Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pracka Electrolux EWT 1050 - chyba 52

Ahoj,
tak jsem tu zas s naší pračkou - po vyřešení chyby E34 se nám zase při praní zastavila a jako poslední chybu to v diagnostice tentorkát hlásí E52. Takže jsem znovu otevřel manuál, jenže tady jsem se dostal hned k výměně motoru a do toho se mi nechce. Je možné, že se to dá ještě nějak vyřešit jinak?

Dle manuálu jsem šel do diagnostického módu 6, motor se párkrát otočil pomalu, pak chvíli rychleji, pak zas pomalu a konec (regulérní = zacvakal zámek). Podle mě to tak má být ne? V manuálu se píše, že pokud to tak je, tak se spustila ochrana proti přehřátí a že mám vyměnit motor. Žena tvrdila, že když se jí to stalo, tak pračku vypla, zapla, dala vyčerpat a odstředit a doběhlo. Včera jsme ještě zkusili pustit celé praní a doběhlo.

Asi bych to zas tolik neřešil a prostě bych pral dokud pere, ale je tu taková drobnost: pračka je už nějakou dobu docela hlučná při odstřeďování. Ložiska to podle mne nejsou (ale třeba se mýlím), to by to snad dělalo i když je prázdná nebo ne? Podle nějakého jiného dotazu (a odpovědi) jsem zkoušel vůli toho kola co je něm řemen a žádná tam nebyla. Boční tlumiče jsou všechny na svém místě, loni jsem vyměnil dolní tlumiče. Nepomohlo (bohužel jsem je nekoupil přes net a nemohl je tedy vrátit). Napadlo mne, že to mohou být vytahaná péra, že klesne moc dolu a pak ty tlumiče mlátí na spodním dorazu. No, takže jsem přes net koupil nová péra.Chystal jsem se je teď namontovat, že když nepomůže tak je do 14 dnů vrátím, ale teď nevím jestli je mám vůbec vybalovat, jestli tahle chyba E 52 neznamená už doopravdy konečnou. Měnit motor se mi nechce...

Nějaký nápad jak vyřešit chybu E52 bez výměny motoru ?
A může být to mlácení způsobeno opravdu těmi vytahanými pery?

Díky

Filip

Tak jsem znovu zkusil pustit odstřeďování v diagnostice s prázdnou pračkou a sundanými boky. A najednou mi skoro připadá, že to tak nějak tluče skoro stejně. Napadla mě taková "laická" myšlenka (v souvislosti s diskuzí tady) - jestli by to nemohlo všechno souviset. Protože takový jakože kopance při rozběhu (co se tam popisuje) občas slyšet jsou. Buď by samozřejmě taky mohlo být špatně to tachodynamo (ještě budu muset někde vygooglit co to je a na co to je ;-) a nebo jestli třeba teda nedřou ložiska a tím pádem musí motor smažit víc a tím se víc zahřívá a....

Jsem úplně vedle nebo to má nějakou logiku?
Mohl by mi někdo říct, jetli podle toho videa v úvodním příspěvku pozná, jestli to mohou být ložiska?

Díky moc

Filip

Nazdar kamaráde, Ty jedeš :-) ...

... prosel jsem si měřitastlirnu ...

s tachodynamem u pračky je to ohne sranda (to neni jako u myčky, kde podstrcenim 50Hz elektronice jsme na 3000 rpm oproti ocekavanym 2800 rpms v ctrl rezimu a v nejhorsim pripade to nebude dostatecne honit vodu), tady to muze rozmlatit koupelnu a vytopit ...

S temi pery a pripadnym mlacenim Ti neporadím, ale pokud chces "vyloucit" motor, muzes zkusit merit na tachu frekvenci v jednotlivych fazich prani (nebo aspon AC napeti, pokud nemas multimetr sto merit frekvenci ci dokonce osciloskop).

Pri tom testu to ma motat 50 rpm a pak zpet 250 rpm, tak muzes zkusit, jestli ta frekvence ci napeti se meni linearne, tedy 1:5. Pokud ne, muze byt problem v motoru. Plus za studena zmerit pri vypnute pracce odpor a pak HNED po odstredovani po zahrati motorui opet pri vypnute pracce to same). Pokud odpory nebudou stejne, zase by to mohl byt problem s motorem/tachem.

Ahoj,
no to víš, asi mrcha zjistila, že na E34 mě nedostane (teda abych se nechlubil cizím peřím - nás nedostane) a nachystala další lahůdku. Ale udělala to zatím jen jednou tak nevím, asi to nechám teď být. Osciloskop bohužel nemám.
Kdybych se nakonec odhodlal do toho jít, jak se k tomu mám připojit? nejsem v tomhle bohužel zatím moc kovanej. Už jsem se naučil, že měřit "na desce" znamená měřit "na konektorech od desky odpojených", ale nevím - abych neudělal něco blbě - jak bych měl připojit nějakou kabeláž k tomu tachu? Vedou z něj dva drátky - jak bych to k nim měl připojit. Odizolovat a krokodýlem, nebo napájet? Omlouvám se za možná hloupou otázku, ale radši se zeptám, než to udělám blbě.

všechny možný fotky motoru a videa bez kapotáže jsou tady

a druhá otázka - kde bych měl měřit ten odpor motoru?

Díky

Filip

Ahoj

jj, to jsou ty dva žlutý drátky. Nic v souvislosti s tachodynamem nemusíš rozdělávat.

a) Vytáhni pračku ze elektriky

Ty dva žlutý drátky vedou od tachodynama do špinavěho žlutého konektoru přidělaného na motoru. Hroty voltmetru Ti pujdou strcit přímo do toho špinavě žlutého konektoru - na té stejné straně, jako do něho vstupují ty drátky z tachodynama. Je tam dostatečná vůle. Hroty zafixuj proti vypadnutí z konektoru při škubání při praní apod., třebas izolačkou. Musí se tam udržet po celý cyklus praní. Servisní režim / diagnostika nám ted bude k ničemu, neb je to moc krátký na to, aby se motor včetně tachodynama dostatečně prohřál a závadu tacha (nárůst odporu) bys nemusel objevit (někdy se tváří jako OK, ale po pořádném prohřátí najednou vyletí odpor k výšinám, namísto toho, aby zůstal furt stejný, jako při zcela studeném motoru).
Budeme měřit při takto připojených hrotech odpor a střídavé napětí, viz dále.

b) Ten voltmetr přepni na měření odporu a změř odpor. Mělo by tam být něco od 180 do 550 Ohmů (podle konkrétního provedení, oni to měnili v čase). Hodnota není úplně podstatná, spíš nás bude zajímat, jestli zůstane stále na této hodnotě i po prohřátí.

c) přepni voltmetr na měření AC napětí a pak myčku připoj do elektriky.

Spusť diagnostiku E52, mělo by to motat 0, 50 rpm tam a pak 250 rpm zpět, jak jsem psal výše. Využij toho, že ty otáčky jsou zde takto definované a koukej, jestli AC napětí na tachu při 0, 50, resp 250 otáčkách bude v odpovídajícím poměru 0:1:5)

d) spusť normální režim pračky a koukej se, kolik střídavých voltů to kdy v které fázi až do ukončení praní/odstřeďování ukazuje a piš si to.
Měl bys naměřit od čisté nuly (při stojícím motoru třebas při napouštění) až po maximálně několik málo desítek voltů AC napětí při největších otáčkách motoru.
Netuším, kolik to může být, to je dle daného motoru a odporu vinutí konkrétního tachodynama (odhaduju do 25 V AC). Ale mělo by se měnit každopádně lineárně přímo úměrně s otáčkami motoru. Nemělo by se stát, že při evidentně vysokých otáčkách motoru třebas ke konci prací při odstřeďování naměříš menší AC napětí, než při evidentně pomalejším otáčení nekdy v předchozí fázi.

e) ihned po vyprání vytáhni pračku z elektriky, přepni měřák opět na měření odporu a změř odpor. Musí být plus mínus stejný, jako v bodě b) výše.

