Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl kondenzační kotel?

Zdravím, koupili jsme starý dům postavený z části v roce 1925 z kotovice a z části 1954 kotovice, kámen cihla. Zdi jsou silné cca 30 cm. Dům zateplovat nebudeme, jedná se o budoucí 3+1+0,5. Topení v něm bylo řešeno na tuhá paliva v kamnech ve dvou místnostech :O . Otázka tedy zní: je pro tento domeček vhodný kondenzační kotel a nebo ... ?

Pokud plynový kotel, tak určitě kondenzační. Rychle se vrátí vyšší pořizovací cena. Ale určitě jděte do zateplení domu, i kdybyste se měli zadlužit. ta úspora v topení vám vydělá na splátky.Jestli máte 30cm zdi, tak to odhaduji na 70% úspor. Jdou využít dotace z programu zelená úsporám. Jestli jste někde ze středních čech, můžu vám poslat kontakt na projektanta, který vám to může za 1500 předběžně spočítat, kolik dostanete. může to být min 1550kč/m2 obytné plochy.napište slansky.l@seznam.cz

ad "Pokud plynový kotel, tak určitě kondenzační."

No, tím bych si nebyl tak jistý. Účinnost běžného kotle se od kondenzačního až tolik neliší a těch 115% účinnosti vzniklých součtem hrušek s jablky u kondenzačních je docela úsměvné. Je dobré si srovnat cenu běžného plynového kotle s kondenzačním a vypočítat si návratnost při životnosti kotle kolem 20 let.

To zateplení je už jiná věc. U mě to udělalo pokled spotřeby plynu na skoro polovinu.

Zdravím, souhlasím s yorq.
Spíše to chce spočíst náklady na koupi kotle a provozní náklady, zatepleného nezatepleného domu. 30 cm zdi všecno teplo utíká. raději napočítat pořádný polystyren zateplit a kupit levný kotel za 10 let ho vyhodit a kupit kondenzační.

Tak právě uvažuje, nechceme pouštět to teplo komínem :) ale s tou návratností si taky nejsem jista :( Jinak se musím opravit v síle obvodových zdí ! mají v průměru 50 cm ! na incestici na zateplaní ale momentálně není, tak se uklidňuju tím, že alespoň v obýváku a kuchyni si budeme moci přitápět v krásných starožitných kamnech na tuhý :)

Ann, nepotěším Vás, ale nejdříve odpovím dotazem. Máme hlad, musím udělat nákup. Mám co mám vzít na nákup, košíček nebo vozíček.

A těď k Vám, jelikož se jedná o starý dům a jeho rekonstrukci, musíte k problému přistoupit ne jen z pohledu kamen, ale celkové rekonstrukce, která Vás nemine. Páč i když máte jen 50cm zdiva, jeho tepelná hodnota je okolo 0,5W. Ale v suchém stavu. Obávám se, že hydroizolace ve zdi není a stěny musí být vlhké, i když na povrdchu to tak být nemusí.
Při Vašem rozhodnutí dojdete ke zjištění, že budete krásně topit ale na záda Vám bude táhnout. Nechcete teplo pouštět komínem, ale stěnami, okny a dveřmi ANO?

A tak bych mohl pokračovat se psaním na několik stránek. Pokud se ptáte jen na kotel, zdali kondenzační, kupte ten nejlevnější. (ale není to dobrá rada)

Ono třeba i časem bude i to ostatní zaopatření co nejmenších úniků tepla, ale nyní je přednější pořídit kotel, který bude dávat prioritně teplo nežli zateplit dům a ... dveře budou nový, ale okna prozatím necháváme původní! Třeba na ně také v dohledné době dojde, ale opět je důležitější koupelna!

Pokud plynový kotel, tak určitě kondenzační. Rychle se vrátí vyšší pořizovací cena

Tak toto vôbec nie je pravda. Určujúci je prevádzkový režim. Ak kondenzačný kotol je prevádzkovaný v režime s teplotou vratnej vody vyššou ako cca 5O st. Celsia, už prestáva fungovať ako kondenzačný, funguje ako obyčajný kotol.

Prevádzkovať kondenzačný kotol v režime aby bol účinnejší ako bežný kotol, znamená prevádzkovať ho tak, aby teplota vratnej vody bola pod spomínaných cca 50 st Celsia.

Má to však ako vždy háčik, vytopiť obytný priestor na potrebnú teplotu a dosiahnuť potebné teploty vratnej vody vyžaduje velkú plochu radiátorov. Jednoducho povedané topná sústava musí byť od samého počiatku projektovaná na takýto prevádzkový režim.

Do domu s ústredným topením kde sa počítalo s teplotou topnej vody 65-80 st Celsia a tým pádom cca 50-60 st na vratnej vode, instalovať kondenzačný kotol nemá velký význam. V režime kedy má vyššiu účinnosť bude iba pomerne krátky čas v prechodnom období a vtedy sa spotrebuje stejne iba malá časť ročnej spotreby plynu. Takže úspora plynu síce bude, no malá a ťažko povedať či bude aj nejaká návratnosť. Životnosť kotla je obmedzená /15-20 rokov / a rozdiel ceny kotla je temer 100%.

Tak si to treba prerátať.

Plynové kondenzační kotle,mají nerez spalovací komoru,takže je jejich životnost teoreticky neomezená.Teplota vytápěcí vody je 30-40°C.Je to systém na temperování,na vytápění samozřejmě také,ale nemá to ten šetřicí efekt.Nejlepší je na podlahové vytápění.Dávali jsme na bytovky kondenzační kotle místo normálních plynových a klesla jim spotřeba o polovinu,za dva roky byly kotle zaplaceny.Nájemníci tvrdí že jim takové teplo v životě nebylo.Věříte?Věřte.

Zdravím, můj náhled na kondenzační kotel. Předpokládám že máte budovu s docela výraznými tepelnými strátami. Pro kondenzační kotel v těchto podmínkách budete potřebovat nerez vyvložkování komína, větší otopnou plochu radiátorů, další instalační materiál co s tím souvisí a plus zvýšená cenovka za vlastní kondenzační kotel oproti běžnému. U běžných staveb se tak můžeme pohybovat kolem nárůstů ceny instalace kondenzačního kotle o 80 000kč navíc. Pak se stejně zjistí, že majitel tam protáčí v radiátorech vodu o vysoké teplotě, což zanikají vlastnosti kondenzačního kotle.
Určitě bych šel do zateplení a dimenze rozumného výkonu běžného kotle. Ve výsledku si polepšíte a neutratíte na začátku takový ranec, který podle mého může být skulativně velice málo efektivní.

Asi jsem skoro "jelen" ale nestačí k takovému kondenzačnímu kotli "jen" vlastní nerez. "komínek" jinak za všechny ostatní informace děkuji, jistě si z nich něco vezmu, proto se také ptám, jista si kondenzačním kotlem také nejsem, ale ... :) ještě k ceně instalace, nevím, co si mám pod pojmem "u běžných staveb" představit a 80 tis rozdíl se mi teda nezdá? v čem to? pak jedině mě napadá instalace podlahovky?

Pořizovací cena kondenzačního kotle je sice vyšší než cena kotle klasického, ale:

1) výrazně ušetříte při spotřebě paliva (porovnáváme s plynovým kotlem klasickým)
2) životnost kondenzačního kotle je delší než životnost kotle klasického
3) nemusíte vložkovat komín nerezovými vložkami, odkouření u kondenzačního kotle je podstatně levnější-viz můj odkaz nahoře-račte si jej přečíst.

Jinak ladis plácá nesmysly,je jednoznačně proti,ale nepodložil to žádnými důkazy.Kondenzační kotel stojí kolem 35tis.kč.
Jinak jsem pro podlahovku,je to další velká úspora.Nikde není vidět radiátory,nic nezavazí,hadice mají neomezenou životnost.A všude TEPLO,jak v nebi.

Nad tou podlahovkou v části domu uvažujeme, ale zase se mi nezdá mít "vodu v podlaze" :) a pak, i když píšete, že hadice mají neomezenou životnost, tak se "může stát neštěstí" a nepřála bych si to pak řešit. Prosím, jen tak orientačně, kolik na výšku "spolkne" vše kolem podlahovky?

Nad tou podlahovkou v části domu uvažujeme

A to je u teplovodniho systemu velkej problem.
Podlahovka potrebuje nizkou teplotu vody, nemuzete tam mit 80°C vodu, to by po tom neslo chodit, ta chce max 40°C - to zase mluvi pro kondenzacni kotel.
Naproti tomu radiatory, pokud nebudou mit obri plochu, potrebujou hodne horkou vodu a pak ta vyhoda kondenzacniho kotle je mala az zadna.

Za me - podlahovku vsude a kondenzacni kotel. Diky podlahovce staci nizsi teploty v mistnosti, pocitove je to prijemny a usporny.
A nebo podlahovku nikde(max koupelna v elektrice) a pak je to otazka mnohem detailnejsich vypoctu, a muze byt ze kondenzacni kotel nebude mit smysl.

