Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem "Rekonstrukce" panelákové koupelny do 5 tisíc Kč

V poslední době se to kolem mě hemží nespokojenci se svým umakartovým bytovým jádrem, s jejich jedinou myšlenkou: zbourat a vyzdít. Pravda, pokud obyvatele paneláku v minulosti soused nad nimi vytopil vícekrát nebo vana se při koupání pravidelně měnila v aquapark, zřejmě se bytové jádro vydalo na cestu pučení a hnití, zaléváno vodou z nesprávných míst. Leč pokud stěny oddělující místo, kam i císařpán chodil pěšky, nejsou pokryty plísní a hnilobou a ocelová konstrukce vymezující jádro nevykazuje neúnosně velkou korozi, moje mysl se zuby nehty vzpírá myšlence "uvalit" za výrazné ztluštění stěn, a s tím spojené zmenšení již tak malého užitného prostoru, za pocit jakéhosi nadstandardu a týdenní totální omezení v hygieně pěti až šesticifernou částku.

Co mě rozhoupalo k akci

Naše čtvrt století využívané umakartové bytové jádro vykazovalo pouze jistou omšelost stěn s dekorem ne zrovna světlého dřeva a když bílá PVC hrana určená k zamezení zatékání za vanu (běžně používaná k lemování stěn nad linoleem či PVC krytinou) se začala loučit s kontaktem s umakartem v délce v řádu decimetrů, začala jsem jednat. Na internetu lze dohledat články o možnostech renovace WC i koupelny. Představa polepování celé plochy samolepicí tapetou, kdy je nutno důmyslně se vyhnout nástěnné vodovodní baterii (nechce-li ji člověk zcela odpojit), vývodu vody pro pračku, vypínačům, zásuvkám... ve mně vyvolala dost nepříjemné mravenčení, tudíž jsem se jala nasávat z internetu rady a postřehy spojené s nátěrem umakartu.

V resumé se mi nakonec jevilo jako nejelegantnější a nejspolehlivější řešení natřít umakart silikonovou fasádní barvou. Samotnému nánosu barvy malým molitanovým válečkem pochopitelně předcházelo velice důkladné očištění a zdrsnění všech ploch, které jsem se chystala zkrášlit. Na internetu jsem se dobrala doporučeného čísla brusného plátna - č. 150. Empiricky jsem jej snížila až na číslo 80, kteréžto už mělo ten správný záběr. Majíc v rodině dva mužské pomocníky doufala jsem, že po odhození posledního kusu "šmirglu" mi nezůstanou ruce viset podél těla. Nu, neměla jsem k tomu daleko vzhledem k tomu, že do konstatování, že už je to "dost", mně pořád scházelo to správné přesvědčení a pomocníci nacházeli náhle jiné neodkladné záležitosti.

Koupelna bez vany

Před samotným broušením umakartových ploch samozřejmě proběhlo vystěhování koupelny. Psí pelech na předsíni ustoupil dočasně usazené pračce, odmontovala jsem ramínko a sprchovou hadici z nástěnné baterie a jala se vykutat ven starou, již odřenou plechovou vanu ještě socialistické výroby.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3546-bez-van y-jpg]

Po odstranění vany a PVC těsnění přilepeného okolo ní moje představa o nátěru ještě víc nabrala na síle, jelikož obroušení zbytků chemoprénu prostřednictvím brusného kartáče upnutého do vrtačky v synových šikovných rukou definitivně vyloučilo možnost ponechat stěny koupelny v původním stavu.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3547-cisteni -umakartu-jpg]

S nadějí, že moje dřina posunula sen o hezké koupelně do další fáze, jsem si prohlédla vybroušenou koupelnu a pustila se do instalace nové vany na stejné místo, kde nám roky sloužila původní.
Velikost 160 x 70 cm je běžně k sehnání, pídila jsem se ale speciálně po modelu bez prolisů, ve kterých se ráda drží špína. Moje volba padla nakonec na Kaldewei.
.................................................. .
Podmínkou uznání záruky na tuto fungl novou vanu ale bylo použití jejich originálních nožiček za více než čtyři stovky. Když jsem je vybalila z krabice a sestavila dohromady, bylo mi okamžitě jasné, že záruku raději pošleme do kopru:

- nožičky nebyly samonosné, sloužily výhradně k postavení vany na místo. V našem případě by potom odpad musel téci vzhůru, jelikož byly výrazně nižší než dosavadní vanová konstrukce tvořená svařenými ocelovými jäkly, a překopávat kvůli tomu těsnou panelákovou šachtu? To by se cena za posun odpadové roury zaručeně přehoupla přes cenu vany.
- vana by poklesla o tolik, že bych pod ni už nic neschovala.
- v tak těsném prostoru pod vanou napojovat úplně jiný sifon na staré PVC potrubí ještě průměru 63 mm by byla úděsná práce.
- nemohla bych použít originální ocelové závěsy na vanu přišroubované ve správných místech umakartového jádra
.................................................. .

Vana zapadla do všech původních závěsů jak vidle do hnoje, jak se říká, jen mezi dnem vany a jäklem zela cca 3-4 cm vysoká mezera. Hm, co teď?! Jsouc kramář na slovo vzatý, i zalovila jsem ve svých zásobách a vytáhla na světlo destičky z růžové pěnové hmoty, kterých jsem měla více a jejich zatím nejlepší využití spočívalo v podložení kolen např. při pletí záhona. Jejich tloušťka byla zrovna akorát a krásně každá pružně vyplnila nežádoucí mezeru. Zamnula jsem si ruce nad splněním důležitého úkonu a odvážně se zkusmo posadila do usazené vany pro ověření, že se "nevyliji i s vaničkou".

Vana držela jak přibitá, proto jsem stěny pro jistotu znovu omyla a mohla začít řezat plastové těsnicí lišty kolem tří obvodových částí vany pro přilepení sanitárním bílým silikonem.

Tmelení spár

Desky krycího umakartu se ve spárách již dávno počaly sobě vzdalovat jak ostrovy v Tichém oceánu, což by samotný nátěr nezakryl. I vyretušovala jsem spoje béžovým akrylátovým tmelem na dřevo a jeho následným přebroušením.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3563-proprie ty-jpg]

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3548-tmeleni -spar-jpg]

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3549-tmeleni -skvir-jpg]

Zamýšlené vyplnění škvír voděodolnější polyesterovou pryskyřicí bohužel vzalo za své po nemilém zjištění, že křivka jeho tuhnutí je patrně exponenciální: dlouho to teče jako voda a během pár sekund jsem měla v kelímku nepoužitelnou zelenavou hroudu. Následovalo několikanásobné umytí veškerých ploch (i těch nebroušených za vanou, kde nátěr nebude potřeba) jarovou vodou.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3550-pred-na terem-jpg]

Vrhám se do vlastního natírání

Tak, to nejdůležitější bylo hotovo a po zakrytí lišt malířskou krycí páskou a celé vany deskami z pevnějšího papíru jsem nadšeně začala rozmíchávat v kyblíku fasádní barvu.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3551-barlet- silikon-jpg]

První nátěr malým molitanovým válečkem moje nadšení krapánek zchladil, protože to bylo flekaté a původní tmavá kresba umakartu o sobě stále dávala vědět. Možná proto, že jsem se nažila nabírat na váleček co nemíň barvy, abych moc nenakecala okolo. Dlužno také podotknout, že se kamarádím s malířskou štětkou, ale váleček je pro mou ruku nástroj neosahaný.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3552-prvni-n ater-jpg]

Zhruba hodinu mi trvalo, že jsem nanesla jednu vrstvu, protože na nátěr ve vnitřních rozích a např. okolo vypínače a zásuvky jsem vzala do ruky štětec.

