Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vedení telého vzduchu.

Zdravím. Už jsem tady psal, koupil jsem si malou chatku . Vytápěná bude sporákem na dřevo v hlavní místnosti. Abych vytopil dobře i ložnici, napadlo mne nad sporákem u komínu udělat otvor na půdičku a zaizolovanou flexi hadicí s malým ventilátorkem vést teplý vzduch nad ložnici a tam opět otvorem přivádět do místnosti.
Bude to mít účinek ?

Účinek to bude mít určitě. Jestli nebude zdrojová místnost zakouřená, tak bych věřil, že v té druhé se dá spát v přijatelný teplotě.
Spíš si polož otázku, jaký ventilátor tam použít, aby to nebylo hlučné a zbytečně to nežralo elektřinu. Spínat bys ho mohl časově a nebo dle teploty v cílové místnosti.

Raději bych to spínal podle teploty ve vedení, aby to zbytečně nefoukalo studený vzduch, a klasický vypínač. Ventilátor bych dal až na půdičku právě kvůli hluku a asi bych použil nějaký k tomu určený.
Právě hledám, jestli existuje teplovzdušný výměník ke kterému by se to dalo napojit. Něco jako systém bojler. Zatím nic nemám, jen toto se k tomu blíží :
http://www.olsberg.cz/teplovzdusny-vymenik-schmid- ocelovy

Ty místnosti jsou vedle sebe? Zkus vložit nějaký nákres, třeba od ruky...

Teplý vzduch stoupá sám od sebe nahoru a toho se využívá při teplovzdušných rozvodech. Jestli ho chceš lámat dolů, musíš použít ventilátor.

Ventilátor buď poběží pořád, nebo ho budeš zapínat ručně nebo bude spínaný nějakým teplotním čidlem.

Na ten teplovzdušný výměník cos uváděl, zapomeň. To nepotřebuješ k rozvodu tepla - maximálně bys ho mohl využít ke zvýšení ohřevu v té místnosti, kde jsou kamna.

Cha ta má dispozici cca 5x7 metrů, v čele je vsazený vstup. Následuje velká místnost (:-)) z jejíž zadní strany je ukrojená ložnice. Kamna jsou před středem místnosti dál od ložnice. Vzdálenost ke zdi ložnice cca 3.5 m. Stavba je roubená. Čidlo bych dal do vedení plus vypínač v ložnici.

No, jestli celá tahle konstrukce nebude zakrytá obestavbou, tak to bude pěkná opičárna.

Teplovzdušný výměník, který se nasazuje na kouřovod, ti jen zvětšuje horkou plochu, o kterou se ohřívá okolní vzduch.

Než vymýšlet nějaké rozvody, tak bych to udělal tak jako Henessy - v hlavní místnosti topit na příjemnou teplotu a otevřením dveří si případně do ložnice pustit trochu tepla. V ložnici stejně většina lidí preferuje nižší teploty než v obýváku...

A hlavně, náklady jsou nulové :-)

Nevím jaká kamna budeš mít. Existuje i Gajo http://www.ceskysikula.cz/gajo-nastavec-118-120-kl asik.html , které je levnější, než to ocelové. Odsávat vzduch přímo od kamen, kouřovodu nebo gaja bych se bál. Ráno by ses taky nemusel probudit.Já jsem to na chalupě vyřešil Petrama, přidáním gaja a po vyhřátí místnosti otevřu dveře do ložnice. Dovádění si sice musíš odbýt v obyváku, ale spí se lux:-Dusně, jak za doby našich babiček.

Hergot tohle mi zavání nějakým průserem.
Kyslík ke spalování se bude odebírat kde ?
Pochopitelně jedině z venku !!!
Rozpálit sporák - popřípadě obložit šamotovými cihlami ať má co sálat,
při dodržení bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů, komín a vše provedené dle norem
kontrola odborníka a teplo na půdu vést otevřením dveří nebo půdního průlezu max.

Žádné teplovodné konstrukce !!!
Kolik mrtvol už bylo...

Nějak nechápu, tepelné výměníky ke krbovým vložkám jsou i rozvodem vzduchu běžná věc. Pokud by došlo k masivnímu úniku spalin z kouřovodu, je po mně tak jako tak.
Pokud si nechám něco svařit, tak nebudu zasahovat do kouřovodu, ale nasadím to těsně okolo něho. Kyslík ke spalování potřebuji v každém případě a budu ho řešit přivedením z venku podlahou k popelníku (chata je docela dobře odizolovaná a utěsněná, nemám rád průvan od oken který vzniká při spotřebovávání vzduchu kamny).
Asi by se dal řešit z venku přívod vzduchu i do případného výměníku.

Bla bla bla.

Jednak se celou dobu zajímá o teploVZDUŠNÉ ne o teploVODNÍ rozvod. Ani teplovodní ani teplovzdušný rozvod nikoho nikdy nezabil. Ta případná mrtvola je důsledek jiného selhání, ne přítomnosti rozvodu.

