Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba udírny

dobrý den,chystám se stavět udírnu cca na jedno použití. Jelikož jí nemám v paneláku kde postavit,budeme ji sebou brát na dovolenou na pronajmutou chalupu. Nařezal jsem ze smrkové spárovky desky 55×55 cm. Horní deska bude jen položená a podložená úzkými prkýnky. Do dna vyříznu otvor na roury na kamna. Na topeniště mi známý poradil starý plechový kýbl s vyříznutým otvorem na rouru. Na dně té bedny bude pplech 30×30 cm ,na nožičkách výška cca 5-8 cm. Topit budu bukovými a švestovými špalíky bez kůry. Maso nebudu nakládat,ale koupím předuzené. Prý že když to mám jen takto na jedno využití, prý nepotřebuji ani teploměr. Stačí prý udírnu roztopit -rozehřát a potom udržovat teplotu abych na mase udržel ruku. Přikládám nákres udírny. Máte někdo zkušenost s takovým primitivním způsobem uzení? :-)

ahoj,no,to ti povím,úplně mi odkapávají sliny od pusy když to vidím :)mám z toho trošku vítr,když jsem si přečetl tohle:http://www.zahrada.cz/forum/krby-grily-a-udirny/na horkle-maso-z-nove-udirny-prosim-o-pomoc-98049/?st ranka=
Tam na to jdou moooc odborně :)Akorát nevím,jestli nemám třeba den předem pod udírnou zatopit,aby se jakoby trošku začoudila.Ale to bych asi udělal normálně měkkým dřívím,nebo tím co najdu.Samozřejmě i s kůrou.To si myslím,že by nemělo vadit.Co vy na to?

Těžko říct, my jsme začoudili dlouhodobým pravidelným využíváním dřeva bez kůry. :)
Koneckonců začoudit by se to dalo i hnědým uhlím a to by nenapadlo nikoho. Podle mě nejde jen o to, "aby to bylo vevnitř očouzené", ale aby se dřevo při začuzování nenasáklo nějakými ble hořkými odéry, které se z něj pak chtíc nechtíc budou uvolňovat i při samotném uzení. Ale možná to tak není, to jen spekuluju.

Lípu ani topol nemám možnost sehnat,ale měl bych javorové suhé odřezky.To by šlo?Možná by ten javor šel i na uzení.Myslel jsem,že začoudím třeba teda javorem,a rovnou bych tam šoupnul nějakýho buřtíka aby to neběželo naprázdno:)A potom třeba druhý den roztopím a rozehřeju zase javorem,a pak vyudím to předuzené masíčko bukem a švestkou.Co vy na to?

Měkké dřevo dává pachuti. Jestli chceš buřtíka (i ten nejlevnější točeňák je z udírny lahůdka), tak nešetři a hned dej buk, dub. Javorem můžeš jen rozehřát prázdnou udírnu. Se švestkou taky opatrně, sice je hodně propagátorů uzení na švestce, já bych dal jen na závěr pá polínek "pro chuť", uzení delší dobu na švestce nebo meruňce dodává nepříjemnou palčivou příchuť.

tož čas uzení se blíží,udírna je na místě,stačí jen smontovat a jdeme na to.Budu poctivě fotit abych se mohl podělit s vámi o trošku zážitku :)Mám fungl nový kouřovod (roura ke kamnům),tak mi napadlo,že ho musím trošku vypálit.Mám to vypálit v ohni,nebo stačí třeba hodinku víc topit třeba 1 den předem?Můžu tu novotu vyčoudit třeba jabloní nebo třešní?Tady asi taky raději bez kůry,co?