Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doporučte domácí vodárnu pro tvrdou vodu ze studně

Doporučte domácí vodárnu pro rodinný dům, která bude čerpat tvrdou vodu ze studně, studna je hluboká cca 7 m.
Vodárna bude umístěna ve sklepě, je tam v současnosti staré čerpadlo na 380 V s tlakovou nádobou zvlášť, takovéhle:
[cerpadlo-na-vodu-sigma-77367215.jpeg]

Nejsem s ním moc spokojen, jednou za tři roky to vždycky odejde a musí se dát do servisu, servisák tam pak něco usoustruží nebo ubrousí a zas to 3 roky jede, ale naposledy říkal, ře už to bude konečná, že už není kde ubrat, ať koupím nové, koupil bych raději něco lepšího klidně i s novou tlakovou nádobou, hlavně aby to bylo spolehlivější.
Bylo by něco vhodného třeba zde? Mám tam slevu.
https://www.datart.cz/domaci-vodarny.html/filter/o:3

Přeji dobrý den, předem se omlouvám, že plně neodpovím na Vaší otázku. Ale, provozuji pro domácí potřebu stejné soustrojí
jako je uveřejněné na obr. a prakticky za stejných podmínek jak uvádíte. Bylo v provozu cca 30 let bez jakýchkoliv nedostatků až do loňského roku, kdy už trvalo déle (asi 40sec) natlakování 150 l. nádrže. Objednal jsem totéž (Sigma Lutín nebo Hranice-nevím už přesně), stálo asi 5,5 t.Kč a natlakování trvá podstatně kratší dobu než původní, tedy naprostá spokojenost. Já za sebe, do jiného čerpadla bych nešel. Zajímalo by mě však co myslíte pod tím, že čerpadlo odešlo po 3 letech.

My používáme na zahradu, k napouštění bazénu a ke koupání také vodu ze studny a už minimálně 20 let vše funguje bez problémů. Jediná údržba po těch letech je cca jednou za 3-4 roky vyměnit lojovou šnůru na hřídeli čerpadla a dotlakovat nádrž, jinak čerpadlo spíná každých pár vteřin a kdysi se spálilo díky tomu vinutí. Zásobník máme ale cca 160 litrů. Hloubka taky 7m. Ty malé domácí vodárny jsem viděl, ale moc mně to nesedlo, proto neměním, nemám důvod. Do studny stačí nalét 2x ročně litr sava, na den ji odstavit a je to bez problémů. Podle rozboru, který nechávám občas dělat je to dokonce pitná voda, ale pro jistotu do kuchyně pouštím jen městskou. Provedení máme asi stejné.
Jinak kdybych kupoval novou, tak bych bral asi https://cerpadla.heureka.cz/elpumps-vb-25-1500-b/#specifikace/ Stojí pár korun.

Není, ten bývá v expanzních nádržích. Teda v novějších je, ale ty starší Darlingy fungují na principu "sifónu". Neznáš klasický domácí nádobu s "pípou" na výrobu sifónu? https://www.gastromania.cz/product_picture/fit_in_750x750_watermark_gastromania/bd552fba744a0ff6b2b6d8607222ed37.jpg

Vespod je voda a v horní polovině se drží vzduch (CO2) aby to mělo výtlak. U toho starého bys ho stejně těžko vyměnil, musel bys to rozřezat, vyměnit a potom zase dokonale svařit...

Jj, proto jsem rád, že ta stará 160 litrová pořád funguje s minimální údržbou za pár korun. Pokud se často spouští, tak stačí občas dotlakovat nádrž vzduchem.
Je ale pravda, že v původním stavu ta stará nádrž žádný ventil pro natlakování neměla, musel jsem ho udělat ručně, ale funguje to pořád perfektně. Kdyby byl zájem, můžu pořídit foto.

kejki uvádí také jednu možnost proč by kvalitní čerpadlo muselo každé tři roky do generálky. Na obvyklé nečistoty stačí obyčejný sací koš, nebo koš s jemnou nerezovou saci-kos-s-klapkou-ev.webp mřížkou.

Čerpadlo trpí špatnou údržbou, například když voda utíká vadnou zpětnou klapkou zpátky do studny a dlouho nasává než začne znovu čerpat vodu. Také je nutné citlivě dotáhnout těsnicí provazec hřídele, aby jemně ukapával a tím "mazal" hřídel. Nesmí to téci moc ani to nesmí být utažené tak, že nic ani nekápne a těsnicí provazec se vydře a pak to kape hodně. Občas, podle potřeby (třeba jednou za měsíc, dva) stranovým klíčem lehce dotáhnout o kousíček, o čtvrt otáčky.

Podle provozu bývá jediná údržba jednou za dva tři roky vyměnit těsnicí provazec (6x6 mm, tři kroužky) dá se to udělat i s obyčejným domácím nářadím. Stranový klíč 12, nějaké šťouradlo na vyšťourání starého těsnění, nůž na odříznutí potřebných kousků těsnicího provazce a trocha šikovnosti a trpělivosti.

