Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výrobek

Dobrý den,
řeším ve škole problém, že máme vykutit el. výrobek.
Studuju přímo toto zaměření, ale abych se přiznal moc se v tom nevyznám.
Chtěl bych vás poprosit o radu co by z těchto výrobků, které jsem si vybral bylo lepší/horší dražší/levnější těžší/lehčí .
Předem děkuju za odpověď

http://pandatron.cz/?526&70w_hifi_zesilovac_do_aut a

pandatron.cz

Zdravím, přišlo mi zbytečné zakládat nové téma, protože bych měl taky zájem o nějaký zesilovač, chtěl bych si postavit Mixážní pult (protože ten odkaz na pandatron.cz mě vysoce láká, ale samozřejmě bych chtěl, aby ten mixážní pult měl i nějakou výkonný zesilovač a pokud možno korekci).... Asi základ bych vyšel z pandatron.cz a něco tam přidal, děkuji za radu :)))

Sorry, ale tohle je nad rámec poradny a obecně rad na internetu. Tohle není obyčejná stavebnice kde to naplácáš, musíš o tom něco vědět, tedy obecně něco o elektronice. Je třeba vědět, jak to odstínit, jak udělat zemění, napájení, chlazení, vyleptat plošný spoj, udělat na to bednu. Pokud ani nevíš, jak jednotlivý obvody pospojovat, tak není pochyb o tom, že přes hromadu rad to stejně neuděláš.
Tyto věci se obecně pár let studují na škole. Máš takový znalosti?

Upřímně nemám takové znalosti a studuji jiný obor na škole (IT), ale jsem kutil a líbila by se mi taková věcička :))),říkáš krabici, to není problém s tím bych si vyhrál, chlazení, chladičů a ventilátoru z PC mám desítky :), napájení by asi taky nebyl problém, si myslím, zdroj sehnat není zas takový problém. A co se týče sletování součástek, to bych zvládnul taky, akorát jde o ten návrh schématu. Napadlo mě spojit ty návrhy z tohoto příspěvku, treba ten mixazni pult, na vystup z pultu dat ten zesilac z tohoto prispevku a jeste pred ten zesilovac mezi to dat korektor, ale to jsem měl jenom takovy napad, omlouvam se za diakritiku, pisu z mobilu.

Bohužel, není to jen o kutilství a chuti do toho, ale musíš o tom opravdu něco vědět a to není v možnostech poradny ti to tady krok od kroku popisovat. I kdybys to nějak zbastlil, tak co budeš dělat v případě, že ti to bude chytat brum z napájení, nebo ze zemní smyčky? Nebo co když to po zapájení a zpojení nepojede, jsi schopen zpětné diagnostiky obvodu? Jeden kanál bude hrát hlasitěji, než druhý, co teď? Není to Lego, kde to složíš a je to.

Sehnat zdroj není problém? A jakej? Pulzní do audiotechniky? Seš si jistej? K čemu ti budou ventilátory z PC v hudebním zesilovači? Tam se všechno chladí pasivně, pomocí pořádnýho kusu hliníku. Zapomeň na to, že bys tam nějak nacpal chladiče z počítače.

Tak se teda omlouvám, jenom jsem to chtěl zkusit, ještě zkusím prohledat pár schémat a popřemýšlet jestli by šly spojit, ať se tu můžeme bavit a mít něco v ruce, ale jinak díky :)) Čekal jsem, že udělat zesilovač je jednodušší, když to chtěl delat autor tohoto tématu, co to dělá pro školu :)), asi jsem měl velké oči :D

Pokud děláš jen zesilovač, tak by se to dalo, prakticky se jedná o koncový stupeň s potenciometrem na vstupu + napájení (ideální je toroidní trafo). Pokud koupíš hotovou stavebnici zesilovače i s PCB, tak to prakticky jen zapájíš, nebo dají se koupit i hotový moduly, tzn. jen připojíš dráty. Jenže takovej samotnej koncovej stupeň je na prd, chce to i více vstupů a korekci zvuku. Ale nevěš hlavu, i tohle se dá koupit jako hotovej modul, dokonce bývají i otestovaný. Pak to jen naskládáš do bedny, propojíš signály a přivedeš napájení. Napájený buď symetrický, nebo nesymetrický. Symetrický vyžaduje složitější zdroj, ale pro větší výkony je lepší (nepotřebuješ tak vysoký napájecí napětí).

Nakoupit můžeš třeba tady, nabízí i hotový sestavený moduly, takže si vyber, co chceš v bedně mít a pak to jen propojíš - přivedeš napájení (zvol moduly se stejnou variantou napájení), propojíš stíněný kabely na signál. Nezapomeň na chlazení koncových stupňů, při jejich montáži odizolovat od chladiče slídovou podložkou + termopasta. Chladič koncáku se obvykle montuje jako zadní stěna zesilovače.

Ták hodně jsem přemýšlel a měl bych takový návrh, takový pokus, určitě čekám na kritiku a jiné informace :))

Co sem poskládal ze schémat? -> zesilovac.png

Byl by to mixák s korektorem, zesilovačem a VU metrem. NF Zesilovač mi tam chybí, protože jsem zatím nenašel něco, co by se tam dalo dát.

