Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem varná deska - mám 3fazovou zasuvku?

Dobrý den, chci si vyměnit u vestavěného sporáku plynovou desku za sklokeramickou desku.
V prodejně se ptají jestli mám 3fazovou zasuvku ? Jak to zjistím ?
Díky za odpověď Jitka

Změna předmětu, původně: varná deska (host)

Podle toho kolik vede z přípojky drátů:
dva dráty = jednofázový, staré provedení
tři dráty = jednofázový, podle současných norem
čtyři dráty = třífázový, pravděpodobně staré provedení
pět drátů = třífázový, podle současných norem

Jestli to je špatně dostupné, jde to poznat i podle jističe, jednofázový https://www.palmat.cz/jistic-16a-jednofazovy-pl6-b16-1/?gad_source=1
nebo třífázový https://www.palmat.cz/jistic-16a-trifazovy-pl6-b16-3/?gad_source=1

Obávám se, že až paní Jitka najde bytový rozvaděč a uvidí tam buď něco takového:
[vymena-pojistkove-skrine-a-rozvodnice-v-panelovem-dome-jedna-_Jistice.jpg]
nebo v novějším bytě něco takového:
[elektroinstalace-v-byte-bytovy-rozvadec-pripojeni-kuchynskych_DSC_0226.JPG]

Tak vzhledem k tomu, jak se ptá, jí asi tvoje rada moc nepomůže... Jo a ze zásuvky, kam má plynovou varnou desku zřejmě připojenou k zapalování plynu, taky moc drátů běžně ven nekouká, aby je mohla přepočítat...

Na tuhle jednoduchou otázku s nedostatečným popisem bohužel nelze jednoduše odpovědět.

I když vlastně... varnou desku vám stejně musí odborně připojit elektrikář, tak si nějakého sežeňte a on vám dopředu zjistí, jak jste na tom, než koupíte něco, co vám nebude fungovat. Ten na rozdíl od prodavače bude taky vědět, že elektrická varná deska se nesmí zapojovat do žádné zásuvky, musí mít přivedený samostatný přívod s pevným připojením a vypínačem.

Moje křišťálová koule říká, že se jedná o panelákový byt. Z vlastních zkušeností (taky jsme z plynu přecházeli na kombinaci indukce a sklokeramiky) můžu říct, že skoro jistě máte jednofázové rozvody a vzhledem k nedostatečnému hlavnímu rozvodu k bytům nebude možná úprava na třífázový rozvod. V našem malém paneláku (4patra) je hlavní rozvod ještě v hliníku a správce domu nám výjimečně povolil úpravu na tři fáze, přičemž zdůraznil, že to povolují maximálně dvěma bytům na jeden vchod!
V jednofázovém rozvodu jsou možnosti varné desky velmi omezené, nemohou jít všechny plotýnky zároveň, nebo jen na snížený výkon. Taky vzhledem k nízké hodnotě hlavního jističe se může stát, že s vařením na sporáku nebudete moct zároveň prát, nebo pustit varnou konvici či pečící troubu...

Jestli Jitko chceš dopověď dříve, než si seženeš elektrikáře, vyfoť bytový rozvaděč (pokud má dvířka tak otevřený), dále vyfoť současnou situaci kolem sporáku a hlavně popiš jestli ten sporák má plynovou nebo elektrickou troubu a v tom druhém případě jestli někde poblíž elektrické trouby není na zdi něco takovéhoto:
[ZA98975200337-68.jpg]
To by znamenalo, že tam téměř určitě máš třífázový přívod k troubě.

Byt, rodinny dom?
V byte urcite nie, v rodinnom dome zalezi od veku, do novsich 10-15 rokov starych sa uz zvykli davat.
Staci sa pozriet do skrinky a 3 fazovy istic spolahlivo spoznas.
Btw ta sklokeramicka doska podla mna pojde aj na jednu fazu, pretoze su na to stavane.
Prolem bude vsak vo vedeni, standardne sa pouziva 1.5mm, na tieto spotrebice so velkym odberom sa pouzivaju 2,5mm vodice, pretoze 1.5mm nemusi zvlada dlhsi cas taku vysoku zataz.

Tak to je nějaká vaše místní specialita - u nás se naopak do kuchyně tahá několik okruhů 2,5 mm, protože tak jsou energeticky náročné spotřebiče (mikrovlnka, varná konvice, sporák, trouba, gril, topinkovač, lednička, myčka, mixér, ....). A světla samozřejmě zvlášť (kabelem 1,5 mm).

Ano, ale do kuchyně je privod robeny vacsinou na svetla

To jsem viděl naposledy v 50 let starém domě, ale některé domy nebo byty to tak mají stále. Vyhlášku dokonale neznám, ale myslím si, že by to mělo být rozdělené minimálně na okruhy světel a zásuvek a další okruhy by měly být pro sporák a jeden pro pračku. Ideálně, aby měl ještě každý okruh vlastní jistič, ale to asi povinné není. Já to tak tehdy udělal, ale je to skoro 30 let zpátky a revizák hleděl, že jsem to dělal já (mladý zobák v té době).

No to je zajímavé že jsem koupil starý barák kde 3 fáze jsou a celý barák jede na jednu fázi mimo garáž. Bojím se zapnout troubu, pračku a k tomu se ještě sepně bojler a zapnu rychlovarnou konvici a vyletí pojistky. Nevím kdo tak debilně udělal, ale skoro celý barák jede na 1 fázi. Proč to nerozdělil netuším a do rozvaděče se nedostanu je to zaplombované.

Je to nějaké podivné, podružné rozvaděče se neplombují. Ani rozvaděč měření se neplombuje, nedaly by se přečíst údaje na elektroměru. Rozvod na jednu fázi je samozřejmě nesmysl. Je potřeba mít rovnoměrné zatížení. Pokud je ale od měření vyvedena jen jedna fáze, je potřeba domluva s vaším dodavatelem el. energie a elektrikářem na změně.

Způsobů je vícero, jak se tu píše.
Já bych se podíval na skříňku s jističema a pokud tam je trojfázový jistič (má 3 mechanicky spřažené páčky) případně s nápisem sporák tak je skoro jisté, že přívod ke sporáku je trojfázový. Taky můžete kouknout na hlavní jistič, jestli má jednu nebo tři páčky (ale zase dělali se i trojfázové jističe s jednou páčkou) nebo na elektroměr, kde to je napsané (a pokud je moderní digitální třífázový osazený na jednu fázi (což se taky občas dělá) svítí tam L1 jinak svítí L1 L2 L3). Ale trojfázové připojení na síť ještě nemusí znamenat, že vede trojfázový kabel do kuchyně, trojfázový jistič pro sporák to ale skoro jistě implikuje.

Už jsme doma vystřídali tři sporáky a všechny měly možnost i připojení na jednofázové napětí (ale s dost velkým proudem, což by zřejmě narazilo na dimenzování vedení a jističe) v přiložené dokumentaci bylo jak to pospojovat pro různé sítě včetně 120 voltové a podobných podivností. Trojfázová přípojka je už po desetiletí standard, ale to nemusí nic znamenat.

Stejně tohle musí připojit elektrikář, takže je to hlavně otázka při výběru, pokud by nějaký ze sporáků nešel připojit jednofázově.