Druhá vrstva už působila o poznání konzistněji, no a třetí a poslední již navodila dojem zděné koupelny.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3553-malba-v aleckem-jpg]

Konečně jsem se odhodlala k zapojení odpadu. Nově koupený sifon měl zcela jiné rozměry než náš archaický a když jsem ve specializovaném obchodě zjistila, kolik by stály potřebné mezikusy pro spojení s PVC trubkou Ø63 mm - a hlavně, kolik spojů by nakonec vzniklo! - rezignovala jsem a starý sifon rozebrala a důkladně vyčistila. Překvapivě nová těsnění jsem ještě dostala koupit a také půlmetrový zbytek PVC trubky (63 mm). Odchylka nebyla příliš velká a za pomoci jiných zkušenějších rukou a horkovzdušné pistole se nám povedlo odpad dobře napojit na vývod do šachty.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3554-nepasuj ici-odpad-jpg]

Hurá! To byla báseň moci se po dvou dnech "koupání" v lavoru osprchovat v normální vaně :))

Zvelebuji podlahu

Dalším nezbytným úkonem bylo upravit podlahu před vanou do roviny a položit nové PVC. Původní majitelé našeho bytu zde měli položené dlaždice, ale běhající rybenky mě nepřesvědčily o profesionálním vydláždění. Proto přes beton "zavazejí" jäkly vyztužující celé jádro, jelikož jsem dlaždice vytrhala. Jsouc v (nevratném) betonování zcela nezkušená raději jsem mezi jäkly vložila 3 cm silné desky z pěnového polystyrenu čistě nařezané odporovým drátem upnutým v rámu lupenkové pilky.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3555-rezani- polystyrenu-jpg]

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3557-vypln-p odlahy-jpg]

Na ně jsem Duvilaxem přilepila nařezané desky z plovoucí podlahy, které jsem před časem kdesi ubufetila s tím, že se mohou hodit. Jen pérka a drážky byly zanesené lepidlem, tak jsem je (pérka) prostě odřezala ocaskou a desky položila jen tak vedle sebe. Zubatou stěrku jsem si vystřihla s kusu silné folie.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3556-lepeni- plovoucky-jpg]

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3558-plovouc ka-jpg]

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3559-pod-pvc -jpg]

Na tento podklad jsem koupila nový kus PVC krytiny a nic nebránilo nastěhování automatické pračky na původní místo. Podlaha je dostatečně pevná, jen místy trošku vrže, patrně dotykem plovoučky s polystyrenem.

Mám HOTOVO!

A ještě jedno pozitivum jsem zaznamenala: v bílé koupelně je najednou tolik světla, jakobych vyměnila žárovku i zářivku za silnější. A hlavně, líbí se mi :puff:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3560-hotova- koupelna-jpg]

Vnitřní plochu dveří od koupelny jsem polepila samolepicí folií se vzhledem světlého jasanu. Když jsem pracně dokončila přesné polepování folií, nesmírně jsem si blahořečila, že jsem zavrhla polepení umakartu v celé koupelně: nátěr i broušení bylo nesrovnatelně jednodušší...

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3561-hotova- koupelna1-jpg]

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3562-hotova- koupelna2-jpg]

Co jsem do toho vrazila:

- vana Kaldewei EUROWA 311(2 362,- Kč)
- Kaldewei vanové nohy 5041 Plus (415,- Kč - nepoužito)
- Viega odtoková a přepadová souprava DN 40 (218,- Kč - použita jen přepadová část, samotný sifon nikoliv)
- bílý sanitární silikon Den Braven (110,- Kč)
- fasádní silikonová barva Barlet Silikon 5 kg (690,- Kč)
- PVC na podlahu (cca 450,- Kč)
- Duvilax na lepení podlahovin a dlaždic (79,- Kč ve slevě jakožto prošlý)
- sada s držákem na válečky plus pár náhradních a odkapávací miskou (tuším pár desetikorun, měla jsem již v zásobě)

Pozn.: mám vyzkoušeno i umývání malby houbičkou. Jde to krásně a barva drží fest.

