Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Uspora užitkové vody v rodinném domku/s vlastní studnou,dešťová voda/!?!

Se stále se zvyšující cenu za užitkovou vodu/u nás kubík za 88 kč/vodné42Kč + stočné 46Kč/ a cena se bude v budoucnu stále zvyšovat, vyvstal problém-kde radikálně ušetřit.Napadlo mne WC-
spotřeba je 30% z celkového odběru užitkové vody.Šetřil bych 10m3 = 880 Kč.pPro někoho je to málo pro jiného hodně.Podmínka je vlastní studna nebo dešťová voda a jednou za čas naplnit nádrž ze studny nebo dešťovou vodou.
Řešení:využít klasickou bílou nádrž s kovovou konstrukcí umístěné na paletě na půdě rodinného domku a samospádem vedená voda do nádržky na WC.Obsah nádrže 1000l nebo 800l či 600l.
Cena nádrže je cca 1200Kč +plast.rozvody=minimální náklady.

Uvítám jakoukoliv typ,radu k uvedenému tématu+ jaký použít spojovací materiál/nejsem vodař/.Šla by připojit i pračka/bojler/????
Děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ovšem uvědom si, že tlak vody z té nádrže bude jen 0,3 baru místo vodovodu se 4-6 bary. Tedy bude nu…
Karel04 01.04.2022 22:37
Karel04
Srdečně zdravím, děkuji za vyčerpávající odpověďi na mou otázku.Takže závěr je celkem jasný.Nádrž po… nový
Pavel57 03.04.2022 10:48
Pavel57
Je na pude pres zimu nezamrazova teplota? Aby ta nadrz v zime nezamrzla... Opracdu je spotreba na z… nový
Jan Fiala 03.04.2022 12:12
Jan Fiala
Spotřeba na WC je měsíčně cca 880Kč-za rok to dělá přes 10 000Kč. No nevím, jak to počítáš, ale 10m… nový
Karel04 03.04.2022 12:37
Karel04
Trochu to nechápu, píšeš "Nádrž budu napájet z vlastní studny-10m vodního sloupce,betonové skruže o… nový
Zerozero 03.04.2022 14:21
Zerozero
Pokud máš dobrou vodu ve studni, proč to řešíš složitě, když máš studnu i čerpadlo. Přejdi na spotře… poslední
George63 03.04.2022 18:00
George63

Ovšem uvědom si, že tlak vody z té nádrže bude jen 0,3 baru místo vodovodu se 4-6 bary. Tedy bude nutno předělat i ventil na WC na beztlakový. Pračka má nějaký napouštěcí ventil a programátor, tam to zřejmě vodu vůbec nepustí nebo nebude čekat minuty, než to načůrá pár litrů. Bojlery jsou i beztlakové, ale investice v tisících a výstupní tlak a průtok nestačí ani na sprchu nebo umytí nádobí. Voda ze studně půjde, dešťová musí být filtrovaná a čistá, tj. bez řas. Mám na chatě to samé, nádrž na půdě, ale jen na WC, kde nevadí, že se mi nádržka plní třeba 10 minut. A malý beztlakový 5 litrový průtokový bojler jen na umytí rukou. To by se k té nádrži nebo přímo ke studni musela dát malá vodárna s tlakovou nádobou. Pak by to šlo. Ovšem všechny přívody zvlášť, nesmí se nikde propojit s vodovodem přes nějaké přepínací kohouty.

Srdečně zdravím,
děkuji za vyčerpávající odpověďi na mou otázku.Takže závěr je celkem jasný.Nádrž použít pouze na splachování WC./minimální náklady/.
Pokud se naplní nádržka po 10minutách,tak se nic neděje.Nádrž budu napájet z vlastní studny-10m vodního sloupce,betonové skruže o průměru 1m,na výstupu 3-fázové čerpadlo-takže vody je dostatek a čerpadlo je výkonné.
Z nádrže 800l musím demontovat kovovou konstrukci-aby prošla ,,futrama" 80cm.Vychází to akorát.Nutno spočítat tlak na půdě-800kg
a eventuálně rozložit váhu/asi podložit fošnama/.Tady je největší slabina,aby se půda nezačala časem bortit!
Napojení na současné rozvody přes přepínací kohouty nelze.Spotřeba na WC je měsíčně cca 880Kč-za rok to dělá přes 10 000Kč.
Nechám to uležet,až vodu zase zdraží/a nebude to dlouho trvat/ tak se rozhýbu k akci .[/b]

Tímto děkuji také :Nerady a jim bim za cenné rady,jež mi napsali k příspěvku.

Spotřeba na WC je měsíčně cca 880Kč-za rok to dělá přes 10 000Kč.

No nevím, jak to počítáš, ale 10m3 měsíčně jen za WC je nějak moc. Nádržka má cca 8 litrů, takže to vychází na nějakých 40 spláchnutí denně. Pokud to chceš snadno a levně vyzkoušet, dej na půdu zatím sud, odtud trubku nebo hadici a ve výšce nádržky beztlakový WC ventil, jestli a jak to funguje. Kdyby ne, tak ventil do 14 dní vrátíš. Více i s odkazy na ventily zde: https://kutilska.poradna.net/questions/2938328-napousteni-wc-samospadem#r2938360

Trochu to nechápu, píšeš "Nádrž budu napájet z vlastní studny-10m vodního sloupce,betonové skruže o průměru 1m,na výstupu 3-fázové čerpadlo-takže vody je dostatek a čerpadlo je výkonné."
Tak proč takové složitosti, když to vyřeší malá domácí vodárna ? Když je k dispozici studna s dostatkem vody?

Pokud máš dobrou vodu ve studni, proč to řešíš složitě, když máš studnu i čerpadlo. Přejdi na spotřebu celého domu ze studny (proveď alternativní připojení do domovního systému, se zpětnými klapkami a ventily, aby jsi "nenapájel" vodovodní síť). Vždy pouze na určitou dobu se připoj na dodávku ze sítě (určitý menší odběr kvůli dodavateli vody). Takto už to provozuji dlouhá léta. Nikdy zatím s našimi "vodaři" problém, při odečtech a výměně vodoměru, neměl. I když čerpadlo a propojení viděli (naši "vodaři" jsou pouze správci sítí, takže jim o odběr asi nejde - u nás vodu platíme Francouzům). ;-)
Pokud by jsi chtěl "mermo mocí" použít tu "mezinádrž" a vodu přečerpávat přes tu nádrž, tak pak opět napájet přívody pro WC, pračku a další, pomocí druhé malé vodárny, která by čerpala vodu z té nádrže. V té pak zajistit blokování vodárny v případě vyčerpání a třeba zase automatické dočerpávání z té studny. Toto je pak možné umístit kdekoliv i mimo půdu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru