Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nosnost a pruhyb jeklu

Ahoj,
nema prosim nekdo zkusenosti s nosnosti a pruhybem jeklu?
Planuju ocelovou konstrukci z jeklu. Dva jekly cca. 2 m budou zabetonovany v zemi a treti o delce 5 m bude privareny na nich. Vrchni jekl bude zatizen cca. co metr 15 kg. Potrebuju se dopatrat jaky jekl bude vyhovovat, tj. jake strany a tloustka.
Nejaka rada?
Dekuji
Jakub

Krajně zjednodušeně: předpokládejme, že jekl je z blátokovu S235 (což taky obvykle je). Zaručená mez kluzu je 235 MPa, po přepočtu z čínských zaručených hodnot řekněme tak 200 MPa. Vezmeme koef. bezpečnosti 5, takže dovolené napětí bude 40 MPa.

Zapíšeme do kalkulátoru

https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/172-vypocet-pruhybu-a-ohyboveho-momentu-nosniku

(rozpětí 5 m, spojité zatížení 0.15 kN/m, jekl 60x60x3)

a vyjde průhyb 15.7 mm a napětí v krajních vláknech 37.8 MPa. S odřenýma ušima tedy šedesátka jekl vyhoví. Vlastní hmotnost jeklu jsem nezapočítal, to už si udělej sám :-) Jekly na stojačku netřeba počítat, beru odhadem že s rezervou vydrží násobek požadovaného zatížení. Korozní úbytek zanedbávám. Wöhlerovu křivku taky. Sváry si určitě necháš zrentgenovat. Předpokládám, že to bude třeba pergola a že při zhroucení hrozí maximálně pocuchání popínavých růží, jinak za mnou nechoď až tě to zabije.

JR znamená zaručenou svařitelnost, ale mez kluzu je pořád těch 235 MPa.

Ale ona u běžných jednoduchých konstrukcí ta mez kluzu (tj. okamžik, kdy se to železo pod zatížením nevratně ohne) nehraje takovou roli, zajímavější je modul pružnosti (a ten je u všech ocelí skoro stejný), čili jak moc se ta konstrukce pod zatížením prohýbá. Mez kluzu se pak použije jen pro kontrolu pevnosti.