Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba skrine z drevotrisky - lamina

Dobry den vsem

nepovedlo se mi vy-googlit tak se obracim na Vas, nemate nekdo odkaz nebo nejaky dokument v kterem by byl navod zakladnich konstrukcnich zasad pri stavbe skrinek z drevotrisky, lamina 18mm?
Mam na mysli spoje, konstrukci, dvirka, pouzivany spojovaci material, panty, uchyty a podobne.

Diky moc

Dusan KK

DKK, jde jen o spojení lamina k sobě? nebo o celkový postup.
Dle šířky skříně (do 60cm) se použijí na každý spoj 3 ks vruty TX 55. Do boku provrtáte otvor 4mm, zahloubíte pro vrut.
Kolíčky je tak možnost, ale to se musí umět, páč jak Vám jeden kolíček ujede o 1 mm je problém.
proto volím vruty do sádrokartonu!!
krásně drží čepičky...

Vruty do deskové materiálu v dnešní době? Tím se tak akorát riskuje prasknutí. Na spojování desek byl vymyšlen konfirmát. Je to praktičtější, účelnější a hlavně elegantnější řešení. Také lze použít plastové rohové spojky, ať už na dva vruty, nebo kombinace kolík a vrut.

EDIT: Teď koukám, že už tu o konfirmátech někdo psal...

Rezani lamina - jedine nechat si narezat na pile s predrezem, pouze nepohledove hrany jde rezat normalni pilou doma, stipe se to. Trochu pomaha prelepeni izolepou, ale 100% to poskozeni nezabrani.
Spojovani - sroub je nejjednodusi, ale kolicky nejsou zas takovej problem, chce si to na to koupit vrtak s dorazem a takovy ty cepicky s hrotem. Clovek to vrtne na jedny strane, nasadi cepicky, slicuje, majzne gumovou palici a ma dulky na vrtani, to uz neni problem se trefit.
Lepeni hran - delaji se takovy ty hezky tlusty, ale to sem nikdy nedelal. Normalni tenky nazehlovaci sou ale docela jednoduchy: prilozit, dukladne nazehlit zehlickou, oriznout nahrubo a jednosmerne osmirglovat.
Panty a spol: okouknout v Baubau, zadna veda v tom neni pokud nejsou zahloubeny. Frezovani bez vercajku, do toho bych se nepoustel.

Na zaver myslenka: nechat si to udelat u truhlare. Kdyz to clovek bude kutit doma, znamena to koupit nejakej vercajk, lamino si nechat narezat v nejakym baubau(a tam je drahy), nechat si vyfrezovat ty zahloubeni... Truhlar nakoupi vsechen material s mnozstevni slevou, vi kde maji levny panty a zase na ne dostane slevu, ma veskerej vercajk a maka rychle, takze to ani moc nestoji. Ja takhle koumal nad kuchyni - truhlar chtel za komplet kuchyni o 2kKc vic, nez ja dopocital samotnej material(ja ty slevy nemam) - hadej jaky reseni vyhralo...

Já dám pár postřehů k tvýmu příspěvku:
- řezání lamina - taky si ho nechávám řezat, ale přímo u truhlářské firmy, pilu s předřezem má doma málokdo
- hrany - nažehlovací se dají dělat doma, ty 2mm tlustý (říká se tomu ABS) nechávám dělat taky tu firmu, ale je to sakra drahý, asi 14kč/m + práce, takže asi 20kč za metr, možná i víc. Ale zase jsou odolný, třeba na stůl je to nutnost.
- spojování - kde to není vidět, tam stačí vruty, je dobrý si to předvrtat tenkým vrtáčkem. Nebo na to dát čepičky. Pokud to chce bez čepiček, je nutno kolíkovat. U kolíkování je nutná absolutní přesnost, není to pro amatéry, pokud je to velkej nábytek. A doraz na vrták si může udělat sám - kus dřevěnýho špalíku, provrtat a ten je jako doraz. Přesná hloubka díry se doladí zasunutím vrtáku do hlavice vrtačky.
- lepení kolíků - pokud se kolíkuje, tak je samozřejmě potřeba použít lepidlo na dřevo, já používám Duvilax. A postup je takovej - lepidlo se kápne do dírky, namočí/potře lepidlem i kolík a zasune, pak se nakape lepidlo do protikusu a opět se natře kolík, více lepidla neuškodí, kdyby chybělo, nebude to mít tu pevnost. A důležitá poznámka - jakmile se spoj jednou spojí, nesmí se rozebírat, lepidlo totiž zabere a podruhé už to nebude tak dobře držet, i když je lepidlo furt mokrý. To si nevymýšlím, tata je stolař a má za sebou léta praxe.
Já naposledy vyráběl jídelní stůl, otec mi jen pomohl navrtat díry na kolíky, návrh a seskládání jsem dělal sám. Ve stole není ani kousek železa a je pevnej jak helvétská víra.

muj prispevek je odpovedi na vyjadreni nicku "prasak" k rezani lamina. Ja rezu lamino doma pomoci maflika s pilovym kotoucem o prumeru 190 mm.pomoci perfektniho oceloveho pravitka si kvalitnim ulamovacim nozem přesne oznacim rez do hloubky cca 0,2 - 0,4 mm(dle tvrdosti lamina)a totez provedu na spodni strane ve stejnem miste. když rezu v polovine velke desky ci v miste, kde odpad znovu hodlam pouzit, oznacim takto jeste jednou ulamovacim nozem linii podle sirky zubu pily.Mam tedy na vrchu a spodku desky dve "rovnobezky"vyriznute do desky z obou stran. Po odriznuti je pak zrezna hrana na obou stranach bez otrepu a formatovaci pila s predrezem to tak perfektne neurizne. Je treba pracovat pomalu a presne. pokud delam neco pro sebe a ne na "kseft" způsobem "franto podrz to,ja jdu pro penize" dam si zalezet a casovy limit ve srovnani s dosazenou kvalitou je v tomto pripade podruzny.Vyzkousejte si to a uvidite, ze usetrite a budete mit kvalitni rezy.

Ale opět je to aplikovatelný jen na malý množství

spíš na malý množství řezů, jak jsou ty řezy dlouhý, už je jedno, takže klidně hodně velkou skříň, ale samozřejmě dělat to denně je nesmysl, jenže kolik potřebuješ ročně vyrobit skříní? I kdyby celou stěnu, tak není problém řezat doma, ať tak či onak. Hrany jsou ještě to nejmenší, protože nařezat kupu desek tak, aby byly na mm přesně v pravých úhlech je daleko větší kumšt a mít k tomu jen mafla, ne stolovky tak to ani nedělam

opět zdravím kolegy šikulky.
Namaluji skříň, rozkreslím díly, dojdu koupit lamino v akci a nechám rozřezat a ohranit, donesu dolmu, sešroubuji a hotovo. Páč kdysi jsem řezal bez předřezu a na hoblovačce "štosnul" hrany, ale dneska...

dokonce jsou programy na rozmístění dílů na desku i nářezovým plánkem...
Na chalupě mám truhláře, a ten má formátovky samodomo...... takže menší věci dělám u něj.