Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo poradí jak obložit betonové schodiště dřevem?

Zdravím, mame v baráku betonové schody které jsou natřené zelenou barvou která se z nich loupe.Chtěl bych toto schodiště obložit buď dřevem nebo jiným podobným materialem.Poradí nekdo na koho se obrátit nebo jak postupovat pokud bych si to chtel obložit sám.Foto schodů mohu poslat.Díky

Přes 5 000 šatních skříní do Vaší ložnice na Favi.cz (inzerce) (reklama)

Ja jsem už pár takových schodů obložil, a osobně bych nedal nic jiného než k tomu určenou dvousložkovou pěnu Kleiberit www.efesys.cz. tekuté hřeby jsou proti tomu jen mala náhražka, hlavní je že hřeby stvrdnou, netlumí nijak vibrace apod., tato pěna je podstatně tvrdší než obyč PU, ale přesto zůstane houževnatá. Upozorňuju že je extremně lepivá, takže pokud si poděláš ruce, a zavčas neošetříš tak to pujde dolů i s kůží (osobní zkušenost :)). Taky doporučuju zatížit každý stupeň 30Kg závažím (15+15 Kg 20cm od okraje stupně). Ale i kdyybys měl sebelepší lepidlo nebude to nic platné pokud nesundáš tu starou barvu (loupající se)a poté beton natři např Duvilaxem nebo jinou penetrací. A hlavně jí nedávej hodně, pokud budeš mít mezeru jen třeba 1cm tak stačí jenmalá vrstva, nabyde to opravdu hodně. Nicméně aplikační pistole taky něco stojí tak je na tobě kolik do toho chceš investovat, ale pokud nepoužiješ toto tak bych radši šoupnul klasickou PU než hřebiky, nadělaš hady a schod tím i dost odhlučníš.

V případě že stávající beto není idealně rovný ( jako že asi neni na 99%) použij vruty, dlouhé tak aby neprošly skrz stupeň, našroubuj je zespod do stupně, na obdelnikový 4, na paprsek stačí tři. Těmito vruty si pak postupným dotahováním doladíš váhu, ideální sáru pro pěnu a vzdálenost od podlahy (předchozího stupně).
Vruty minimalně 6x.. (možná by stačily i pruměr 5x , ale ja použivam 6) a předvrtat ( vpřípadě že budeš obkládat tvrdym dřevem.

Osobně se mě asi nejvíce líbí schody z: dub nebo jasan ( do baraku si budu dávat jasan) vypada takto http://img339.imageshack.us/img339/296/p1030196hh7 .jpg.

Nejsem moc dobrý ve vysvětlování, ale snad ti to aspontrosku pomuže, každopádně to není žádná věda,

Tak ja když dávám podstupnici tak v ní mám ve spodní straně kde je překrytá nášlapem(schodem) odvrtané dírky a přes ně šrubuju podstupnici do nášlapu. Vychystám si 3 schody (elka - stupen s podstupnidí dohromady), udělám si rysky na stěnu (jen malé) abych viděl v jaké pozici schod je a pak je vyndam a postuně foukám a zatěžuju.Pak je čas 15-30 minutek na kafíčko a vychystání matrošu na další schody.

Ještě se mě nestalo aby schod uhnul byť je o milásek, jde o to že když zatížíš schod 15-30 kg tak s tím nízkoexpanzní pěna nehne (leda že bys tam vyfrcal celou tubu ]:) )

To zní rozumně ...
Jak prosím Tě ještě obkládáš schody u zdi - aby se zeď nešpinila při vytírání schodů? Pěnou se to asi dělat nedá, spíš nějaké lepidlo?
Jaké použít dřevo a jaké tloušťky? Četl jsem že na nášlap cca. 30 mm a na podstupnici 20mm, je to dostačující?

co se týče rozměrů tak já dělám podstupnici 20 a stupeň 36-38 ale spíš s estetického hlediska( osobní úchylka), ale 30 je myslím si standartní míra. Ohledně těch zdí , to je otázka spíš pro natěrače, ale myslím že ti poradí i v obchodě, určitě existuje nějaký lak nebo jiný nátěr, dělávám i schody s falešnou bočnicí nebo olištované schody ( to ale podstatně náročnější ani né tak na zručnost jako spíš na vercajk.

A konečně materiál, to je vyloženě na tobě. Já si udělám schody z jasanu, je to pro mě nějkrásnější dřevo a není ani cenově tak špatně . Za luxusní se považují schody z dubu, buku, jasanu. Zejména pro svůj specifický vzhled, ale také protože jsou to tvrdé dřeviny. cenově dostupnější jsou materály jako borovice, smrk nebo modřín(ten je taky trošku tvrdší). Samozřejmě materiálu je více ,ale tyhle používám nejvíce.

