% slabší než na benzín. Musel by mít větší kompresi, jenže to by potom zase nejezdil na benzín
Na CNG je tu hlavně málo čerpacích stanic, takže tuto možnost bych považoval za pasé. LPG je dnes na každým rohu, já jich mám do okruhu 5km dvě a po cestě do práce míjím další dvě, zato CNG ani jednu.
Tak hlavně se přestavba na CNG finančně nevyplatí.
Druhotnou věcí oproti LPG je nižší výkon, malá dostupnost čerp. stanic, těžší nádrž, menší dojezd a podobně. Že je zemní plyn ekologičtější nikoho nezajímá.
Tak CNG ma podle me jedinou vyhodu - jde na nej predelat i dieslovy auto. Ale ty ceny sou fakt strasny, to se podle me vyplati akorat snad u toho MHD, kdy ten autobus jezdi denne sice dost na navratnost, ale malo aby nestacila jedna plna. Do auta je to az na vyjimky blbost.
No tak na vznětový motor lze namontovat i LPG, ale nepoužívá se to. Vyžaduje to obrovský zásah do motoru.
Ale je pravda, že u dieselu se využije vysoký kompresní poměr, motor má ale velice tvrdý chod, tvrdší než na naftu.
Co vim tak u dieslu se LPG vyuziva tak, ze se tam do sani da normalni smesovac rizenej sroubem a nastavi se na (hodne) chudou smes. Diky vysokymu oktanovymu cislu to pri kompresi nebouchne, ale troska nafty to zapali. Samotna prestavba je tedy levna, ale musi se ukecat cerpadlo aby dalo min ty nafty. Avie pak muze jezdit za 4l/100km+zbytek v plynu. Pravda je, ze se to moc nedela(u nas, v australii je to prej popularni).
CNG se do dieslu montuje s plnou paradou, 300atm kompresor, vstiriky primo do valce... Cena astronomicka.
Není to tak jednoduché. Nafťák se směšovačem v sání by nešel regulovat, leda že by se namontoval regulační ventil, který by se spřáhnul s pedálem akcelerace. Nebo přímo škrtící klapka v sání. Takové řešení je ale složité, nevyplatí se to.
Jediný nafťák na LPG který jsem na vlastní oči viděl, vysokozdvižný vozík DESTA, měl sekvenční vstřikování plynu. Vefukovací trysky byly našroubovány místo žhavicích svíček, těsně před kompresí došlo ke vstříknutí LPG, a před horní úvratí trocha nafty to celé zapálila. Volnoběh byl jen na naftu.
Bylo to ale strašně hlučné.
To mě mile překvapilo, že pokles výkonu motoru 1.4 ve fusionu není skoro znát.
Můžu potvrdit, že motor na lpg je pružnější než při přepnutí na benzin.
Já naopak nepoznám mezi benzínem a LPG rozdíl. Snad jen, že při vyšších otáčkách je motor tišší, ale o tom jsem někde četl, takže na mě možná působí placebo efekt.
(naštěstí autorizovanej servis).
Mimochodem - co máš v tom Fusionu za značku LPG systému? Já mám nějaký Lovato, nic mi to neříká, ale servisák to chválil, že je to originál Itálie, nikoliv jen italskej systém vyrobenej v Polsku. No co, kdyby se to podělalo, mám ten servis jen pár set metrů od baráku
Pár řádek jsem psal zde, jako worazim.
http://fusion.fordclubs.org/forum/viewtopic.php?t= 1411&start=45
Zdravím, zajmal by mne váš názor zda se vyplatí přestavět Felicii 1,3 mpi rv96 se 160t km na tachometru. Koroze vzadu v linii styku boku a plastového nárazníku, jinak v pohodě. Auto najede ročně cca 9t km, je reálné ušetřit tedy za rok 10 tisíc? Při ceně přestavby 16 tisíc by se tedy za cca rok a půl vrátily náklady a pak se jezdí už levneji. Myslíte že je reálné aby Felicie jezdila eště aspoň 6 let? V jednom vlákně jsem zde četl že pánovi auto startuje na benzín a až po 2 až 4 km přepína na plyn, lze startovat hned na plyn? Jedná se mi o to že víc jak polovinu z roční ujeté vzdálenosti ujede mamka dojížděním do práce, což je 10km, tak aby polovinu cesty nejela na benzín... A ještě další dotaz, je reálné že lpg si stále bude držet cenu na polovině oproti benzínu? Děkuji za názory
Úspora na 1km vůči benzínu je asi 0,8Kč, pokud do toho zahrnu i náklady na benzín, s tím souvisí i následující věc:
Přepíná to především podle teploty motoru, v létě do 1km, v zimě klidně i 5km, záleží na nastavení LPG systému, já mám nastaveno přepínání u 20°C teploty motoru.
Startuje se vždy na benzín, přepnutí na plyn zařídí automatika. Starší systémy byly trochu víc manuální, tam byl jedinej faktor přepnutí zvýšený otáčky, takže stačilo nastartovat, protočit motor na 3 tisíce otáček a bylo přepnuto. Moderní systémy už mají více faktorů na přepnutí (teplota motoru, čas od startu a otáčky).
Takže v létě spotřeba benzínu minimální, v zimě vyšší.
A jestli investovat do staré Filcky? Těžko říct, záleží na celkovým stavu auta, nejen motoru, taktéž záleží na tvé ochotě to udržovat při životě. Ale dle mýho je investice do LPG při ročním nájezdu 9 tisíc km zbytečná, zvláště, pokud jezdíš krátký trasy (denně jen pár km). To projedeš kus cesty na benzín, než to přepne na plyn.
Navíc auto trpí nejvíc používáním na krátký vzdálenosti, tedy častý startování a jízda na studenej motor, takže životnost se zkracuje.
A v neposlední řadě jde o to, jestli ty prachy na přestavbu máš. Pokud by sis měl na to půjčit, tak na to zapomeň, návratnost se dramaticky prodlouží. No ale jestli se ti ty prachy doma válí, tak je tu druhá stránka věci a to je, že přestavba by tě stála jen 16 tisíc, což je relativně levný, já to měl v Oktávce za 25 litrů.
Těžko říct, jestli to bude polovička, ale levnější to bude určitě.
Díky, když na to tak koukám tak přestavbu asi kašlu protože ta návratnost by byla fakt veliký otazník.