Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výrobek

Dobrý den,
řeším ve škole problém, že máme vykutit el. výrobek.
Studuju přímo toto zaměření, ale abych se přiznal moc se v tom nevyznám.
Chtěl bych vás poprosit o radu co by z těchto výrobků, které jsem si vybral bylo lepší/horší dražší/levnější těžší/lehčí .
Předem děkuju za odpověď

http://pandatron.cz/?526&70w_hifi_zesilovac_do_aut a

pandatron.cz

Studuju přímo toto zaměření, ale abych se přiznal moc se v tom nevyznám.

Tak to je síla. Třeba ten mixážní zesilovač obsahuje čtyři tranzistory, pět potenciometrů atd. Cenu zjistíš v nabídce každého obchodu s elektrosoučástkama. Hledat to nebudu, ale bude to do dvou stovek. Složitost snad dokážeš posoudit, u všeho je schéma i nákres desky plošných spojů.

Kdyz uz to studujes, copa si treba neco nakreslit sam? Treba ten mixak, nahradit tam ty tranzistorovy stupne OZ? Pridat vic kanalu, pridat odposlech a tak?
Jinak ten 55W zesilovac je docela hezkej, konstrukcne trivialni, akorat ten svab stoji 350. Ale pouzitelny to je.

Pokud nedokážeš udělat ani jedno z toho a přitom tohle studuješ, tak raději změň školu a jdi házet lopatou. Všechno je to primitivní.
Udělej buď ten zesik do auta, nebo ten 2x60W. Ten do auta možná někdy využiješ, až budeš mít auto, koupíš subwoofer a zesilovač už budeš mít. Nezapomeň na patřičně dimenzovaný chladič.
Pokud uděláš 2x60W, tak si k tomu můžeš pořídit ještě slušný bedny.

Tak to tě fakt nechapu ?:-| Ty jako studuješ něco, cěmu nerozumíě, takže tě to asi moc nebaví, co ? Mít to všechno jako celek, schema, plošňák.. tak v tom nevidím sebemenší problém.

Jó ještě bych pochopil, kdyby si měl vytvořit plošňák podle schema a nerozuměls tomu, ikdyž na škole to už musíš dávat.
Pro tebe je úplně jedno co vybereš, stejně ti to bude k ničemu a myslím si, že ti to stejně udělá někdo jinej.
Zabal to a jdi na jinou školu, maturitu můžeš zjískat na lehčí škole, než je Elektronika .

tak rekl bych ze vsechno sedi s tim ze me to nebavi, ale ted uz se neda nic delat...
Jinak stejny vysmech jako u vas byl i od kantora.
Takze se musim vyrhnout do zesilovace to uz je vcelku jedno jakeho, ale i s korekcemi a to bude teda teprve parada. Zase je ale zvlastni ze mimo ctyr peti spolustudentu jsou na tom ostatni stejne

To je těžký, když dnešní mladí umí jen čučet do počítače.

Můžeš udělat zesilovač a korektor zvlášť, nebo oboje na jeden plošňák. Když to bude zvlášť, bude to snažší, najdeš schéma nejlépe i s navrhnutým plošným spojem pro každý zvlášť a pak to jen propojíš. Jen hledej něco se stejným způsobem napájení, ať nemusíš dělat dva zdroje, tedy pokud bude zesik na 12V, tak ať je i korektor na 12V. Nebo si najdi pasivní korektor, to jsou jen RC články - nezesiluje, jen utlumuje určitý pásma. Ale to stojí za houby, nemůžeš si přidat na basech, takže raději nějakej aktivní a ideálně s operačním zesilovačem, výroba je taky jednoduchá a stojí to pár korun. A operační zesilovače se snadněji ladí, nejsou náchylný na rušení, jako zapojení s diskrétníma součástkama, nebudou ti šumět.

A jestli jsi z tohoto něco nepochopil, opravdu se na to vyprdni a přestup třeba k zahradníkům.

to chapu ze je bud vykonovy zes. nebo korekcni zes. jen prave nevim jak to presne propojit. Hledal jsem zapojeni na internetu kde by to bylo rekneme v jednom ale tech je malo a uz sou rozebrana. Takze bych to teda videl na zesilovac ktery uz sem postoval hnedka v uvodu ( pandatron.cz ) a k tomu teda dohledat korekce a prijit na tajemstvi propojeni.