Někdy bývá zapotřebí zkontrolovat tlak v nádobě (třeba po dvou třech letech), případně dohustit obyčejnou pumpickou. Domácí kutil případně zvládně i vyměnit gumový vak, po deseti, dvaceti, třiceti letech, někdo ho nemusí měnit vůbec.

Základová deska i čerpadlo vypadají, že je ve sklepě hodně vlhko a možná špína, a přesto je čerpadlo s motorem jistě v dobrém stavu.

Nové čerpadlo Sigma sigma-darling-lido-domaci-vodarna-s-cerpadlem-sva-3x400v Lido pro běžnou domácnost plně vyhovuje. Na jedno načerpání nasaje asi 7 litrů vody. Velká tlaková nádoba je pro rodiny s velkým provozem, aby čerpadlo nečerpalo tak často. Třífázové napětí ve sklepě máte, tak je to jednoduché.

Provozuji podobnou a ještě starší vodárnu a s tvrdou vodou je jediný problém, že se čerpadlo zanáší minerály. Čas od času (Jednou za deset let) je nutné ho rozebrat a vyčistit, vyměnit přitom těsnění atd. Pro člověka, který v těchto věcech není zběhlý to znamená servis. Jinak to asi osmdesát let spolehlivě funguje. Nové čerpadlo se ale bude zanášet úplně stejně.

Když původní domácí vodárna šlape, tak proč ji měnit? Pokud čerpadlo opravdu doslouží, dá se koupit samotné nové, Domácí kutil ho vymění sám s pomocí domácího nářadí. Je je třeba dát pozor na souosost hřídele čerpadla s hřídelí motoru, to se dá kontrolovat kouskem pravítka.
Pokud už není hezká základní deska, i ta se dá koupit nová a trochu dbát na to, v jakém prostředí vodárna pracuje, že to vypadá omšele.

Takže myslíte neměnit? Že takové čerpadlo je OK? Já myslel, že je to brak, když se musí jednou za pár let servisovat?

Na štítku je označení Sigma 32-SVA-II-LM-90, jak z toho poznám, jestli je jednostupňové, dvojstupňové nebo třístupňové, kdybych ho kupoval nové, abych věděl, jaké koupit? Nebo je to jedno?

Jinak to foto v úvodním příspěvku je jen ilustrační z internetu, ale je to stejný typ asi, foto skutečného čerpadla zde:

[20230712-065659.jpg]

[20230712-070142.jpg]

Podle fotky skutečného čerpadla soudím, že je dvoustupňové. Ono to na fotce tvého čerpadla není moc vidět, ale na ilustrační fotce jsou turbíny umístěné na místech, vyznačených šipkou.
Dej si v Googlu vyhledat fotku tří a dvojstupňového čerpadla a uvidíš rozdíl. Rozdíl je v tom, že víc turbínek za sebou vyvolá vyšší tlak, nicméně dvojstupňové čerpadlo je nejběžnější a dostatečné, 4 atm. spolehlivě dá, i víc.
Ono se na samotném čerpadle kromě zanesení a výměny lojové šňůry není co pokazit. Je mi záhadou, co tam tvůj opravář soustružil.

