Kdo poradí jak obložit betonové schodiště dřevem?
Zdravím, mame v baráku betonové schody které jsou natřené zelenou barvou která se z nich loupe.Chtěl bych toto schodiště obložit buď dřevem nebo jiným podobným materialem.Poradí nekdo na koho se obrátit nebo jak postupovat pokud bych si to chtel obložit sám.Foto schodů mohu poslat.Díky
Přes 5 000 šatních skříní do Vaší ložnice na Favi.cz (inzerce) (reklama)
Podívej se ze záznamu na dnešního Loskutáka 11.1.ukazovali to solidně.
Nebyl to ale Loskuták, Ale Přemet Prkenná Podlaha
Mám za kámoše toho američana,Alchajmra,máš recht.Tak by mne zajímalo jestli na to pozřel.
Nebyl to Američan ale Němec, a nebyl to Alchajmr, ale Alzheimer...
Jinak nic ve zlém, taky máš recht. Hovno nebo fík - hlavně že to křupne!
Manžel taky obkládal betonové schody dřevěnými schodnicemi a používat k tomu montážní pěnu,ale tu co se používá v zimním období(tolik nenabyde). Schodnice ze spodu setřel vlhkým hadrem a na beton nastříkal pěnu, položil schodnici a pořádně zatěžkal (balíky dlažby). Perfektně to drží už několik let. Svislou část schodů máme polepenou kobercem.
Nezáleží, jestli "zimní" nebo "letní" pěna, to jsme zblblí masáží blbců z TV N@VA na pneumatiky. Pro malé "nakynutí" pěny se používá Nízkoexpanzní pěna. IMHO při zatížení je to stejně fuk. Když se nemá kam roztáhnout, neroztáhne se.
Jedině tekute hrebyky z vlastní zkušenosti!
Ja jsem už pár takových schodů obložil, a osobně bych nedal nic jiného než k tomu určenou dvousložkovou pěnu Kleiberit www.efesys.cz. tekuté hřeby jsou proti tomu jen mala náhražka, hlavní je že hřeby stvrdnou, netlumí nijak vibrace apod., tato pěna je podstatně tvrdší než obyč PU, ale přesto zůstane houževnatá. Upozorňuju že je extremně lepivá, takže pokud si poděláš ruce, a zavčas neošetříš tak to pujde dolů i s kůží (osobní zkušenost . Taky doporučuju zatížit každý stupeň 30Kg závažím (15+15 Kg 20cm od okraje stupně). Ale i kdyybys měl sebelepší lepidlo nebude to nic platné pokud nesundáš tu starou barvu (loupající se)a poté beton natři např Duvilaxem nebo jinou penetrací. A hlavně jí nedávej hodně, pokud budeš mít mezeru jen třeba 1cm tak stačí jenmalá vrstva, nabyde to opravdu hodně. Nicméně aplikační pistole taky něco stojí tak je na tobě kolik do toho chceš investovat, ale pokud nepoužiješ toto tak bych radši šoupnul klasickou PU než hřebiky, nadělaš hady a schod tím i dost odhlučníš.
V případě že stávající beto není idealně rovný ( jako že asi neni na 99%) použij vruty, dlouhé tak aby neprošly skrz stupeň, našroubuj je zespod do stupně, na obdelnikový 4, na paprsek stačí tři. Těmito vruty si pak postupným dotahováním doladíš váhu, ideální sáru pro pěnu a vzdálenost od podlahy (předchozího stupně).
Vruty minimalně 6x.. (možná by stačily i pruměr 5x , ale ja použivam 6) a předvrtat ( vpřípadě že budeš obkládat tvrdym dřevem.
Osobně se mě asi nejvíce líbí schody z: dub nebo jasan ( do baraku si budu dávat jasan) vypada takto http://img339.imageshack.us/img339/296/p1030196hh7 .jpg.
Nejsem moc dobrý ve vysvětlování, ale snad ti to aspontrosku pomuže, každopádně to není žádná věda,
Souhlas. Tekuté hřeby jsou prakticky chemoprén, to velký provoz nesnese. Pěna drží dobře. Možná bych místo štelování nerovností vrutama použil na vyrovnání dřevěné nebo úmělohmotné klínky (k dostání v Horním Bachu). Klínky druhý den vyndat nebo je tam i nechat nafurt.
Zajímavé téma. Taky mě to čeká.
Když se ty klínky vyndají, nedojde provozem a pošlapem k rozvrzání schodu a sešlapání pěny pod deskou?