Jak to propojit? Jednoduše, jsou to dva samostatný celky, propojíš výstup z korekčního modulu do vstupu výkonovýho modulu. Samozřejmě použiješ stíněný dráty, bude v tom běhat zvukový signál, že ano. Případně dáš na vstup výkonovýho, nebo na výstup korekčního zesilovače dělič napětí, pokud by z toho korekčního lezl příliš silný signál, nebo upravíš zpětnou vazbu (tedy zesílení) na korekčním zesilovači.

zrovna toto je docela vyhlasena skola i kdyz to tak teda mozna nevypada...
dostal by se kazdy v roce meho prijimani bylo bez prijimacek...
jinak omyl byl v tom ze na dni otevrenych dveri bylo naslibovano az az :) a hlavni oborove rozdeleni (3obory) v druhem rocniku dopadlo tak ze sem se dostal az na to posledni co jsem chtel - elektronicke sdelovaci zarizeni

zrovna toto je docela vyhlasena skola ... jinak omyl byl v tom ze na dni otevrenych dveri bylo naslibovano az az :) a hlavni oborove rozdeleni (3obory) v druhem rocniku dopadlo tak ze sem se dostal az na to posledni co jsem chtel - elektronicke sdelovaci zarizeni
Typická střední škola, potřebuje naplnit a dělá pro to všechno možné. Ale určitě máte hlavní předměty společné a umíš a znáš spoustu užitečných věcí. Je s podivem, že školy po žácích chtějí výrobek i když pro výrobu nemají podmínky a navíc se klasické osazování plošných spojů v praxi nedělá, všechno osazují automaty SMD součástkami, nebo se používají hotové moduly, například GSM modul, modul FM přijímače, modul zesilovače, ochran atd. apod. Zkus něco na co má vaše škola zaměření, ale už je konec června a tak asi termín končí?

Když to nevíš ty, jak to máme vědět my.
Má to k něčemu sloužit?
Nebo jen abys prolezl do dalšího ročníku a pak se to vyhodí?
Musí to fungovat?
Pokud B a C je správně, pak bych byl pro ten mixážní pult, je jednoduchý a z diskrétních součástek a dá se postupně oživit. Pokud jsou v zapojení brouci tak buď to chodí na první zapojení nebo to nechodí. A pokud to nechodí, nebudeš vědět proč, jestli třeba není brouk nakopnutý (a pokud je, tak jestli jsi jej nenakopnul ty).

Kdyby jsi do jedné krabice udělal současně ten mixák, za něj ty korekce co nabízel Bahno, a za to ten autozesilovač (nebo ten druhej), tak z toho bude bezvadnej zesik. Profesorům by vypadly bulvy::);-)
Pokud Ti ten obor není úplně odpornej, věř tomu, že až uděláš výrobek, kterej bude fungovat, budeš z toho mít radost. Pak možná k tomu získáš úplně jiný vztah.

Zajímavý je pouze ten třetí návod zesilovače 2x60 W Říkat totiž HI-FI zesilovač něčemu,co má 10 % zkreslení je drzost.S tím výkonem při 14 V napájení ,že dosáhnu 70W výkonu,je také přehnané.Pak je tam sice poznámka že do můstku,ale pak jde jen o mono reprodukci.Když omezím výkon na 25 W,je to do auta dost velký kravál.Nerozumím lidem,kteří nusí být v autě ohlučeni 70W při úrovni hluku 110 dB.Vždyť to ohrožuje bezpečnost.
JABRAKA

U většiny i HI-FI zesilovačů se udává MAXIMÁLNÍ výkon právě při zkreslení 10% Tento zesilovač má udaný výkon 55W, při zkreslení 0,5%. To si myslím je na tak výkonný zesilovač slušné. Co se týče výkonu při napájecím napětí, asi jste si nevšiml, že obvod má vlastní měnič napětí.

jj. Ten zesilovac neni zadna ultramegahifibomba, ale na napajeni 1x12V je to velmi dobry. A taky o nem tady v diskuzi pisu jako o 55W :-)(coz je stejne vic nez dost).
K variante dat k tomu i ten mixpult: to neni tak dobrej napad. Nebo alespon ne tak jednodusse. Kdyz uz tak kazda savle by mela mit svoje korekce. Nemluve o cene kvalitnich tahovych potiku. Udelal bych krabici, ve ktery bude korekcni predzesilovac, koncovy zesilovat a zdroj. S naklady o 1 diodu navic to muze byt schopny provozu na 230V i na 12V a vyuzije to doma ke kompu i na mejdanu na chalupe.:-) Zdroj bud od nekud obslehnout, nebo ji navrhnout sam, ale spinanej neni na navrh trivialni a 100W trafo neni lehky a ani uplne levny.

Ano, je to mono - ale nic nikomu nebrání udělat si ty zesilovače dva. A i jeden modul má upotřebení - na subwoofer. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že 50W na subwoofer do auta není nijak moc, zvláště je li to 60cm dlouhá tuba s 10" reproduktorem.
Nemusíte rozumět lidem, kteří mají rádi v autě hudbu nahlas - prostě se jim to líbí. Nelze jim to vymluvit, musí je to přejít samo. Sám jsem jeden z nich, odešlo to časem.

tak me to nedalo a brouzdal jsem dal na internetu a nasel jsem jeden "komplet" sa450.pdf
do toho se asi pustim a doufam ze to nedopadne zbytecnym vyhozem penez. Za pripominky k tomuto schematu budu jenom rad :)
Jinak rocnik 4 takze zaverecna prace, to je na tom to nejhorsi, pak nekdo psal o vztahu k elektrice...me ten obor neni primo odporny a treba postaveni funkcniho zesilovace (kterej bych urcite doma vyuzil) me laka a verim tomu ze kdyz se to opravdu zdari radost z toho budu mit velikou, ale nevenoval jsem moc casu studiu elektroniky s tim ze na tenhle obor nepujudu a ted v tom plavu takze dekuju za schovivavost, pokud ji budete mit, ze mam mezery.

Když se můj syn pokoušel o studium na FEL ČVUT, tak v prvním ročníku pájeli nějaké bastly. Jak se teď studium dělí na bakalářské a magisterské a pokud někdo z gymplu skončí jako bakalář, tak aby uměl alespoň to, co (by měli umět) průmyslováci.
Soudruzi, vy tomu našemu školství dáváte na (_!_)

BTW: Chlapec by se IMHO měl zaměřit spíše na něco s jednočipem, potenciální zaměstnavatel po něm asi nebude chtít, aby stavěl zesilovače ke gramofonu.

Jednočip? To je jako chtít komplexní čísla na základní škole, když si nevěří ani na zesik.
Já taky ze školy vylezl bohužel bez znalostí jednočipů, zaměření našeho oboru bylo do jiné oblasti elektroniky, takže jsme se tomu bohužel vyhnuli a sám jsem se k tomu už nikdy nepřinutil. A stejný to je nejspíš i u něj, pokud má obor sdělovací technika, tak tam jim jednočipy cpát nebudou.

jednocipy sou vsude a ve vsem. Ja treba jako rocnikovku delal laserove pojitko. Machrovina by bylo treba dalkovy ovladani k tem korekcim, dneska neni problem 50MHz RISC svab s 2x AD a 2xDA(nebo vicekrat) prevodnikem(48kHz/16bit). Cely korekce a pripadny dalsi efekty muzes delat softwarove, ale je za tim vyzivna matematika(jako treba rychlej Fourier). To dalkovy ovladani je potom mala drobna tresinka na dortu.

Ale to tu trochu fantaziruju. Z5 k ty stavebnici, koukal si co stoji ty trafa? Abys pak nebyl prekvapenej.

Stavebnica ujde, nebude problém vyrobiť. Hrozne zastaralý je zdroj. Dnes použiť klasické trafo, je snáď vtip. Len hmotnosť toho trafa bude cez 2 kila, zabraný priestor obrovský, filtrácia problematická. A to nehovorím ako to umiestniť do skrine aby sa neindukoval brum 50 Hz. Absolútne nevhodné riešenie.

Dnes sú dostupné kvalitné spínané zdroje s viac ako dostatočným výkonom používané v PC. Postačí analyzovať zapojenie niektorého, dá sa získať za pár korún, prípadne aj zdarma. Vyhovejú zdroje aj s prastarých AT počítačov. Možno sú na úpravy dokonca aj vhodnejšie. Upraviť zapojenie, previnúť trafko, mnoho drôtu tam teda nie je. Pár hodín tomu je síce potrebné venovať. No ide to.

Já osobně bych si taky do spínanýho zdroje netroufnul, koneckonců, pracuje se tam se síťovým napětím. Navíc spínaný zdroje jsou podstatně těžší (na výrobu), než zdroj s klasickým trafem na 50Hz. Pokud svoje výrobky zabuduješ do pěkné krabice a použiješ do toho koupený spínaný zdroj, určitě to nebudou učitelé brát jako podstatný mínus, zvláště pokud do protokolu uvedeš, že je to kvůli bezpečnosti - k hodnocení předkládáš hlavně konstrukci zesilovače (+ korektory, pokud je tam dáš, což bys měl, zesik pak můžeš používat i doma, bez korekcí to není ono).

Osobně bych asi koupil tohle:
ps-100-12-p751-381.html
Případně tohle, je o něco silnější, záleží na financích a plánovaným výkonu zesilovače:
ps-150-24-p751-412.html

Nezapomeň za ty zdroje dát ještě jeden filtr, osobně bych zvolil LC - cívku do série a kondíky paraleleně, jeden větší a jeden menší na filtraci vysokofrekvenčních špiček.

Spínaný zdroj nie je žiadna novinka, už okolo roku 1975 sa riadkové rozklady používali zároveň ako napájací zdroj pre ostatné časti TV prímačov, boli to ešte časy čierno-bielych prímačov. Na neuverenie.

Ale k zdroju
Na sieťovej strane je usmerňovač, spínaný prvok, kondenzátor, menič, trafo. Na sekundárnej strane, usmerňovače, filtračné prvky + niečo okolo stabilizácie cez optron. Menič je riadený obvodmi stabilizácie, dnes je to jeden chip z pár vývodmi.

