Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Propalující se čtyrzásuvková prodlužovačka.

Prosím o radu. Mám zapojenou automatickou pračku do této prodlužovačky,neboť
mi kabel nedosáhne do zásuvky na zdi.Po dvouch praních byla zásuvka u otvoru
opálená.Když jsem zástrčku přendal do druhé zásuvky,tak se vše opakovalo.
Prosím poraďte. Děkuji.

To je zásuvka na lampičku na noční stolek a ne na pračku!!!!Celá je hodně slabá!!!!
Udělat pořádnou prodlužku nebo zásuvku poblíž....od takových prodlužek už vyhořelo bytů!!!!!
Alespoň kabel 1,5..ale nejlíp 2,5 průměru!!!! revizní technik elektro

Doporučuji koupit 3-žílový kabel o průřezu každého drátu 2,5mm2, k tomu dvě koncovky (vidlici a zásuvku) a celé to sešroubovat. Jinak ty slabé prodlužovačky vám nepřenesou takový proud. A hlavně nepřehodit fáze u prodlužovačky.

Vypalují se i kvalitní prodlužovačky ještě tuzemské výroby.
Správné řešení je zakoupit přívodní kabel dostatečné délky a tloušťky a vyměnit ho v pračce. Můžu sdělit své podezření, že z Fagorky neleze originál ani ta 3*1,5, ale taky nemá 2kW těleso.

Správně. Spotřebiče, co jsou více žravé a sežerou ještě trávu kolem domu, nedávat do prodlužek a hlavně ne do "psů". Psi jsou konstruovány velice fórově, svírací pružiny moc netisknou kolíky, takže velký přechoďák a následně požár. Také nedávat do různých roz-dvoj-troj a více. Jedna mi skutečně začala hořet plamenem a to jsem v ní měl zapojené jen rádio a lampičku. A ještě když se na tuhle roztrojku pořádně podíváme, tak je vidět, že v levé dolní zásuvce je fáze vpravo.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/6-p1010310s-   jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/2-p1010317s-     jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4-p1010316s2     -jpg]

K tomuhle krámu radši no comment, když já dělám něco, kde je 230V, tak jedině MĚDĚNÉ dráty s odpovídajícím průřezem, nejlépe ty co se dávají na normální rozvody po domě, dále přes to natáhnu stahovací bužírku a případně zaliji tavnou pistolí a poté si to ještě vždy nechám zkontrolovat, jestli je vše tam kde má. Tohle je asi stejnej krám jako ta ťing-ťong roztrojka co měla propojené země ale neměla je spojené s kolíkem (když začne probíjet mikrovlnka zabije tě to i na toasteru :-)), dále tam byly dráty průřezu asi 0,5mm2, to je dobré tak maximálně na 12V.

rozlišujeme dva typy prodloužení:
1)poddajný k akumulačním kamnům, výrobní stroje např. k tomu s čím se hýbe jen občas, a ten se může udělat kabelem s plným jádrem.
2)pohyblivý (to je náš případ) a ten se nesmí dělat z plného jádra ale MUSÍ se dělat ze splétaného jádra, zvaného lidově licna.

Ono to není tak jednoduché. Vyhl. 50/1978Sb. o bezpečnosti práce v elektrotechnice v prováděcích normách říká,
že se šňůra smí pouze vyměnit za stejné délky a stejného průřezu.

Proč? Protože s touto šňůroubyla testována že úbytek napětí na ochranném vodiči nepřestoupí povolenou mez a proud , který by při poruše prošel lidským tělem rovněž nepřekročí povolenou hodnotu.

Takže jestliže tam byla šňůra 2,5mm2 délky 2m, nesmíte tam dát delší.

S tím souvisí používaní prodlužovacích šňůr:
1) nesmí mít menší průřez než přípojná šňůra spotřebiče
2) musí být 3 vodičová
3) požít se smí jen na dobu nezbytně nutnou, tedy o dobu vlastního praní, pak se musí odpojit. (Nehovořím o tom jak to funguje v domácnostech, ale jak by to fungovat mělo)
4) nezbytně nutnou dobou se rozumí - do zřízení samostatného okruhu pro pračku,
obvykle do malování, lze totiž vét nad kachlíky .

Asi todle vzbudí polemiku, ale tolik říkají normy...

A samožřejmě že se má na mysli jednoduchá prodlužovací šňůra s odpovídajícím proudovým zatížením koncovek, tedy do 16A (do 10A nevyhovuje)

Není to pravda, vyhláška 50/1978Sb. neříká vůbec nic o prodlužovačkách.
O délce prodlužovačky rozhoduje jenom průřez vodiče a délka. Tím vznikne úbytek napětí, který je udáván normou (jeho nejvyšší dovolená hodnota).
Běžně se prodávají prodlužovačky až 50 m.
Jindra