Schémata:

MIX - pandatron.cz
(Odebral jsem 1vstup pro mikrofon, příjde mi to zbytečné, kdyby náhodou dá se koupit redukce do 1x 6,3 na 2x 6,3 v nouzi)
(Místo 1vstupu na mikrofon bych ještě přidal další připojení na CINCH na vstup)

KOREKTOR - http://pandatron.cz/?620&korekcni_stereo_zesilovac _hifi_2

NF Zesilovač - o tom jsem se s Vámi chtěl poradit

VU Meter - m.pandatron.cz

A teď se mi nesmějte nebo nenadávejte, bylo by to technicky možné, šlo by to takhle udělat ? Nebo je to mnohem složitější ? :)

Ideální by bylo použít moduly se stejným napájením, takto to budeš muset přizpůsobovat (i když to není těžký).
Ale furt se mi vkrádá otázka - umíš vyrobit plošný spoj a sestavit to?
Jak jsem ti naznačil výše, pro tebe bude lepší koupit si hotový moduly, nebo alespoň stavebnice těch modulů.
Máš nějakou představu o krabici, do které to dáš?
Co vlastně z výroby elektroniky ovládáš? Umíš alespoň pájet? (ne jen držet pájku v ruce, ale dělat pěkný spoje)

Ty říkáš, že by to bylo lepší, ano bylo by to lepší, ale víš co :D není to takový ten pocit, udělal jsem si sám :) :D

Když říkáš, že to není těžký, tak by to byla asi hračka přizpůsobit z 12V na těch 9V, co tam jsou. Upřímně vyrobit plošný spoj, jak je originální vždycky destička , tak to bych asi nezvládl, ale napadlo mě, že bych si koupil takovou tu destičku s těmi dirkami a do ní to poskládal a ze spoda zaletoval. Jestli umím pájet, myslím si že docela ano, páájím tak cca 2-3roky různé spoje apod. V tomhle nejsem úplný amatér v pájení. Krabici bych pořešil v tom nevidím problém,ale zatím bych ji neřešil :))

Tak mi popiš, jak to přizpůsobíš napájení na 9V, když je to hračka.

Ohledně plošnýho spoje - ty chceš bastlit hudební aparaturu na univerzální plošný spoj? Tak to se na to rovnou vyser, protože bych chtěl vidět, jak tam budeš ty integrovaný obvody cpát a jak to přiděláš k chladiči. Vedení zemění a riziko zemních smyček ti asi nic neříká.
Takže pokud se pořád do toho chceš pustit, kup si stavebnici i s hotovým plošňákem, pak si to sám zapájíš. Odkaz na obchod jsem ti dal výše.

Áhá, omlouvám se neprohlédl jsem si pozorně tu Tvojí stránku, na té stránce se dá koupit pouze destička a dokumentace ? A součástky si dokoupím sám zvlášť ? Tak to je dobrá nabídka :)) Cenově to výjde docela levně, co myslíš ? :)

Pokud je NF zesilovač monofoni, tak se musí postavit 2 a každy pro 1 kanál ? Chápu to správně ? :) A takový monofoní zesilovač 70W, protože silnější jsem tam nenašel, to už dokáže mít nějaký výkon že ? :)

To máme tedy koncový zesilovač, k tomu bych koupil toto ->
Jaký je na to Tvůj názor ? :)) Mně se to začíná víc líbit, než začátek naší diskuze :)

LED INDIKACE (připojit ji na koncový zesilovač):
Led Indikace

KOREKTOR (připojit před koncový zesilovač):
Korektor

KONCOVÝ ZESILOVAČ (za korektor a před led indikaci):
Koncový zesilovač

A ještě bych chtěl pořešit nějak vstupy + mic vstupy :)

Bude to palba, pokud to v polovičce vzdáš a zůstanou ti doma zaplacený komponenty. To raději udělej koncák a napájecí zdroj, ta stovka za druhou objednávku tě nezabije.
Jak si vůbec představuješ napájení? Já bych to viděl na symetrickej toroid s dvojtým graetzem a pouze vyfiltrovat. Stabilizaci pouze pro korekční modul a případný přepínač vstupů, koncák a VU metr to nepotřebují.

Má to 3vstupy Line IN (Cinch), 2výstupy Line OUT (Cinch + ScartToCinch), 1vstup MIC (6,3jackTOcinch).

Umí to MIX 2vstupů najednou mezi sebou, ovládání hlasitosti všech tří vstupů, ovládání hlasitosti mikrofónu, potom až se ty vstupy spojí, tak jde nastavovat korekce, která to pak posílá do Line OUT (korekce výšek, bassů, balance) a má to ovládání hlasitosti jako celek (Hlavní ovládání hlasitosti) a má to LED Indikaci, ale byla by to LED před výkonovým zesilovačem. Vadilo by to ? 2krabičky by mi vůbec nevadili a ušetřil bych dost peněz, si myslím :)