Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyroba prodluzovaciho kabelu z CYKY-J kabelu

Dobre rano, na chatu potrebuju prodluzovaci kabel, ale bud jsou kratke nebo dlouhe. Rekl jsem si, ze si ho udelam sam. Mam doma kabel CYKY-J 3x2,5 pozadovane delky. Jasne, je pevny a ne pruzny. Moji potrebe by to ale nevadilo, s kabelem by se po natazeni nijak nemanipulovalo. Vadilo by to necemu? Nebo radeji nekde sehnat H05VV-F, H05RR-F ci N07V3V3-F? Diky. Pavel

Ahoj, podle mě by to nevadilo. Pokud se s ním nebude denně manipulovat. Dal bych ho ale do lišty, je to otázka pár korun, vypadá to líp a nehrozí zakopnutí o kabel a jeho vytrhnutí. Pokud to má být někde přes zahradu, tak bych ho zakopal do země. Mám to tak snad 25 let a nikdy žádný problém nebyl.

Nechápu, proč tu někdo radí dělat prasárnu (zřejmě tak nejraději radí ti, kteří tomu nerozumí, nejsou z oboru). Kabel CYKY, nebo CYKY-J prostě nejsou určené pro prodlužováky (ať se to okecává jak chce). Pro tento účel vyhoví buď kabel CGTG (H07RN-F), nebo CGSG (H05RR-F), podle účelu použití.

To ale ničemu neodporuje. Navíc to výrobce nezakazuje. Přečti si otázku. Stejně by jsi mohl argumentovat, že nesmíš vést gumový kabel v trubce ve zdi, protože je to pevný rozvod.. Je jasné, že pro prodlužku je ohebný kabel lepší, ale odpovídám na otázku. Může to udělat z CYKYny.

Odporuje to obvyklemu používaniu predlžovačky,pri ňom dochádza k občasnému a často aj pravidelnému mechanickému namáhaniu kábla…výrobca to zakazuje tým ,ze u tohto typu kábla vylučuje použitie tam,kde dochádza k akémukoľvek mechanickému namáhaniu….

Hlavne používaj elektrikársky materiál spôsobom, na aký je určený. CYKY je určený na pevnú montáž. V tvojom prípade by som kábel pripojil do krabice a na konci do klasickej nástennej zásuvky. Kábel po celej dĺžke musí byť fixovaný (tiež len na to určeným materiálom - príchytky alebo žľab). Elektroinštaláciu jednoducho rob tak, aby ti ju prípadne mohol schváliť revízny technik (a to aj vtedy, ak revíziu robiť nebudeš). Ak to nevieš, daj ruky od toho preč. Alebo si to zbastli nejako po svojom a nepýtaj sa na poradni, či to je dobre. Fundovaná odpoveď by aj tak bola: NIE.

Co znamená " s kabelem by se po nataženi nijak nemanipulovalo."? Tak pokud by to bylo na trvalo, pak jej namontovat "na pevno" (příchytky, nebo v chráničce do země), tak jak je to pro něj určeno. Jestli by měl na počátku vidlici, to by celkem podstatné snad ani nebylo, ale pevné připojení by bylo více "košer". Ale opět pouze v případě, že by se nevyjímal tento konec z použité zásuvky. Pokud by jste jej ale "občas" svinoval, tak na toto už tedy určený opravdu není. V tom případě opravdu spíše něco "slaněného" (viz uvedené). :puff: