Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím napájet LED osvětlení? "20 W" = 3 W, GE5.3, 12 V AC

Hezký den,

prosím o rady ohledně možností napájení LED osvětlení, "20 W" = 3 W, GE5.3, 12 V AC.
Rád bych se vyhnul nutnosti nákupu předraženého trafa.

1) Prioritně chci provoz na 230 V ~ síti.
2) Viz add 1 s tím, že potřebuji pár přenosek do ruky = patice na kabelu s vidlicí do zásevky.
2) Je nějaká šance, jak to zprovoznit z auto akumulátoru 12 V DC?

Elektroniku nějak zvládnu, ale světem novodobých svítidel jsem nedotčený.
Předem děkuji za jakékoli rady vedoucí k praktické realizaci, klidně i svépomocí a bastlířsky. :beer:

Co znamená 20W=3W?
Patrně vyhoví jakékoliv dostatečně dimenzované trafo s dvojitou izolací (jako na obrázku) na 12V.
Pro ss. napájení z akumulátoru by asi bylo nutné sáhnout do svítidla, o kterém ale nic nevíme.

odkazované trafo je správné, bezpečnostní, dimenzované na zátěž 70W. ty si ho ke své 3W žárovce vybíráš proč?
jestli chceš něco zapojovat na síť, přeju tvé rodině mnoho štěstí, budou ho potřebovat.

https://www.svet-svitidel.cz/napetovy-zdroj-do-montazni-krabice-10w-12v-ip67-1/
https://www.svet-svitidel.cz/elektricky-transformator-drift-3-18w-230v-12v-dc/

jestli řešíš přenosnost, 3w ledky jsou i v některých svítilnách s aa články, samozřejmě to nevydrží věčnost. mají magnetické poutko - lehce přeneseš a když se ti nechce držet, někam ho chytíš.

Zeptal jsem se prodejce, který ty LED světla prodává. Nepůsobil jako odborník, spíš jako obchodník. Odkázal mne na elektrikáře. Dost alibistický přístup. Prodám vám to, ale nic víc po mě nechtějte. Těch LEDkovek mám plnou krabici za symbolickou velkoobchodní cenu 5 Kč/ks.
"Panodborník" mi tvrdil, že těch 70 W zohledňuje pouze halogenky. Údajně v případě osazení LEDek mám počítat s max 35-40 W. Když jsem ho žádal o důvodné vysvětlení, tak toho nebyl schopný.

Rád bych pro to našel praktické využití - třeba jako osvětlení pro pěstování chilli sadby Carolina Reaper.

furt tu někdo skuhrá na předražené ceny, přestože by sám za ty prachy u číňana nedělal, nevšiml jsem si že to jsi ty v dotazu.
předpokládám že jako stará generace násobit proud a napětí umíš, když už na mě bonzuješ, rozdíl mezi 3w a 70w ti taky neuniká, nejspíš jsi se jen na chvíli prudce zamyslel.

tobě je fuk co zohledňuje odborník, když sis našel trafo na stránkách prodejce led světel. ty se nechovají jako žárovka, nárazový proud nemusíš tak prožívat.

články o osvětlení vycházely v časopise "legalizace", loni měli kalendář se semeny. ovšem s těmi pidižárovkami je to ztráta času, to by se ti jich do bylinária musely vejít stovky.
(ten srovnávací přepočet že 3w led ~ 70w žárovka/halogenka je taky dost vycucaný z prstu)

Mám 3 W, GE5.3, 12 V AC, nikoli DC.

to není úplně chyba zdejších lidí, že neumíš uvést přesný odkaz.
to znamená že je na plošáku usměrňovač a je fuk jakou polaritou přivedeš napájení. druhou malou výhodou je, že se to napájí čistě ze st trafa, bez filtračních kondů. ale jsi opravář, to znáš.

Logicky to lze předpokládát. Něco už jsem se napěstoval. V posledních letech papričkám svítím "filamentovými žárovkami" a výsledky jsou výborné. Na menší pěstební box mi stačilo osadit 2x 4 W.

Ty z mého hlediska atypy v zadání dotazu budu osazovat do matice 2x3, takže při 6 ks to bude brát 18 W. Případně posílím. Mám jich dost. Důležité je, aby osvětlení výškově rostlo s papričkami.

Ostatní příspěvky pročtu až budu mít více času. Pak zvážím co z toho prakticky zrealizuju.

Navrhuje možné řešení dle Tvé poslední věty v dotaze.
Pokud potřebuješ světlo s LED 3W a na 12V DC, napájitelné z autobaterie i ze sítě, pak je možné použít třeba žárovku z odkazu, kterou je možné přímo napájet z baterie auta 12V, nebo síťovým zdrojem 230V AC/12V DC (z druhého odkazu). Pro připojení žárovky pak použít patici MR11 a zásuvku pro soustředný konektor (samici) 5,5/2,5 mm. Do ní pak zapojíš konektor síťového zdroje a pro napojení na baterii si zhotovíš přívodní kablík rovněž s konektorem 5,5/2,5 mm (samcem) a na druhé straně s vidličkou 12V na zásuvku auta. Vše rovněž najdeš na netu a koupíš případně i v obchodech s elektronikou a elektronickými součástkami.
Zhotovit pak pouzdro-rukojeť, s připojovacím konektorem a třeba i se spinačem, pro osazení žárovky, je už věcí představivosti a fantazie. Je možné použít třeba plastové "tuby" od tmelu do pistole, nebo od nějakých mycích, nebo kosmetických přípravků. ;-)

https://www.ledveci.cz/led-zarovka-mr11-3w-12v-250lm-tepla-bila/
https://www.bighobby.cz/napajeci-sitovy-zdroj-adapter-12v-1a-12w--b-2-5mm/?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=TZ+-+PLA+-+STANDARD&utm_content=Napajeci+sitovy+zdroj

P.S. Než jsem dopsal, tak jsi doplnil informaci o těch koupených LEDkách. LED žárovky jsou napájeny vždy napětím DC, takže pokud jde o nějaká svítidla na 12V AC, pak musí obsahovat tato svítidla vlastní usměrňovač. Pokud tedy použiješ žárovku z tohoto svítidla, pak přívod proveď přímo na žárovku ve svítidle.
No a pokud by těch žárovek mělo být více paralelně, tak na ten uvedený zdroj (12V/1A - cca 12VA) je možné zapojit max. asi tak 3 ks. Výkon zdroje by měl být zjednodušeně vždy (s rezervou) násobkem počtu výkonu žárovek.
Pokud tedy dobře rozumím otázce.;-)

Čo na tom nechápeš? Veď je to jasné ako to svetlo!
12V - je to napätie, ktoré je možné pripojiť.
AC/DC znamená, že tam môžeš pripojiť (AC) striedavé napätie 12V (pretože usmerňovač je v tom svetle integrovaný), alebo jednosmerné napätie 12V (a už nemusíš riešiť polarizáciu +/-, alebo -/+), pretože usmerňovač so vyrieši za teba, aby za nim to šlo správne. Často ten usmerňovač je obyčajný Graetzov mostik (pozri si, ako to funguje - zistíš, že potom je jedno, ako jednosmerné napätie pred ním zapojíš, výstup z neho bude stále rovnako polarizovaný).

Pokud tedy použiješ žárovku z tohoto svítidla, pak přívod proveď přímo na žárovku ve svítidle.

No já nevím, on přece nepsal nic o svítidlech ale přímo o žárovách. Za druhé ještě jsem neviděl takové svítidlo , jaké popisuješ - aby LED žárovka na DC byla strčena do svítidla s usměrňovačem. A ty vlastní žárovky tohoto typu, které jsem měl v rukou byly vždy zalité tak, že se nedaly rozebrat, navíc kromě usměrňovače tam musí taky být elektronický zdroj proudu (ty žárovky zvládají dost velký rozptyl napájecího napětí a upravují proud LEDkami na nominální hodnotu).
Ty jsi taková svítidla už viděl? Máš vlastní zkušenosti s takovými upravami žárovek?