Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektroinstalace - zapojení vysoušeče rukou

Zdravim,potrebuju zapojit dva vysousece rukou kazdy o prikonu 2000W.Otazka zni,bude stacit jednopolovy jistic 16A,ktery je do 3650W a kabel o prumeru 2,5mm tazeny na vzdalenost asi 50 m.Nebo radeji 20A a prumer 4mm mozna i s dvoupolovym jisticem.Diky za odpoved.

Změna předmětu, původně: Elektroinstalace (host)

16A jistič stačit nebude - tedy on bude stačit na jištění vedení (což je základní požadavek), nikoliv však na provoz obou vysoušečů naráz. I s odporem vedení počítej u každého vysoušeče s proudem okolo 9A, takže první použitelný jistič je 20A. Pokud bude 2,5mm kabel zasekaný ve zdi, je to hraniční, ale ještě podle normy. Raději bych ale doporučil použít 4mm a jištění 23A - to je bezpečně v normě za všech způsobů vedení kabelu.

Ee musi byt jeden kabel tazeny nejakych 50m no a novy pozadavek je,abych to prohnal jeste pres jednu zasuvku venku,to jest dalsi zarizeni navic,ale nic tam nebude zaple,sem tam nejaka vapka,ci bruska mimo oteviraci dobu.Takze chapu dam tam 20 A jistic a 4 mm prumer.Akorat posledni dotaz muzu to dat pres jeden fazovy jistic,nebo mam hodit dvoupolovy i s ochranou N?

Není mi jasné, kdo si klade tyhle požadavky. Pro el.instslce platí nějaké předpisy a normy a je nutné je respektovat. No a pokud ještě na ten kabel s jištěním 20 A má být zapojená ještě zásuvka, tak žádná není dimenzována na 20 A, všechny max. 16 A. Požadované řešení je nesmysl a pochybuji, že projde revizí.

Jak píše George, už jsem ti to psal i já: jistí se vedení, takže nemůžeš na 20A jištění dát 16A zásuvku - bez ohledu na to, co ti někdo tvrdí, že tam bude jednou zapojeno.
Je tu samozřejmě varianta podružného rozvaděče někde na té "půli cesty" kde bys odvedl další linku do zásuvky a jistil to adekvátně zásuvce, ale to celé řešení prodražuje o rozvaděč a další komponenty/jističe. Zase bys mohl odtamtud táhnout 2x10A jističe a vedení k jednotlivým vysoušečům.

Já osobně bych, pokud je kabeláž z nějakého důvodu problém, ponechal jedno tlusté vedení k vysoušečům a přidal jednu linku s jističem 16A a 2,5mm kabelem k zásuvce.

Ale v tomto případě je zbytečný to společné vedení pro ty vysoušeče. Já bych provedl dvě samostatná vedení s jištěním 16 A a na jedno z nich ještě osadil tu zásuvku na případné napojení občas potřebného. Jak vedení, tak i zásuvka by byla odjištěna OK. Ovšem každopádně osadit na obvody i chrániče, neboť při té délce by byl problém i s impedanci ochr. smyčky v případě že by chrániče nebyly. ;-)

Jasně, ale neustále chodit nahazovat fak nechceš... :-)
Jak to bývá s těmi "to je jen na občasné použití" hláškami, s tím mám celkem dlouhé a docela barvité zkušenosti. Nejsem elektrikář povoláním, potřebuju to jen ke své práci, takže se často dostávám do situací kde to někdo přede mnou "vyřešil" s tím že to je jen "dočasně" apod.

Diky za odpovedi.Po vasich radach to teda zapojim nasledovne.
Vysousece budou na vzdalenost 30m(zmena).Pouziji jednopolovy 20A jistic tazeny jednim 4mm kabelem,ktery povede do krabicky a z ni vyvod do druhe krabicky.Z kazde potom vyvedu dal kabel ke kazdemu vysouseci.
Na zasuvku druhy kabel o prumeru 2,5 mm na vzdalenost cca 20m chranenou jednopolovym 16A jisticem.
Myslim,ze tohle bude asi nejschudnejsi reseni.Kabely budou tazeny venku v jedne liste.

Ovšem ta zásuvka musí být zapojena nejen přes jistič (ten ji chrání hlavně před přetížením), ale také přes proudový chránič s reziduálním proudem 30mA. Nebo přes sdružený t.zv. jističochránič 16A/30 mA. Pokud to má být tedy v souladu s normami. A pochopitelně vše zapojeno 3 žilově, což snad už je jasné.