Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co s pulsujícím motorem sekačky?

Po dvou letech odstavení jsem se snažil oživit 15 let starou sekačku po tchánovi. Motor B+S, typ 670. Dal jsem nový vzduchový filtr, olej místo SAE30 jsem dal 10W40, semi-synthetic, ACEA A3 /B4, API SL/CF. Příslušnou novou svíčku Brisk JR19 jsem ještě nesehnal. Benzín Verva 100. Motor se rozběhl, s regulátorem otáček staženým níž otáčky cyklovaly. S regulátorem skoro na max. nebylo cyklování tak patrné. Pomůže výměna svíčky, nebo dát raději sekačku do servisu? Servis daleko, jsem bez auta... Tak se raději ptám.

Po dvou letech odstavení bude potřeba vyčistit karburátor,rozebrat,nic neztratit,bývají tam záludnosti,uzavírací kuličky,ventilky s pružinkou,sndno to vypadne,vymýt v benzinu,vyfoukat tlakovým vzduchem,sestavit zpět.Potom zkusit a seřídit volnoběh.Dále seřídit automatické přidávání v zátěži ,které řídí odstředivý systém přes pružinu ke karburátoru,někdy je třeba unavenou pružinu přesadit o otvor dále na páce,aby včas zvedla otáčky a motor nehoupal.Poprvé to vypadá beznadějně,ale jak příjdete na princip,pak už je to hračka.
Základ je přívod paliva komplet,zkontrolovat přisávací otvor ve víčku nádrže,pokud je přicpaný vzniká v nádrži podtlak a palivo teče málo do karburátoru.Hadičky,pumpovací ventilk,pokud tam je,může být zpuchuřelý,nabírá vzduch.Někdy maličkost,ale vyvolává velký problém.:-)

To se řeší důkladným vyčištěním karburátoru nejlépe v ultrazvukové pračce a opatrným(!!) ručním vyčištěním tenkých kanálků měkkým (alespoň bronzovým) drátkem. A problémy se po zavedení benzinu E10 budou množit. A nejde jen o gumové části, na YT lze snadno nají víc videí ve kterých mechanici ze servisů ukazují jaký sajrajt se v palivové soustavě od čerpadla až po vstřikovače usazuje. A stará sekačka bude mít problémy výraznější.

A stará sekačka bude mít problémy výraznější.

Dovolím si nesouhlasit, stará sekačka mi vždy odpočívala s plnou nádrží celou zimu, pak na jaře blafla a sekala i s usazeninami z benzínu. Nová sekačka snad jen po dvouměsíčním klidu po nastartování cyklovala s otáčkami nahoru dolů. V servise nám vysvětlili, že moderní motory mají kvůli emisím nejrůznější tenká zákoutí, kde se to usazeninami z benzínu s biosložkami ucpe a pak nezbývá než ultrazvuková čistička a následně míchat přísadu do benzínu proti usazování...
PS. záruka problémy s benzínem nepokrývá, takže hezky vše zaplatit...
PPS: přísada do benzínu mě nebaví, tak jsem začal kupovat Vervu 100, ta sice prý také může mít nějaké biosložky, ale asi ne tolik. Zatím mi ta nová sekačka vždy fungovala i na jaře...

Nevím s čím nesouhlasíš, patrně s tím, že stará sekačka bude mít problémy výraznější. Pak jsme se ale jen nepochopili, měl jsem na mysli gumové díly palivové soustavy starších sekaček a ty budou dnes mít s ekosvinstvem v benzinu rozhodně problémy zcela zásadní (ovšem nemám tušení, jestli nové sekačky E10 bez úhony sežerou či ne). I já mám asi 12 let starou sekačku (možná i starší, ono to utíká tak, že nestíhám :-) ) a dříve jsem klidně nechával i plnou nádrž přes celou zimu zcela bez problémů. Pak přišel benzin E5 a problémy začaly, každý rok aspoň jednou peru karburátor v ultrazvukové pračce, jinak se skačka chová přesně podle popisu v dotazu. A jak píšeš, přísady do benzinu, které slibují odstranění biosložky jednak příliš nefungují a jednak jsou tak drahé, že výsledná cena B95 s těmi aditivy v podstatě srovná cenu s benziny "premiovymi". Takže ano, je určitě lepší koupit zrovna dražší benzin a máš jistotu. Premiové benziny neobsahují etylalkohol jako biosložku, ale ETBE (ethyl terc butyl ether), který se pokud vím z lihu vyrábí, takže problémy téměř zcela nejsou. EuroOil má sice aplikaci pro chytré telefony, ve které je v reálném čase možnost zjistit jaký obsah ekosajrajtu v benzinu na ketré čerpačce mají, ale síť EuroOilu je docela řídká (třeba u nás v okolí Pardubic jsou 2 pumpy, obě několik kilometrů od města a ne vždycky mají benzin s nízkým obsahm lihu). Kdybych spočítal náklady na cestu k nim vyjde mi levnější koupit třeba Vervu u pumpy téměř v centru...