Jo, tak to by dalo na samostatný a dost rozsáhlý článek. Tak jen letem světem a s vynecháním některých skutečností.
Za prvé - kvalitní balancer je základ pro zajištění dostatečné životnosti akumulátoru. Mám tu teď několik baterií na repasi, u většiny z nich je vadný jen jeden článek a u všech baterií v takovém stavu jsem bez výjimky u všech zjistil, že balancery mají nějaké nedostatky.
Stav nabití/vybití v zásadě lze měřit běžným multimetrem i když to je dost nešikovné. Napětí akumulátorů Li-Ion (18650) se sjednotilo na 4,2 až 4,25V po nabitý akumulátor. Pro akumulátor vybitý již taková shoda není, některé BMS akumulátor odpojí při napětí 3,2V jiné až při napětí 2,5V. Přitom některé prameny uvádějí, že vybíjení pod 3V znatelně zkracuje životnost. Pravda asi bude ležet jako obvykle někde mezi.
Kapacita baterií - pokud je udávaná v Amperhodinách pak nebere v úvahu napětí a tudíž z ní nevyplývá kolik energie baterie může dodat, prostě jen udává jak dlouho je baterie chopná dodávat proud 1A. Takto uváděná kapacita tedy při seriovém spojení článků se rovná kapacitě článku jednoho. Naopak při paralelním spojení článků je kapacita v Ah (mAh) rovna součtu kapacity všech článků. Pro srovnání baterií je vhodnější udávat kapacitu ve watthodinách. To znamená, že v tomto případě hodnota udává kolik energie je baterie schopná uložit/dodat. Výsledek to je ten, že pokud budou články spojené paralelně bude kapacita v Ah dvojnásobná. Při spojení seriově bude kapacita v Ah stejná ovšem při dvojnásobném napětí. Kapacita uváděná ve Wh bude dvojnásobná v obou případech protože baterie je schpna dodat dvojnásobek energie, ovšem při rozdílném napětí.
Osobně bych předpokládal, že i čínské výrobky mají elektroniku v sobě zabudovanou (ono to při napájení dvouvodičovým zdrojem ani jinak nejde), otázkou je nastavení, jako zdroj je možné použít jakýkoli se stejným napětím (POZOR, v tomto případě je napětí nabíječky nikoli 18, ale 21V!) a dostatečtným výstupním proudem.
Asi to schytám, ale moje zkušenost je taková, že svědčené články (třeba hojně používané Liitokala) mají kapacitu, kterou výrobce udává (a Liitokala udává kapacitu nominální, ale přidává i kapacitu minimální, tedy maximální rozptyl mezi jednotlivými kusy). Co ovšem je u čínských článků běžné je větší vntřní odpor, např. u oblíbených kopií článků Samsung NCR18650 to není okolo 13-15 miliOhmů, ale cca 23 miliOhmů z toho vyplývá, že články nejsou schopné trvale dodávat deklarovaný proud 25A, ale cca jen 18-20A.