Dobrý den,již nějaký čas sleduji tuto diskuzi a čekám na rozřešení problému,uvedu svoji zkušenost.Měl jsem podobné sigmácké čerpadlo,bylo namontováno v dvaasedmdesátém roce minulého století.Unás je hodně tvrdá voda,která to čerpadlo postupně vydírá,až přestane dávat potřebný tlak.Vydírá se i v měké vodě,ale trvá to déle.
Jsem kutil všeho druhu,čerpadlo jsem rozebral,přetočil na soustruhu čílka o která se tře mosazný vějířek a saje vodu,tam to musí být perfekt rovné,hladké a minimální mezera,soustruží se to vůči šířce vějířku na nulovou toleranci a vůli vymezí papírové těsnění mezi litinovými čílky.Po smontování to musí jít otočit rukou těžko a musíte slyšet,že se kovové části o sebe třou,pak je to správně zgenerálkované.Po lněkolika letech jsem opravoval znovu,ono to však nejde do nekonečna,čílka a vějířek se soustružením ztenčují a pak je třeba koupit tyto díly nové.Dnes při cenách nových dílů se toto čerpadlo nevyplatí opravovat.Další jeho problém je odkapávání vody pod ucpávkou a stálé vlhko.
Vy máte jednostupňové čerpadlo,uvnitř je jeden vějířek,stupně se počítají podle litinových kroužků mezi předním a zadním čelem.Nádobu máte starou,mám tutéž původní v trošku lepším stavu a dokud bude sloužit nemíním měnit.Ty s gumovými měchy jsou očistec,stále to u někoho ze známých řeším,když neodejde měch,tak za tři roky prorezne nádoba,opravdu kvalitní výrobky.A to někteří jsou movití a kupují nádrže i měchy hodně drahé.
Někdy před asi dvaceti lety jsem měl čerpadlo již hodně poničené,generálka nepřipadala v ůvahu.Dojel jsem do Baumaxu a zakoupil čerpadlo stejné konstrukce jako jsou dnešní moderní bazénová oběhová čerpadla,nebo vodárnová.Nikde nic neodkapává,absolutně bezúdržbové,asi po patnácti letech se špatně rozbíhalo,vyměněn kondenzátor za šedesát korun a vše OK.Loni jsem ho musel vyndat,rachotila ložiska,dal jsem místo něj jiné stejné konstrukce.Staré jsem rozebral,vyměnil ložiska a gufero ,celé odrhnul a natřel,je připraveno na případnou výměnu v dílně na regálu.Při zkoumání plastové turbinky jsem zjistil,že sací mechanizmus je po dvaceti letech nevydřený a zcela funkční.
Mám patrový dům,čerpadlo obsluhovalo leta dvě domácnosti včetně bojlerů a praček,dále spotřebuji hodně vody na zalévání a napájení zvířat.Nedám na tuto konstrukci čerpadel dopustit,namontoval jsem jich pár i známým a jsou leta spokojeni.
Kupte čerpadlo konstrukčně shodné co je v odkazu,neřešte výraz,že je to zahradní čerpadlo,ta čerpadla jsou nezmary,lidé je mají zapnutá nonstop na filtracích bazénů na slunci,denně přečerpají tisíce kubíků vody a fungují leta.Kupte 800w,je to dostačující,sám mám 750w.Při koupi kupte coulovou zpětnou klapku,ta tam musí být,je i na vašem čerpadle v té litinové fajfce co je připojena tlaková hadice k nádrži.Tam co máte nalévací víčko mám kulový ventil ,nad ním téčko pro nalití a na druhém vývodu téčka redukci a autoventilek pro natlakování vzduchu do nádrže.Ta čerpadla co máte měla nasávací ventilek přímo na zadním čele čerpadla,je tam taková gumová čepička,která funguje jako ventilková gumička u jízdního kola.Moc dobře to nefunguje,musí to být průchozí,je tam malá dirka.Momentálně mě nic dále nenapadá,kdyžtak se ptejte,rád pomůžu.:-)

https://www.obi.cz/elektricka-cerpadla-a-domaci-vodarny/zahradni-cerpadlo-800-w-gp-3200/p/5491840

Jo popsal jste to přesně, to co mi opravář čerpadel říkal, že tam musel pokaždé něco usoustružit a naposledy řekl, že víc už to teď nejde, že příště raději koupit nové čerpadlo. U těch čerpadel označených jako zahradní mám ale obavu, zda jdou použít na pitnou vodu, zda to vodu nějak neznehodnocuje?

Co by tam musel usoustružit? To by mě zajímalo... Maximálně kdyby se Ti povedlo dotahováním zlomit přírubu, která tlačí na lojovou šňůru. Je to bezúdržbové kromě občasné výměny lojové šňůry, která stojí pár korun a občasného dotlakování nádrže. Jinak označení "zahradní čerpadlo" neznamená, že by to vodu nějak znehodnocovalo, s tím starosti mít vůbec nemusíš.

To čerpadlo je konstruováno tak,že mezi dvěma litinovými čely se točí mosazný vějířek,tam to musí sedět,podobně jako ve válci motoru,minimální vůle.Ta čela se postupně odírají a vějířek také,potom to málo těsní,čerpadlu klesá tlak,pak už nenatlakuje.Těch čerpadel jsem zgenerálkoval desítky,jde opravit i vyhozené v kovošrotě.Jak jsem napsal,dnes už se to nevyplatí,dále odkapává voda,ta odkápnout musí,je to tak konstruované.Vše jsem schopen vyrobit doma,mám na to stroje,udělám i nový nerezový hřídel včetně drážek i nové bronzové pouzdro do zadního čela,mám ta čerpadla v maličku.Dejte na mě,už jsou překonána novou konstrukcí,ona tak nová sice není,čerpadla s turbinkou znám hodně dlouho,ale na vodu se moc nepoužívala.:-)

Použitý materiál nemá atest pro pitnou vodu. Ale jsou to dobrá čerpadla, zejména pokud se kombinují s tlakovou nádobou, aby nespínala zbytečně často a krátce. Nicméně se dělají i s elektronikou nahrazující tlakovou nádobu, nebo se ten spínač dá koupit samostatně. Důležité je předřadit fitr před čerpadlo.
Skutečně neuvěřím, že látky rozpuštěné ve vodě něco omílají. Že když to sigmácké čerpadlo neběží, že zatuhne, až při rozběhu něco prdne, to jo, to se mi stalo. Taky tedy cena poskočila, co před pár lety stálo 3600,-, takže nemělo cenu drbat se s klínky a těsněními, teď stojí 7000,-.
Mám tohle plastové čerpadlo od Güde, s větším příkonem a vydrželo několikeré vyčerpání studny, když selhala pojistka proti chodu naprázdno. Elektroinstalace snáší vlhký sklep taky líp, než když tam byl spínač a třífáz. motor. Bylo to řešení narychlo z aukra a nakonec už na výměnu Sigmy nedošlo.

K těm látkám z čerpadla - a vodu ze studny dáváš na rozbor?

Jednou za pár let se to hodí alespoň pro klid duše. Vždycky jsem nosil vzorek vody ze studny na "Zahradu Moravy" u nás ve Starém Městě (na Moravě, ne to v Praze).

Jestli to stálo stovku nebo dvě netuším, ale byl jsem klidný, že není nijak závadná a že je dokonce pitná. Když jsou u nás neteř a synovec v bazénu a loknou si vody, tak jim s klidem říkám "buď v klidu, ta voda je pitná" :-)

U nás je hodně tvrdá voda a to co narůstá v bojlerech a varných konvicích pochází ze studny.Takže to samé v mikroskopické podobě musí projít čerpadlem a to čerpadlo trpí.Sigmácká klasická čerpadla v oblastech s měkkou vodou mají minimální poruchovost v tomto směru,myslím odírání sacího mechanizmu.Zkuste minerální usazeninu z konvice,nebo bojleru, usušte,rozemelte v kávomlýnku na prach,rozmíchejte do benzinu a nalijte do motocyklu,budete mile překvapen zadřením motoru,toto je podobná situaceTo co píšu je vlastní zkušenost okolo čtyřiceti let,kdyby to bylo jinak,tak to čerpadlo používám dodnes.:-)

Pozor. Pleteš si kotelní kámen na hrnci a tvrdou vodu. Kotelní kámen vznikne tepelnou přeměnou tvrdé vody. Tvrdá voda neobsahuje žádný rozemletý kámen z hrnce, je to rozpuštěné ve vodě a ne jako kal. Jsou to obvykle vápenné a železité soli. Teprve převařením se stanou nerozpustným šutrákem, zůstanou už tak. Pokud ve vodě něco drhne v čerpadlu, je to svinstvo ze dna studny, písek nebo jíl.

Nemějte obavy,koukněte někde v Baumau,nebo jiném velkém obchodě,stejné zahradní čerpadlo se prodává jako komplet s nádrží jako domácí vodárna.Myslíte,že ta lojová šňůra nic nevypouští dovnitř čerpadla?Dále vějířek,slitina mědi a zinku.Toto bych vůbec neřešil,koupíte pitnou vodu v petce a když zteplá zapáchá plastem.:-)

To asi bude těžká diskuze,ta šnůra je usazena v kroužku,kde má styk i s vodou,voda se tam k ní dostane,skrze ní prochází hřídelka,kterou utěsňuje na základě přítlaku brýlí,které je čas od času přitáhnout.To je stejné,jako když napíšete,že voda v pračce nemá přístup k guferu,zde gufero nahrazuje právě ta šňůra.Rozeberte si čerpadlo a uvidíte jak to tam uvnitř je,jinak je to o ničem.Když píšu,že jsem ta čerpadla generálkoval,tak znám jejich konstrukci a vím o čem píšu,za tímto si stojím.:-)

Vždyť to je hloupost,ta šnůra je ve styku s vodou v čerpadle,pochopte to,je to naprosto jednoduché.Ten lůj se teplem při tření hřídele ohřívá a mírně sákne jak ven,tak dovnitř čerpadla kde je nasávaná voda.Už jsem to vysvětlil dost výstižně,tak již nevím co k tomu ještě dodat.Vím zde z diskuzí,že jste dost zdatný řemeslník,ale zde jste vedle,nic ve zlém.:-)

Tak jsem se pro jistotu na to zeptal kamaráda instalatéra a dal mně za pravdu. Do nádoby se nedostane ze šňůry vůbec nic, je tam jen kvůli utěsnění, aby tam nešel falešný vzduch. Ve styku s vodou je, ale ani do řádu ani do Darlingu se nic nedostane. Jestli tomu nevěříš, tak to můžeš postříkat třeba silikonovým olejem a potom si napustit vodu do lavoru a podívat se, jestli tam budeš mít olejovou skvrnu... :))

Takže ta šňůra je ve styku s vodou v čerpadlu a do té vody se z ní nemůže nic dostat,jestli tomu věříte,tak se nedá nic dělat.A kamarád instalatér je na tom podobně,jestlipak to čerpadlo někdy viděl uvnitř,podle jeho odpovědi vidím,že je výměnkář,nikoli instalatér opravář.To co zde píšete nemá logiku.Zde jde jen o princip,ta šňůra by měla mít atest na pitnou vodu,když s ní podle vás nepřijde do styku,tak proč ten atest?
Když zde píšu,že jsem ta čerpadla generálkoval již před čtyřiceti lety,vše vydřené přetočit na soustruhu,správně sesadit,tak opravdu znám jak je to uvnitř konstruované.Kolik jste těch čerpadel rozebral a provedl na nich generálku?
Jinak bych neřešil prkotiny,jak jsem uved výše,jsou tam díly i z materiálů,které nejsou po potravinářské stránce zrovna košer.Dnes jsou lidé přecitlivělí,to sterilní prostředí vyvolává jen samé alergie.Na vše záhadné normy a z druhé strany samá svinstva v potravinách a vodě,počínaje konzervanty.:-)

Hádáš se tady o blbosti. I kdyby se z té šňůry vytlačilo dovnitř a vyplavilo cca 0,5 gramu jedlého loje, kolik se ho bude uvolňovat po několika měsících nebo letech do každého litru čerpané vody? Neužíváš nějaká homeopatika, tam je taky při správném ředění asi tak jedna molekula účinné látky na bazén vody?:-)

Nic neužívám a nehádám se,jen popisuji jak to opravdu je,jen koukám,že demagogie kvete světem.Začlo to konstrukcí čerpadla a vyvracením možnosti styku nasáté vody s lojovou šňůrou,jak jsem pochopil,nikdo zde to čerpadlo uvnitř neviděl,jen gůglejí případné nesmysly,sami nemají praktickou zkušenost.Pokud něco věcného nevíte ke konstrukci sigmáckého čerpadla tak moji osobu prosím vynechte,děkuji.Navštěvuji to zde jako kutil a hlavně se snažím pomoci druhým,nejsem žádný prudič z nudy,svých starostí mám až až.:-)

Jasný,přetlak nepřetlak,čerpadlo vypne a voda co v něm je,je va styku třeba kolik hodin s tou šńůrou.Já to vůbec nikdy neřešil,dávala se i grafitová,nebo,když nebyla nová,tak se stará namazala vodní vazelínou,jako ryhlé provizorium,aby tekla voda než se to pořádně opraví.Vodařina se dělala v pozinku na konopí a fermež,pár dnů tekla mastná voda.Ze sigmáckého čerpadla dokáží lidé vyrobit i ponorné čerpadlo,jednou to zákazník přinesl opravit,motor plný vody,víka na motoru lepena isolepou,myslel ,že to stačí pro těsnost a celé to na provaze šoupnul do studny v domění,že to musí fungovat,lidé dokáží zázračné kousky.
Zde došlo k tomu,jestli jsou ty plasty v tom zahradním čerpadle nezávadné,tak jsem přiblížil s čím přichází do styku voda v sigmáckém čerpadle a nikdy to nikdo neřešil,já bych to neřešil také,nevzniklo to z mé strany.Kdybychom řešili cestu vody až do kastrolu,tak poslední její výstup je přes různé perlátory neznámého výrobce a materiálu.Osobně ty perlátory kupuji od těch samých obchodníků co prodávají ponožky,které nesmrdí,takže atest"made in rákosí".:-)

Vysvětlím Ti to jednodušeji. Představ si, že píchneš duši od kola. Co uděláš? Vytáhneš pneumatiku z kola, nafoukneš a ponoříš do vody. Díra bude tam, odkud přicházejí bublinky. Dostane se do té duše voda? Ne, nedostane a ani minimální množství. Prostě ten tlak to nedovolí. Teda snad jsi někdy kolo lepil :))

Pane,nevím odkdy si tykáme,už jsem zde dostatečně popsal jak to v tom čerpadlu je,jestliže toto nejste schopen pochopit,tak to již není můj problém.Pokud v čerpadle stojí nasátá voda ,když zrovna netlakuje,tak třeba hodinu i mnohem více a jejímu úniku brání ta šňůra se kterou je stále ve styku.
Jinak kolo jsem si uměl zalepit někdy v šesti letech,ale to už je hodně přes půl století,byla jiná doba,dnes to neumějí dospělí,nebožtík soused servisoval kola,tak jsem to tam viděl.
Jinak nic ve zlém,jak jsem uvedl výše,nebýt toho,že se zde začlo řešit,jestli má zahradní čerpadlo atest na vodu,ti ,kteří to čerpadlo neznají konstrukčně, mlčejí.Vy to stále rozebíráte a stejně jste mimo.Už jen to,že při výměně té šňůry při prvním stažení brýlí ten lůj vytlačíte právě dovnitř čerpadla,jak jednoduché.:-)

"ten lůj vytlačíte právě dovnitř čerpadla" ani náhodou nepřijde ke styku s vodou která jde do nádrže. Ta lojová šňůra je až za vývodem vody do nádrže a ne před ní! Zřejmě těžko chápete...
Už jsem psal, že dovnitř se nic nedostane. Navíc ikdyby ano, tak to není zdraví škodlivé a ničemu to nevadí. Vám ale evidentně nestačí ani to, když to řekne i instalatér...
Dejte si do kýblu třeba půl metru lojové šňůry, stáhněte stahovákem a zalijte vodou. Jestli se tam udělá mastné očko, tak jste génus :-) Možná tak, kdyby jste to zalél vařící vodou, což u domácí vodárny nehrozí. Ale Váš názor Vám brát nebudu...

Vám nemá cenu něco vysvětlovat,osobně jsem ta čerpadla generálkoval a proto neznám princip.Nějaký instalatér mě vůbec nezajímá,znám jich spoustu zde ve firmách,výměnkáři,nic neumějí opravit.Každou chvíli u někoho ze známých řeším resty jejich práce,jen vydělat peníze a ještě jsou fušeři bez selské logiky domácích kutilů.
Zde vůbec nejde o něco,čím bych druhé chtěl poučovat,nebýt narážky na kontaminaci vody zahradním čerpadlem,nerozebíral bych možnosti kontaminace vody i čerpadlem sigmáckým.Podumejte co jste napsal s tím kýblem,naprostá hloupost.Když se dávala grafitová šňůra,tak po výměně a jejím stažení,protože čerpadlo rozšlehalo vmáčknutý grafit,promísilo s vodou a třeba na čaji se udělala mastná skvrnka,trvalo to pár dní,než to větší množství grafitu z potrubí bylo vyplaveno.Zrovna tak,mírně mastnou vodu čerpadlo dopravilo do bojleru a při napuštění teplé vody do vany se objevovaly malé skvrnky mastnoty,někudy se to prostě vypláchnout musí,je to naprosto logické.
Proč jste zde těm lidem neodpověděl dříve než já co je uvnitř sigmáckého čerpadla,včetně slitin,které nejsou normálně pro potraviny zrovna košer.Vedete politiku "jedna pani povídala" a googlíte nesmysly.Tímto bych diskuzi s vámi rád uzavřel,protože už mě začínají napadat různá přísloví,která sedí lidem jako vy.
Jinak vás uznávám,diskutujete hodně,spoustu věcí znáte,asi jste kutil ,to je zde vidět.I já sám se rád v neznámých věcech dozvím od profíků nové věci,stále se mám co učit.Ale sigmácká čerpadla se učit nepotřebuji,ta znám do detailu,jak díly,tak po stránce funkčnosti.:-)

Taky se rád přiučím. Já říkám jen svůj názor a taky co jsem zkoušel nebo viděl osobně. Jinak vím, že lojová šňůra není zdraví škodlivá ani kdyby se z ní něco dostalo do pitné vody, používá se totiž i na pitnou vodu...
"Lojové těsnící šňůry (BL01) jsou základní ucpávkové šňůry pro čerpadla. Vhodné pro těsnění průmyslové vody, solanky, pitné vody, jedlých tuků, olejů, atd. Teplotní odolnost do 80°C. ". Takže jsem si to z prstu nevycucal. Najděte mně někde článek kde píšou, že lojová šňůra je zdraví škodlivá a pak Vám dám za pravdu...
Jsem zvědavý na argument nebo jestli nějaký článek dokážete někde najít, dost pochybuju...

Edit: Já odkaz poslal, že se používá i na pitnou vodu, teď je řada na Vás ať mně to vyvrátíte...
https://www.tesnenitexim.cz/Lojove-tesnici-snury-c37_94_2.htm

Já nikde neuvedl,že je ta lojová šňůra zdraví škodlivá,celou dobu řešíme pouze styk loje s čerpanou vodou,nic víc.Osobně tyto drobnosti neřeším,loni jsem měnil po dvaceti letech v doporučeném čerpadle tazateli gufero,koupil jsem ho v mototechně,pochybuji,že má atest na pitnou vodu.Dnes lidé řešejí prkotiny,jsem klluk z venkova,chovatel,byl jsem u tísíců lidí na dvorkách a hodně viděl.Studna,pět metrů od ní hnojník,bylo to tam tak už za dědečka majitele,tak to slouží dodnes,není důvod to měnit.Zrovna tak prosakující staré septiky,také blízko studní,všichni zdrávi.Dnes všechno sterilní a samá alergie,dnes batolata ani nemají kde ochutnat ho..a od slepic,aby získali přirozenou imunitu na podobné látky.Prostě nová doba,nové metody,hlavně když tečou prašule do štruzoku mocipánů.:-)

Dobrý den,podobné čerpadlo měla přítelkyně téměř dvacet let na pitnou vodu,model nevím,po havárii ovládací desky,která se již nevyrábí,jsem namontoval čerpadlo,které doporučuji výše.Dům do patra,tlak v potrubí nic moc.Začal sem nad tím původním dumat,jak to pracuje,Sundal kryt elektroniky,tam deska jak v PC,kolíčky a měnitelné propojky,po změně propojek se začal měnit tlak,zvednul jsem to na vyšší tlak,pak tekla voda v celém domě rovnoměrně.Takto jim to namontovala nějaká instalatérská firma,výměnkáři,kteří neznají princip montovaného stroje ,která jen shrábla peníze,to čerpadlo stálo údajně okolo dvaceti tisíc.Takto čůrkem jim to teklo nějakých deset let než jsme se poznali a já to začal řešit.To jsem odbočil,ale to čerpadlo mělo spoustu nastavení na té desce,pomocí výměny těch propojek,to byla velká výhoda.
Vy byste to čerpadlo použít mohl,zapnout ho na přímo do zásuvky,ať si řídí tlak samo,nepřipojovat ho přes stávající tlakový spínač.Pokud bude tlakovat málo,nevím,jestli se v něm dá nějak tlak zvýšit,potom byste musel ten tlakový spínač na čerpadle odpojit a použít ten stávající co máte.
To čerpadlo je stavěné tak,že nepotřebuje zásobník vody,také to tak u přítelkyně bylo,po mém zásahu voda tekla perfekt,tlak se nehoupal.Nebýt té vypálené desky,tak to běhá dodnes,motor je OK,ten jsem vyndal a uložil.
To je moje zkušenost s podobným čerpadlem,pokud se povede,jako to naše,tak máte na leta vystaráno,bezproblémové zásobování domu pitnou vodou.:-)

Tak jsem to nemyslel, pouzivat cerpadlo bez tlakove nadoby, spis jsem ho chtel na tu tlakovou nadobu pripojit, ale pochopil jsem, ze tohle tedy neni vhodne.

Takze asi toto:
https://www.obi.cz/elektricka-cerpadla-a-domaci-vodarny/zahradni-cerpadlo-1300-w-litinove-gp-5400-g/p/5491998

Akorat musim nejak vyresit pripojeni na trubku ze studne, pripojeni do tlakove nadoby a zpetnou klapku mezi cerpadlem a tlakovou nadobou, delaji se i zpetne klapky primo na ten vyvod z cerpadla se zavitem G1?

V soucasnosti tam je nejaka takovato zpetna klapka:
[1579154231zpetna-klapka-s-pruzinou-D100-mosaz-obr1.jpg]

Vše jsem popsal hned na začátku této diskuze,tak,jak to mám řešené doma,včetně umístění dofukovacího ventilku na téčku.Pročtěte to,je tam komplet řešení.Zpětnou coulovou klapku umístíte na coulový dvojnipl hned na výtlak čerpadla,potom téčko,kulák, na něj ventilek,nebo jen trubičku,ale pak musíte těsně před vypnutím kompresoru ten kulák zavřít,jinak hned teče voda zpět.Já sem si udělal na autoventilek s trubičkou závit a redukci,tak ten kulák nemusím hned zavírat.Pak už na téčko na druhý vývod připojit tlakovou hadici k nádobě.Téčko tam mám coulové,do něj našroubovaný kousek coulové trubky,asi osm centimetrů a pak šroubovacími sponkami přitaženu hadici.Ten nátrubek je ošetřen mírnými zápichy na soustruhu,aby hadice dobře držela.Kyž jí s citem nadrážkujete pomocí úhlové brusky,tak to stačí,je to pro sychr,aby to nezklouzlo.:-)

Dobrý den,nechci Vám do toho kecat,ale jako kutil vidím,že ta nádrž je na pokraji života a smrti,co nevidět praskne tlakem rzi skleněná trubička,to šroubení půjde špatně ven,nebo se ulomí v nádrži a budete muset pořídit novou.
To čerpadlo co jste vybral by šlo snadno připojit bez nádrže,tam co je v levo za kohoutem holendr našroubovat flexibilní coulovou vlnovcovou kovovou trubku,připojit na čerpadlo a čerpáte přímo do okruhu,my to tak měli také,pokud to čerpadlo dobře reguluje,není žádný problém,tlak je stále naprosto stejný.Neznám elektroniku toho čerpadla co jste dal odkaz,ale to naše,pokud se otevřelo více kohoutů přidávalo elektronicky na otáčkách,bomba věc,škoda ,že odešlo a není náhradní deska.
Té flexibilní trubky se vůbec nebojte,snadná montáž a natvarujete kam je potřeba,použil jsem ji před lety také a slouží,máme jedno čerpadlo na špatně přístupném místě na podestě nad studnou v malé šachtičce.:-)

Koukal jsem, že bych místo té flexibilní trubky mohl použít na propojení vodárny a tlakové nádoby i flexibilní hadici?
https://www.m-k.cz/cz/produkty/580-rozvody-a-pripojeni-vody/444-pripojovaci-hadicky-a-trubicky/detail/50683-flexi-hadice-k-vodarnam-sm-11400-mm.html

Co ale použít na propojení trubky přivádějící vodu ze studně s čerpadlem? Protože čerpadlo nepůjde určitě napasovat přímo na trubku kvůli odlišné poloze trubky a přívodu vody do čerpadla. Můžu použít také takovouto flexibilní hadici??

Tak to vypadá zajímavě,hlavně ten filtr hodnotím hodně do plusu.A nejen to,tepelka,hlídání na sucho,jestli to tak je,tak za ty peníze bezkonkurenční čerpadlo s velkým výkonem.Tu značku výrobce neřešit,několik jsem jich namontoval a pracují bez problému desítky let i ve chlévech,kde je obrovská spotřeba vody..Až klekne tlaková nádoba doma,je jí 51 let,stejná co má zakladatel této diskuze ,tak do něčeho podobného asi půjdu.Dík za odkaz.:-)

Nikde ale nepíšou, do jaké hloubky zvládne nasávat vodu ze studně.

Také by mě zajímalo, jaké čidlo tyhle automaty spouští? To tam asi nesmí být přimontována na vývodu ani zpětná klapka, protože by to nezaznamenalo pokles tlaku v domácím rozvodu vody? Pak je ale vnitřek čerpadla a tedy i těsnění na hřídeli (ucpávka) stále pod tlakem?

Třeba Datart píše v eshopu 8 m, ale je to to samé, když tam má jiné označení výrobku (HWA místo GHWA) ???

vodarna-gude-hwa-1100-1-vf.html

U té verze HWA jsem na internetu našel, že tam je potřeba asi dokoupit tlakový spínač. Označeno jako pozice 21:
partslists.html
Přesto o tom Datart nic nepíše a v popisu má uvedno něco v tom smyslu, že je vhodné i jako automatická domácí vodárna, tedy musí mít nějaký automatický spínač při poklesu tlaku už v sobě?

Jako technik tě asi nechápu.. tak že ..prosím,čti ..Vlastnosti výrobku:

Těleso čerpadla je vyrobeno z nárazuvzdorného plastu
Mechanické těsnění
Zátka pro vypouštění vody
Oběžné kolo z Norylu
LED indikátor
Ergonomická rukojeť pro přenášení
Vypínač
Tepelná ochrana a ochranný spínač motoru
Integrovaný vodní filtr
Automatický tlakový spínač s ochranou proti chodu nasucho.......! !

Víc pro tebe neudělám .

V tom návodu ale nic o funkci automatu vysvětleno není, je to nepřehledná slátanina pro všechna čerpadla jednoho výrobce v několika jazycích, typové označení GHWA tam ani není. A nikde jsem se nedozvěděl, jestli typové označení GHWA znamená to samé jako HWA. To může mít v něčem rozdíl, třeba v tlakovém spínači. Je to hodně nejasností.

Dělám to ,co nemám ve zvyku .. TAK PO X TÉ A NAPOSLEDY ..Tak že ..ty v názvu výrobku automat vidíš to ,že to ..není automat ..PDF návod je pro tebe slátanina ,..jsou tam i obrázky,jako co zapojit.. ..ne však pro tebe .A... GHWA může znamenat i ..GUDE ..HWA..tedy H..OME W..ASSER A..UTOMAT...

Nehledejte v tom záludnosti,už v tom odkazu máte přímo v názvu čerpadla uvedeno k čemu to čerpadlo slouží.Jak jsem uvedl výše,že to naše mělo vícevrstvou desku s chytrými součástkami která řídila celý proces čerpání i vypínání.Zde bude něco podobného,Z té moji mám někde ten tlakový spínač,gumový špalík a v něm nevím co,třeba to na něco někdy využiju.Podobně jsou řešeny spínače tlaků kapalin v autech a dalších strojích.Dnes je vše miniaturizované,kolikráte se to těžko hledá,jedině přes kabílky.
Dva Vám zde píšeme s těmito čerpadly kladnou , praktickou zkušenost,ani jeden nejsme prodejce těch čerpadel,jen kutilové,kteří hloubají do jádra věci a chceme poradit druhým v dobré víře.Jen na Vás záleží jak se k tomu postavíte.:-)

Ano,na vývod do nádrže bez zpětné klapky ,zpětnou klapku je dobré dát do studny nad koš,dělám to tak desítky let a není problém s netěsností košů,klapka to jistí.Bude to bezproblémově fungovat,žádné dofukování vzduchu do nádoby s tímto čerpadlem není třeba.Osobně bych tu nádrž vyřadil,není třeba zásoba vody do příštího čerpání,toto čerpadlo zapíná při každém puštění vody,jak jsem uvedl výše,připojit flexibilní trubkou tam co je holendr za kohoutem za nádrží.Uspoříte prostor,vlhkost ve sklípku ,nádrž se orosuje.:-)