Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Polarizační brýle

Zdravím,
lze nějak poznat, že jsou brýle polarizační? Dočetl jsem se, že takové brýle dokážou vyrušit auru kolem světel v noci protijedoucích aut. Nebo taky od pouličních lamp.
Dostal jsem takové brýle, které by toto měly umět. Když jsem si je nasadil a v noci řídil, moc mi nepřipadalo, že mě protijedoucí auta neoslňují. Spíše jsem měl pocit, že jsou jako normální sluneční brýle. Tedy že zatlumí všechno, i vzdálenost na kterou jsem schopen vidět.

Jelikož se jedná o dárek, nechce se mi to konzultovat s osobou, co mi to dala.

děkuji

Ja teda neviem, len pre info, ale kedysi sa pouzivali polarizacne filtre na objektivy. Ten bol otocny, aby sa mohol najst uhol maximalnej eliminacie odleskov. Ako to funguje u okuliarov, ked su napevno, netusim.

U fotoaparátů se používá cirkulární polarizační filtr na rozdíl od lineárního v brýlích.
Více viz zde: https://www.fotoskoda.cz/polarizacni-filtry/

Existují dva typy polarizačních filtrů – lineární a cirkulární. Oba fungují stejně, avšak cirkulární obsahuje navíc speciální vrstvu, která polarizované světlo „roztočí“ (odtud název cirkulárně polarizované světlo, CPL).
Přímé světelné zdroje (slunce, umělé osvětlení) mají nepolarizované záření. V okamžiku odrazu a tedy rozptylu světla, se mění charakter elektromagnetického vlnění světelných paprsků a právě tím světlo začne polarizovat. Při průchodu filtrem záleží na směru kmitání světla i orientaci samotného filtru. Proto jsou polarizační filtry (cirkulární – otočné) 2 proti sobě a jsou umístěny v objímce, abychom mohli onu filtraci polarizovaného světla řídit.

Nejjednodušší je vzít si mobil, nasadit brýle a otáčet mobilem. Pokud se nic neděje, nejsou polarizační.

Pro šťouraly: brýle musí být nasazeny na očích, mobil zapnutý a přes brýle koukám na zapnutý mobil, kterým otáčím - stačí na výšku a na šířku.

Polarizační brýle v žádném případě neodstraní úmělá světla. Jen přírodní odlesky (a ne od kovových ploch). V polarizačních brýlích visíš pod vodu (odfiltruje odraz nebe) - proto se prodávají v rybářských potřebách. V autě odfiltrují odlesky a blýskání skel na slunci. Nic víc,