Dej vědět

Ahoj,
tak jsem se konečně dostal k tomu měření (pračka se chvíli tvářila, jako že celkem funguje, ale včera se to zas někde seklo). tak jsem nainstaloval "měřící systém" a strávil poetickej večer s pračkou ;-)
Takže:
1) odpor před praním 184 Ohm
2) v testovacím režimu to ukazuje 0-17-24 V. Ale nevím jestli jsou ty otáčky fakt 0-50-250
3)praní doběhlo celé (standardní 40 barevné , středně plná pračka). při běžným točení 1.5 V (úplně na začátku 1V, pak to asi po 5 minutách dávalo 1.5 a tak to zůstalo až do konce. Běhěm programu to jde několikrát do vyšších otáček, vždy v sekvenci 12-16.5-23.2 V Pak se to vrátí na nulu. Čili z tohohle pohledu nevidím nic divnýho
4) po vyprání odpor 220-240 Ohm (nějak mi to lítalo)

Takže shrnuto, jediný pozorovatelný problém je nárůst odporu po zahřátí. Tak to asi znamená vyměnit to tachodynamo co?
Dík
F.

Ahoj

Generalskej efekt - slovy klasika se pri te Tve sluzbe se bohuzel nic zvláštního nestalo ...
Mirne zvyseni odporu po zahrati motoru je OK, kdyz to nevyletelo k výšinám řádů tisíců ci desitek tisic ohmů. Tacho muze byt OK.

Chtělo by to byt u toho v okamžiku, kdy se pracka kousne.
Zkusil bych dat program s vyssi teplotou, nejakou vyvářku, aby se to hezky prohřálo. Jestli je vadny tachodynamo, bude vyssi pravděpodobnost, že se zavada objevi. A sledovat to po ocku, byt u toho a doufat, že se to kousne ... a, jakmile se pracka kousne, vypnout a hned zmerit ten odpor.

sakra, zase jsem ti zapomel odpovedet, to je ale teda neslusnost, stydim se a se omlouvam!
Od nasi posledni komunikace se pracka zasekla jen jednou. To ji zena nejdriv behem prani vypla, pry aby nedesila malyho pri koupani. Pak ji to neslo znova spustit, me se to ale nejak podarilo (jak to uz nevim, ale myslim, ze jsem jenom mackal start, mozna jsem ho drzel dyl), pracka prala, mel jsem pocit ze i dojela do konce, jenomze pak nezacvakala a zustaly tam blikat diody signalizujici chybu 35 1bPtZoA, pokud to tak ovsem je a diody svitici pri zastaveni signalizuji kod chyby. Proste to stalo a blikalo, nicmene pred tim to odstredovalo a doostredovalo podle mne normalne. Kolikaty odtstredovani to bylo, to ale nevim.

Hned jsem napichnul multimetr a zmeril odpor tacha a bylo tam nejakych 190, coz je v poradku, ne?
Kdyz se mrknu do diagnostiky na posledni chybu, tak to porad dava tu 52. Znamenaji tedy ty blikajici diody ve chvili kdy se to sekne taky chybu? A pokud jo, proc se to neulozi jako posledni chyba?

No, protoze jsem ted porad k tomu vsemu jeste desne zavarenej v praci, tak jsem si rekl, ze uz na to kaslu a asi koupim novou pracku. A jak ona to asi vycejtila, tak od ty doby pere normalne (tuk tuk) - zena teda dela mezi pranima mezery, aby se neprehrejvala (ta pracka).

Taky me napadlo, ze mohl bejt blbej kontakt a jak jsem do toho narval ty merici kabely (mam kratky kable od multimetru, tak jsem vzal jinej kablik, na konec napajel roztazeny kancelarsky svorky, aby to tam slo pekne zastrcit a cely si to vyved ven), tak jsem to treba vic utemoval ;-)
No, takze zatim zijeme, uvidime co se bude dit dal, kdyztak se zase ozvu..

Mej se
F.