Předmět Autor Datum
Mam par otazok. Co okraje, kde podlaha navazuje na stenu? Ziadne listy, vyplne alebo silikon aspon?…
fleg 11.09.2015 16:58
fleg
Díky za otázky! PVC je volně položené na deskách plovoucí podlahy a na všech čtyřech krajích zvednut…
Joan 11.09.2015 21:07
Joan
mákli jste si, hezký, povedlo se vám to. my šli cestou zdění ytongem a stejně máme odtok takový, že…
kmochna 06.10.2015 18:20
kmochna
Těší mě, že se líbí :)). Já jsem si mákla teda opravdu dost... Taky jsem původně viděla jistou výhod…
Joan 07.10.2015 14:51
Joan
Dobrý den, zajímalo by mě, jaké konkrétně lišty kolem vany jste použila a případně i kde jste je poř…
Honza1111 17.10.2015 13:01
Honza1111
Zdravím Vás Honzo a přikládám okótovaný snímek (až včil mě napadlo, že jsem mohla použít barevné poz…
Joan 17.10.2015 23:54
Joan
Díky za velmi přínosný článek ve stylu "DIY". Přečetl jsem ho jedním dechem! A gratuluji k nové koup…
host 17.12.2015 18:08
host
Ó, děkuji, pochvala přímo od administrátora mě nesmírně těší! Styl "Desing it yourself" je mi velice…
Joan 18.12.2015 00:11
Joan
teda joan, řeknu ti to upřímně- ty ses měla narodit jako chlap.:-D toto (postele) jsme vyřešili po d…
kmochna 21.12.2015 09:47
kmochna
:)) a co myslíš, že mi říkávala moje babička celý život, když ještě žila!? Pravda, rozumím třeba o p…
Joan 21.12.2015 10:58
Joan
my si ty obrázky nemůžeme vyčítat. na pc poradně semnou nepromluví ani pejsek.
kmochna 21.12.2015 17:07
kmochna
ty jo, objevil jsem dnes novou poradnu, sem si začnu chodit číst. pěkný článek :beer:
lední brtník 19.11.2016 23:21
lední brtník
Teda, klobouk dol.
satirano 12.12.2016 20:56
satirano
Krásný. Jste fantasticky šikovná. Máme úplně stejnou koupelnu,ale předchozí nájemce obložil koupelnu…
Alik2233o 22.01.2018 00:17
Alik2233o
Dobrý den. Máte to moc pěkné. Chtěl bych to taky tak nějak podobně udělat. Chci se zeptat postupem č…
Lezok 13.07.2019 12:02
Lezok
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Což o to, nátěr drží na umakartu zatraceně pevně! Dokonce…
Joan 25.07.2019 10:50
Joan
Dobrý den, Váš článek je moc super. Máme tu úplně stejně jako mladá rodina co šla do svého. Byt už…
Roman Kožený 05.02.2021 09:51
Roman Kožený
Zdravím Vás a těší mě, že můj článek Vám byl užitečný. Oproti původnímu nápadu použít drsnou fasádn…
Joan 08.02.2021 00:06
Joan
Tak, je to za námi. Rozdíl byl hlavně v nožkách, měli jsme tam volně stojící nožky na stavěcích šrou…
Roman Kožený 14.04.2021 13:22
Roman Kožený
Přidám raději rovnou sem pár fotek, jak vypadají lišty a nátěr na spoji dvou desek umakartu po zhrub… poslední
Joan 13.02.2024 21:49
Joan

Mam par otazok.
Co okraje, kde podlaha navazuje na stenu? Ziadne listy, vyplne alebo silikon aspon? Ak tam bude zatekat voda, co sa v kupelni prekvapivo stava moze ti to "rozozrat" plavajucu podlahu, ktore urcite nie je odolna voci vode podla vzhladu.
Co to linoleum na plavajucej? Je natiahnute az k okrajom, cize riesi to, co som sa pytal predtym?
Preco vana nema bocny kryt? Nedodava sa? Podla mna by to lepsie vyzeralo. keby je vana zakryta.

