Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistím reálný výkon elektromotoru

Zdravím,chtěl bych se zeptat ,jak se určuje reálná síla elektromotoru třeba u koloběžek nebo tříkolek.Třeba zde jsem našel elektrotříkolku s motorem 1200W ale píšou tam ,že má reálný výkon 2800W dle rychlosti.. je to pravda?Tedy když jede pomalu tam má motor vyšší výkon?

https://www.moto-olomouc.cz/pracovni-trikolky-a-el-auta/30798-317234-pracovni-trikolka-riksa-cargo-sunway-e-dsl150-2025-72v-45ah-az-2800w-elektricka-nakladni-trikolka.html

Předmět Autor Datum
Naopak, motor všeobecne má vyšší výkon pri vyšších otáčkach. Výkon je úmerný súčinu otáčok a momentu…
ok 22.04.2025 21:54
ok
dobře ,ale jak je tedy možné že prodejce udává maximální hodnotu výkonu elektromotoru 2x vyšší než j…
Matyy 22.04.2025 21:59
Matyy
Predajca je diletant. Motor, čo sa výkonu týka (akýkoľvek), je určený menovitým výkonom (to je výkon… nový
ok 22.04.2025 22:21
ok
Lidi mají rádi velký čísla... Ale faktem je, že elektromotor je výrazně přetížitelný a v závislosti… nový
bahno 25.04.2025 09:18
bahno
Lidi mají rádi velký čísla... Kromě účtu za elektřinu... ;-) nový
host 25.04.2025 09:47
host
Síla nebo výkon motoru se měří na dynamometru. Případně na nějaké brzdě. A víceméně to vychází tak,… nový
mll 25.04.2025 14:38
mll
U tříkolky půjde zhruba změřit výkon (dolní odhad mechanického výkonu) jízdou do kopce na plný knedl… poslední
umfa 26.04.2025 17:19
umfa

Naopak, motor všeobecne má vyšší výkon pri vyšších otáčkach. Výkon je úmerný súčinu otáčok a momentu. To znamená, že pri nulových otáčkach je aj výkon nulový - aj keď moment motora (ktorý spôsobuje akceleráciu) môže byť maximálny.

Predajca je diletant. Motor, čo sa výkonu týka (akýkoľvek), je určený menovitým výkonom (to je výkon, ktorým ho môžeme zaťažovať trvale) a preťažiteľnosťou v % (krátkodobý výkon, ktorý ak je uvedený, tak musí byť uvedená aj doba, po ktorú ho môžeme týmto výkonom zaťažovať). Jazdné vlastnosti - akcelerácia - je úmerná momentovej charakteristike motora. Platí to pri zaradenom konkrétnom prevodovom stupni a násobí/delí sa to podľa prevodového pomeru pre každý rýchlostný stupeň.

Lidi mají rádi velký čísla...
Ale faktem je, že elektromotor je výrazně přetížitelný a v závislosti na konstrukci(a velikosti) i poměrně dlouhodobě, vlastně ten štítkový výkon je daný hlavně tím, co se zvládá uchladit v trvalém provozu. Krátkodobě dvounásobný výkon není žádný problém, opravdu krátkodobě (v řádu sekund) se dá takový motor přetížit i desetinásobně.
Význam u těhle vozítek může být v dynamice jízdy - na rozjezd se tomu naloží, naproti tomu ustálená jízda po rovině spotřebovává jen velmi málo energie.

Síla nebo výkon motoru se měří na dynamometru. Případně na nějaké brzdě.
A víceméně to vychází tak, že větší výkon je při větších otáčkách, protože moment (síla) je omezený proudem, a může (teoreticky a v závislosti na typu motoru a na strategii řízení) být stejný při nule jako při maximálních otáčkách (výkon je moment krát otáčky). Pak je omezení napětí, takže je možné, že na vyšší otáčky se jde tzv. odbuzováním, a od určitých otáček výkon nestoupá nebo klesá. Naopak při malých otáčkách může být omezení proudu (a tím momentu) kvůli chlazení, pokud neni nezávislé.

U tříkolky půjde zhruba změřit výkon (dolní odhad mechanického výkonu) jízdou do kopce na plný knedlík. Vzoreček je P=m*g*v, kde m je hmotnost tříkolky s jezdcem v kilogramech, g je tíhové zrychlení (9.80665 m/s^2), v je rychlost stoupání v m/s. Výkon vyjde ve wattech. Rychlost stoupání se dá vypočítat jako v=v1*sin(α), kde α je sklon svahu (α=0 je rovina), v1 je lineární rychlost tříkolky, tj. to co ukazuje tachometr (po přepočtu na metry za sekundu ovšem). Je to samozřejmě jen přibližné (nebere se v úvahu valivý odpor pneumatik) a přestane to fungovat ve vyšších rychlostech, kdy většina výkonu půjde na překonání aerodynamického odporu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru