Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně topit uhelnýma briketami v kotli?

Uvítám radu jak přikládat od rána po celý den a na noc. Máme nový kotel OPOP24KW, Duomix, čerpadlo bez AKU nádrže. Zda topit průběžně a přikládat i na noc nebo s přestávkou. Zdražení elektřiny (máme TČ) a nutná výměna kotle 2-hé třídy na vyšší nám umožňuje změnit způsob vytápění, briketami. Nemám zkušenost topit briketami u starého kotle jsem topil jen dřevem a hoblovačkami na TUV. Jsme s manželkou oba v důchodu, tak se musí topit celý den.

Mám plechový kotel Dakon 3. třídy (v podstatě je stejný jako 1. třída). Vytápím přízemí podsklepeného patrového domu (dva byty) dohromady okolo 120 m2, všechny místnosti mají minimálně jednu ochlazovanou obvodovou zeď. Dům je stár 150 let bez zateplení cihelné zdivo o síle 60 cm a stropy vysoké 3,55 m. Topím již více jak 30 let briketami. V podzimních měsících zatopím ráno a dle počasí večer (jsem důchodce a celý den doma), když jsem chodil do práce tak jsem v podzimních měsících zatopil odpoledne a dle počasí přiložil na noc. V současném počasí protopím okolo 40 kg briket denně. V kotli mi zůstane vždy žhavý základ na něj dám 5 polínek o průřezu 2x1,5 cm a délce 30 cm (naštípané odřezky z prken - kupuji na pile a nechám rok vysušit). Na to vysypu polovinu kbelíku briket (asi 5 kg) a nechám otevřená dvířka za půl až 3/4 hodiny nasypu zbytek briket (zase cca 5 kg), zavřu dvířka a nechám škvíru na přívod vzduchu tak aby kotel hořel a nedusil se. Dost záleží na tom jaké máš brikety a jaké je počasí. Po 4-5 hodinách to zopakuji. Naposledy přikládám kolem 22 hodiny a pak až ráno kolem 7 hodiny. Tím, že vždy dávám na rozhoření polínka tak mi komín skoro nekouří ani při rozhořívání od žhavého základu. Kotel mám na samotíž, litinové radiátory a dům na dost větrném místě. Protopím okolo 60-70q hnědouhelných německých briket. Když jsem chodil do práce tak jsem tam hodil ráno celý kbelík nechal co nejvíce rozhořet (kolem hodiny) a pak to zavřel a trochu víc dusil.

Díky za Váš čas a odpověď. Můžete ještě pro upřesnění doplnit, jestli jsem to správně pochopil, přikládáte 3x denně s jednou delší přestávkou, nebo vícekrát. V 7hod. ráno přiložíte 5kg, v 7:30-7:45 znovu přiložíte 5kg, pak 11:30-45 kolik kilo kolikrát denně ještě přikládáte do 22 hodin aby jste spálil těch 40 kil. Já ráno na dřevo přiložím cca 15kg briket (když je nad nulou a svítí sluníčko) vytopí se to dopoledne na 23,5 °C poté přiložím po 16 hod. dalších 15kg nechám 1 hod rozhořet a na noc kotel utlumím.Jiné ráno opět přiložím 15 kg následně (pokud je pod nulou) přiložím v poledne druhou dáfku 15kg briket, po třetí cca okolo 18 hod. dalších 15kg nechám 1 hod rozhořet a na noc kotel utlumím. Protopím 30-45 kg denně. Mam Duomix s čerpadlem, napojený bojlér na TUV. RD je dvougenerační. Donedávna jsme topili TČ a kotlem se topilo na TUV pouze dřevem,hoblovačkami a pilinamy, v létě do bazénu. Zdražila se elektřina cca o 80% tak jsme se synem domluvily a na zkoušku koupily 30q briket, proto scháním rozumy jak se topí briketami.

V podstatě 4x po 10 kg. Ten časový rozestup je 7,00 12,00 17,00 a 22,00. Samozřejmě když je větší zima a větrno tak se časy zkracují. V podstatě to máme obdobné já jen častěji přikládám.

