Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem oplach velké asfaltové plochy

Dobrý den,
potřeboval bych poradit jakým způsobem oplachovat velkou asfaltovou plochu zasviněnou od bahna. Potok mi teče hned vedle, případně mám k dispozici i studnu.
Představoval bych si nějaké čerpadlo na benzín, k tomu požární hadici "C" a proudnici.
Jenže nevím po jakém čerpadle se dívat. Potřebuju vyšší průtok, ale hlavně tlak...

Tlakovou myčku jsem už zavrhnul, před pár lety jsem pořídil tu nejvýkonnější od Karcheru, ale s tím to jde strašně pomalu.

Díky!

Co se týče výkonu čerpadla, je nutné vzít v potaz, z jaké hloubky je nutno vodu čerpat. Jedná se o hladina vody - povrch, i při případném poklesu hladiny. Potom množství vody a požadovaný tlak. Aby voda tryskala a měla čistící účinek, je potřeba alespoň tlak tak 5 atm, to je asi jako z vodovodu. K tomu přičíst tlak potřebný na hloubku ze studně. Na 10m asi 1 atm. Tedy je potřeba, aby čerpadlo dalo minimálně tento tlak.
Ale. Výtlak udávaný výrobcem v metrech, je tlak, kam čerpadlo vodu ještě dotlačí, ale už neteče.
Tedy, pokud potřebujeme vodu tlačit jen do malé výšky může to stačit, pokud do větší výšky tlak se rychle ztrácí. Tedy, pokud bude například udaný výtlak 20m, znamená to přibližně tlak 2atm. Když odečteme hloubku studně 10m, ubyde asi iAtm. Zbyde 1Atm, to stříkat moc nebude.
Další věcí je (a podstatnou) jak tlustá je hadice a jak dlouhá. Jedná se o dynamický odpor. Čím slabší a delší, tím hůř.
Z toho vyplývá, že použít běžné kalové čerpadlo, které je konstruované na velký průtok, ale malý výtlak je na tento účel asi nevhodné. S výkonem asi čtvrt kilowattu také ne. Ještě k průtoku: Udávaný max. průtok je když čerpadlo čerpá jen po rovině, bez omezení výškou a průměrem hadice, tedy při max výšce výtlaku, je průtok nula.
Z toho (jen odhadem) usuzuji, že by bylo potřeba čerpadlo tak s výkonem 1,5 kW, s výtlakem tak 60m a max průtokem 100l/ min. To už by snad stačilo na rozmytí a odstranění bláta.
Aby na vzdálenost cca50m, nedošlo k ztrátě tlaku dynamickým odporem, chtělo by to hadici asi tak min. 3/4 palce, nebo spíš i víc.
Takové čerpadlo však levné nebude. Bude muset být alespoň dvoustupňové.
K tomu mě napadá takový "kutilský" nápad. Kalovky se dají koupit poměrně levně. Co dvě taková čerpadla s výkonem cca 750W propojit do série? Tedy výstup prvního spojit se vstupem druhého. Dohromady by tvořily dvoustupňové čerpadlo, kde by se výstupní taky přibližně sečetly. Tedy například čerpadlo z odkazu výše s udaným výtlakem 30m by ve dvou dalo až 60m, tedy tlak až 6Atm max. To by při neomezení slabou hadicí mohlo stačit.
Stále ještě s přijatelnými náklady. Obě čerpadla by ale musela být ponořena ve vodě, kvůli chlazení.
--- To je asi tak všechno, co vím o čerpadlech :-):beer:

V případě ponorného čerpadla - umývaná plocha je max 4m nad hladinou potoka.
V případě čerpání ze studny - hladina vody ve studni je přibližně stejná jak hladina v potoce, ale sací koš ve studni je v hloubce cca 10m.

Ideální řešení by opravdu bylo čerpat tu vodu ze studny, nějakým pořádným čerpadlem co bude umístěno v domě (pokud to moje potrubí zvládne?). Odpadlo by tím tahání elektriky k čerpadlu do potoka a taky bych nepotřeboval tak dlouhou hadici.