Kyslík ke spalování se bude odebírat kde? Pochopitelně jedině z venku? - To je taky pěkná peachovina. Jestliže je objem místnosti dostatečně veliký, není potřeba mít přisávání zvenku.

A drobnost na závěr - on nechce odvádět teplo na půdu, ale do vedlejší místnosti. A představ si, že teplovzdušné rozvody se běžně používají na vytápění celých domů - bez otevírání dveří nebo půdních průlezů.

Řešil jsem podobný problém. Zpětně vidím že ne zcela dobře, takže jak jsem to dělal. Nejprve jsem chtěl brát teplý vzduch dvojitým potrubím kolem komínu, ale ventilátor na horký vzduch stál kolem 4-5 tis. Což jsem do toho v ten okamžik nemohl investovat. Takže jsem nad krbem na stropu vyrobil ze sádrokartonu nižší podhled, do kterého jsem dal bodovky a mřížku pro nasávání horkého vzduchu od stropu. Vzduch tam má bez problémů i 50°C. Do podhledu jsem umístil klasický plastový ventilátor za pár stovek. Napojeno to mám pouze na vypínač. Vzduch z ventilátoru je veden hliníkovým potrubím o patro výš a tam je rozveden do dvou místností. Pokud dole topím a pustím ventilátor, vzduch z průduchů má teplotu do 40°C. Ale.... Pokud nahoře zavřu radiátor a nechám topit pouze vzduch, tak ani po několika hodinách tam není teplo.
Až to budu jednou předělávat, tak udělám dvojité potrubí kolem komína, vzduch do toho budu tlačit klasickým ventilátorem a nahoru to poženu vnitřkem izolovaným potrubím na vzduchotechniku.

Já nějak nechápu, proč se každý snaží cpát tam ventilátor? Jestliže chci teplý vzduch nahoru, tak ten tam půjde sám, bez jakéhokoli ventilátoru.

Já mám sice teplovodní krbovou vložku obestavěnou, ale - studený vzduch je nasáván u podlahy přes zeď plastovou trubkou 120 mm, nahoře je vyfukován hliníkovou flexi rourou 120 mm. Když trochu víc topím, mám "problém" udržet tam ruku, je to jako velký fén. Horký vzduch se valí ven a rozhodně nepotřebuje jakkoli popohánět.

Rokatore. Ten ventilátor se tam snaží nacpat proto, že požadavek byl teplý vzduch vytlačit na půdu, tam jej vést vodorovně, nad ložnicí spustit dolů přes strop a ze stropu vyfukovat do místnosti a to takovým tlakem, aby zbytkové teplo nezůstalo pod stropem ale vyhřívalo místnost.
Že ty sis nepřečetl o co jde a myslíš si, že se jedná o vytápění pokoje v patře nad topeništěm?:))

Dobry den.Mam zkušenost spíše takovou že je lepší přepravovat studeny vzduch ke kamnum.Pokud mate dveře do ložnice tak zkuste dat klasicky stolní ventilator mezi dveře a foukat studeny vzduch z ložnice směrem na kamna.Uvidite vysledek :-)
Studeny vzduch je hustší a tak přepravíte více energie - tepla . Teply vzduch samovolně pujde do ložnice.Pokud nemate dveře musel by jste dat dvě roury - chladny a studeny tah jak u teplovodního vytapění. Vždy radši dejte větší ventilator a regulujte ho na menší otačky - bude mín hlučny

Díky všem, padlo tady pár dobrých rad, mám dost času na promyšlení a pokud si to srovnám definitivně, přednesu návrh zde.
Ty dveře jsou trochu problém, moje drahá čtvrtinka chodí ráda brzo spát a já naopak. Takže bych ji rušil nechávat je otevřené, jinak je to zmrzlina jak má být a klidně spí v 25 C.
Napadnul mne i třeba šnek z nějaké odolné hmoty (kovu) omotaný okolo kouřovodu a obyčejný pomaloběžný ventilátor který do něho požene studený vzduch (tady by stačil asi i ten z pc, nepřijde do styku s teplým vzduchem ). Ještě budu koumat a hledat.

Já bych to nehrotil a napřed vyzkoušel, zda se přes den dostatečně chata nevytopí. Druhý den to už bude pohoda, protože budou teplé zdi. Jak máš vyřešeno přikládání do kamen v noci?
Jednoduché řešení pro teplomilné je hodit halogenové topidlo a přitápět, nebo teplovzdušný ventilátor. Nejedná se celoroční bydlení, tak pokud vyřešíš vypínání časováním, nebo termostatem, nepojede to celou noc. A podíval bych se na zateplení stropu na půdičce.

Něco podobného jsme měli nad krbovými kamny.Trychtýř a flexitroubu(Al).Docela to fungovalo,ale problém tu byl v tom,že kromě toho teplého vzduchu nad kamny se přisává i studený z okolí kamen.Musela by se udělat nad kamny skříň a horký vzduch odsávaný z ní by se pomalu nahrazoval tím studeným,ale v množství,které by se stačilo vyměňovat.
JABRAKA