Ještě k ekologovi "Time". Uhlím se v našich zemích topí již více jak 200 let. Kotel mám příslušné třídy jak vyžaduje legislativa. Kotel nedusím, spaluji nízko sirnaté brikety z NSR. Vy určitě spalujete plyn z Ruska. Někde si zjistěte jaké jsou škodliviny z plynu a pak tu něco pište, nebo si myslíte, že zákaz topení plynem o kterém uvažují v Anglii je jen předvolební téma? Pokud nemám plyn - obdobné znečištění jako při spalování uhlí a elektřina je u nás jedna z nejdražších v Evropě tak poraďte důchodci čím má topit, aby to finančně utáhl.

Zemní plyn se skládá z metanu, dále pak etanu, propanu a butanu. Jaké šílené škodliviny z něj vznikají spalováním se učilo už v sedmé třídě základní školy. Kupodivu je to oxid uhličitý a voda. Nic jiného tam nevzniká. Čili se z něj uvolňuje přesně to, co se uvolňuje z vašeho uhlí, ale vy tam máte jako bonus oxid siřičitý, který se váže na vzdušnou vlhkost a vzniká kyselina siřičitá - takzvané kyselé deště, které až do odsíření elektráren ničily zejména Šumavu, Krušné hory, Jizerské hory a Beskydy.
Snaha o zákaz topení plynem je právě z důvodu toho zlého CO2. Ale to vzniká i spalováním vašeho uhlí, které je PODSTATNĚ méně ekologické nejen zplodinami při spalování, ale i těžbou, výrobou briket a dopravou do vašeho domu.
A až zakážou topení plynem, bude už třicet let zakázané topení uhlím.
Cena elektřiny je bohužel dána tím, že ji musí všichni členové EU nakupovat na energetické burze v Německu. A pokud si ekologický pošuk v Německu pozavírá uhelné i jaderné elektrárny, bohužel to vyžene cenu elektřiny všem, včetně vývozců energie. Já jsem to nevymyslel a pevně věřím, že je to jeden z hřebíků do rakve toho současného socialistického eurospolku.
A ještě k těm cenám elektřiny, nemáte pravdu, nemáme jednu z nejdražších v Evropě:
https://www.srovnejto.cz/blog/jake-jsou-ceny-elektriny-v-eu-nejvice-plati-nemci/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=489288770341_c&utm_term=9582294881%3a%3a99690168432&gclid=Cj0KCQiAuvOPBhDXARIsAKzLQ8Evw6onMpvpE967_EzZ2PpBVkb-r4QtH7Bbn0ydjRXlqyzLv6IFmFUaAuT_EALw_wcB

Hezká přednáška a ceny z roku 2020. Dnes je rok 2022 a PRE zvedá ceny elektřiny o desítky procent tak to co je v odkazu už asi nebude pravda. Pokud nemáme zavedený plyn tak je to celkem jedno co si tady vyprávíme, já jsem jen chtěl ekologovi, který má zúžené vidění jako Greta ukázat, že vše nejde jak si myslí a tazatel od něj ani nepožadoval ekologickou přednášku. Pořídil si schválený kotel a splňuje vše co je potřeba a nepotřebuje poučovat nějakým chytrolínem. Domácností odkázaných na topení uhlím v současné době jsou u nás statisíce a ani ty si zde neřekl jak to bude vyřešeno. Pokud to umíš tak jim to poraď v EU. Je také možnost, že se v Rusku zavřou kohoutky a bude se dovážet břidlicový plyn z USA, který se bude dovážet stlačený pomocí lodí a to bude vrchol ekologického řešení, když 15 největších kontejnerových lodí udělá tolik sajrajtu co všechny osobáky na celém světě.

V okamžiku, kdy v Rusku zavřou kohoutky, pojdou hlady. To je ta poslední věc. kterou by udělali. Dodávali na západ naprosto spolehlivě i v dobách nejtěžší studené války.
S těmi 15 kontejnerovými loděmi světa je to mýtus, který někteří neustále omílají. Tedy není to mýtus, ale bylo to myšleno na oxidy síry, protože ty při provozu benzinových i dieselových aut prakticky nevznikají, nafta obsahuje mizivý podíl síry. Na rozdíl od spalování mazutu, na který jezdí lodě a který je síry plný. Ovšem ty zplodiny se neuvolňují v místech kde bydlí lidé. Tyto lodě musí při přiblížení k přístavům používat čistší palivo než na volném moři a nebo je do přístavů zatahují remorkéry.
Co se týče oxidů dusíku, a karcinogenních mikročástic, tak ty vznikají především v oturbených nízkoobjemových motorech. Nikoliv v pomaloběžných dvoutaktních lodních motorech, které neprodukují ani oxidy dusíku, ani mikrosaze. Tyto oxidy dusíku jsou to největší svinstvo a navíc vznikají nejvíc uprostřed měst, tedy škodí podstatně víc. Navíc jich automobilová doprava produkuje o několik řádů víc, než doprava lodní a bohužel lidem přímo pod nosem. Bohužel je to zase problém způsobený ekopošuky a jejich tažení proti zlému CO2. Protože v atmosferických velkoobjemových motorech s bohatou směsí prakticky nevznikaly.
Co se týče cen, netuším z kterého jsou roku, ale rozhodně nemáme jednu z nejdražších cen energií v EU. Odkud jste si ten nesmysl vycucal? Předpokládám, že odkaz máte?

A především jsem reagoval na ten váš nesmysl o zplodinách při spalování plynu. Vzniká při tom přesně to, co vydechujete. Pára a CO2.

Pokud dáváš odkaz na ceny a nečteš z kterého jsou roku tak nevím proč. Ceny elektřiny které stanovila PRE jsou z dnešní zprávy na Seznamu. Nejsem chemik ale vím, že za znečišťování ovzduší se za plynové kotle nad 50 kW platilo již před rokem 1990. Pokud jako ekolog bereš že bordel nad mořem a v přístavech nevadí tak je to stejné jako s kácením deštných pralesů pro balzu, která se používá do vrtulí větrných elektráren. Pralesy jsou od nás daleko tak to také nevadí. Hlavně, že je problém co nejdále od nás a to nám může být přece ukradený. Pokud začne válka na Ukrajině tak se jistě zvrhne tak jako v roce 1991 v zálivu kdy byly napadeny produktovody a klidně sabotáží i přímo v Rusku. Důchodcům vyčítáš oxidy síry a u lodí nevadí. Pořád jsi neodpověděl na to řešení toho topení u statisíců občanů ČR když seš v tom tak kovaný.

Tady máte ceny z konce loňského roku. Nijak zásadně se ten žebříček neliší, rozhodně nejsme jedna z nejdražších zemí:
https://www.volty.cz/2021/11/28/ceny-elektriny-v-evrope-kdo-plati-nejvice/
A rozhodně nejsem ekolog, jen jsem reagoval na nesmysly ohledně zplodin při pálení plynu vs auta, cenách a znečištění z patnácti největších lodí.
Co se týče produktovodů, jednak je nikdo napadat nebude, to by se Ukrajinci střelili do vlastní nohy a za další to není jediná cesta. Do Evropy vedou čtyři plynovody obcházející Ukrajinu severně i jižně.
Ale samozřejmě souhlas, není dobré být závislý na jediném zdroji tepla. Sám topím elektřinou a dřevem, plyn taky nemáme.

Je evidentní, že nejenom mě škodí zapšklí asociálové, kteří se včas řádně nepostarali. Běžte se podívat na plicní kliniku některé fakultní nemocnice, jak vypadá člověk s rakovinou plic v terminálním stadiu. Když se vrátíte od toho vašeho smradlavého kotle, tak smrdíte sírou. Normálně to z vás čpí. Jste tím prosycený od hlavy k patě, oblečení smradlavé až hanba, jenže jak jste na to zvyklý, ta vám to nepřijde a spokojeně se zase svalíte před tu vaši televizi, kde vám podají zaručené informace a řeknou vám co si o tom máte myslet. Pro okolí jste prostí traviči. Máte dvě možnosti, přestěhovat se a uvolnit místo schopnějším, kteří nesedí s rukama v klíně před TV, kteří si prací vydělají na modernější a ekologičtější technologie vytápění (+ konečně zateplí starý dům), vzdělávají se, učí se jazyky, a to jim umožňuje to, co vy nikdy nezvládnete a nepoznáte. Nejlepší bude, když půjdete zasírat plíce vašim vnoučátkům. Vaše děti vás za to jistě pochválí a poděkují vám. Pak se od nich dozvíte, že jestli je vám zima, tak tepleji je v kremační peci...mezipřestupní stanice je domov důchodců...

Ještě poznámka pro odborníky. Vím, že kotel je postaven na to, že se naplní násypka a palivo bude postupně hořet. Bohužel násypka se směrem dolu nerozšiřuje a když jsem používal kotel tímto způsobem tak co 4 dny zůstaly brikety zaklíněné a zůstalo na roštu vyhořelé místo.

Co píše výrobce v návodu k výrobku?
Co doporučuje výrobce paliva?
Rakovinu plic kvůli vám nechce nikdo! Je to hrozné utrpení a krutá smrt. Pokud se takhle někdo ptá, měl by zvážit změnu topení a nebo se odstěhovat tam, kde se o něj postarají jako o nesvéprávného.

Bylo by dobré zvážit, zda dva důchodci musí za každou cenu bydlet v rodinném domě a nést břímě vysokých nákladů s tím spojených. Tohle je analogie přístupu starého člověka ve velkém bytě v centru Prahy. Chápete?
Normální je se uskromnit a nastolit si pohodlí za akceptovatelný peníz. To vaše šetření v podobě topení svinstvem tráví lidi.
Jsem letitý otužilec taky pokročilého věku, tak vůbec netopím. Když někam přijdu, leje ze mě...

Nerád ti žvatlem do rozjímania, ale nechať chalupu v interiéri zvlhnúť, murivo, vzduch navlhnúť, skondenzovať, stuchnúť nielen spodné, ložné prádlo, oxidovať spotrebnú elektroniku, domáce spotrebiče, je dnes v 21.sotočí jaksi nevhodné.

Pre maskulatúru je 99% vlhkosť velice vhodná, bežne zatváram svoju 98 ročnú polovičku do stabilne temperovanej, hlboko, 12 bm v podzemí kopenej diery, pivnice, pritom dnes vypadá, ako zachovalá, čiperná, nevysušená, 28-ročná múmia so sviežou pokožkou, proste big tits, big ass pevne udržovaného tela v high heels s podväzkami.

Hezký den, zasmál jsem se od srdce. Mám ještě veselejší ráno. Díky! Nudo, Vaše slova nijak nerozporuji. Stavbu temperuji. Ten konec si klidně příště odpusťte, protože se zbytečně vysilujete a tím vzrůstá vaše potřeba vyšší tepelné kompenzace a energetická náročnost. Určitě mě pobaví i dobře skrytý a krátký vtípek. Mistři slova a humoru jen naznačují. Chytří chápou i čtením mezi řádky. Blbci nechápavě civí. n

Ten kdo se řádně a včas postaral, tak má u rodinného domu tepelné čerpadlo a fotovoltaiku. Naprostá většina lidí, hlavně starší ročníky evidentně seděla s rukama v klíně před TV a nic nedělala. Jejich děti je ve většině případů kopírují dodnes. Nyní když se nacházíme v době, kdy je vše předražené, tak drze pokřikují, topí sirnatým svinstvem, kradeným mokrým dřevem a hledají způsoby, jak se propadnout na ještě větší osobní dno a ještě více trpět. Jejich okolí je jim zcela lhostejné. Tahle doba bude mít za následek ještě větší zahlcení soudního systému, protože poškození lidé se budou bránit a dožadovat odškodnění. Je patrné, jak neschopní spalovači tráví své okolí a ničí přírodu. Většina z nich si neuvědomuje, že toto jejich chování je postižitelné. Chovají se tak desítky let, jenže teď je to horší, protože počet takových asociálů rychle narůstá. Pro ty afektované a zoufalé křiklouny na sociálním dnu: Běžte a přečtěte si rozsudky... vaše vnoučátka si taky trávíte do plic?

Já topím briketami a mám teplo to jsem psal již v úvodním příspěvku akorát tobě ta zima a otužování nějak nesvědčí. Jinak prosím toho kdo má tu možnost o uzavření této debaty, jelikož "Time" sem přišel akorát prudit.