
Zapáchající teplá voda
Dobrý den,
setkal jste se někdo s tím, že v prvním poschodí rodinného domu zapáchá teplá voda? Potrubí máme plastové a ve sklepě nerozový bojler. Vodu ohříváme přes kotel na plyn. Děkuji za připomínky a náměty jak zápach odstranit.
Je možné že by byl nějaký problém v bojleru ? Jak jsem psala je to nerezový válec. Je fakt že na jaře, když se dělala rekonstrukce, tam přidělávali další odbočovací trubku. Nevím jestli to vařili nebo jak se to přidělávalo,ale jen tam mě to napadlo.
Já mám podobný problém - v novostavbě - v koupelně z baterky v umyvadle a taky ve vaně má voda železitou příchuť. Zatímco v kuchyni má chuť normální. A na nic jsem nepřišel
Asi to neřeší tvůj problém, ale snad to může k něčemu vést.
Rozvody mám taky v plastu.
A nějak to řešíte - ten železitý zápach nebo jste aspoň něco zkoušel? Že bych využila vaši zkušenost.
Neřeším to, nijak to nesmrdí, jen když ji ochutnám, tak má trochu pachuť. Na čištění zubů to nevadí, ale na pití to není. Nechápu to, dvě různý baterky v koupelně a stejnej problém, třetí baterka bez potíží.
Cituji pár článků:
Tento problém se týká spíše vody než ohřívačů. Některé vody(studniční, neupravované..) obsahují velké množství sulfátu spolu s baktériemi, které tento sulfát redukují. Tyto bakterie, zdraví neškodné, ve stojatých vodách, které byly zbaveny kyslíku produkují plyn sulfidu vodíku(zápach) využívající iontu vodíku z anodové ochrany. Čím větší je činnost této anody (horší kvalita vody), tím více je iontu vodíku a tím více vzniká plynu sulfidu vodíku. Tyto bakterie nemohou růst v přítomnosti atmosferického kyslíku, a proto nejsou ve zdrojích studené vody. Pokud se tatáž voda zahřeje, objeví se. Ve Vašem případě bych doporučoval vymontovat anodu.
Odstranění hořčíkové anody,která se používá k ochraně bojleru proti elektrochemické korozi v některých případech vyřešilo problém se zapáchající teplou vodou.Pravděpodobnou příčinou je kontaminace vody bakterií sporovibrio desulfuricans,která redukuje sírany na sirníky. Odstranit zápach by bylo možné i dezinfekcí vody.
Bravo!
Ale pro mě je spíš záhada to, že pokud jsme měli rozvod teplé vody pouze v přízemí, tak voda nezapáchala a od té doby co máme zrekonstruované první patro a zavedli jsme teplou vodu i tam, tak voda začala zapáchat. Je teda možné, že se třeba ty bakterie namnoží v trubkách ?
A čím desinfikovat vodu ? A jak to vůbec technicky provést ?
Anodu v bojleru nemáme. Takže bohužel nemůžu využívat vaši radu s vymontováním anody.Škoda.
bakterie se nnoží i v plastových trubkách na teolou vodu, jen si vzpomínám , že v plast.trubkách je nějaká bakterie která při vdechnutí do plic škodí člověku až zabiji - ale pouze někdy a občas se vyskytuje - jak píšu - vzpomínám, nemám to nijak ověřené.
Legionella.
Legionela se množí za vhodných podmínek v ohřívačích TUV které se nahřívají na nízké teploty. V takových případech je nutno (ve veřejných budovách a nemocnicích povinnost) termické ohřátí vody nad 60°C kdy se legionela spolehlivě zničí. Přesné periody termické desinfekce jsou tuším 1x za týden.
Díky za typ. Zkusím tedy vodu ohřát na vyšší teplotu a a když to nepomůže tak vydezinfikovat.
Ten zápach není problém legionelli.
Edit: první co bych zkusil je vypustit (vypustit ne odpustit), odpojit a řádně propláchnout bojler hadicí. Prospějete tím životnosti nerezového bojleru a zároveň zjistíte jestli ten zápach nepochází z rozkladu bakterií v usazeninách na dně bojleru.
Pokud to nepomůže nebyl by na škodu nechat si udělat aktuální rozbor vody, ten už ledacos napoví.
Na škodu by také nebyl pokus s ohřátím vody ve větším hrnci přikrytým pokličkou (třeba i několikrát za sebou na teplotu na kterou ohříváte bojler).