Ahoj

no jo no, asi se polekala ... to polekani se mi dnes nepodarilo u kombi lednice s mrazakem za 20 litru, 5 let stary. Unik chladiva ve vyparniku. Servisak odstipnul filtr u elektroventilu, cuchnul do trubicek a rek "je to na Vas, tenhle smradek navlhleho oleje indikuje prunik vlhkosti z okoli vyparniku, je to tam deravy . kdyz to vyvevou vycucnu, tak ten porezni material uvnitr poskodim jeste vic, po doplneni chladiva za dalsich 2.500 kc pojede mozna par tydnu" ... tak pujde z baraku ... akorat nevim, kde ted budu chladit pivo, do ty druhy vestavny se uz nevejde :'-)

tak straš, dokud to půjde ;-)

Aleš

Ahoj,
tak se zase sekla, někdy v úterý. Když jsem jí zapnul, vždycky když se měl roztočit buben, tak se roztočil hrozně rychle a hned zastavil. Hned jsem naběh s měřákem, změřil odpor a ukazovalo to nějakých 2.8 Ohm, což je dost jinde než 184 ne? Vymontoval jsem motor, vyndal tu věc a bylo to celý takový zaprasený, tak jsem to ještě zkusil vyčistit, nandat zpátky a pustit. Chvíli prala a zase se zasekla. Tak jsem si řekl dost a objednal nový tacho. Včera přišlo, tak jsem ho tam dal, dneska první praní OK a pak se to zas seklo. Takže bych řek, že jsem za čtyři stovky aspoň chytřejší a je jasný, že v tachu to asi nebude. Že by teda nějaká ta tepelná pojistka? Má vůbec smysl se s tím ještě trápit? Pomalu zvažuju koupi nový pračky..
Než ale kliknu na "koupit" - nemáš náhodou v kapse ještě nějakej další nápad? Jestli ona to není ta elektronika, jak byla taková očernalá...

Díky

Filip

Ahoj Filipe,

A možná jo :-)
koukal jsem jeste na ten prvni E34, vyresenej, problemek - na fotky ty desky.
Zkousel jsi ji mezitim vymontovat a umejt z obou stran tim isopropylalkoholem ?
Ten prach by mohl byt trochu vodivej a nahodne zlobit ...

Používám tento, je to cenove vyhodny dostatecne velky baleni, ve spreji i s aplikacni tenkou trubickou, za 158 korun, dobre se s tim dostanes i presne, kam potřebuješ na plosnakach (používám na čipy), i s tim muzes umejt vetsi plochy, trebas bagr (kdyz nenasadis tu trubicku) ;-) ... a i kdyby to nepomohlo, nebyla to vyhozena investice, bude se ti hodit i v domacnosti apod.

Staci nastrikat a setrit rozpustenej bordel ze soucastek a desky. Nic tim nemuzes poskodit, odpari se beze zbytku, je nevodivej. Diky aplikaci sprejem a tou trubickou vycistis tlakem i tu civku apod.

http://www.gme.cz/cistici-pripravek-elchemco-s-izo propanol-400s-p744-029

Al

Pokud to budes delat, pak jukni aspon pohledem uz na cisty desce, jestli tam neni nejakej studenak ci nafoukly kondik.
plus na triak napajejici motor bubnu (a okolo triaku, budou tam i odpory tepelny ochrany) a součástky okolo privodu z tacha (to ad to nezvykle rychly motani bubnem a pak zastaveni).

Ahoj,problém možná může bejt,ze já tu desku tehdy,ještě dřív než jsem se dozvěděl,ze lihem ne,vycistil lihem.zkusim se na to ale ještě podívat.s těmi soucastkama to nevím jestli vůbec poznam co je kondik a co triak,v elekronice jsem celkem panna ;-) ale není co ztatit tak co,prostě budu koukat jestli " něco" neuvidím. Dam vědět.tak dik

Ahoj,
tak po nějakým čase zas k tomuhle tématu - nevím, jestli bych to měl říkat, páč, když člověk řekne nahlas, že se něco povedlo spravit, tak se to dozajista hned zase pos..., ale tak já to zkusím, snad mě pračkovej bůh odpustí:

Různým zkoušením jsem přišel na to, že když povekluju s tím konektorem, co je nacvaklej na desku a co do něj vedou dráty z tachodynama, tak to pak chvíli zas jede. Takže nakonec jsem si vzpoměl na Kontox, co jsem si kdysi koupil nekde v drogerii, ale nikdy na nic nepoužil a nastříkal to tam hlava nehlava a heleme se - od tý doby zas pračka jede. Takže bych řek, že jak jsem řešil problém předchozí , tak jak jsem celou tuhle dalsi chybu zpusobil tim, ze jsem sundal konektor, abych mohl "merit na desce", coz jsem delat nemel jednak protoze to nebylo potreba a jednat proto, ze jsem to pak nenasadil uplne stejne a tim padem nebyl kontakt uplne kontaktni.