Téma vejšky by mě také zajímalo potřebuji obložit betonové schodiště tvaru u bez podesty jsou to jen buď trojúhelníkové či obdélníkové monolity stačí na ně nášlap (to je předpokládám to po čem šlapu) ze spárovky 18mm a podstupnici (předpokládám ta svislá část pod nášlapem tedy výška schodu v mém případě to zakryje díru mezi monolity)
Chápu že čím silnější tím to lepe vypadá, ale přesto lze použít i takto "slabou spárovku"?

dÍky E.T.

obkládal jsem 12/2017 nové betonové schody plovoučkou, meiser 7mm, celkem 18 stupňů výška: 18 cm x délka 97-99 cm x hloubka 24 - 25 cm:
postup:
1. očištění a penetrace
2. nařezání každého schodu na míru, diletace cca 3-4 mm aby nevrzaly
3. na nášlapy nízkoexpanzní pěna jako lepidlo (pochuzdné po 3 hodinách) Den Braven, 750 mm za 150 kč z internetu, celkem spotřeba 3 ks
4. na svislé stěny schodů stavební lepidlo v kartuši Soundal (spotřeba 3 ks) z hornbachu
5. velké podesty jsem si raději překreslil a vyzkoušel na karton jako šablonu a pak dle toho řezal desky,
vše zatížit rovnoměrně
6. schodový profil AL 40 x 20 mm s drážkami na srouby (velmi doporučuji hliníkové od www.floorencie.cz, jsou 1-2 m, levné a pěkné a drží, jsou sice polské , ale za tu cenu výborné) + raději jsme i podlepil stavebním lepidlem
7. hrany u steny jsem zatím nelistovával soklovou lištou, jednak se mi do toho nechtělo a jednak se mi to nelíbí, prostě jen jsem spoje přetáhl akrylátem a domaloval stěnu na bílo (ušpinění a fleky)
8. spoje plovoucí podlahy, kde neseděli na 1 mm a desek jsem dotmelil parketovým tmelem soundal v barve schodů

9. u plovouček je výhoda, že jsou hrany absolutně rovné (odřízl jsme jen zámek za dekorem aby nezavazel) a dobře se napojují,
křivé řezy jsou schována pod schodovým profilem nebo v rohu schodu překrytým svislou deskou

vše drží, nevrže, pěkné,. praktické a neklouže (díky drážkám na schodových hranách)
celkem to trvalo 5 dní, ale velmi pozvolně
pokud někdo chce pošlu foto, napište na urbantomas@atlas.cz

Diskuzi jsem pročetla a protože momentálně řešíme stejný problém, jenom místo dřevem chceme obkládat plovoucí podlahou, chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné tu plovoučku nalepit rovnou na ty betonové schody, nebo je nutné pod to dát ještě jednu vrstvu (ať už OSB desku nebo polystyren). Schody jsou poměrně nové, nijak nevyšlapané. Přítel tvrdí, že další vrstva je zbytečná, já myslím, že by bylo lepší tam něco dát, tak bych to ráda konzultovala s nějakým zkušeným kutilem. Děkuji za odpověď.

my sme riesil ten istý problém, nakoniec sme dali prekližku, na prednú stranu sme nastrelili dubové hranolky aby sme dosiahli masivnost materialu pri pohlade , namorené a nastriekané lakom, prilepené na nizkoroztažnú penu , zatažené pri montáži betonovými kockami , nerovnosti pri stene , sme zakrili okrasnými lištami , je to robené z kamarátom svojpomocne :o)

narezanie a dopasovanie stupnov , podlozenie klínkami aby boli vsetky stupne rovnaké

[http://img203.imageshack.us/img203/4516/p1010447g. jpg]

morenie a lakovanie

[http://img197.imageshack.us/img197/2922/imag0124q. jpg]

posledné vyskladanie pred lepením

[http://img535.imageshack.us/img535/8630/imag0134yb .jpg]

lepenie a zatažovanie betonovými kockami

[http://img827.imageshack.us/img827/7386/p290611184 902.jpg]

nalepené + bočné zábradlie

[http://img718.imageshack.us/img718/9884/p1010485dt .jpg]

hlavné zábradlie , ešte chýbajú lišty okolo stplikov

[http://img838.imageshack.us/img838/2969/p1010138m. jpg]

Náhodou to je vcelku dobrá připomínka, protože se zvýšením nášlapu je potřeba vyřešit i napojení podlahy (ale to asi nebude problém, jinak by to snad tazatel taky řešil, eventuálně bude horní poslední schod "nižší"). Ale rozhodně je výškový rozdíl dvou cm dost výrazný na to, by člověku "brkla" noha, když to nečeká, a to může být na schodišti minimálně nepříjemné, ale pro někoho s horší rovnováhou a motorikou (typicky starší lidé, důchodci) i dost nebezpečné. Ovšem v tom případě se asi bude postupem doby i řešit rekonstrukce (zvýšení) podlah :-).