Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak slepit svazek listů papíru?

Pěkný den, prosím vás o rady. Sháním výborně nasákavé a řídké lepidlo určené na papír. Takové, aby do něj stačilo namočit pouze lepenou hranu svazku papírů a tím vznikla lepená vazba. Je třeba svépomocí spojit desítky až stovky listů. Vím, že je to amatérské řešení, ale mě to bude bohatě stačit. Počítám s tím, že hřbet svazku listů opatřím lepící páskou a sevřu mezi dvě stažené latě. Dosud jsem zadávala termovazbu, ale dělám toho více a není to zakázkově zas tak levné ani pevné. Proto mne situace nutí hledat levnější cestu a svépomocné řešení. Určitě to musí být spojení lepené a nerozebíratelné, aby to brzy nebylo jako trhací blok, ze kterého budou listy vypadávat. Děkuji vám za rady a doporučení. Katka

Děkuji JoDiKu.
Dole pod čarou cituji ze zmíněného odkazu.

Z mých zkušeností můžu říct, že disperzní lepidlo je dost husté a bílé, a proto není dobře nasákavé při aplikaci cca 1 cm do hrany stohu papírů.

Lepidlo na tapety (čiré barvy) jsem zkoušela. Je poměrně husté a nedostatečně nasákává.
Víte někdo, zda ho lze něčím ředit, jinak než vodou? Něčím, co by hodně zvýšilo vzlínavost a nasákavost do hrany stohu sevřených papírů? Ředící látka se později může odpařit při schnutí.

-----------------------------------------------------------------------------------------
V odkazu je psáno:
KNIHAŘSKÉ LEPIDLO
Dříve se používal pro lepení kostní nebo kožní klih. Dnes je výhodnější opatřit si kvalitní lepidlo určené pro knihařské práce. Začátečníci mohou použít také disperzní lepidla (Herkules a jemu podobná) a smíchat je s lepidlem na tapety. Nátěr tak zůstane déle mokrý a je více času k pečlivému zapracování potahového materiálu do všech rohů. Lepidlo na tapety rozmícháme podle návodu na obalu a přimícháme do lepidla v poměru 1 : 2 (1 díl lepidla na tapety a 2 díly disperzního lepidla).

Existuje kancelářské provedení termovazby, není to ani tak drahé (myslím stolní lepicí stroj, ne ty sklapovací desky které se něčím přežehlí). Používá se tam polyvinylacetátové tavné lepidlo, stejné jako se dá běžně koupit k té tepelné lepicí pistoli. Také se dá koupit knihařské lepidlo, vodou ředitelná polyvinylacetátová disperze, běžně k sehnání na eshopech. Druhá věc je, že v obou případech se musí hřbet frézovat, hladce oříznutý papír moc nedrží.

Děkuji za praktický přístup k věci. Rovněž ostatním rádcům.
Počítám s tím, že si nechám vyrobit kovový přípravek, kterým pomocí utahování šroubů docílím pevného bodového sevření listů v úzké přímce. Když budou papíry takto bodově sevřené 1 cm od okraje, tak se v tom 1 cm okraji mírně vějířovitě rozevřou. Rozevíratelnost předpokládám různou, podle počtu listů. To by mělo napomoci lepší vzlínavosti a nasákavosti lepidla. Pokud bude lepidlo řidší, tak se nedostane přes sevřenou hranu. Nedojde tak k nežádoucímu slepení listů dále od hřbetu vazby. Vlastní praxe ukáže více a bude záležet na gramáži listů. Běžně používám kancelářský papír 80 g/m2 a příležitostně vyšší gramáž.

desítky až stovky listů

takto vyšla svázaná kniha terezy ramby voříškové, v tiskárně graspo cz. vydavatel uvádí: "Vazba Japonská s odhaleným hřbetem"
to hřbetní lepidlo vypadá jako nějaký plast - možná je to vámi neoblíbená termovazba, nevyznám se v tom.

do množství 100 listů bych se držel kroužkové vazby.

dokonce tady nějaký masochista vydával návod na vlastní vazbu, ale je to mnohem delší a složitější než text, který vyprávěl panmlynář na samotě u lesa:
https://kutilska.poradna.net/articles/2801764-vyrabime-knizku-1
https://kutilska.poradna.net/articles/2801765-vyrabime-knizku-2
https://kutilska.poradna.net/articles/2801791-vyrabime-knizku-3
https://kutilska.poradna.net/articles/2801809-vyrabime-knizku-4
https://kutilska.poradna.net/articles/2801813-vyrabime-knizku-5

Když jsem dělal u sálového počítače, vzal jsem tak 1 cm děrných štítků, utáhl ve svěráku a vzniklý hřbet přetřel 3x Herkulesem (Dispercolem). A po uschnutí byl krásný bloček, co držel a dalo se v něm listovat. Na tuto technologii jsem si vzpomněl před pár lety a takto vyráběl bločky vstupenek do letního kina.

Já teda tohle dělal Herkulesem (ostatně Herkules používám skoro na všechno). Ten zatekl někde i tak hluboko, že jsem nemohl první stránky ani otevřít (týkalo se to ale jen prvních stránek, teda jedné nebo dvou). A to jsem měl svazek papírů stažený.
Můj postup je papíry sešít sešívačkou (tak to jde tak do 50 listů, přičemž normální sešívačka slibuje nejvejš 35 (nebo třeba jen 25) ale jsou i silnější, které nemám) namazat hranu Herkulesem, potom po uschnutí nebo možná během toho lepení (to ještě nemám vychytané) přelepit hranu papírem (papírová lepicí páska by asi taky šla, ale při takové práci je tolik odřezků, že na to vystačí). Pokud bude stažený nějakým hřbetem, pak by ani nebylo nutné sešívat sešívačkou.
Ale postupů se najde jistě víc. Třeba tisknout to jako brožuru po dávkách (max 10 listů) a tyto listy potom sešít sešívačkou nebo normálně režnou nití a sešít je taky navzájem k sobě (což ale znamená, že musí být sešité ve stejném místě). To snad už ani pak nepotřebuje další úpravu. Aspoň jsem to vždy takto používal. Ale zase by se to dalo slepit.