Drzim si ted teda palce, at uz je to vsechno zase v cajku a vsem dalsim podobnej bastlirum doporucuju jako prvni krok poveklovat s kontaktama a prostrikat je kontoxem, nebo necim podobnym. Jako obvykle je chyba trivialni, lec reseni zabralo pomalu pu roku (holt tezce vydrena zkusenost)...
Mejte se
F.

... já chci taky na hory, aby všechny ty pračky a jiný s..čky zůstaly za horama za dolama... Jo, k tomu otáčkovému snímači, neboli "tachu", pozor na to, některé stroje neměří, po vzoru těch průmyslových, výstupní napětí, ale frekvenci, což je mnohem přesnější a méně náchylné na přechodové odpory apod...-nehledě na jednodušší zpracování informace v procáku. Opusťme nyní na chvíli "vážnost situace", trocha tématické srandy neuškodí: "Pere na břehu řeky Cikánka prádlo, když tu na druhý břeh přijde skinhead a začne po hladině házet "žabky" z kamenů, až jedna doletí až k Cikánce, nadskočí a zabije jí do hlavy. Za chvíli tam přiběhne Cikán, vidí to, jak tam leží, a začne řvát na skinheda:...nóooo co to, no toto, co se stalo mojí ženě... A skinhed z druhého břehu volá: To víš, vodní kámen, to je prevít, ten ti zabil práčku!!!" Alfi.

Zdravím, předpokládám že je vrchem plněná - není tu o tom zmínka. Ty ložiska bubnu to klidně mohou být, taháním za řemenici se nic nepozná, musí se otevřít poklop a buben a na straně, kde NENí řemenice silně zatahat za buben nahoru-dolu, nesmí tam být vůle. Ale ložiska spíše volná-špatná hlučí, než aby se zadírala a zatěžovala motor. Ale je pravda, že eletronika je svině, a dovede vyhodnotit i malicherné zvětšení proudu. Natekla do toho motoru voda - třeba z těch špatných ložisek? Já bych ten motor vyndal (i když mě se taky nechce na žádnou pračku ani podívat, natož šáhnout...- moje lenost viz přízpěvek "Alfi: Indesit wite 87" , tam nakonec popisuju i zkoušku a vlastní závadu motoru, ač to začalo dveřním zámkem), a ten motor zkontroloval-uhlíky, celkový stav komutátoru-nesmí být zanesené drážky-zvětšení proudu, a hlavně termopojistku ve vinutí - já ji měl uplně rozskočenou a taky mi to hlásilo "porucha motoru" - stačilo odstřihnout a proklemovat, ale mě na té pračce nezáleží - je "od popelnic", ale do mých podmínek teď OK. Je možný, že vlhkem a zaprasením se ten motor jeví eletronice občas jako špatný... Vyndat, změřit izolační stav proti "zemi"(na to si dnes ty eletroniky dost dávaj pozor), a pak zapojit Viz můj přízpěvek, na nějaký zdroj - v nouzi stačí nabíječka autobaterií 12V, a musí bez jiskření na komu běžet(pozor při přepólování-přehození +/- poběží furt na stejnou stranu, to není závada). Já si osobně myslím, že pokud ta práča zatím pere, nic bych neřešil(já tu svou nechci doma ani vidět), ale tomu motorku bych věnoval trochu péče-vyčištění, komutátor, "odrezení", "očuchání" - jestli fakt není spálená sekce vinutí, Ložiska-hlavně to u řemenice-nechrastí?-vyloupnot krycí kroužek a nacpat tam Litol. A pak kontrola té termojistky - jestli je vůbec ještě funkční - stačí při "zatřepání" se pračky na chvíli malý přechodový odpor, a eletronika to hned vyhodí jako chybu. Tak hodně štěstí s Práčkou,
Alfi. Jinak "Hodně štěstí s tém pértinaxem" !

Ahoj Alfi,
předně díky za obsáhlou odpověď. Na ta ložiska se tedy podívám jak píšeš, zkoušel jsem jen vrklat kolem u řemenice a přišlo mi to bez vůle. Zkusím tedy i druhou stranu.

Jak jsem už psal Alovi (Al2 se blbě skloňuje ;-) - všechny fotky motoru a nějaký videa bez kapotáže jsou tady

Motor jsem zatím nevydaval, páč jsem ještě poněkud "nesmělý" ;-) - prostě nerad bych něco podělal, tak se do toho hned neženu. Ale díval jsem na něj ze všech stran, že by tam byly nějaké známky zatečení mi nepřijde, ani nepůsobí dojmem nějak zvlášť unavené věci (alespoň viditelně). Uhlíky, co jsem viděl (jsou na několika fotkách, ale bohužel to není zas tak dobře vidět) mi připadají OK, ale to tak samozřejmě být nemusí, to je jasný.

no, ale teď bych měl pár otázeček:
1) čím se správně mají vyčistit ty drážky komutátoru? - abych něco někde nepoškodil...
2) jak vypadá a kde se nachází termopojistka ve vinutí?
3) jak změřit izolační odpor proti zemi ?

Díky moc

Filip

Zdarec, no ono je lepší ten motor "očuchat" , než obhlídnout, většinou je spálený charakteristicky "cejtit", ale nemusí to být vždy - když se jen někde proříznou závity do sebe(většinou odstředivou silou než přetížením), tak to právě elektronika včas pozná a dál už motor nepustí a vybleje nějakou hlášku. Jinak ten motor bych klidně vyndal, bude držet na dvou samořezkách vepředu(chce to golu s "hvězdičkou"-jako klíčem, šroubovákem to neurveš) a nastrčenej do nálitků na vaně vzadu, napřed si odpoj přívodní konektor, než to začneš rvát ven. Tomu konektoru věnuj taky pozornost, jestli nejsou zaoxydovaný kontakty - oškrab kdyžtak vhodným nožíkem, profoukni, případně prostříkni Kontaktolem. Může být třeba jen přechodový odpor na spojích od čidla otáček(tacha), eletronika to zjistí, a motor nepustí, protože roztočení bez regulace by mohlo mít fatální následky. Tak, co se týče Tvých dotazů: ad 1.) Ten komutátor bych řešil až v nejkrajnějším případě-kdyby byly ty mezery mezi lamelama fakt zaprasený - no dělá se to velice jemě a "přesně" planžetama, jde to i malým šroubováčkem, který se nesmí hned od břitu moc rozšiřovat, aby "nebral" i hrany Cu lamel. Lamely se musí pak stejně na hranách "zhranit", aby případné otřepy "nesežraly" hned uhlíky a opět nezanesly drážky-víc škody,než užitku. Ad 2) Termopojistka motoru se nachází většinou někde mezi vinutím statoru - vedou k ní vzhledem k zapojení klasického seriového motoru dráty "jaksi navíc", bývá to malý keramický hranolek (cca 5x10x20mm)nebo kovový váleček - já měl u Indezitky jen holé kontakty v kousku plastu a pérko...-i tak se to dá dělat. Ad 3) Motor je nejlepší vyndat, ale dá se to i na zabudovaném. Odpojit přívodní konektor, pak vzít Megmet(historický to přístroj), nebo Revitest a jeden fous připojit na kostru motoru a druhým "ošahat" ty kontakty v konektoru. Mělo by tam být více než 1MOhm odpor. V nouzi bych toto udělal obyč multimetrem, ale naměřený odpor by měl být aspoň o řád vyšší. Když už bude motor venku, vyzkoušel bych ho roztočit a měřit proud na prázno - hlavně nepřipojovat rovnou na síť 220V!!! Motor udělá pár kotrmelců a zkončí na zemi, když vydrží na stole během pár vteřin se poškodí odstředivou silou - vždy zkoušet na snížené napětí! A ještě jedna rada na závěr - kladivo či sekeru použít až v nejzašším případě! Jako u mojí Indesitky - začalo to dveřním zámkem a zkončilo u pohonu... A´T se daří, Alfi.