To vidím hodně černě. Cca půlpalcová a navíc asi dost dlouhá hadice na sání nebude vyhovovat ani náhodou.
To proto, že na straně sání, se odpor slabé a delší hadice projeví mnohem více, než na výtlaku.
Je to tím, že i kdyby čerpadlo bylo schopné fungovat jako vývěva a vytvořilo na sání vakuum (a to neumí), vytáhne vodu max do výšky asi 9m. Je to dáno atmosférickým tlakem. A to by tam vytáhlo, ale už by nic neteklo.
Tedy, pokud bude táhnout z hloubky cca 4m, zbude sací podtlak na proudění vody necelých půl atm v ideálním případě. To vyvolá v sací hadici jen malý průtok vlivem dynamického odporu.
To je důvod, proč u čerpadel bývá sací hadice co nejkratší a tlustší, než na výtlaku.
Například u vrtaných studní, s větší hloubkou než několik metrů, nelze použít čerpadlo na povrchu. Dělají se proto úzká čerpadla dovnitř vrtu.
Čerpadlo ve skutečnosti vodu netáhne. Vytváří podtlak a vodu do výšky tlačí atmosférický tlak tedy cca 1 atm.
Pokud se vytvoří v sání vakuum, tlak vzduchu dokáže vodu vytlačit max. asi 9m, víc ne. Při větší výšce, by se v hadici nad vodou vytvořilo vakuum a voda by dál nevystoupala. (váha vody přemůže atm. tlak).
Z uvedených důvodů, zřejmě i domácí vodárna má menší dodávku vody, než je uvedeno v tech. údajích.
Tedy k získání dobrého tlaku a průtoku je nejvhodnější výkonné čerpadlo s co nejmenší výškou nad hladinou vody.
I hadice na straně výtlaku nemůže být příliš slabá a dlouhá. Čím delší, musí být tlustší, jinak se průtok omezí třením vody v hadici (dynamický odpor).
Ještě jednou k tech. údajům čerpadel.
Max výtlak v metrech je kam vodu v hadici vytlačí od hladiny vody zdroje. Ale tam voda dojde, ale už neteče.
Max průtok je kolik vody projde čerpadlem, při nulové výšce od hladiny zdroje, bez omezení průtoku hadicí.
Tedy zjednodušeně saje sacím otvorem a vytláčí jen výstupním otvorem.
Skutečný výkon tlaku a množství, se pohybuje někde mezi tím, podle vlivů výše popsaných.
Tedy při stejném čerpadle, čerpání do větší výšky potřebuje větší tlak a tím zmenšuje průtok.
Při čerpání do malé výšky potřebuje menší tlak a tím dá větší množství. K tomu se navíc projeví odpor vody v hadici, jak bylo popsáno.
Popisuji to tak podrobně proto, aby si se nespálil a nekoupil čerpadlo, které ti bude pak na nic.

Ještě se mi v hlavě urodil jeden nápad. Udělat si takový "kropící vůz" z vysokozdvihu (ten mám k dispozici).
Sehnat IBC kontejner (případně dva po 1000l dát na sebe a spojit) a napustit je hadicí ze studny. Vysokozdvihem je zvednout třeba do 3m výšky a vymyslet buď nějakou kropící lištu co bude přidělaná na VZV a nebo jen nechat viset dole nějakou 10m hadici na umývání růčo. Akorát netuším, jestli by ten tlak byl dostatečný.