U fungujúceho zdroja úprava spočíva v prepočítani počtu závitov sekundárneho vinutia, úprava a prvku/ov zpetnej väzby stabilizácie, previnutie malinkého vinutia. Nič extra, Najviac času zaberie nakreslenie schémy zapojenia podla dosky plošného spoja, a vyhladať info o chipe, FET-och a použitých silových diodach.

Pruser je, ze spousta spinanejch zdroju spina na frekvencich kolem 15-20kHz, a to se filtruje paradoxne hur nez sitovejch 50Hz.
Dneska jsou docela hezky toroidni transformatory, stineni prakricky odpada. A hlavne: navrh linearniho zdroje by mohl vcelku v pohode zvladnout vlastnimi silamy(je to "jenom" reference a vykonovej tranzistor), kdezto navrh spinanyho zdroje je tak trosku magie. Teorie je jasna, ale prakticky provedeni je taky trochu o cuchu, nastudovanych schematech a praktickych znalostech. A to u tazatele moc nepredpokladam.

Prešiel mi rukami v minulosti jeden nádherný toroidný transformátor likvidáciou sovietskeho HiFi prístroja, vskutku unikát. Robustne stavaný, určite by prežil jadrový výbuch bez ujmy. Vážil cca 3-4 kg a medi čo tam bolo. Cigán by zajasal čo by za to utržil vo výkupe, za tu meď.

Ja ted jeden koupil v nejakym vyprodeji. 100Kc a 12V 8A podle stitku. Nic miniaturniho, ale klasickej plechovej by vazil dvounasobek. Zatim ceka na svoji prilezitost. BTW v Plzni je docela dobra firma, navijeji, dodaji potrebne parametry materialu pro vlastni navrh a tohle by vyslo tak na 1200 pri jednom kuse. Pro tazetele prakticky k nicemu, ale vlastnohlave navrzenej toroidni transformator se v rocnikovce vyjima docela dobre;-).

Vyrábět vlastní spínanej zdroj je pro člověka bez zkušeností trochu složitý. Zatímco obyčejný trafo (nebo toroid, jak píše bahno) se snadno usměrní a vyfiltruje, sestavit spínanej zdroj je těžký - jak sám píšeš, jsou tam stabilizační obvody, zpětný vazby, musí se to umět oživit. Dotyčný tady zoufá, jestli vůbec postaví zesilovač a ty ho necháš dělat spínaný zdroj? To by mohlo být téma pro samostatnou ročníkovou práci, ani by nemusel dělat zesilovač.
Nehledě na rizika, velká část obvodu pracuje se síťovým napětím, navíc filtrovaným, takže dostat pecku přes 300V není problém.

Tak jsem se ptal učitele na praxe jestli je lepsi pouzit spinany zdroj a nebo trafo a rikal ze spinany zdroj spis teda ne protoze by tam mohl zavadet naky spatny frekvence a ze to by bylo nazadouci ze lepsi je trafo

Kdybys me cetl, tak sem tu o problemu filtrace spinaci frekvence psal. Neni to problem neresitelnej, ale dost velkej a rozhodne to pak chce merit, merit a jeste jednou merit.

Ale k navrhu plosnyho spoje, dam ti par rad, ktery ti ve skole (obvykle, bohuzel) nedaji:
1) _ZAPOMEN NA AUTOROUTER_ to je pomucka, ktera ti muze ukazat jak blbe mas polozeny soucastky na desce, ale rozhodne za tebe nenavrhne plosnak.
2) Blokovaci kondenzatory fungujou, kdyz jsou umisteny tesne u bodu kde maji blokovat. Ze mas ve schematu nakreslenou radu kondenzatoru vedle sebe neznamena ze tak maji byt na desce.
3) Zakladem vseho je mit dobre rozlozeny soucastky. Pod odporem(klasickym) protahnes i 3 signaly, pod kondikem 1, max 2. Mysli na to, prekresli si schema s IO s vystupama jak jsou za sebou v rade a kresli podle nej.
4) SMD se obcas hodi i pokud je zarizeni navrzeno s klasikou. Malej kondik dovede blokovat velky problemy.
5) Prvne navrhuj napajeni a zeme - zadny brutality, sic budes mit problemy.
6) Naopak na konci rozlij zeme do volny plochy.
7) Bude-li se ti zdat, ze se no na jednu vrstvu nevejde, tak se to na ni vejde(tohle plati pro ten tvuj pripad, sou pripady kdy je problem se vejit na 4 vrstvy)
8) dratovy propojky jsou posledni zachrana. Ale naopak, pokud budes mit rozumne navrzeny zeme a napajeni ruznych casti zesilovace a ty pak propojis na ruznych mistech propojkama, mas idealni nastroj pro laborovani okolo EMC(tenhle bod je pro tebe asi overkill)
9) Nedelej pravy uhly. Blbe se leptaj a maji vetsi parazitni indukcnost. 2x45° je mnohem lepsi reseni.
10) Mysli na to, ze se to musi nechat vyrobit. Profici protahnou drat mezi 0602 SMD rezistorem, ale ty to nevyleptas ani nahodou.
11) Pochlub se tu s navrhem, my ti ho zkritizujeme.
A tady mala ukazka:
Schema:
[http://eleferno.cz/images/rsgallery/original/schem atic.png]
Jak ten plosnak vypadat rozhodne nema:
[http://eleferno.cz/images/rsgallery/original/pcboa rd.png]
A proc bych se nepochlubil vlastni praci:
[http://eleferno.cz/images/rsgallery/original/pg_71 8014148.jpg]
Uz vidis, co udela rozumny rozlozeni soucastek, konektoru, lpeni na nejakejch design rules(a to nemluvim o tom, ze i ten muj plosnak by sel jeste lip, tohle bylo cviceni na ukraceni dvou hodin casu kdyz sem byl doma s hnatou)

ORCAD neznam(teda spis neumim s nim), ale ta cara rika, ze jde o dvojity potenciometry. Takze staci v databazi najit dvojitej potenciometr, pulku ho pouzit na jeden kanal, druhou na druhej kanal a na tom jestli tam cara bude nebo nebude nezalezi. Pokud bys ji nejak nutne potreboval, v nejakym menu pro kresleni tvaru by byt mohla, ale nutna tam neni.

no pokud to dobre chapu tak v oracdu je to delany ze pokud se soucastka deli na 2 tak je tam part A a part B jenze nevim to oznaceni a je tam neuveritelne moc soucastek...uz sem toho projizdel hodne ale nikde jsem ho nenasel zkusim to jeste samostatne navrhnout

jj, teda v eaglu to tak je, predpokladam ze orkad to bude mit to samy. Ono je to i u tech operaku - mas dva(nebo i 4) v jednom pouzdre a pak je vcelku jedno kterej bude kterej, pak pri kresleni plosnaku si to muzes prohazovat aby to na tu desku sedlo.
Projdi vsechny trimry a potenciometry, musi ti sedet roztece a budou to jedny z prvnich soucastek co das na desku a nakreslis k nim draty, protoze proste musi sedet u kraje na urcenym miste. Pokud ji nenajdes, nezbyde nic jinyho nez si ji vytvorit, coz je docela opruz(v eaglu pokud si to nikdy nedelal s tim stravis dve tri hodky)

Zdravím, přišlo mi zbytečné zakládat nové téma, protože bych měl taky zájem o nějaký zesilovač, chtěl bych si postavit Mixážní pult (protože ten odkaz na pandatron.cz mě vysoce láká, ale samozřejmě bych chtěl, aby ten mixážní pult měl i nějakou výkonný zesilovač a pokud možno korekci).... Asi základ bych vyšel z pandatron.cz a něco tam přidal, děkuji za radu :)))

Sorry, ale tohle je nad rámec poradny a obecně rad na internetu. Tohle není obyčejná stavebnice kde to naplácáš, musíš o tom něco vědět, tedy obecně něco o elektronice. Je třeba vědět, jak to odstínit, jak udělat zemění, napájení, chlazení, vyleptat plošný spoj, udělat na to bednu. Pokud ani nevíš, jak jednotlivý obvody pospojovat, tak není pochyb o tom, že přes hromadu rad to stejně neuděláš.
Tyto věci se obecně pár let studují na škole. Máš takový znalosti?

Upřímně nemám takové znalosti a studuji jiný obor na škole (IT), ale jsem kutil a líbila by se mi taková věcička :))),říkáš krabici, to není problém s tím bych si vyhrál, chlazení, chladičů a ventilátoru z PC mám desítky :), napájení by asi taky nebyl problém, si myslím, zdroj sehnat není zas takový problém. A co se týče sletování součástek, to bych zvládnul taky, akorát jde o ten návrh schématu. Napadlo mě spojit ty návrhy z tohoto příspěvku, treba ten mixazni pult, na vystup z pultu dat ten zesilac z tohoto prispevku a jeste pred ten zesilovac mezi to dat korektor, ale to jsem měl jenom takovy napad, omlouvam se za diakritiku, pisu z mobilu.

S tím autem jsem byl u elektrikare a prozkouseli jsme ho, motorek mel pouze zaseknute uhliky, rozhybaly jsme jej, ale pokud jsme ho zpět pripojili na desku auta a zjistili jsme, ze z desky nejde dostatecne napeti do motorku, misto 12v sly asi jen 2-3v a motorek timpadem nejde ovladat, sam elektrikar rekl, ze oprava te desticky je prakticky nemozna, nevim, co je na tom pravdy, ale dalo by to asi hodne prace.

Bayerus, když máš obor IT a máš hodně ventilátorů, zkus si pro letní období udělat kombajn z několika ventilátorů řízený termistorem, čím větší horko, tím víc funí a k tomu ještě řízení otáček jednoduchým PWM regulátorem. A máš užitečný výrobek.

Pokud chceš mermomocí dělat zesilovač, budeš řešit:
a) síťový transformátor a zdroj
b) chladiče a chlazení
c) vlastní zesilovač - návrh a provedení plošného spoje, osazení
d) drátovačku, kabeláž, konektory, regulaci zesílení (potenciometry, nejlépe fyziologickou regulaci)
e) plechárnu - hezký přední panel a kryt
f) reproduktory a bedny.
Záleží na tvých finančních a materiálových možnostech a dílenském vybavení, co pro tebe bude hračka co překážka k řešení.

Pokud jsi hlavička přemýšlivá a chceš něco i k maturitě, zkus se podívat na fyziologii lidského sluchu, fyziologické křivky a na fyziologickou regulaci hlasitosti z přizpůsobením kmitočtové charakteristiky hlasitosti, zvláště v oblasti hlubokých tónů (čím slabší zvuk, tím sluch méně vnímá hloubky a pro lineární dojem je třeba je zdůraznit).

Bohužel, není to jen o kutilství a chuti do toho, ale musíš o tom opravdu něco vědět a to není v možnostech poradny ti to tady krok od kroku popisovat. I kdybys to nějak zbastlil, tak co budeš dělat v případě, že ti to bude chytat brum z napájení, nebo ze zemní smyčky? Nebo co když to po zapájení a zpojení nepojede, jsi schopen zpětné diagnostiky obvodu? Jeden kanál bude hrát hlasitěji, než druhý, co teď? Není to Lego, kde to složíš a je to.

Sehnat zdroj není problém? A jakej? Pulzní do audiotechniky? Seš si jistej? K čemu ti budou ventilátory z PC v hudebním zesilovači? Tam se všechno chladí pasivně, pomocí pořádnýho kusu hliníku. Zapomeň na to, že bys tam nějak nacpal chladiče z počítače.

Tak se teda omlouvám, jenom jsem to chtěl zkusit, ještě zkusím prohledat pár schémat a popřemýšlet jestli by šly spojit, ať se tu můžeme bavit a mít něco v ruce, ale jinak díky :)) Čekal jsem, že udělat zesilovač je jednodušší, když to chtěl delat autor tohoto tématu, co to dělá pro školu :)), asi jsem měl velké oči :D

Pokud děláš jen zesilovač, tak by se to dalo, prakticky se jedná o koncový stupeň s potenciometrem na vstupu + napájení (ideální je toroidní trafo). Pokud koupíš hotovou stavebnici zesilovače i s PCB, tak to prakticky jen zapájíš, nebo dají se koupit i hotový moduly, tzn. jen připojíš dráty. Jenže takovej samotnej koncovej stupeň je na prd, chce to i více vstupů a korekci zvuku. Ale nevěš hlavu, i tohle se dá koupit jako hotovej modul, dokonce bývají i otestovaný. Pak to jen naskládáš do bedny, propojíš signály a přivedeš napájení. Napájený buď symetrický, nebo nesymetrický. Symetrický vyžaduje složitější zdroj, ale pro větší výkony je lepší (nepotřebuješ tak vysoký napájecí napětí).

Nakoupit můžeš třeba tady, nabízí i hotový sestavený moduly, takže si vyber, co chceš v bedně mít a pak to jen propojíš - přivedeš napájení (zvol moduly se stejnou variantou napájení), propojíš stíněný kabely na signál. Nezapomeň na chlazení koncových stupňů, při jejich montáži odizolovat od chladiče slídovou podložkou + termopasta. Chladič koncáku se obvykle montuje jako zadní stěna zesilovače.

Ták hodně jsem přemýšlel a měl bych takový návrh, takový pokus, určitě čekám na kritiku a jiné informace :))

Co sem poskládal ze schémat? -> zesilovac.png

Byl by to mixák s korektorem, zesilovačem a VU metrem. NF Zesilovač mi tam chybí, protože jsem zatím nenašel něco, co by se tam dalo dát.

Schémata:

MIX - pandatron.cz
(Odebral jsem 1vstup pro mikrofon, příjde mi to zbytečné, kdyby náhodou dá se koupit redukce do 1x 6,3 na 2x 6,3 v nouzi)
(Místo 1vstupu na mikrofon bych ještě přidal další připojení na CINCH na vstup)

KOREKTOR - http://pandatron.cz/?620&korekcni_stereo_zesilovac _hifi_2

NF Zesilovač - o tom jsem se s Vámi chtěl poradit

VU Meter - m.pandatron.cz

A teď se mi nesmějte nebo nenadávejte, bylo by to technicky možné, šlo by to takhle udělat ? Nebo je to mnohem složitější ? :)

Poskládání vypadá jednoduše, ale má své zákonitosti, mimo jiné vedení zemí a návaznosti jednotlivých modulů. U tranzistorových koncových zesilovačů se přidává ještě obvod ochran reproduktorů pro zpožděné připojení aby při zapnutí nebyla slyšet rána a také chrání reproduktory před zničením při poruše koncového stupně. Další modu bývá tepelná ochrana, která při vzestupu teploty spouští ventilátory a při dalším vzestupu odpojí napájení nebo omezí výkon. Některé koncové zesilovače v IO mají tyto funkce už integrované v sobě.
Předzesilovač s LM1036 je zajímavý pro začátečníky, když si chtějí pohrát, ale je lepší udělat klasiku s tranzistory nebo nízkošumovými operačními zesilovači. Navíc rozsah regulace ±15 dB je šíleně moc, počítej, kdyby to bylo jen 12dB, což je 4x větší napětí při zdůrazněných basech oproti středu na 1 kHz, znamená to 4 na druhou, tedy 16x větší výkon! Takže kdybys hrál doma běžně na 1W a zdůraznil basy na maximum, byl by výkon v basech 16W. Při 10W by chtěl být 160W a to už by například 50W zesilovač a bedny nezvládly a mohly by se zničit.
Předzesilovač pro elektretový mikrofon je velmi jednoduchý, ale s maximálním zesílením daným h21 použitého tranzistoru, takže by opět došlo k přebuzení, chtělo by to vyzkoušet zvlášť, nebo použít opět operační zesilovač s nastaveným zesílením na potřebnou max. mez.
A samozřejmě je třeba vyřešit i mechaniku, rozmístění jednotlivých částí, chlazení a vedení napájení a zemí.
Pro inspiraci se podívej na stránku volneprojekty.htm Jožiho.

Ideální by bylo použít moduly se stejným napájením, takto to budeš muset přizpůsobovat (i když to není těžký).
Ale furt se mi vkrádá otázka - umíš vyrobit plošný spoj a sestavit to?
Jak jsem ti naznačil výše, pro tebe bude lepší koupit si hotový moduly, nebo alespoň stavebnice těch modulů.
Máš nějakou představu o krabici, do které to dáš?
Co vlastně z výroby elektroniky ovládáš? Umíš alespoň pájet? (ne jen držet pájku v ruce, ale dělat pěkný spoje)

Ty říkáš, že by to bylo lepší, ano bylo by to lepší, ale víš co :D není to takový ten pocit, udělal jsem si sám :) :D

Když říkáš, že to není těžký, tak by to byla asi hračka přizpůsobit z 12V na těch 9V, co tam jsou. Upřímně vyrobit plošný spoj, jak je originální vždycky destička , tak to bych asi nezvládl, ale napadlo mě, že bych si koupil takovou tu destičku s těmi dirkami a do ní to poskládal a ze spoda zaletoval. Jestli umím pájet, myslím si že docela ano, páájím tak cca 2-3roky různé spoje apod. V tomhle nejsem úplný amatér v pájení. Krabici bych pořešil v tom nevidím problém,ale zatím bych ji neřešil :))

Tak mi popiš, jak to přizpůsobíš napájení na 9V, když je to hračka.

Ohledně plošnýho spoje - ty chceš bastlit hudební aparaturu na univerzální plošný spoj? Tak to se na to rovnou vyser, protože bych chtěl vidět, jak tam budeš ty integrovaný obvody cpát a jak to přiděláš k chladiči. Vedení zemění a riziko zemních smyček ti asi nic neříká.
Takže pokud se pořád do toho chceš pustit, kup si stavebnici i s hotovým plošňákem, pak si to sám zapájíš. Odkaz na obchod jsem ti dal výše.

S dovolením i já zde utrousím své:
Pokud se do toho tazatel chce pustit, získá zkušenost - k nezaplacení. Ale málokterý kutil takové zařízení dokončí, aby se dalo poměřovat s něčím podobným, koupeným (sláva výjimkám). Vzpomínám si, jak jeden řízek stavěl zesilovač - bylo to v Tesle, kde nebyl problém znárodnit potřebné součástky, plošný spoj taky měl, plechovou skříň mu kamarádi vybouchali na děrovacím lise. Když pak šel s manželkou po městě, někdo známý z Tesly je potkal a ptal se milostivé paní, jak se jí poslouchá nový zesilovač, tak on druhý den v práci mluvil vybraně vulgárně:-D

Já za hovězích let taky stavěl zesilovače. Většinou byl probém (pro chudého studenta) sehnat vhodný napájení, toroidy byly vcelku drahý (pro studenta), klasický trafo na větší výkon zase do pěkné krabice příliš velký. Po několika bastlech (i když hrajících) jsem si koupil AV reciver. A mám pokoj.

Popiš ? Tak zkusím na to jít logicky :)) podle ohmova zákona, dal bych tam rezistor, ale nevím kolik si vezme ten pult elektrického proudu (I). Potom bych výpočtem udělal 12V-9V = 3V, což je potřeba "ubrat". A potom R = U / I -> R = 3V / I a pokud zjistím I, tak vypočítám R (rezistor a připájím ho na napájecí kabel k mixáku). Snad to mám dobře :D, ale máme elektrotechniku ve škole :)

Přesně jak říká Yarda :) Zkušenost k nezaplacení a výsledek pokud výjde, tak super :) A já si dokážu vyhrát :)

Áhá, omlouvám se neprohlédl jsem si pozorně tu Tvojí stránku, na té stránce se dá koupit pouze destička a dokumentace ? A součástky si dokoupím sám zvlášť ? Tak to je dobrá nabídka :)) Cenově to výjde docela levně, co myslíš ? :)

Pokud je NF zesilovač monofoni, tak se musí postavit 2 a každy pro 1 kanál ? Chápu to správně ? :) A takový monofoní zesilovač 70W, protože silnější jsem tam nenašel, to už dokáže mít nějaký výkon že ? :)

To máme tedy koncový zesilovač, k tomu bych koupil toto ->
Jaký je na to Tvůj názor ? :)) Mně se to začíná víc líbit, než začátek naší diskuze :)

LED INDIKACE (připojit ji na koncový zesilovač):
Led Indikace

KOREKTOR (připojit před koncový zesilovač):
Korektor

KONCOVÝ ZESILOVAČ (za korektor a před led indikaci):
Koncový zesilovač

A ještě bych chtěl pořešit nějak vstupy + mic vstupy :)

Bude to palba, pokud to v polovičce vzdáš a zůstanou ti doma zaplacený komponenty. To raději udělej koncák a napájecí zdroj, ta stovka za druhou objednávku tě nezabije.
Jak si vůbec představuješ napájení? Já bych to viděl na symetrickej toroid s dvojtým graetzem a pouze vyfiltrovat. Stabilizaci pouze pro korekční modul a případný přepínač vstupů, koncák a VU metr to nepotřebují.

Má to 3vstupy Line IN (Cinch), 2výstupy Line OUT (Cinch + ScartToCinch), 1vstup MIC (6,3jackTOcinch).

Umí to MIX 2vstupů najednou mezi sebou, ovládání hlasitosti všech tří vstupů, ovládání hlasitosti mikrofónu, potom až se ty vstupy spojí, tak jde nastavovat korekce, která to pak posílá do Line OUT (korekce výšek, bassů, balance) a má to ovládání hlasitosti jako celek (Hlavní ovládání hlasitosti) a má to LED Indikaci, ale byla by to LED před výkonovým zesilovačem. Vadilo by to ? 2krabičky by mi vůbec nevadili a ušetřil bych dost peněz, si myslím :)

Jestli to mermomocí musí být zesilovač, zkus se v googlu podívat na zesilovač LADA2075, je vyzkoušený, s více variantami podle trafa, které máš k dispozici, a s kompletní dokumentací pro výrobu.

Ale když musíte vykutit el. výrobek, jak píšeš, určitě vás učitelé spoustu věcí naučili a hlavně učitel praxe by měl nejlépe poradit i s ohledem na materiál a dílenské vybavení, které na kutění budete potřebovat. Co je to za školu, kde se kutí :-) ?

Možná varianta - zesilovač TDA8560Q
Stereofonní, výkon 2x20W (max 2x40W)
Napájení 12 V (autobaterie) nebo zdroj max 15 V (podle max. napětí autobaterie), nebo ze síťového zdroje (12V až 7,5A)
Varianty:
a) s konektory pro napájení z autobaterie, nemusíš řešit napájecí zdroj a kupovat drahé trafo
b) se síťovým zdrojem, můžeš použít například zdroj pro halogenová světla 11,8V/60VA nebo podobný, nebo trafo pro halogenová světla a vlastní usměrňovač a filtr - hlavně je to bezpečně provedený transformátor, za jehož kvalitu ručí výrobce
c) s regulátorem hlasitosti - tandemový potenciometr 2x 10k/G,
d) bez regulátoru hlasitosti - pouze jako koncový zesilovač, síla signálu se nastavuje ve zdroji signálu, z MP3 přehrávače, z audiokarty PC, atd.
e) s dalšími obvody pro vylepšení, například s vypínačem do StandBy stavu, stačí malý vypínač pro malé proudy, hlavní výkonový obvod je stále pod napětím; lze přidělat i indikátor vybuzení a podobné opičky
f) krabice jednoduchá - například z vykuchaného zdroje z PC i s ventilátorem
g) chladič pasivní, žebrovaný nebo použiješ i chladič z PC včetně regulace otáček podle teploty, fantazii se meze nekladou.

Do dokumentace a použité literatury vložíš i odkazy na katalogový list výrobce, doporučené schéma, doporučený plošný spoj, technické parametry, odkazy na další prameny na webu a obdobná řešení. Pár výpočtu a vlastních naměřených parametrů (klidový odběr, max. výstupní efektivní napětí před limitací, napětí pro mute a standby, výstupní napětí pro vstupní napětí například 100 mV atd, atd... co tě napadne). Hlavně nezapomeň na dostatečně velký chladič, zesilovač je pěkný macek.