Nesmíš tam dát klíny jako kráva, malinké, třeba staré dřevěné kolíčky. Pěna drží jak helvédská víra, klínky zabírají nepatrné procento plochy. Máš-li obavy, můžeš je tam pro dobrý pocit nechat.
No klínkama to jde taky, ale ne ve všech případech, například když je schodiště mezi zdmi, taky myslim že by to pena udržela i v případě že je vytáhneš, přecejen je to obrovská plocha pěny. PU je naprosto geniální materiál, těžko si bez něj dovedu dnešní stavebnictví představit.
No a ještě pokud budeš mít i podstupnice, dopučuji namazat spoj mezi nášlapem a podstupnicí mydlem, nebo nanést teflon. To kvůli možnému vrzání
Souhlas. Jen bych dodal, že nejlepší pěna je od Den Braven a pistolová, ne ve spreji. Pistole má výhodu, že to v ní nezatuhne. Mám naraženou pěnu už skoro půl roku a stále pistole nezatuhla. Sprej jedině vyfoukat celý, protože v tom šlauchu to zamrzne a je konec. I když třeba v Horním Bachu prodávají ty čůra rezervní, ale stejně to ztuhne ve ventilku. Investice do pistole se určitě vyplatí. A kovovou pistoli, ne nějakou umělohmotnou atrapu. IMHO Jez. též souhlasím, že to pěna udrží v té ploše i po vyndání klínku.
jj to potrvzuju, Den Braven je parádní pěna, jedna z nej, ještě používám illbruck a hilti ( je je ale cenove někde jinde), jestli si koupíš tu pistoli, určitě uděláš dobře, :1) úspora pěny, 2) daleko jednodušší aplikace.
A je zordíl i v těch pistolích, ja mam Hiltku a ta je naprosto super.
Nikdy ale nevytahuj pěnu s pistole po dokončení práce, penu tam nech nasroubovanou i kdyz nebudes treba rok penovat, jinak ti pistolka :D zamrzne.
dobré je mít čistič PU, jakmile totiz při čištění špičky poškrábeš chromovou vrstvu, půjde pěna dolů hůř a hůř.
Na sprej mam fintu - zasadne po pouziti necistit a neodsroubovavat ten slauch. Pena totiz tvrdne vlhkosti a takhle teda zatuhne jenom na konci toho slauchu a pak zustane tekuta. Takze az pred pouzitim kroucenim ocistit konec slauchu a penit dal. Taky to asi nevydrzi vecne, ale 3 mesice mam overeny.
Jak prosím Tě řešíš obklad svislé části schodů? Jak zatěžkat? Také se používá pěna pro "nalepení" na beton?
Díky za odpověď
nízkoexpanzní pěna, mnoho druhů a výrobců.
Když jsem si přečetl diskusi, hovoří se zde o tom, že po nalepení vodorovné části schodů je třeba schody zatížit. Jak se ale zatíží svislá část schodu? Myslel jsem si že bych použil nízkoexpanzní pěnu, ale pořád to neřeší jak udržet prkno ve svislé poloze při obkládání schodů? Na to musí existovat nějaký fígl
Dobrý den,jestli Vaše schody nejsou točité,tak máte s největší pravděpodobnodtí naproti schodům stěnu.Řešil bych to pomocí silnějšího a slabšího jeklu,nebo trubky,které se dají do sebe vsunout,silnější provrtat,navařit matku do ní našroubovat šroub,tak aby jste mohl vnitřní suvný zajistit,nakonec suvného také matku z čela a do ní šroub na konečné došponování,podobně jsou řešeny květinové stojany ,které se opírají o podlahu a strop.Na opěrnou stěnu a čelo schodu doporučuji přiložit prkéno,aby nedošlo k obtisknutí rozpínacího přípravku.
Schody nejsou točivé - jsou ve tvaru hranatého U. Problém je v tom, že strop je z palubek a není to o co zapřít resp. rozepřít. Po obou stranách stranách schodů je zeď. Myslel jsem si, že by se do horní schodnice udělala drážka, do které by se dalo zasunut svislé prkno a spodní část zapřít o předchozí schodnici. Nebo nějak podobně ...
Nepochopil jsi. Musíš to rozepřít proti stěně. Ta zmínka o rozepření do stropu byla příklad mechanického řešení.
Buď ta šroubem vysunovací táhla, nebo na každý schod uříznout prkna dlouhá tak, aby je šlo "našponovat" proti tomu čelu schodnice.
V kombinaci s přidávanými kusy trámků na jedné či obou stranách to nebude zas až tolik prken. A aby ses tam hnul budeš to muset udělat tak natřikrát.
Začít odshora a šprajcovací prkna postupně zkracovat.