Díky za otázky!
PVC je volně položené na deskách plovoucí podlahy a na všech čtyřech krajích zvednuté nejmíň o 4 cm, právě abych nemusela lepit okrajové lišty. Úplně stejným způsobem jsme to měli předchozích 7-8 let a když jsem to staré a už popraskané lino sundávala, vůbec pod ním nebylo vlhko ani plíseň.
Vana měla kdysi dávno boční kryt, ale byl hodně těžký a prostor pod vanou nevyužitý. Máš pravdu, zakryté by to vypadalo hezčí. Mám připravenou hliníkovou trubku (kterou jsme zde měli už roky), která se pomocí šroubu na jedné straně a gumovým špuntem na druhé rozepře o umakartové stěny a na ni látkový závěs, ale ještě jsem nenašla čas, abych závěs zkrátila. Ale bude :-)

mákli jste si, hezký, povedlo se vám to. my šli cestou zdění ytongem a stejně máme odtok takový, že ve sprcháči mám cca.11 minut, než se vanička naplní (tlusčí odtok rouru už by jsme do desítky ytongu nedostali). ale vana je vana- knížku, vínko, připouštět si teplou- to je parádní relax. uvažujeme o vířivce- jen na důchod, až budem imobilnější, aby jsme ji vůbec překročili z toho máme obavy.

Těší mě, že se líbí :)). Já jsem si mákla teda opravdu dost...
Taky jsem původně viděla jistou výhodu v tom, že pro lepší lezení bude vana níž - to když jsem vybalila a sestavila ty srandovní nízké nožičky. Ale převálcovala to spousta nevýhod, tak ku stáří nejpíš vymyslím elegantní schůdečky.
P.S.: Už jsem na viditelný bok vany doinstalovala závěs, který lze čas od času přihodit do pračky. Opravdu to tak vypadá pěknějc ;-)

Zdravím Vás Honzo a přikládám okótovaný snímek (až včil mě napadlo, že jsem mohla použít barevné pozadí na focení bílé ...) plastové lišty, kterou jsem schrastila v brněnském Bauhausu naproti Hornbachu. Dvoumetrový kousek stál tuším 99 kaček a já jsem potřebovala dva.
(Čistokrevný technik nechť omluví můj styl kótování, nějak mi to už nemyslí :-[)

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3652-lista-b auhaus-jpg]

Tak ať se vám podaří sehnat :-)

teda joan, řeknu ti to upřímně- ty ses měla narodit jako chlap.:-D toto (postele) jsme vyřešili po dvou letech utrpení, kdy se člověk bál otočit na tom houpadle s prasečí lamelou a s roštem, co se propadal. doky (stavební šalovací desky) nařezat na pět dílů, dvě distanční tyčky aby střed držel 90cm a já spím jako mimino.

:)) a co myslíš, že mi říkávala moje babička celý život, když ještě žila!?
Pravda, rozumím třeba o poznání více nátěrovým hmotám než lakům na nehty, ovšem jenom o tom "ženskost" není, že jo :-). A v dnešní době je k nezaplacení mít v hlavě "softvér" nasycený kutilskými buňkami, který ale nejde "doinstalovat", musí přijít jaksi už z "výroby" :-p. Já bych neměnila ani za nic a beru to jako dar od Boha.

P.S.: To je prima nápad, jak využít šalovací desky!

Krásný. Jste fantasticky šikovná. Máme úplně stejnou koupelnu,ale předchozí nájemce obložil koupelnu až ke stropu dlažkama. Spásy se rozpadají a vydrolujī na wc dokonce spadly.Nikdo mi nedokáže poradit co s tím.Je to nájemní být a dát 90tisíc do nové koupelny je nereálné. Nemáte tady někdo nějakou radu ? Reálnou a levnější???? Děkuji

Dobrý den. Máte to moc pěkné. Chtěl bych to taky tak nějak podobně udělat. Chci se zeptat postupem času jak nater na umakartu drží jestli se neloupe nebo tak něco. Předem děkuji za odpověď. Pěkný den.

Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď.

Což o to, nátěr drží na umakartu zatraceně pevně! Dokonce jsem ho už před časem obrušovala, protože zrnka písku v Barletu sice věrně imitují omítku, ale při čištění je nehladký povrch spíše na škodu :-( . Nikde se ani kousek neodloupnul, původní umakart prostě už nikdo neuvidí :-D

Sanitární silikon ovšem evidentně nevydrží věčně, nevypadá to už hezky, i když těsní stále dobře a voda za vanu neteče ani při oplachování stěny sprchou.

