Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Propalující se čtyrzásuvková prodlužovačka.

Prosím o radu. Mám zapojenou automatickou pračku do této prodlužovačky,neboť
mi kabel nedosáhne do zásuvky na zdi.Po dvouch praních byla zásuvka u otvoru
opálená.Když jsem zástrčku přendal do druhé zásuvky,tak se vše opakovalo.
Prosím poraďte. Děkuji.

To je zásuvka na lampičku na noční stolek a ne na pračku!!!!Celá je hodně slabá!!!!
Udělat pořádnou prodlužku nebo zásuvku poblíž....od takových prodlužek už vyhořelo bytů!!!!!
Alespoň kabel 1,5..ale nejlíp 2,5 průměru!!!! revizní technik elektro

Doporučuji koupit 3-žílový kabel o průřezu každého drátu 2,5mm2, k tomu dvě koncovky (vidlici a zásuvku) a celé to sešroubovat. Jinak ty slabé prodlužovačky vám nepřenesou takový proud. A hlavně nepřehodit fáze u prodlužovačky.

Vypalují se i kvalitní prodlužovačky ještě tuzemské výroby.
Správné řešení je zakoupit přívodní kabel dostatečné délky a tloušťky a vyměnit ho v pračce. Můžu sdělit své podezření, že z Fagorky neleze originál ani ta 3*1,5, ale taky nemá 2kW těleso.

Správně. Spotřebiče, co jsou více žravé a sežerou ještě trávu kolem domu, nedávat do prodlužek a hlavně ne do "psů". Psi jsou konstruovány velice fórově, svírací pružiny moc netisknou kolíky, takže velký přechoďák a následně požár. Také nedávat do různých roz-dvoj-troj a více. Jedna mi skutečně začala hořet plamenem a to jsem v ní měl zapojené jen rádio a lampičku. A ještě když se na tuhle roztrojku pořádně podíváme, tak je vidět, že v levé dolní zásuvce je fáze vpravo.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/6-p1010310s-   jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/2-p1010317s-     jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4-p1010316s2     -jpg]

K tomuhle krámu radši no comment, když já dělám něco, kde je 230V, tak jedině MĚDĚNÉ dráty s odpovídajícím průřezem, nejlépe ty co se dávají na normální rozvody po domě, dále přes to natáhnu stahovací bužírku a případně zaliji tavnou pistolí a poté si to ještě vždy nechám zkontrolovat, jestli je vše tam kde má. Tohle je asi stejnej krám jako ta ťing-ťong roztrojka co měla propojené země ale neměla je spojené s kolíkem (když začne probíjet mikrovlnka zabije tě to i na toasteru :-)), dále tam byly dráty průřezu asi 0,5mm2, to je dobré tak maximálně na 12V.

rozlišujeme dva typy prodloužení:
1)poddajný k akumulačním kamnům, výrobní stroje např. k tomu s čím se hýbe jen občas, a ten se může udělat kabelem s plným jádrem.
2)pohyblivý (to je náš případ) a ten se nesmí dělat z plného jádra ale MUSÍ se dělat ze splétaného jádra, zvaného lidově licna.

Ono to není tak jednoduché. Vyhl. 50/1978Sb. o bezpečnosti práce v elektrotechnice v prováděcích normách říká,
že se šňůra smí pouze vyměnit za stejné délky a stejného průřezu.

Proč? Protože s touto šňůroubyla testována že úbytek napětí na ochranném vodiči nepřestoupí povolenou mez a proud , který by při poruše prošel lidským tělem rovněž nepřekročí povolenou hodnotu.

Takže jestliže tam byla šňůra 2,5mm2 délky 2m, nesmíte tam dát delší.

S tím souvisí používaní prodlužovacích šňůr:
1) nesmí mít menší průřez než přípojná šňůra spotřebiče
2) musí být 3 vodičová
3) požít se smí jen na dobu nezbytně nutnou, tedy o dobu vlastního praní, pak se musí odpojit. (Nehovořím o tom jak to funguje v domácnostech, ale jak by to fungovat mělo)
4) nezbytně nutnou dobou se rozumí - do zřízení samostatného okruhu pro pračku,
obvykle do malování, lze totiž vét nad kachlíky .

Asi todle vzbudí polemiku, ale tolik říkají normy...

A samožřejmě že se má na mysli jednoduchá prodlužovací šňůra s odpovídajícím proudovým zatížením koncovek, tedy do 16A (do 10A nevyhovuje)

Není to pravda, vyhláška 50/1978Sb. neříká vůbec nic o prodlužovačkách.
O délce prodlužovačky rozhoduje jenom průřez vodiče a délka. Tím vznikne úbytek napětí, který je udáván normou (jeho nejvyšší dovolená hodnota).
Běžně se prodávají prodlužovačky až 50 m.
Jindra

Člověče, vy máte ve větě stejný počet slov, jako vykřičníků. To jste takto akcentovaný i v reálu? (kdyby to byla jediná taková odpověď, tak bych to i přehlédl, ale ono je to v každém vašem příspěvku, tak mne to nějak začalo zajímat)