Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nieje v tomto prípade preťažený nulový vodič ?

Garáž je pripojená káblom Cyky 5x 2,5mm. V Garáži je rozvodnica v ktorej sú 3 ističe na 3 zásuvkové okruhy B16. Zaujíma či nieje v prípade zaťaženia týchto 3 okruhov na plných 16 A na 230V na obvod preťažený nulový vodič ktorý je len 2,5 CU ? Ide mi o to, že u suseda som to tak videl napojené a neviem či je to takto správne. Ak napríklad si dá do tej garáže 3x 3kW radiátor samozrejme každý do jednej zásuvky či mu nezhorí nulový vodič. Ďakujem za váš názor.

Jednotlivé okruhy nie sú zatžené a 16A-ové ističe stačia, ale prípojka čo ide do garáža bude preťažená,keď je to kábel 5x2,5mm2. Tú sú vlastne 3 jednofázové obvody s 3kW-tovým zaťažením , tj dokopy 9kW-tov keď sú všetký radiátori naraz zapnutý,čo znamená,že cez nulový vodič tečie prúd 9000/230V=40A , a to je veľmi veľa pre prierez vodiča 2,5mm2.Nulový vodič zhorie.Na prípojku do gráža mali by ste dať
5x4mm2 meďený kábel.Dovolené zaťaženia vodiča závysí ešte aj od dľzky vodiča v našom prípade dľžka prípojky.

Ach jo. Ja to tu napsal, uroboros doplnil obrazkem, tak co vic, co dal? V tom idealnim pripade tri naprosto identickych primotopu skrz ten nulak nepotece _ZADNY_ proud a zadnym mistem obvodu nepotece vice nez cca 13A. Kdyby to byli tri kabely na jedny fazi a jeden nulak, to by byla jina.

EDIT: nemusela by byti situace tak jednoducha, kdyby tam byli vyrazny kapacitni a indukcni zateze - a to soucasne. Ale kapacitni zateze se v realite prakticky nevyskytuji.

Bahno a Uroboros veľmi pekne Vám ďakujem za vysvetlenie. Takže v kábli CU Cyky 5x 2,5mm v TN-S sústave zhruba na 12m nulový vodič je dostačujúci aj pri záťaži každej fázy zvlášť istenej 16A 230V ? Čiže čisto teoreticky na každú fázu a nulák môže byť zapojený spotrebič 3000 W ? Tiež sa mi zdá, že tam mohli tam dať aspoň CU 5x4mm, ale čo už.

Trochu laicky vysvětleno:
Tím, že jsou obvody zapojeny na "třífázový proud", kde jednotlivé fáze jsou proti sobě pootočeny o 1/3 "časového kruhu", vznikne při ideálně rovnoměrném zatížení všech fází tzv. "elektrická nula", která se s nerovnoměrností zatížení posune směrem k jedné fázi. Tento rozdíl (proud) je vyrovnán nulovým, tedy "středním" vodičem. Nulákem prostě teče největší proud při zatížení pouze jedné fáze, jinak se "rozdělí" mezi ostatní.
Kluci ale umí krásně kreslit, co? ::)
- Na počátku uvedeného kabelu 5x2,5 má být sdružený jistící prvek, tedy třífázový jistič, nebo třífázový pojistkový odpínač, aby jeho vypnutím byly odpojeny všechny fáze najednou.

Ďakujem Mirektatra, samozrejme na začiatku kábla Cu Cyky 5x2,5mm je trojfázový istič B16. Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Chcel som sa na to pýtať aj na disku....elektr...cz a po 48 hodínách mi ukončili diskusiu s tým, že ma ani nepreradili do diskusie. Je tam mnoho odborníkov, no niektorým pánom tam riadne stúpla sláva do hlavy.