Samospád 0,3 bar ze 3 metrů určitě stačit nebude, zvláště ne do nějaké lišty s otvory. Pokud máš ty IBC, tak je napustit vodou a k nim zahradní čerpadlo s nasáváním, protože větší ponorné do něj horem nestrčíš. Ta čerpadla mají výtlak 30-50 m a jsou i benzínová. Při čerpání vody z potoka by asi potřebovaly nějaký vstupní filtr. Nejlepší by bylo si nějaké to zahradní čerpadlo půjčit a zkusit ze sudu jaký má tlak a výkon,, má ho kdejaký zahrádkář.
https://cerpadla.heureka.cz/f:10905:2822678;17182:19667,19668,19670;29615:1/

Pokud máš vysokozdvižku tak si na ní pořiď radlici s gumovým břitem, tím stáhneš větší vrstvu a na domytí ti bude stačit čerpadlo, které jsem popsal dříve. Nebo jak píše Karel04 půjč si čerpadlo v půjčovně a vyzkoušej co ti bude vyhovovat.

Mám ještě možnost půjčit si staré kalové čerpadlo "feka". Sací hadici bych vrazil do potoka, ale zase by to bylo víc jak 50m k tomu umývanému místu.
Průtok to má s tou origo sací hadicí docela velký, až si myslím že potok by nestihnul přitékat. Ale tlak to asi neudělá velký na té dálce....

Mám ještě možnost natáhnout od studny silnější sací trubku, bylo by to k čerpadlu u domu 45m. Bylo by to řešení? Určitě by bylo potřeba silnější čerpadlo.
Nebo bude vhodnější čerpadlo dát do studny a mít delší výtlačné potrubí?

Už ti to psal Zerozero, že sání jde do 9 metrů. Jinak musíš mít čerpadlo ve studni, které má výtlak třeba 60 metrů a zajistí dostatečný tlak pro plnění domácí vodárny nebo stříkání. Nejlepší bys měl kontaktovat nějakou specializovanou firmu a ta poradí nejlepší řešení. Já třeba nakupoval tady a taky si nechal předem poradit.

Dobrý den,mnohokráte jsem v práci řešil podobné problémy,nejen s vodou.Základ je dostatečný přísun vody pro dané zařízení,pořídíte výkonné čerpadlo,ale studna nemusí to množství dávat,prostě jí vycucnete a zase budete čekat než stoupne hladina.
Nevím kolik bude potřeba té vody,navrhuji plastové kubíkové nádrže na paletách,naplnit hadicí vodou.Do jedné výkonné čerpadlo s proudnicí.:-)

Tak už jsem se nějak posunul. Pořídím tlakové čerpadlo Honda.

Potrubí bude pr. 50mm v délce cca 35m v zemi, na konci bude "hydrant" na který se připojí dalších cca 40m hadice s proudnicí.
Proudnice propustí cca 200l/min při tlaku 5 barů. Převýšení od čerpadla po proudnici je cca 2m.

Teď jen teď potřebuju poradit, jestli pořídit čerpadlo z odkazu výše (které má max průtok 500l/min), nebo by stačilo tohle menší s průtokem max 210l/min?

Odběr vody z potoků, řek, rybníků, jezer i přehradních nádrží upravuje vodní zákon. Ten praví, že každý může na vlastní nebezpečí bez povolení nebo souhlasu úřadu odebírat povrchové vody pro vlastní potřebu za podmínky, že k tomu nepoužívá zvláštní technické zařízení.

;-)

Oficiálně pokud napíše, že chce mejt asfaltovou plochu mu to žádný úředník neschválí. Z vodních toků pokud se nejedná o řeku tak to většinou neschvalují, jelikož by ve vodním toku mělo být minimálně 50% celoročního průměru a ty většinou potřebuješ vodu když je sucho. Ještě si pamatuji, když jsem chtěl čerpat vodu na zavlažování fotbalového hřiště z potoka a na úřadech jsem tvrdě narazil. Nakonec nám bylo schváleno čerpání z hektarového rybníka.

No i když úřady schválí odběr pár kubíků vody z toho potoka několikrát za rok, tak asi budou mít starosti, jestli to bahno nepoteče zpátky do potoka. Protože to ti asi nepovolí kvůli nějakým rybičkám nebo žabičkám. Nebo tě pak udá nějaký aktivista, tj. ekoterorista.