Tak vůbec pohoda,jestli je po obou stranách zeď,udělat rozpínací přípravek mezi ty zdi a o něj vyklínovat schody,nemáte -li možnost dílenského zpracování,koukněte někde ve sportovních potřebách ,prodávají se rozpěrné hrazdy mezi futra na cvičení.Rozepřít před schodnicí mezi zdi a čelo schodnice klíny domáčknout o hrazdičku.
Jsem to opravdu nepochopil, ale na druhý pokus mi to došlo
Tak ja když dávám podstupnici tak v ní mám ve spodní straně kde je překrytá nášlapem(schodem) odvrtané dírky a přes ně šrubuju podstupnici do nášlapu. Vychystám si 3 schody (elka - stupen s podstupnidí dohromady), udělám si rysky na stěnu (jen malé) abych viděl v jaké pozici schod je a pak je vyndam a postuně foukám a zatěžuju.Pak je čas 15-30 minutek na kafíčko a vychystání matrošu na další schody.
Ještě se mě nestalo aby schod uhnul byť je o milásek, jde o to že když zatížíš schod 15-30 kg tak s tím nízkoexpanzní pěna nehne (leda že bys tam vyfrcal celou tubu )
To zní rozumně ...
Jak prosím Tě ještě obkládáš schody u zdi - aby se zeď nešpinila při vytírání schodů? Pěnou se to asi dělat nedá, spíš nějaké lepidlo?
Jaké použít dřevo a jaké tloušťky? Četl jsem že na nášlap cca. 30 mm a na podstupnici 20mm, je to dostačující?
co se týče rozměrů tak já dělám podstupnici 20 a stupeň 36-38 ale spíš s estetického hlediska( osobní úchylka), ale 30 je myslím si standartní míra. Ohledně těch zdí , to je otázka spíš pro natěrače, ale myslím že ti poradí i v obchodě, určitě existuje nějaký lak nebo jiný nátěr, dělávám i schody s falešnou bočnicí nebo olištované schody ( to ale podstatně náročnější ani né tak na zručnost jako spíš na vercajk.
A konečně materiál, to je vyloženě na tobě. Já si udělám schody z jasanu, je to pro mě nějkrásnější dřevo a není ani cenově tak špatně . Za luxusní se považují schody z dubu, buku, jasanu. Zejména pro svůj specifický vzhled, ale také protože jsou to tvrdé dřeviny. cenově dostupnější jsou materály jako borovice, smrk nebo modřín(ten je taky trošku tvrdší). Samozřejmě materiálu je více ,ale tyhle používám nejvíce.
Ještě mám otázku ohledně PU dvojsložkové pěny. Ptal jsem se člověka od fa. Soudal na pěnu, kterou bych měl použít a odpověď:
"....Na lepení dřev. nášlapů bych zvolil lepidlo konstrukční 60 A,které přilne i na vlhký podklad,a to beton je,trochu napění,a což vyplývá z názvu konstrukční ,je velmi pevné.Pěnu bych nevolil."
Zeptal jsem se proč ne pěnu a odpověď:
"Řeknu vám to jinak-pěna je trochu jiný molitan,ona vytvrdne,ale jak si můžete sám zkusit,když na ní šlápnete,zmačkne se a nevrátí se .Pokud se vrátí,při opakovaném zatížení už nikoli.Při opakovaném namáhání přestane být odolná i proti střihu,takže se může stát,že se vám dřevěný stupeň oddělí i s částí pěny,čím větší výška aplikace,tím větší riziko.Řešil bych to buď potěrem(betonovým),s tím vám pomůžou spíš odborníci na tento druh,nebo bych to vylepil ještě jednou vrstvou dřevěnného materiálu.Pro mnou navržené lepidlo není pár mm problém,kolem cm je třeba vyvrstvit. ..."
Jsem teď z toho trochu zmatený, protože v diskusi byl zmiňovaný pořad Primy, kde to také lepili pěnou, tady v diskusi také, ale odborník fa. Soudal nedoporučuje ...
Jak z toho ven?
no ja mam 100% zkušenost z dvousložkovou "pěno" :
StairMaster 536 2K PUR
http://e-okentes.inshop.cz/inshop/scripts/show.asp ?file=CompareParams.htm&additem=2485
Jednou se mě stalo že jsem musel schod vytrhnout, nešlo to podřezat protože to bylo mezi zdmi, a můžu ti garantovat, že ani tvuj soused by to nedokázal, dopadlo to tak že schod jsem musel udělat nový, ten špatně usazen ý šel do kotle protože jsem ho tam musel rozštípat.
O té stlačitelnosti- jde o to že tato dvousložková pěna je tvrdší než obyč pěna, a když si vezmeš jaká je to plocha (co se ztlačuje) tak by to možná uneslo i slona.
Tím neříkám, že jeho rada je špatná, ale mě nikdo nikdy nevymluví tuhle pěnu. Pokud to nevyzkoušíš tak stejně neuvěříš, každopádně ten beto napenetruj, bude na něj chytat lépe jakékoliv lepidlo a taky se před lepením zbav prachu.pak dej vědět cos použil a jak to dopadlo.
Díky, myslím si že raději použuji tu pěnu. Nevadí, když jí tam budu dávat cca. 1 cm? Čím schody nalakovat? Mám je lakovat předem nebo až po usazení?
Je lepší je dělat odshora dolů nebo od spoda nahoru?
Díky!
Záleží jaké schody děláž ale pokud máš podstupnici zapuštěnou do nášlapu(zespoda 1 cm hluboká vodící drážka) musíš jet zespoda nahoru. 1 cm je ideální tloušťka, dá se méně, ale musíš to dobře zatížit, a dá se více mam vyzkoušeny 2 cm( extrémně křivý beton) a drží.
Rada z praxe, nejlepší je kombinace normální nízkoexpanzní pěny s touto dvousložkovou.
naneseš provazy dvouslžkové pěny a 6 bodů (bochanků) do každého rohu (+-5-9 cm od okrajů) a potom vyplň prázdné místa obyč pěnou, ne uplně ale jen nejaké pruhy, schod je pak celkem dost tižší (dutiny umocňují zvuk chození).
Lak používám "Icla" , základ pak vrch podlahový (dvousložkový).
POužívali jsme celou řadu laků, tento je dle mého nej.a cenově dostupný.
Důležité je aby byl podlahový, je tvrdší než nábytkový, a icla dělá i protiskluzový. Navíc je hodně příjemný na omak. A lakovat předem, 2x a jednou složené, případné nedosedliny se zalejí lakem, ale je celkem problém to na místě nalakovat tak aby vše bylo perfektní (špína a tak.), nebo 3x a pak složit (osobně víc lakuji předem 3x, škvíry nikdy nemam :) ).
Ahoj,mám betonové schodiště,lomené 1x , z jedné strany zeď a chci je obložit nášlapem i podstupněm.
Nášlap je křivý, je ve spádu asi 15 mm na obě strany ( do vrtule).Podstupeň není svislý ( do vodováhy)
- řešíš svislost podstupně , že si je přemaluješ na zeď ve vodováze a od čáry měříš nášlap, i když vznikne mezera mezi betonem a podstupněm ?
- nebo dáš podstupeň přímo k betonu a neřešíš svislost ?
- obklad bude přesahovat z jedné strany asi o 15 mm přes beton , takže bude vidět hrana , z druhé strany je zeď
-jakou bys použil variantu ? u spodku podstupně :
- podstupeň dát na spodní nášlap?
- nebo dátpodstupeň a k němu dorazit nášlap?
A co horní strana - udělat vodící drážku , nebo položit nášlap na podstupeň?
- podstupeň bude 20 mm - volil bych drážku asi 10 mm širokou a 15 mm hlubokou
Co si o tom myslíš?
Hodně to firmy dělají i bez vodídí drážky.
-natíráš nebo stříkáš nášlapy ze spodní strany , co leží na betonu, kvůli vlhkosti, drží potom pěna na laku?
- schody stříkáš nebo natíráš?
Téma vejšky by mě také zajímalo potřebuji obložit betonové schodiště tvaru u bez podesty jsou to jen buď trojúhelníkové či obdélníkové monolity stačí na ně nášlap (to je předpokládám to po čem šlapu) ze spárovky 18mm a podstupnici (předpokládám ta svislá část pod nášlapem tedy výška schodu v mém případě to zakryje díru mezi monolity)
Chápu že čím silnější tím to lepe vypadá, ale přesto lze použít i takto "slabou spárovku"?
dÍky E.T.
U celoplošného lepení klidně.
Rád bych se zeptal, co se týče spojení nášlapu a podstupnice. Jedná se o nášlap a pod ním upevněnou podstupnici šikmo prošroubovanou nebo nebo o nášlap a podstupnici, ke ktré je tento nášlap doražen (podstupeň nad nášlapem)
obkládal jsem 12/2017 nové betonové schody plovoučkou, meiser 7mm, celkem 18 stupňů výška: 18 cm x délka 97-99 cm x hloubka 24 - 25 cm:
postup:
1. očištění a penetrace
2. nařezání každého schodu na míru, diletace cca 3-4 mm aby nevrzaly
3. na nášlapy nízkoexpanzní pěna jako lepidlo (pochuzdné po 3 hodinách) Den Braven, 750 mm za 150 kč z internetu, celkem spotřeba 3 ks
4. na svislé stěny schodů stavební lepidlo v kartuši Soundal (spotřeba 3 ks) z hornbachu
5. velké podesty jsem si raději překreslil a vyzkoušel na karton jako šablonu a pak dle toho řezal desky,
vše zatížit rovnoměrně
6. schodový profil AL 40 x 20 mm s drážkami na srouby (velmi doporučuji hliníkové od www.floorencie.cz, jsou 1-2 m, levné a pěkné a drží, jsou sice polské , ale za tu cenu výborné) + raději jsme i podlepil stavebním lepidlem
7. hrany u steny jsem zatím nelistovával soklovou lištou, jednak se mi do toho nechtělo a jednak se mi to nelíbí, prostě jen jsem spoje přetáhl akrylátem a domaloval stěnu na bílo (ušpinění a fleky)
8. spoje plovoucí podlahy, kde neseděli na 1 mm a desek jsem dotmelil parketovým tmelem soundal v barve schodů
9. u plovouček je výhoda, že jsou hrany absolutně rovné (odřízl jsme jen zámek za dekorem aby nezavazel) a dobře se napojují,
křivé řezy jsou schována pod schodovým profilem nebo v rohu schodu překrytým svislou deskou
vše drží, nevrže, pěkné,. praktické a neklouže (díky drážkám na schodových hranách)
celkem to trvalo 5 dní, ale velmi pozvolně
pokud někdo chce pošlu foto, napište na urbantomas@atlas.cz
Zkusili jste na beton nalepit prkénko a ještě zahmoždinkovat a parádu nalepením podlahovky,plovoučky?Jediný nedostatek vidím v tom,že plovoučka klouže.
JABRAKA
Všichni tu řeší pěnu, ale jsou i jiné materiály. Třeba Mamut. Nenabyde a drží na všem a skvěle. A drží hned. A drží i těžší věci.
Mamut je opravdu bomba ktera nevybuchne a splni veskere pozadavky je drazsi ale ve srovnani s jinymi bych rekl ze naopak levny za to co odvede pokud neznate zkuste MAMUTA !!!
pekne, ale nikdo neresi tu zasadni vec, ze kdyz na schody nalepim 2cm prkno, tak prvni schod bude o 2cm vys a posledni niz :)
No, nikdo to tu neřeší, protože to nikoho nezajímá. Dva cm při chůzi nepoznáš a já obyčejně nemám ve zvyku známým při návštěvách přeměřovat schody...
Diskuzi jsem pročetla a protože momentálně řešíme stejný problém, jenom místo dřevem chceme obkládat plovoucí podlahou, chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné tu plovoučku nalepit rovnou na ty betonové schody, nebo je nutné pod to dát ještě jednu vrstvu (ať už OSB desku nebo polystyren). Schody jsou poměrně nové, nijak nevyšlapané. Přítel tvrdí, že další vrstva je zbytečná, já myslím, že by bylo lepší tam něco dát, tak bych to ráda konzultovala s nějakým zkušeným kutilem. Děkuji za odpověď.
my sme riesil ten istý problém, nakoniec sme dali prekližku, na prednú stranu sme nastrelili dubové hranolky aby sme dosiahli masivnost materialu pri pohlade , namorené a nastriekané lakom, prilepené na nizkoroztažnú penu , zatažené pri montáži betonovými kockami , nerovnosti pri stene , sme zakrili okrasnými lištami , je to robené z kamarátom svojpomocne :o)
narezanie a dopasovanie stupnov , podlozenie klínkami aby boli vsetky stupne rovnaké
morenie a lakovanie
posledné vyskladanie pred lepením
lepenie a zatažovanie betonovými kockami
nalepené + bočné zábradlie
hlavné zábradlie , ešte chýbajú lišty okolo stplikov
Náhodou to je vcelku dobrá připomínka, protože se zvýšením nášlapu je potřeba vyřešit i napojení podlahy (ale to asi nebude problém, jinak by to snad tazatel taky řešil, eventuálně bude horní poslední schod "nižší"). Ale rozhodně je výškový rozdíl dvou cm dost výrazný na to, by člověku "brkla" noha, když to nečeká, a to může být na schodišti minimálně nepříjemné, ale pro někoho s horší rovnováhou a motorikou (typicky starší lidé, důchodci) i dost nebezpečné. Ovšem v tom případě se asi bude postupem doby i řešit rekonstrukce (zvýšení) podlah .