Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nosnost a pruhyb jeklu

Ahoj,
nema prosim nekdo zkusenosti s nosnosti a pruhybem jeklu?
Planuju ocelovou konstrukci z jeklu. Dva jekly cca. 2 m budou zabetonovany v zemi a treti o delce 5 m bude privareny na nich. Vrchni jekl bude zatizen cca. co metr 15 kg. Potrebuju se dopatrat jaky jekl bude vyhovovat, tj. jake strany a tloustka.
Nejaka rada?
Dekuji
Jakub

Krajně zjednodušeně: předpokládejme, že jekl je z blátokovu S235 (což taky obvykle je). Zaručená mez kluzu je 235 MPa, po přepočtu z čínských zaručených hodnot řekněme tak 200 MPa. Vezmeme koef. bezpečnosti 5, takže dovolené napětí bude 40 MPa.

Zapíšeme do kalkulátoru

https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/172-vypocet-pruhybu-a-ohyboveho-momentu-nosniku

(rozpětí 5 m, spojité zatížení 0.15 kN/m, jekl 60x60x3)

a vyjde průhyb 15.7 mm a napětí v krajních vláknech 37.8 MPa. S odřenýma ušima tedy šedesátka jekl vyhoví. Vlastní hmotnost jeklu jsem nezapočítal, to už si udělej sám :-) Jekly na stojačku netřeba počítat, beru odhadem že s rezervou vydrží násobek požadovaného zatížení. Korozní úbytek zanedbávám. Wöhlerovu křivku taky. Sváry si určitě necháš zrentgenovat. Předpokládám, že to bude třeba pergola a že při zhroucení hrozí maximálně pocuchání popínavých růží, jinak za mnou nechoď až tě to zabije.

JR znamená zaručenou svařitelnost, ale mez kluzu je pořád těch 235 MPa.

Ale ona u běžných jednoduchých konstrukcí ta mez kluzu (tj. okamžik, kdy se to železo pod zatížením nevratně ohne) nehraje takovou roli, zajímavější je modul pružnosti (a ten je u všech ocelí skoro stejný), čili jak moc se ta konstrukce pod zatížením prohýbá. Mez kluzu se pak použije jen pro kontrolu pevnosti.

Samotný vodorovný jekl se mi zdá nebezpečný. Těžko tu někdo spočítá páku na svislé jekly u zabetonování.
Vědět že nebude i nějaké jiné zatížení než svislé tak stačí duo příhradový nosník. Pokud i boční tak trio.

Stačí si prohlídnout vodorovnou konstrukci stavebního jeřábu.