[kopelna1.jpg]

[kopelna2.jpg]

Dobrý den,

Váš článek je moc super. Máme tu úplně stejně jako mladá rodina co šla do svého. Byt už jsme nějak zvelebili ale na jádro teď nejsou finance a hízdí nám tom hnusná litinová vana. Všude možně jsem hledal návody nebo alespoň fotografie co se pod vanou skrývá a hlavně jak ji svépomocí vyměnit.

Vanu mám zřejmě jako vy s tím rozdílem, že je k umakartu připevněná profilama (takže šrouby vyvrtat) a sundat vanu.. Zkusím to také zdokumentovat.

Zdravím Vás

a těší mě, že můj článek Vám byl užitečný. Oproti původnímu nápadu použít drsnou fasádní barvu bych nyní volila hladký nátěr - kvůli snažšímu čištění. A přestože jsem na tmelení kolem vany použila sanitární tmel, po současných více než 5 letech to v těch místech již dosti "kvete" :-( Jinak jsem se svým řešením stále spokojená.

Tak ať se Vám dílo podaří :))

Tak, je to za námi. Rozdíl byl hlavně v nožkách, měli jsme tam volně stojící nožky na stavěcích šroubech - výškově nastavitelné a přišroubované k vaně staré. Šrouby šly pryč, protože se kývaly, podložili jsme to dvěmi kostkami od porobetonu a "zalepili lepidlem na porobeton" .

Vanu jsem použil z OBI JIKA RIGA a krásně seděla. Udělala se podezdívka vany - 23 kč jedna tvárnice. Vše z OBI. Otvor na revizní dvířka + dvířka. Vešlo se i malé umyvadlo, ale z toho, že tam máme pračku a tím méně místa.

Umakart mám obložený 3D panelem - lepen Mamutem ( na první pohled nejde poznat od skutečných kachliček) a obložím ním i boční stěnu, která je podezděná. Cena panelů při rozměru 540 x 440 mm ( 40 - 100 kč / 1 ks).

Odpady byla trošku "laborka" - už jsem měl naštěstí vyvedenou 50 mm trubku z původních 65 mm + se dala výhybka na umyvadlo a sifon z umyvadla má odbočku na pračku ( sifon umyvadla s vanou je spojen flexi husím krkem ( 50 mm ) takže to vypadá lépe než trubky a kolena. Krásně vše odtéká při plném zatížení.

Momentálně ještě tmelím Dřevokittem umakart kolem vany, kde byli lišty, protože to tam začalo trochu kvést a bortit. Potom to zakreji tím panelem, silikonem a lištou. Zbytek umakartu je jinak zdravý. Důvod výměny byl - loupající se smalt ze staré vany a ještě socialistické otočné umyvadlo, které se stejně neotáčelo (rez). Cena celkem kolem 4 tis. Spokojenost :-) Děkuji za inspiraci ještě jednou...

Přidám raději rovnou sem pár fotek, jak vypadají lišty a nátěr na spoji dvou desek umakartu po zhruba osmi letech, jelikož před pár dny mi došly přes webový formulář na mých stránkách www.handy.zlatberry.cz po spoustě let DVA DOTAZY ke koupelně, na které naneštěstí nemůžu odpovědět, protože díky změně fungování funkce mail () se ke mně nedostane adresa odesílatele, není-li napsána přímo v těle zprávy :.(

[eDwn7.jpg]

[7XwzE.jpg]

[MBz2T.jpg]

Původní umakartová koupelna obsahovala v rozích černé gumové těsnění, které jsem jedním vrzem přetřela tou fasádní barvou a i po tolika letech se neloupe!! Tmel na plastové lišty kolem vany jsem tehdy použila samozřejmě tzv. sanitární, ale jak je na obrázcích vidět, po letech kvete... A já mám pořád něco důležitějšího na práci, než lišty vyloupnout a zatmelit do nového sanitárního silikonu :-D

Stále ale platí, že nátěr fasádní barvou, i když jsem jej brzy obrousila, se oproti např. kachličkám o poznání hůře čistí :-|

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru