Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím nabít akumulátor (kopie Makity) z Číny

Dobrý den,
mám objednanou čínskou aku úhlovou brusu (za opravdu velmi nízkou cenu) z obchodu, který přeprodává vrácené zboží. Prozatím jsem objednávku nezaplatitl, protože nevím zda budu mít čím nabít 18 V akumulátor. Podle fotky a pravděpodobnosti se asi jedná o kopii akumulátoru Makita. Podle fotky (viz příloha) původně měla být součástí nabíječka, nebo jenom trafo? nejspíše s konektrem, který se přípojuje přímo do akumulátoru, tato "nabíječka" ale chybí.
Proto bych se chtěl zeptat, zda lze předem (než to zaplatím) odhadnout jestli to budu mít čím nabíjet (stačí nějaké obyčejné trafo?). Mimochodem mám k dispozici originální nabíječku na 18V akumulátory od Bosche (stačilo by to propojit kabely?).
Děkuji.

Nabíječka není jen trafo. V horším případě také usměrňovač a v lepším elektronický obvod, který nabíjení řídí. Ten ale může být součástí spotřebiče. Pokud je nabíječka od Bosche na stejný typ lithium-ion, tak by to možná šlo, ale pořád nevíš která část (trafo, usměrňovač, elektronika) je na které straně (nabíječka, spotřebič).

Děkuji. Tak jestli by to pomohlo tak to můžu koupit a nafotit vnitřek. No nerozumím tomu, ale dokážu si představit že tím že se u Bosch nabíječky spojí více kontaktů s Bosch akumulátorem, tak si dokážu představit že to hlídá úroveň nabití (možná teplotu atd). Ale u této čínské nabíječky, když se podívám na tu fotku co jsem poslal, tak ten konektor vypadá že má standardně jen + a -. Neznamenalo by to pak že je řídící elektronika v akumulátoru? A jinak jestli se nepletu tak trafo je v případě aku nářadí vždy už v nabíječe (přece by z nabíječky nelezlo 230 V?).
Jinak ano jak Bosch, tak tato Čína je Li ion akumulátor.

Děkuji. Redukce znám, ale spíše jsem je vnímal pro to aby se například akumulátor Makita dal použít v Bosch (například) akušroubovaku.
A často se na nich uvádí že se nemají používat pro nabíjení (tedy například Makita akumulátor s redukci nenabijet v Bosch nabíječe) asi z výše uvedených důvodů.
Jinak mám multimetr a základní věci dokážu promerit, takže nevím jestli to mám tedy vyzkoušet a hlídat zda se po nabíjení vypne atd. A jestli je tedy lepší tento neoriginální Makita čínský akumulátor propojit s Bosch nabíječkou a nebo se zdrojem?

Jde o standardní akumulátor s pěti články 18650. Podle fotky to nevypadá, že by uvnitř bylo 10 šlánků, takže kapacita 5.5Ah je utopie (maximální teoretická kapacita LI-Ion akumulátoru se pohybuje okolo 3400mAh). Nabíječka je úplně běžný nejspíš 1A spínaný zdroj a s akumulátorem nijak nekomunikuje. Veškerá elektronika a BMS v pouzdru akumulátoru snad je. Doufejme tedy, že má ochranu proti přebití a podvybití a samozřejmě balancer. Ten ovšem není běžný ani u akumulátorů třeba z Lidlu. Případně tyto akumulátory mají pouze pasivní odporový balancer a pak "balanční" proud je jen velmi malý a ne vždy jsou napětí článků v dostatečně malém rozptylu. Něco o tom se ná najít na YT, kanál TO220 nebo Paul´s electronics (nejsem si jistý, kdo z těch dvou to rozebíral).

P.S. na Aliexpressu je flexa snadno dohledatelná, nabíječka je 21V 0,8A. 1005005139345629.html

Mockrát děkuji. Tak nějak jsem v to doufal že ta nabíječka je jen zdroj. Jinak ano ta flexa co jste poslal odkaz stojí ve stejné konfiguraci (ale s "nabíječkou") 2075 Kč + 1430 Kč pošta a ta co mám objednanou, ale ještě nezaplacenou, mě bude stát kolem 700 Kč a vzhledem k tomu že v popisu nemají uvedeno že chybí nabíječka, tak ze zkušenosti můžu předpovídat že mě dají ještě slevu třeba 150 Kč....takže mě celkově bez nabíječky bude stát 550 Kč.
Ano o balancérech vím, že nemusí být součástí (ale za tu cenu bych to oželil viz. některé Lidl aku.).
Jinak jestli se akumulátor nepřebije a nepodvybije mohu změřit multimetrem? (tedy pokud to takto obyčejně stačí, protože jestli se nepletu tak se mají správně akumulátory měřit při zátěži). Už jsem zapomněl při jakém napětí by se měl přestat akumulátor nabíjet (aby se nepřebil) a při jakém přestat napájet (aby se nepodvybil) akunářadí?.
Jinak co se týče kapacity tak ač je to základní věc, tak vlastně nevím jak to je a tak se zeptám. Abych měl akumulátor s napětím, které se uvádí někdy jako 18V někdy 20V někdy 21V (vím že je to jen jiný způsob značení, ale jedná se o totožné) tak potřebuji do série zapojit 5 ks 18650 s napětím 3,6 V...tj. 5 x 3,6V = 18V. A výsledká kapacita tedy bude stejná jako kapacita jedné 18650ky? Tedy tak jak uvádíte teoreticky (v případě nejlepších 18650tek) 3400 mAh? A pokud k těmto 5 ks připojím parelelně dalších 5 ks, tak se kapacita sčítá? Tj. že 10 ks 18650 při 18V bude mít teoretickou kapacitu 2x3400 mAH tj. 6800 mAh?? (samozřejěm vím že Čínské 18650 budou mít výrazně nižší kapacitu).
Ještě bych se tedy zeptal i Vás zda v případě že bude mít aku v sobě alektroniku atd. tak byste raději koupil zdroj než to propojoval s Bosch nabíječkou (samozřejmě také na 18V)?

Jo, tak to by dalo na samostatný a dost rozsáhlý článek. Tak jen letem světem a s vynecháním některých skutečností.
Za prvé - kvalitní balancer je základ pro zajištění dostatečné životnosti akumulátoru. Mám tu teď několik baterií na repasi, u většiny z nich je vadný jen jeden článek a u všech baterií v takovém stavu jsem bez výjimky u všech zjistil, že balancery mají nějaké nedostatky.
Stav nabití/vybití v zásadě lze měřit běžným multimetrem i když to je dost nešikovné. Napětí akumulátorů Li-Ion (18650) se sjednotilo na 4,2 až 4,25V po nabitý akumulátor. Pro akumulátor vybitý již taková shoda není, některé BMS akumulátor odpojí při napětí 3,2V jiné až při napětí 2,5V. Přitom některé prameny uvádějí, že vybíjení pod 3V znatelně zkracuje životnost. Pravda asi bude ležet jako obvykle někde mezi.
Kapacita baterií - pokud je udávaná v Amperhodinách pak nebere v úvahu napětí a tudíž z ní nevyplývá kolik energie baterie může dodat, prostě jen udává jak dlouho je baterie chopná dodávat proud 1A. Takto uváděná kapacita tedy při seriovém spojení článků se rovná kapacitě článku jednoho. Naopak při paralelním spojení článků je kapacita v Ah (mAh) rovna součtu kapacity všech článků. Pro srovnání baterií je vhodnější udávat kapacitu ve watthodinách. To znamená, že v tomto případě hodnota udává kolik energie je baterie schopná uložit/dodat. Výsledek to je ten, že pokud budou články spojené paralelně bude kapacita v Ah dvojnásobná. Při spojení seriově bude kapacita v Ah stejná ovšem při dvojnásobném napětí. Kapacita uváděná ve Wh bude dvojnásobná v obou případech protože baterie je schpna dodat dvojnásobek energie, ovšem při rozdílném napětí.
Osobně bych předpokládal, že i čínské výrobky mají elektroniku v sobě zabudovanou (ono to při napájení dvouvodičovým zdrojem ani jinak nejde), otázkou je nastavení, jako zdroj je možné použít jakýkoli se stejným napětím (POZOR, v tomto případě je napětí nabíječky nikoli 18, ale 21V!) a dostatečtným výstupním proudem.
Asi to schytám, ale moje zkušenost je taková, že svědčené články (třeba hojně používané Liitokala) mají kapacitu, kterou výrobce udává (a Liitokala udává kapacitu nominální, ale přidává i kapacitu minimální, tedy maximální rozptyl mezi jednotlivými kusy). Co ovšem je u čínských článků běžné je větší vntřní odpor, např. u oblíbených kopií článků Samsung NCR18650 to není okolo 13-15 miliOhmů, ale cca 23 miliOhmů z toho vyplývá, že články nejsou schopné trvale dodávat deklarovaný proud 25A, ale cca jen 18-20A.

Mockrát děkuji. Moje chyba, já si to špatně přečetl když jste psal že to "nevypadá, že by uvnitř bylo 10 šlánků" tak jsem si to četl špatně a myslel že vypadá že je tam 10 článku, a proto jsem si myslel že je tedy dvojnásobná kapacita (tj. 5 člnáku spojeno s 5 články paralelně, doufám že to píšu správně). Ale pokud je tam jen 5 článku tak chápu že celý aku má kapacitu jako jeden článek. Flexu jsem zaplatil a tak uvidím co příjde.
Jinak tedy případně mám koupit nabíječku v tomto případě tedy zdroj 21V 0,8A? Letmo jsem se díval pokud by dávala 1A tak je to taky ok? (dotaz vyplývá z mé neznalosti, že by to bylo tak že nabíječka je schopná dodávat proud 1A, ale ve skutečnosti si akumulátor vezme jen 0,8A?)

To jsme si nerozuměli navzájem. Ta poznámka, že baterie nevypadá na to, že by obsahovala 10 článků byla reakcí na uváděnou kapacitu (mimochodem - v drtivé většině ja na Aliexpressu uváděna kapacita 5000mAh), tu by totiž bylo možno dosáhnout pouze při použití 10 článků.
Pokud jde o kapacitu - záleží na jednotkách, které se pro určení kapacity použií. Ah (nebo mAh) udávají jakou dobu baterie dokáže dodávat určitý proud. A jelikož jsou články v serii teče všemi proud stejný a tudíž baterie má stejnou kapacitu jako jeden článek bez ohledu na to pro jakém napětí je hodnota uvedena..
Hodnota proudu uvedená na zdrojie je hodnota maximální, při které zdroj zdroj začne omezovat. Protože nevíme jak je konstruována elektroniky v baterii bylo by vhodné maximální proud pokud možno dodržet i když 200 mA by nemusel být nijak fatální rozdíl. Potíž bude obstarat zdroj s napětím 21V, zde by vyšší napětí problém mohl být. Jelikož nejde o univerzální konstrukci může se elektronika baterie "spoléhat" na to, že o maximální hodnoty nabíjecího napětí a proudu se postará zdroj a sama reguluje jen o mezní napětí baterie ať už maximální či minimální při kterém baterii odpojí a stará se jen o balancování článků a případně hlídá teplotu článků. tedy bez znalosti konkrétního zapojení elekroniky baterie se nedá spolehlivě odpovědět.

No tak bruska je doma, ale akumulátor má zapuštěné torxy a prodloužené torx bity mám v dílně a ne tam kde bydlím (takže ho otevřu nejdříve za pár měsíců). Nicméně podle fotek (i vašich informací) by měla pasovat a fungovat tato nabíječka: https://www.aliexpress.com/item/1005005297073483.html?spm=a2g0o.detail.1000014.55.551feZRfeZRfLU&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40050.354490.0&scm_id=1007.40050.354490.0&scm-url=1007.40050.354490.0&pvid=b792d00c-f42d-41c4-9720-45615f6a87c4&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.354490.0,pvid:b792d00c-f42d-41c4-9720-45615f6a87c4,tpp_buckets:668%232846%238116%232002&pdp_npi=4%40dis%21CZK%2179.31%2147.59%21%21%213.40%212.04%21%40210313e917058644633185966e9e1a%2112000032533469623%21rec%21CZ%21847552229%21&utparam-url=scene%3ApcDetailBottomMoreOtherSeller%7Cquery_from%3A

Ale pokud by to šlo, tak bych možná raději uvažoval o "normální" nabíječce se slotem (a ne jen s konektorem), která by v budoucnu mohla nabíjet i další aku od Makity nebo kopie Makity (protože ta nabíječka s konektorem nabije jen aku s konektorem, kterých moc není). Třeba tuto: https://dum.bazos.cz/inzerat/180074449/nabijecka-18-21v-pro-aku-baterie-makita-a-jim-podobnymnew.php

Tak především se musím opravit, baterie možná obsahuje 10 článků, podle fotky nemám srovnání z kterého by se dalo usoudit na její velikost. V tom případě by kapacitu deklarovaných 5Ah mohla mít. To ovšem pro volbu nabíječky není podstatné. Pakliže baterie má vestavěný konektor pro zdroj 21V pak celá elektronika (tedy BMS) je uvnitř. Ovšem tady je háček, čínské baterie (pro objektivitu nutno říct, že ani z daleka to není výsadda baterií čínských) v drtivé většině neobsahují balancer. Ba i Makita vyrábí dva typy baterií - bez balanceru a ani potřebné vývody nemá na konektoru a baterii, která sice balancer nemá, ale má potřebné vývody vyvedeny na servisní konektor (žlutý s několika kontakty). U druhého typu funkci balanceru zastává nabíječka, u prvního prostě balancování článků není ani při použití originální nabíječky. V tom případě ovšem nepomůže ani originální nabíječka Makity, protože chybí potřebné propojení s baterií. Jestli konkrétní baterie má servisní konektor zapojen se dá zjistit pouze po rozebrání.
A abych to nějak shrnul - baterii lze naíjet nabíječkou v odkazu, není se třeba obávat přebití nebo podvibití. Ovšem i tady je háček - BMS bez balanceru odpojí baterii při dosažení napětí celé baterie 4,2V při nabíjení nebo 2,6V (toto napětí se může lišit podle výrobce) bez ohledu na stav jednotlivých článků a v okamžiku kdy články nejsou balancovány dojde k tomu, že některý článek je trvale přebíjen a případně i podvybíjen což vede k jeho poškození a tím k nefunkčnosti celé baterie. S tím toho moc vymyslet nejde krom dodatečného propojení servisního konektoru a používání originální nabíječky, ale nejsem si jistý zda to vůbec je proveditelné. Útěchou budiž, že mnoho baterií i renomovaných výrobců se chová stejně. Osobně bych to neřešil, jednak nikdo nepředpoví jak moc a jak rychle baterie odejde a při ceně flexy to není nijak zásadní. A baterie se dá snadno za pár peněz repasovat čínskými články. Jen je potřeba vědět, které vybrat. A pro šťouraly - i baterie Hecht, Parkside a další jsou osazeny články, které se dají na Aliexpressu koupit. A měl jsem v ruce baterie, které si ani nehrály na značkové články a obsahovaly články Liitokala...

BMS vůbec neznamená, že baterie/nabíječka - třeba Makita - obsahuje i balancer. Pokud jde zrovna o Parkside tak starší baterie měly klasický balancer, ale byly i baterie úplně bez balanceru a současné sice balancer mají, ale a je to patrné i z videa není příliš účinný, rozdíl mezi články 60mV je moc. A měl jsem v ruce i baterie, kde byly rozdíly mezi články i víc než 100mV, záleželo na tom jak byly baterie zatěžovány. Ve videu je popsán i způsob jakto celé funguje. U baterií s klasickým aktivním balancerem jsem nikdy nenaměřil rozdíl napětí mezi články větší než několik mV.