Ta cenovka je rozdíl mezi "běžnou" instalací normálního kotle a kondenzačního, pokud nastanou všechny případy, že se musí hafol věcí předělat. Viz i rozpočet souseda, který chce předělávat topení. Touto úvahou spolu s topenářem nám vyšla jasná alternativa - běžný kotel + zateplení fasády a zafoukání stropů papírovou cupaninou. 2 roky zkušeností provozu - úspora cca 40 000 za teplo/rok (ale je fakt, že soused topí na 24-25 °C, takže zase subjektivní číslo, když člověk nezná další podstatný okolnosti, tak to berte jeko příklad vytržený z kontextu).
Já si stavím pasivní baráček, vodní podlahovka (kvůli kumulaci tepla). Podlahovka je ideální způsob, ovšem bych se obával že nebude u vás podlahovka stíhat při větších mrazech (vetší tepelné ztráty, použití suššího betonu jak to firmy běžně dělávají a pod.) Se to pak naskládá a pak můžete být s podlahovkou nespokojený, ovšem jen díky těmto vyžším nárokům stavby na dodávku tepla. Podlahovka a radiátory - běžně se to dělá, já se osobně tomuto řešení bráním, ale mnohdy není jinačí možnost. Máte pro podlahovku dostatečnou světlou výšku místností? Doporučuje se dávat 20 cm polystyrenu, plus vlastní konstrukce podlahy. Nebo jít cestou suchí výstavby, nižší výška, pomalejší náběh a regulace. Je to na zvážení, nicmeně moje podlaha bude v anhydridu, izolace 24 cm polystyren, povrch Thermofix (všude). Je absolutně perfektní, poměr cena a výkon, nestárne, nereaguje na UV, mechanicky vydrží pojezd koleček od židlí a oproti plovoučce je to někde jinde, cenou i vlastnostmi. Ve výsledku rozdíl nepoznáte, ovšem, je potřeba mít velice rovný podklad, jináč proti oknu jde vidět nerovnost, to plovoučka líp zamaskuje.

Právě problém se světlou výškou hraje také proti podlahovce! Již teď namyšlené stropy budou nízké! V případě použití podlahovky by jsme bydleli v "Hobitíně" :) Jinak nerovnosti mi nevadí, to patří k životu :) podlahu plánuji dřevěnou, ale to je již na jinou diskuzi ...

Kondenzační kotel hodnotit nemohu.
Podlahové topení je absolutně nezdravé.

Ale co mohu hodnotit je plynový kotel+ohřívač do bytu 2+1 60m2 klasika cihlová
kde dřív byla klasika gamatová...
Souseda to stálo 140 000 ( vč. nových rozvodů el. a radiatory+ rozv. Cu)
A říká že se to nevyplatilo !!!
Ať s ním počítám jak počítám -prodělal...

Přidám se. Viděl jsem podlahové topení ("kilometry" trubek s teplou vodou) cca před 25 lety u známého. Samozřejmě, že tehdy byla technologie asi jiná.

Ptal jsem se ho na zhodnocení. Pochvaloval si příjemné teplo, ale stěžoval si na bolest nohou. Vlastní zkušenost nemám, topení v podlaze bych nechtěl. Radiátory pod okny mi příjdou přirozené a praktické.

Podlahové topení je absolutně nezdravé.

Můžeš to nějak podložit/zdůvodnit, jinak je to jen výkřik do tmy. Jinak si myslíš, že "pečení" vzduchu je nějak extra zdravé?

Ale co mohu hodnotit je plynový kotel+ohřívač do bytu 2+1 60m2 klasika cihlová
kde dřív byla klasika gamatová...
Souseda to stálo 140 000 ( vč. nových rozvodů el. a radiatory+ rozv. Cu)

To je zajímavé, nás vyšel nový kotel, rozvody Cu a radiátory do dvou bytů 2+1 70m2 cca na polovinu.

Naopak, čím větší tepelná ztráta a tím skutečná spotřeba plynu na vytápění, tím je rozdíl v úspoře citelnější..
Z našich zkušeností v praxi je spotřeba patrového RD 10x10m z roku kolem 1975 - 80 při teplotě v domě cca 22°C cca 60-70tis. za rok. Po záměně kotle za kondenzační se nejen vyrovnala tepelná pohoda v domě a srovnaly se teploty spodního a horního patra, TUV je možné odebírat i na více výtokových místech současně, ale cena za plyn se snížila hodně pod 50tis. v několika případech i pod 40tis., bez jakýchkoliv jiných úprav a zateplení a to i se skutečností, že plyn je rok od roku dražší.
Toto nejsou tabulkové hodnoty, toto jsou skutečné výsledky z praxe, prověřované každý rok při servisních prohlídkách.

Dobrý večer,

máme RD z vepřovic tl. stěn 45 cm bez zateplení. Užitná plocha nyní 80 m2,
v budoucnu 200 m2.
V topné sezoně vytápíme krb.kamny s výměníkem o výkonu 16 Kw do vody akumulační nádrž
na TUV o obsahu 500l, kterou vytápíme ústřední topení a ohříváme zároveň teplou vodu.
Protože budeme řešit i podkroví, zajímalo by nás, jaký druh plynového kotle,
jakého nominálního výkonu nejlépe s nerez zásobníkem alespoň na 60l bude zapotřebí,
aby zvládl vytápět akum. nádrž v období, kdy nebudou využita krbová kamna,
tzn., mimo topnou sezonu.
Díky za Vaše rady a názory.
S pozdravem
Sklenářovi